Sosyal medya

Kripto Para

Çin’den kripto paralara yönelik uyarı geldi! Bitcoin fiyatı düşüşe geçti

Çin’den kripto paralara yönelik bir belge geldi. Çin Merkez Bankası’na bağlı üç dernek, yayınladıkları bir belge ile kripto paralara yönelik uyarılar yaptı. Gazeteci Colin Wu, Çin’de finansal kurumlar için kripto para birimi ticaretinin artık yasak olduğunu bildirdi. Bununla birlikte lider kripto para birimi Bitcoin 42 bin dolar seviyelerine kadar geldi.

Çin kripto para

Çinli gazeteci Colin Wu, üç Çin derneği tarafından yapılan açıklamaya göre finans kurumlarının kripto paraları ticaret için kullanmalarının artık yasak olduğunu bildirdi. Çinli gazeteci alınan bu kararın son zamanlarda Çin’de artan altcoin yatırımcı sayısının ardından geldiğini ifade ediyor.

Yayınlanan belgede şu ifadeler yer alıyor:

“Son zamanlarda, sanal para fiyatları hızla yükselip düşüyor. Bu sanal para ticareti spekülasyonunun yeniden canlandığını gösteriyor.

Bu hareketler insanların mal varlığı güvenliğini ciddi şekilde ihlal etti ve normal finansal düzeni bozdu. Çin Halk Bankası ve diğer departmanlar tarafından yayınlanan “Bitcoin Risklerinin Önlenmesine İlişkin Bildirim” ve “Token İhracı Finansman Risklerinin Önlenmesine İlişkin Duyuru” gereksinimlerini daha ileri düzeyde uygulamak ve sanal para işlem spekülasyonunun risklerini önlemek için; Çin İnternet Finansmanı Derneği, Çin Bankacılık Derneği ile Çin Ödeme ve Takas Derneği ortaklaşa olarak aşağıdaki konularda uyarıda bulunuyor:

1- Sanal para birimi, para otoritesi tarafından ihraç edilmeyen, parasal özellikleri olmayan ve piyasada para birimi olarak kullanılmaması gereken ve kullanılamayacak belirli bir sanal emtiadır.

2- Kurumlar ve şirketler sanal para birimleri ile ilgili faaliyette bulunmamalıdır.

3- Sanal para biriminin gerçek değer desteği yoktur ve fiyatların manipüle edilmesi son derece kolaydır. Spekülatif alım satım faaliyetleri, sahte varlık riskleri, iş başarısızlığı riskleri ve yatırım spekülasyon riskleri gibi çoklu risklere sahiptir. Yatırımcılar bu konularda farkındalıklarını geliştirmelidir.

4-Tüm üye birimler, ilgili ulusal düzenleme gerekliliklerini sıkı bir şekilde uygulamalı, sektörün öz disiplin taahhütlerine uymalı ve sanal para birimleriyle ilgili herhangi bir ticari faaliyette bulunmaktan veya bunlara katılmaktan kararlı bir şekilde kaçınmalıdır.”

Gazeteci Colin Wu, belgede açıklanan huşuları şu şekilde yorumluyor:

“Son zamanlarda, altcoinlerin artan popülaritesi düzenleyicilerin dikkatini çekti. Bu alanda Çin’de daha fazla yeni yatırımcı ortaya çıktı. Ancak dernek tarafından yapılan bu uyarı, Çin makamlarının henüz daha yüksek bir ilgi seviyesine ulaşmadığını gösteriyor.

Bu belgeden Çin’lilerin bu alanda araştırma yapmaya devam ettiklerini görüyoruz. Ancak belgede bir sonuca varılmıyor. Görünen o ki Bitcoin’in yasal statüsünü tanımadan önce mevcut politikaya bağlı kalacaklar ve bireylerin buna katılmasına izin verecekler. Ancak Çinli şirket ve kurumların buna dahil olmasına izin vermeyecekler.”

Yayınlanan belge yatırımcılara, kripto para birimlerinin yasalar çerçevesinde korunmadığını ve kullanıcıların yaşayabilecekleri mali kayıplardan yalnızca kendilerinin sorumlu olduklarını hatırlatıyor.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

El Salvador’da Bitcoin Karşıtı Protestolar Artıyor

Binlerce kişi ülkenin başkentinde sokaklara döküldü. Halkın çoğunluğu ülkenin Bitcoin yasasını protesto ediyordu.

El Salvador halkı geçtiğimiz gün, Başkan Nayib Bukele’nin aleyhine protestolarla sokaklara döküldü. El Salvador’daki protestolar, ülkenin bağımsızlık günü olan 15 Eylül Çarşamba günü başladı. Yerel basın, vatandaşların ülkenin yeni Bitcoin yasasına öfkeli olduğunu bildirdi. Protestocular başkent San Salvador’da bir Bitcoin ATM’sini ateşe verdi. Bazıları, “Bitcoin istemiyoruz” ve “Diktatörlüğe hayır” yazılı pankartlarla sokaklara çıktı. El Salvador, 7 Eylül’de Bitcoin’i yasal hale getirmişti. Bunu yaparak Bitcoin’i tamamen yasal yapan ilk ülke olarak tarihe geçmişti.

Bu gibi Bitcoin karşıtı protestolar daha önce de yaşanmıştı.

Ülkenin cumhurbaşkanı Nayib Bukele, Twitter’dan yaptığı açıklamayla vandalizmi durdurmayan vatandaşları eleştirdi. Aynı şekilde basına da tepki gösterdi.

Temmuz ve Ağustos’tan beri Başkan Bukele’nin Bitcoin hamlelerine karşı protestolar yapıldığını belirtmiştik. Ancak yerel basın, dün gerçekleşen protestoyu binlerce vatandaşın sokaklara çıkmasıyla açık ara en şiddetlisi olarak niteledi.

El Salvador halkı sadece Bitcoin yasasını protesto etmekle kalmadı. Ek olarak bazı devlet adamlarının ülkenin adelet sistemini zayıflattığına ve ayrıcalıklı zümreler oluşturulduğuna inanan halk, Başkan Bukele’ye bu yüzden de cephe almış durumda. Bukele, daha önce yapılan anketlerde başarılı olmasına rağmen son zamanlarda otoriterlik açısından eleştirilere maruz kaldı.

Ülkedeki bazı Bitcoin kuralları şunlar;

  • İşletmeler yeterli teknolojiye sahipse, ödeme aracı olarak Bitcoin kabul etmek zorundadır.
  • Vatandaşların varlığı kullanmaları zorunlu değildir.
  • Hükümetin resmi kripto para cüzdanı Chivo’yu kullananlar 30 dolar değerinde Bitcoin ile ödüllendirilir.

Chivo’nun, Bitcoin’in ülkede yasal hale gelmesinden itibaren teknik sorunlar yaşaması da El Salvador için ayrı bir olumsuz etken.

JP Morgan gibi yatırım bankaları, ABD yetkilileri ve hatta Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin yasasını uygulanmasının zor olacağını iddia ederek eleştiride bulunmuşlardı. Bugünkü protestolar ise bir nevi bunun kanıtı olarak gösterilebilir.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Kripto Para

Bitcoin Başarılı Olursa Düzenleyiciler Lider Kripto Parayı Bitirebilir Mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin geçtiğimiz hafta düşüşler yaşayıp bu haftaya kötü de başlasa, bugünü güzel başlattığı söylenebilir. 48 bin dolar seviyesini tekrar geçen BTC, yazı sırasında 48.056 dolardan işlem görüyor. 64 bin dolarlık zirvesinden hala uzakta olan Bitcoin, yükselişini sürdürüp başarısını katlarsa düzenleyiciler ve hükümetler tarafından bitirilebilir mi? Ünlü hedge fonu patronu Ray Dalio Bitcoin başarılı olursa düzenleyicilerin onu bitirmeye çalışacağını söylüyor.


İlginizi Çekebilir: Avustralya Merkez Bankası, CBDC Araştırma Ekibi İçin Bir İş İlanı Yayınladı


Milyarder Ray Dalio, Bitcoin başarılı olursa, küresel düzenleyicilerin ve hükümetlerin nihayetinde onu öldürmeye çalışacağına inanıyor. Ray Dalio, lider kripto para biriminin ana akım benimsenmesi devam ederse ve varlık başarılı olursa, düzenleyiciler ve hükümetlerin kripto paranın ilerlemesini öldüreceğini söyledi. Aynı zamanda, Çin ve Hindistan gibi çoğu büyük ülkenin bunu yapmaya çalıştığını ifade ediyor.

CNBC’de konuşan 72 yaşındaki milyarder, portföyünün belirli bir miktarını Bitcoin’e tahsis ettiğini bir kez daha itiraf etti. BTC satın almasına rağmen, düzenleyiciler ve hükümetler nedeniyle gelecekteki başarısından hala şüphe duyuyor. Bitcoin’in potansiyeli hakkında konuşurken, “Bence günün sonunda eğer gerçekten başarılı olursa, onu öldürecekler ve onu öldürmeye çalışacaklar” ifadelerini kullanıyor. Bu tür yetkililerin “onu öldürmenin yolları olduğu” için eninde sonunda galip geleceğini de sözlerine ekliyor.

El Salvador’un Bitcoin’i ülkede yasal hale getirerek bir ilki gerçekleştirmesine de değinen Dalio, bu tarihi olayın bile Bitcoin’in durumunu doğrulamak için yeterli olmadığını söylüyor. Dalio ayrıca Bitcoin’in gerçek bir değeri olmadığını da öne sürüyor:

“Kripto varlıkları veya diyelim ki Bitcoin’i tarihsel perspektife koyarsanız… tarihsel perspektifte gerçek değeri olmayan pek çok şey vardı.”

Milyarder ayrıca, Çin ve Hindistan’ın Bitcoin’den kurtulmaya çalıştığına işaret ederek El Salvador’un ses getiren Bitcoin hamlesini de küçümsedi.

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku
Aorus reklamı

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval