Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Haber

Dijital kalemlerin şarj derdi, NFC destekli kablosuz şarj ile çözülüyor

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

NFC Forum tarafından bu sefer ne akıllı saat, ne de akıllı telefon; bu kez kablosuz dijital kalemlerin şarj sıkıntısına yönelik yeni bir şarj standardı geliştirildi. Yaygınlaşmaya başlayıp son kullanıcının hayatına nakşettikten sonra teknoloji, desteklenen dijital kalemlere 1 watt’a kadar güç verecek.


İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy S21 Ultra NFC sertifikasını aldı!

reklam
MSI reklamı

Her ne kadar aşırı yaygınlaşmamış olsa da, teknoloji dünyası kablosuz olarak çalışabilen dijital kalemlere de ev sahipliği yapıyor. Samsung’un Note serisinde olduğu gibi akıllı telefonların yanında gelen bu kalemler sayesinde, telefonumuzda çizim yapma, not alma gibi işlemleri inanılmaz derecede kolaylaştırabiliyoruz. Tabii ki bu kalemler su yakmadığı için belli bir kullanımdan sonra da pilleri bitiyor ve takviye gerektiriyor.

NFC teknolojisinin geleceği: Kablosuz şarj!

İşte bu hafta, söz konusu problemi çözecek bir gelişme yaşandı. NFC Forum ve Universal Stylus Initiative (USI) ortaklığı neticesinde, dijital kalemlerin akıllı telefonlar vasıtasıyla kablosuz olarak şarj edilebilmesini mümkün hale getirecek bir teknoloji duyuruldu. Dijital kalemlerin pil sorununu önemli ölçüde çözecek ve daha uzun ömürlü hale getirecek yeni şarj teknolojisi, NFC sayesinde dijital kalemlere 1 watt’a kadar güç sağlanmasına olanak tanıyacak.

Mi Pay

NFC teknolojisi bildiğiniz üzere, bugüne kadar hep cihazlar arası kablosuz dosya transferi veya kablosuz olarak ödeme gerçekleştirmek maksadıyla kullanılıyordu. Bu gelişme sayesindeyse artık kablosuz şarj amacıyla da kullanılmasının önü açılmış olacak. Yalnız tek handikap, NFC Forum’un geliştirdiği kablosuz şarj teknolojisinin maksimum 1 watt güç çıkışı sağlayabilmesi. Bu, dijital kalemler için sorun teşkil etmese de, daha büyük pili olan akıllı saat vs. cihazlarda elbette ki yetersiz olacak.

Dijital kalemlerin, şarj edileceği cihaza fiziksel olarak bağlanma zorunluluğu bitecek

Aslında bakarsak, ekran kalemiyle uyumlu Chromebook, telefon, tablet ve hatta dizüstü bilgisayar üreten Samsung gibi şirketlerin, şarj için kendi çözümleri bulunuyor. Hatta HP, Microsoft, Apple gibi diğer şirketler de aynı amaçla kendi çözümlerini geliştirmiş durumdalar; ancak bu şirketlerin geliştirdiği çözümler kalemin fiziksel bir bağlantıyla şarj edilmesini zorunlu kılıyor. NFC Forum’un geliştirdiği kablosuz şarj teknolojisi işte bu fiziksel bağlantı zorunluluğunu ortadan kaldıracak.

NFC logo

XDA Developers’ın aktardığı bilgilere göre, NFC Forum’un geliştirdiği kablosuz şarj teknolojisi, bünyesinde iki mod barındıracak; bunlardan birisi statik, diğer ise anlaşmalı mod. Statik mod, standart radyo frekansı alan gücünü kullanarak tutarlı bir güç seviyesi sağlamaya çalışırken; anlaşmalı mod ise 250, 500, 750 ve 1000 miliwatt’lık dört güç aktarım sınıfını destekleyen daha yüksek bir RF alanı kullanacak.

Böylelikle kablosuz şarj sektöründe yepyeni bir alanın önü açılmış olacak. NFC Forum’un geliştirdiği kablosuz şarj standardının hangi cihazlarda kullanılacağı şimdilik belirsizliğini koruyor, ancak muhtemelen önümüzdeki yıl bu teknolojiyle donatılmış ürünleri raflarda göreceğiz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Oppo Reno 5 Pro TENAA üzerinde görüntülendi!

Oppo Reno 5 5G
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Oppo Reno 5 Pro çıkışına yakın yeni detaylar ile bizleri karşılamaya devam ediyor. Amiral gemisi akıllı telefon TENAA üzerinde görüntülendi.


İlginizi çekebilir; Xiaomi Mi Robot Vacuum – Cuma İndirimlerindeki En İyi Seçenek

reklam
MSI reklamı

Oppo Reno 5 Pro batarya kapasitesi belli oldu!

Oppo yeni akıllı telefon serisi Reno 5 için artık geri sayıma geçti. Akıllı telefon üreticisinin üç farklı model ile kullanıcılarını ve hayranlarını karşılamayı umduğu seri ile alakalı da her geçen gün yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Serinin en kuvvetli modeli olacak olan Oppo Reno 5 Pro TENAA üzerinde iki farklı versiyonu ile görüntülendi. Listede 2125 mAh olarak görüntülenen cihaz, 65W SuperVOOC 2.0 hızlı şarj teknolojisini kullanabilmek için aynı değerde ikili batarya sistemine sahip olacak. Böylelikle akıllı telefon tam 4250 mAh değerinde batarya kapasitesine sahip olacak.

Öte yandan 6.55 inçlik ekran ile de geleceği kesinleşen akıllı telefon, gücünü MediaTek yapımı Dimensity 1000+ işlemciden alacak. Batarya kapasitesi ile birlikte amiral gemisi akıllı telefon rekabetinde öne çıkmayı planlayan cihaz, 8 GB RAM kapasitesine sahip olacak. Delikli ekran teknolojisi ile piyasaya çıkmasına kesin gözüyle bakılan akıllı telefon, ekran altı parmak izi okuyucusu ile kullanıcılarını karşılayacak. TENAA üzerindeki listeye göre daha uzun ve kalın bir telefon olarak bizleri karşılayacak cihaz ile alakalı detaylı bir bilgi henüz yer almamakta. Aralık ayında tanıtılması beklenen seri bakalım akıllı telefon rekabetinde öne geçmeyi başarabilecek mi bekleyip göreceğiz.

Devamını oku

Haber

TikTok, strobing kliplere ışığa duyarlılık uyarıları ekliyor

TikTok, Strobing Kliplere Işığa Duyarlılık Uyarıları Ekliyor
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

TikTok, epilepsi hastalarında nöbetleri tetikleme potansiyeline sahip zıt açık ve koyu desenler içeren video kliplere yeni uyarılar ekliyor.


İlginizi çekebilir:TikTok’a yeni rakip: Snapchat, Spotlight özelliğini kullanıma sundu

reklam
MSI reklamı

TikTok, epilepsi hastalığına duyarlılık kazandırmak istiyor

Platform, “Geçtiğimiz birkaç ay içinde ekibimiz, platformumuzu nasıl geliştirebileceğimize dair geri bildirimde bulunan epilepsi savunucularıyla bir araya geldi. Bu konuşmalara dayanarak, birkaç ay önce içerik oluşturucuları ışığa duyarlılığı tetikleyebilecek efektlere sahip videolar ürettiklerinde uyaran bir özelliği kullanıma sunduk. Önümüzdeki haftalarda, insanları ışığa duyarlı içerikten korumak için bir başka önemli erişilebilirlik özelliğini kullanıma sunacağız. ” dedi.

TikTok, Strobing Kliplere Işığa Duyarlılık Uyarıları Ekliyor

Yukarıdaki örnekte görebileceğiniz gibi, yeni uyarılar, kullanıcılara potansiyel olarak sorunlu etkileri olan videoları atlama fırsatı sunacak, bu yalnızca bir videoyu atlamakla kalmayacak, aynı zamanda gelecekte size benzer efektler göstermekten de kaçınacak. Kullanıcılar ayrıca ışığa duyarlılık ayarlarını istedikleri zaman değiştirebilirler. TikTok, yeni özelliği duyurmak ve genel olarak epilepsiye farkındalık yaratmak için dünyanın önde gelen birçok epilepsi kuruluşuyla birlikte çalıştığını söylüyor.

Özellikle platform kullanıcılarının renkleri hızla değiştirebilecekleri bazı görsel efektler göz önüne alındığında yeni güncelleme kullanışlı olabilir gibi görünüyor. Daha fazla kullanıcıya hitap etmek için daha fazla seçenek sunmak tüm platformlar için önemli bir nokta. TikTok yükselmeye devam ettikçe, daha geniş bir topluluğun ihtiyaçlarını karşılamak giderek daha gerekli hale geliyor. Yeni uyarılar bugünden itibaren TikTok uygulamasında görünecek.

Devamını oku

Tablet/Notebook/Laptop

Alcatel, Türkiye’deki başarılı gidişatına devam ediyor

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Covid-19 salgını süreciyle beraber uzaktan eğitim ve evden çalışmanın yaygınlaşmasıyla; tabletlere olan talep de ciddi anlamda arttı. Alcatel markası da, tablet sektöründeki başarısıyla göz doldurdu.


İlginizi çekebilir: TCL, Alcatel markalı tabletleri ile Türkiye pazarında 2. sırayı aldı

reklam
MSI reklamı

Alcatel, üçüncü çeyrekte de Türkiye’deki tablet satış sıralamasında ikinci oldu

2020’nin ikinci çeyreğinde Türkiye tablet satış sıralamasında ikinci tablet üreticisi olan şirket, üçüncü çeyrekte de bu başarısını devam ettirdi. Alcatel’in hem ikinci hem de üçüncü çeyrekte ikinci sırada yer almasını sağlayan modeller arasında, Alcatel 1T 7, Alcatel 1T 10, Smart Tab 7, 3T 8, 3T 10 7” ve 10”’in yanı sıra klavyeli cihazlar da bulunuyor.

Alcatel 3T 10

Alcatel 3T 10

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan TCL Mobil Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Serhan Tunca, “Bünyemizde yer alan Alcatel, 2020’nin ikinci çeyreğinin ardından üçüncü çeyrekte de Türkiye’deki tablet satış sıralamasında ikinci marka oldu. Bir başarıyı elde etmek kadar devamını getirmek de çok önemli. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Son iki çeyrekte elde ettiğimiz satış rakamlarıyla; verdiğimiz önemin karşılığını alıyor ve tüketicilere talep ettikleri ürünü daha büyük bir istekle sunuyoruz. Tabletlerimizdeki erişilebilir fiyat ve performans özellikleri, farklı ekran büyüklükleri, klavyeli ve klavyesiz geniş ürün yelpazemizle gerek iş dünyasının gerek gençlerin gerekse evlerinden eğitimine devam eden çocuklarımızın tercih ettiği tablet konumundayız. Önümüzdeki çeyreklerde de farklı ve amiral gemisi özelliklere sahip ürünlerimizi satışa sunarak Türkiye’de elde ettiğimiz bu başarıları daha da yukarı taşımaya devam edeceğiz” dedi.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın! 

A3_10_wifi

Devamını oku
MSI reklamı

HWP COIN’den Haberler