Sosyal medya

Drone

DHL Çin’de drone ile kargo sevkiyatını başlattı

DHL çin

ABD kökenli uluslararası kargo şirketi DHL-Sinotrans, drone ile kargo taşımasını Çin‘de belirlenen rotada başlattı.

İlginizi çekebilir : Boeing’in otonom hava aracı ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Drone ile sevkiyat yüzde seksen oranında kâr sağlıyor

Uluslararası kargo şirketi DHL insansız hava araçları proje şirketi Ehang UAV ile anlaşma imzalamıştı. Yapılan anlaşmalar ile birlikte geçtiğimiz günlerde Songshanhu bölgesi ve Sinotrans merkezi arasındaki 8 kilometrelik kargo taşımasını drone gerçekleştirdi. Ayrıca frone taşımacılığının en önemli noktası taşımacılıkta azalan süre ve maliyetler. Firma verilerine göre bu teslimatın normal süreçlerde işlemesi 40 dakika. İlk uçuş denemesinde bu sürenin 8 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştiği, firmanın her bir kargo başına %80 tasarruf sağladığı belirtildi.

Drone kargo

Ayrıca drone alımı kapsamında anlaşma yapılan Ehang UAV CEO’su Derrick Xiong: ‘Bu anlaşma ile firmamız kargo sektörüne tamamen girmeyecek. Biz bu anlaşma ile kentlerde yaşanılan trafik problemlerinin üstünden gelmeye çalışıyoruz. Anlaşma sağladığımız drone, taşımacılık sistemlerinde kullanılabilir, 260 kg ağırlığı taşıyabilen bir cihaz.’ dedi. 

 

Mobil cihazlara ilgi duyan teknoloji yazarı.omersanli17

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Drone

Boeing’in otonom hava aracı ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Boeing

Boeing, otonom hava aracı prototipi ilk test uçuşunu ABD’nin Virginia eyaletinin Manassas şehrinde gerçekleştirdi. Dikey iniş kalkış yapabilen elektrikli hava araçlarını (eVTOL) tasarlamak ve geliştirmek üzere Boeing’in yan kuruluşu Aurora Flight Science ile birlikte çalışan ve şirketin şehir içi hava ulaşımı faaliyetlerini yürüten Boeing NeXt, talep gören otonom hava taşımacılığının emniyet ve güvenilirliğini yükseltmek üzere testlerine devam edecek.


İlginizi çekebilir: Yapay zekanın ihtiyaç duyduğu 5 meslek


Devrim niteliğinde bir hava aracı

Yolcu hava aracı (PAV) prototipinin otonom fonksiyonları ve yer kontrol sistemlerini test etmek üzere, kalkış, havada kalış ve iniş aşamalarının denendiği kontrollü bir uçuş gerçekleştirildi. Gelecekte ileri ve kanatlı uçuşların yanı sıra dikey ve ileri uçuş modları arasındaki geçiş evresi test edilecek. Yüksek hızlı dikey iniş kalkış yapabilen her türlü hava aracındaki (VTOL) bu geçiş evresi mühendisleri en çok zorlayan teknik aşama.

Boeing Teknoloji Direktörü Greg Hyslop, “Bir yıl içerisinde kavramsal tasarımdan, uçan bir prototip üretme aşamasına geldik. Havacılığı dünyanın en güvenli ve en verimli taşımacılık yolu haline getirmede Boeing’in inovasyon ve uzmanlığı son derece önemli. Güvenli, yenilikçi ve sorumlu bir yaklaşımla, yeni çözümler getirmeye devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Elektrikli itme sistemiyle çalışan yolcu hava aracı (PAV) prototipi, kalkıştan inişe tamamen pilotsuz uçuş gerçekleştirmek ve 81 km menzile kadar ulaşmak üzere tasarlandı.Boyutları 9,14 m uzunluğunda ve 8,53 m genişliğinde olan hava aracının geliştirilmiş gövdesi, itme ve kanat sistemlerini birleştirerek etkin bir şekilde havada durmayı ve ileri uçuşu sağlıyor.

Aurora Flight Sciences Başkanı ve CEO’su John Langford, “Otonom olması sebebiyle bu bir devrim niteliğindedir. Standartlara uygun otonom araçlar, sessiz, temiz ve güvenli bir şehir içi hava ulaşımını mümkün hale getirecek.” dedi.

Test uçuşu, Boeing NeXt için dönüm noktası olma özelliği taşıyor. Düzenleyici kuruluşlar ve sanayi ortakları arasındaki iş bölümü, yeni bir yolculuk eko sistemine öncülük ediyor. Aynı zamanda pilotlu ve pilotsuz hava araçlarının birlikte var olacağı bir geleceği mümkün kılıyor.

Boeing NeXt’in portföyünde, yolcu hava araçlarına ek olarak, 227 kg’a kadar yük taşıyabilen insansız elektrikli kargo hava aracı (CAV) ve diğer kentsel, bölgesel ve küresel ölçekte taşımacılık platformları da yer alıyor. Kargo hava aracının ilk kapalı mekân uçuşu geçen yıl gerçekleştirilirken, dış mekân test uçuşları 2019 yılı içerisinde gerçekleştirilecek.

Devamını oku

Drone

Drone kullanımına yeni düzenleme

dron

Drone için Bilgi Teknolojileri Kurumu yeni bir düzenleme yapıyor. Yapılan düzenlemeye göre drone’ların kullanım frekansları değişecek. Aynı zamanda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de drone’ların kayıt sistemi ile ilgili bazı değişiklikler getirecek.

İlginizi çekebilir: ASUS, Forbes 2018 Global 2000 “Dünyanın En Saygın Şirketleri” listesine girdi

Şehirlerde uçuş alanları oluşturulacak

Şuanda yürürlükte bulunan mevcut yönetmelik kapsamında 500 gram üstü dronların e-devlet üzerinden kayıt yaptırması gerekirken, yeni düzenleme ile birlikte bu ağırlık sınırı 250 grama kadar düşecek. Kayıt takiplerinde bandrol seçeneği de ön plana çıkacak.

drone

Satın alınan drone’un kaydı kullanıcıların inisiyatifine bırakılmak yerine, bandrol kayıt zorunluluğu ithalatçı firmaya bırakılacak. Yeni düzenleme ile şehirlerde sportif ve hobi amaçlı drone uçurula bilecek alanlar belirlenecek. Bu alanlarda izin almadan hobi amaçlı uçuşlar gerçekleştirilebilecek. Diğer alanlarda uçurmak için ise drone’un kaydı yapılmış ve o alanda uçurulması için gerekli izinlerin alınmış olması gerekecek.

Devamını oku

Drone

DJI’dan Profesyoneller İçin “Portatif” Droje: Mavic Air

Drone denildiğinde ilk akla gelen marka olarak popülerliğini devam ettiren DJI, Spark’ın ardından katlanabilir ve rahat taşınabilir yeni drone’u Mavic Air’ı da tanıttı.

DJI’ın dün yaptığı lansman ile duyurduğu Mavic Air, Spark modelinin ardından ikinci hafif, katlanabilir ve taşınabilir drone’u oldu. Mavic Pro’ya göre %41 daha hafif yapıda olan Mavic Air, Spark’a Mavic Pro özellikleri getirilen bir model olarak düşünebiliriz. Özellikle 4K’da 30 fps, 1080p’de ise 120 fps video kayıt desteği sunan cihaz, bunu üzerindeki HDR destekli 12 MP çözünürlük sunan f/2.8 diyafram açıklığına sahip 1/2.3 inçlik sensörü ile sağlıyor. Spor modunda 68 km/s hıza çıkabilen drone, 4 km de menzile sahip. Ayrıca dayanıklığı ile sıyrılacak olan DJI Mavic Air, 22 km/s hıza kadar rüzgarlı ortamlarda da sabit kalarak çekim yapabilme kabiliyetine sahip.

Bu sefer 8 GB dahili depolama alanı sunacak olan bu mini canavar, SD kart unutma durumlarında da kendi başına çekim yapabilecek ve 21 dakikaya kadar da havada kalabilecek yapıda geliyor. Sensörleri ile çarpmalara karşı kendini savunabilme, DJI Goggles ile kullanım imkanı, FlightAutonomy 2.0 teknolojisi ve  Rocket, Dronie, Circle, Helix, Asteroid ve Boomerang adındaki yeni çekim türleri ile gelen DJI Mavic Air, 32 MP değerinde 180 derecelik toplamda 25 fotoğrafın birleşmesi ile hazırlanan panaromik fotoğraflar çekebilecek. Tıpkı Spark’ta olduğu gibi el ile de kontrol edilebilecek olan Mavic Air, 800 dolar fiyatıyla satışa çıktı.

Devamını oku