Sosyal medya

Netflix

Disney+’ın duyurulmasıyla Netflix’in değeri 8 milyar dolar azaldı!

disney plus netflix

Disney yeni yayın platformu Disney+ tanıttıktan sonra Netflix‘in piyasa değerinde 8 milyar dolarlık büyük bir düşüş görüldü.

İlginizi çekebilir: Simpsonlar artık sadece Disney+ platformunda yayınlanacak!

Netflix’in değeri neden düştü?

Disney, geçtiğimiz perşembe günü yeni platformu Disney+‘ın ayrıntılarını açıklamıştı. Bloomberg sitesinin haberine göre 12 Kasım’da hizmete sunulacak olan servisin aylık ücreti 7 dolar, yıllık ücreti ise 70 dolar olarak açıklanmıştı. Şu anda ABD’deki en popüler video stream servisi olan Netflix‘in aylık ücreti ise 11 dolar.

disney plus netflix

Bu fiyat dezavantajının da etkisiyle Netflix hisseleri, cuma günü New York borsasının açılışından kısa bir süre sonra yüzde 5 oranında düşüş yaşadı ve 152.5 milyar dolara kadar geriledi. Disney ise tam tersine değerini 25 milyar dolar artırarak 235 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştı. Analistlere göre son dönemde yükselen abonelik ücretlerine rağmen Netflix Amerika’da 60 milyon dolarlık bir müşteri tabanına sahip. Disney‘in ise Netflix‘le baş edebilmek için birkaç yıl zarar etmeyi göze alarak düşük fiyatını koruması gerekiyor.

 

Teknoloji ve sinema sevdalısı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Netflix sonunda kullanıcılarını dinledi!

Yazan:

Dizi ve film dünyasında önemli bir yere sahip olan Netflix, arayüzünde kullanıcılarının uzun zamandır değiştirmesini istedikleri bir özelliği sonunda kaldırdı.


İlginizi çekebilir: Netflix, Türkiye için deneme sürümünü kaldırdı?


Peki Netflix hangi özelliği kaldırdı?

Ünlü online dizi ve film platformu olan Netflix, açıldığından beri getirdiği güncellemelerle yenilikler kazanıyor ve kullanıcılarını rahat ettirme yönünde adımlar atıyor. Keza yaptıkları son güncelleme bunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Amerikalı şirket oldukça şikayet alan “otomatik oynatma” özelliklerini artık kullanıcıların kontrolüne bıraktı. Bunlardan ana sayfada yer alan ve dizi veya filmlerin üzerine fare geldiği andan itibaren ortaya çıkan ön izleme videoları kullanıcı kontrolüne bırakıldı. Bir diğer özellik ise izlediğiniz bölümlerden sonra çıkan ve sizi otomatik olarak bir sonraki bölüme yönlendiren otomatik oynat özelliği. Bu iki özellik uzun zamandır şikayet almaktaydı. En son Star Wars The Last Jedi filminin yönetmeni Rian Johnson‘ın da bu konuda şikayetçi olması ile tepkiler artmış ve Netflix‘in adımlar atması istenmişti.

Netflix sonunda kullanıcılarını dinledi!

İşte tam bu nokta da devreye giren platform, insanlara istediklerini verip bu can sıkıcı özellikleri kaldırma şansı sundu. Netflix hesabınızdan “Profil Yönetimi” sekmesine giderek otomatik oynatma kontrolleri ayarlarından istediğiniz seçeneğin tikini kaldırarak bu özelliklerden kurtulabilirsiniz. Ayrıca buradan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Devamını oku

Dizi/Film/Kitap

İstanbul’un fethini anlatan Rise of Empires: Ottoman fragmanı yayınlandı!

Rise of Empires: Ottoman

Netflix’in ilk yerli belgeseli Rise of Empires: Ottoman fragmanı Netflix Türkiye YouTube hesabında yayınlandı.


İlginizi çekebilir; Bir gecede Atiye (The Gift) bitirdik! Ne düşünüyoruz?


Hakan: Muhafız ve Atiye’nin ardından Netflix’in üçüncü yerli yapımı geliyor. Netflix’te yayınlanacak yeni belgesel dizisi Rise of Empires: Ottoman’ın resmi fragmanını ve afişini paylaşıldı. Başrollerini Tuba Büyüküstün, Cem Yiğit Üzümoğlu, Selim Bayraktar, Birkan Sokullu, Osman Sonant, Tolga Tekin, Ushan Çakır, Damla Sönmez’in paylaştığı belgesel dizi 24 Ocak 2020’de Netflix’te yayınlanacak.

Rise of Empires: Ottoman 24 Ocak’ta yayında!

Rise of the Empire: Ottoman

İngilizce olarak hazırlanan belgesel dizide Türkçe dublaj da yer alacak. Türkçe anlatımını Halit Ergenç’in yapacağı seride Prof.Dr. A.M Celal Şengör ve Dr. Emrah Safa Gürkan’ın da görüşlerine yer verilmiş. Yapımcılığını Karga Seven ile birlikte STX Entertainment’in üstlendiği yapımın yönetmen koltuğunda ise Emre Şahin oturuyor.

6 bölümde Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul’un Fethi

6 bölüm olarak hazırlananm Rise of Empires: Ottoman, tarihe damgasını vuran padişahlardan Fatih Sultan Mehmet’in yükselişini ve İstanbul’un fethini konu alırken dönemin Osmanlı İmparatorluğu’nu farklı bir açıdan ele alıyor.

Devamını oku

Netflix

Netflix, ucuz abonelik planı sunmaya hazırlanıyor!

Netflix

Netflix, bildiğiniz üzere dünya çapında birçok pazarda bulunan ücrete dayalı dizi ve film yayınlama servislerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. İçerisinde Türkiye’nin de bulunduğu çaplı pazar ağına, bildiğiniz üzere bu sene itibariyle yüksek zam oranları uygulamıştı.


İlginizi çekebilir: Netflix’ten bir yerli yapım daha geliyor: Atiye fragmanı yayınlandı!


Testlerine önce Hindistan pazarında başlayan şirket, market içerisinde en pahallı servis hizmeti sunan dağıtıcılar arasında. Görünen o ki Netflix bu durumun farkına varmış ve konuyla ilgili aksiyon alma gereğinde bulunmuş. Sadece mobilde oynatabildiğiniz paketin başarısını gören firma, şimdi de uzun süreli paketlerin fiyatında indirime gitmeyi planlıyor.

Netflix

Bir çeyrek dönemde, 33 dolarlık paketin ücretinin %20’lik indirimle birlikte 27 dolara satın alınabildiğini görüyoruz. On iki aylık paketin ise, 67 dolardan 47 dolara düşerek karşımıza çıkıyor. Tabiki bu üç paketin de 4K çözünürlük için geçerli olduğunu eklemek isterim.

Netflix Seo’su Reed Hastings, Hindistan’da yapımcılıklarını üstlendikleri toplam içeriklere dolar bazında 300 milyon yatırımda bulunduklarını açıkladı. Yakın zamanda Disney Plus’ın da atak yaptığını düşündüğümüz takdirde Netflix’in bu tip kampanyalarda bulunmasını olağan karşılamak lazım.

Devamını oku