Sosyal medya

Haber

Çin 6G teknolojisi için çalışmalara başladı

Çin 6G

Bilim ve Teknoloji Bakanlığınca kısa süre önce 5G teknolojisini hayata geçiren Çin, 6G teknolojisi için çalışmalara resmi olarak başladığı ilan edildi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Enformasyon Teknolojisi Bakanlığı, Çin Bilimleri Akademisi, Doğa Bilim Fonu Komisyonundan yetkililer, “Altıncı Nesil İletişim Teknolojisi (6G) Geliştirme Toplantısı” için başkent Pekin’de toplandı.

İlginizi çekebilir: Nokia, akıllı televizyon pazarına giriş yapıyor!

Çin 6G

Toplantıda, ilgili kurumlardan 6G’nin araştırılmasına yönelik 37 kişilik uzman grubu oluşturuldu. Bu grup, söz konusu teknolojinin planlanması, danışmanlığı ve önemli meselelerde öneriler getirmekle sorumlu olacak.

Bilim ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Vang Şi, 6G konusunda küresel araştırma teknolojilerinin henüz başlangıç aşamasında olduğuna dikkati çekti. Ayrıca ülkesinin 6G teknolojisi ve bu teknolojinin etkin şekilde geliştirilmesini teşvik edeceğini bildirdi. Vang, bir sonraki adım olarak ilgili kurumların uzmanlarıyla 6G’nin Ar-Ge‘sine yönelik planının şekillendirileceğini ifade etti.

Çin 6G

Telekom şirketleri, 5G hizmeti sağlamaya başladı

Ülkede, 1 Kasım’da üç kamu telekomünikasyon şirketi, birçok büyük şehirde 5G hizmetini sağlamaya başlamıştı. Telekom şirketleri, yıl sonuna kadar 50’ye yakın şehirde 5G’nin kullanılacağını ve bu teknolojinin gelecek yıl ülke genelinde yaygınlaşacağını aktarmıştı.

Çin’de 80 bin 5G teknolojisine sahip baz istasyonu devreye alındı ve yıl sonuna kadar bu sayının 130 bine çıkarılması hedefleniyor. Yüksek hızda internet hizmeti sağlayan 5G, otonom sürüş kabiliyetine sahip araçların kullanılmasına, yüksek hızda video konferans bağlantıları kurulmasına imkan tanıyacak, mobil oyunların daha akıcı şekilde kullanılmasını sağlayacak.

Enerji mühendisi, basketbol antrenörü ve teknoloji meraklısı...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Xiaomi, Batı Avrupa’nın en büyük dördüncü akıllı telefon üreticisi oldu

Yazan:

Xiaomi Mali İşler Müdürü Shou Zi Chew şirketin 2109 yılı için Batı Avrupa pazarında en büyük dördüncü akıllı telefon üreticisi olduğunu açıkladı. 

İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy A51 incelemesi | S20 tasarımlı yeni nesil A

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, Avrupa pazarında büyümeye devam ediyor. Avrupa’da yakaladığı başarıyla hisse senetleri 1,8 Doları seviyelerinin üstüne taşıyan şirket yalnızca Hindistan’da satışlarını arttırmıyor. Çin dışından gelen satışların %50’ler seviyesinde olduğunu belirten CFO Chew, Batı Avrupa’da en büyük dördüncü akıllı telefon üreticisi olduklarını açıkladı. Yıllık bazda %90 büyüme kaydettiklerini belirten 37 yaşındaki yönetici, geçtiğimiz günlerde  dördüncü çeyrek sonuçlarını çok yüksek seviyelerde olduğunu belirtmişti.

Xiaomi Avrupa

Xiaomi 2019 yılının ilk çeyreğinde ise 10 milyar dolarlık kar elde etmişti. Şirketin 2020 yılı planlarında ise olabildiğince çok 5G destekli akıllı telefonları piyasaya sunmak. Bir çok alanda ürünlerini geliştirip son kullanıcıya sunan üretici, 2016 yılında ilk katlanabilen scooterını tanıtmıştı. Elektrikli yapısı ve minimalist tasarım anlayışı ile dikkat çeken mobilet Avrupa pazarında kendine yer buldu. %17 pazar payı ile dışarı alan kategorisinde önemli bir yer elde eden üreticinin 2020 yılında pazar payını arttırması bekleniliyor.

Xiaomi Mijia M365 Scooter özellikleri

Güç: 500 W

Şarj Süresi: 5 Saat

Maksimum Hız: Saatte 15.5 Km

Taşıma Kapasitesi: 100 kilogram

Tekerlek Boyutu: 8.5″ (215.9 mm)

Bağlantı: Bluetooth

Batarya: 1860 mAh

Devamını oku

Oyun

Captain Tsubasa efsanesi, oyun olarak geri dönüyor!

Captain Tsubasa

90’lı yılların efsanevi çizgi dizilerinden Captain Tsubasa, 2020 yılında oyun olarak geri dönüyor. Japonya merkezli video oyunu geliştiricisi Bandai Namco, seriye ait Captain Tsubasa: Rise of New Champions adlı oyunun PC, PS4 ve Nintendo Switch platformlarına geleceğini açıkladı.


İlginizi çekebilir: Half-Life oyunları Mart’a kadar ücretsiz!


Japon şirket, oyuna ait bir fragman yayınlayarak ipuçları da verdi. Fragmanda çizgi dizinin efsanevi karakterlerinden Tsubasa Ozora, Kojiro Hyuga, Genzo Wakabayashi, Taro Misaki ve Ryo İshizaki gibi isimlere yer verilmiş. Fragmandan anlaşılacağı üzere her oyuncuya ait özel hareketler ve vuruşlar da tanımlanmış. Çizgi diziyi sıkı takip edenler için Hyuga’nın kaplan (tiger shot) ve Tsubasa’nın karşı koyulamaz ölü yaprak (flying drive shot) vuruşunu hatırlamak pek de zor olmayacak.

Grafik konusunda da modern bir hava almış oyun, hem hikaye modu hem de online yapılabilecek maçlar ile rekabetçi olmayı hedefliyor. Captain Tsubasa çizgi dizi serisine ait hikaye geçtiğimiz yıllarda günümüz çağına uygun hale getirilerek Captain Tsubasa 2018 adıyla tekrar yayınlanmış ve anime severlerin ilgisini epeyce çekmişti. Türkçe olarak Kaptan Tsubasa: Yeni Şampiyonların Yükselişi adıyla yayınlanacak bu oyun bakalım nasıl bir başarı elde edecek.

Captain Tsubasa: Rise of New Champions Fragmanı

Devamını oku

Uygulama

Google, telefon bağımlılığını engelleyen uygulamalar duyurdu!

Google, artık 21. yüzyılın en büyük problemlerinden biri olan telefon bağımlılığını durdurmak için yollar üretiyor. Öncelikle, telefon içerisinde bunu sağlamak için çeşitli önlemler alan firma şimdi de bunu interaktif sistemlerle sağlamaya çalışacak.


İlginizi çekebilir: Android 11 R, Google Pixel 4 ile ortaya çıktı!


Google’a ait geliştirici şirketlerden biri olan Digital Wellbeing, telefon bağımlılığını azaltmak için çok başarılı üç uygulama hazırladıklarını açıkladı. Uygulamaların sunumunu, oldukça şık ve sadeleştirilmiş anlatımlarıyla bize aktaran bir videoyla yapan şirket bu konu üzerinde çok yoğunlaştıkları aşikar.

Google, tüm teknoloji konseptleriyle iç içe şirket. Telefondan, medya cihazına, medya cihazından, araba yazılımına gibi bir çok alternatif sistemin yaratıcıları Google’ın sahip olduğu şirketler içinde.

Telefon kullanımındaki bağımlılık ise, modern yaşamın bir sorunsalı haline geldi . Geçtiğimiz günlerde, Play Store üzerinde yayınlanan üç uygulama ile bu sorun bir nebze olsun aşılmak isteniyor.

Bunlardan ikisi Google’ın kendi geliştirici hesabı üzerinden yayınlanırken, diğeri “Special Project- Experiment” adıyla piyasaya sürüldü. Envelope adı verilen bu uygulamayı firmanın Cardboard adını verdiği sisteme benzer şekilde kullanabiliyorsunuz.

Android cihazınıza bu uygulamayı kurduktan sonra, üzerine belli başlı şemaların çizildiği bir kartonun içerisine koyup kapatıyorsunuz. Belli bir süre cihazınız elinizde olsa da ekranını hiçbir şekilde göremiyorsunuz. Arama yapmak veya saate bakmak gibi temel gereksinimleri gerçekleştirmek isterseniz de karton şema üzerindeki hareketler ve tuşlar yardımıyla bunları yapabiliyorsunuz.

GoogleGoogle

Örnek konsept, Pixel 3A cihazında ilk olarak yapıldığı ve prototiplerin cihaza göre tasarlandığını belirtiliyor. İsterseniz bu kartonu sipariş verip, hem bağımlılığınızı azaltabiliyor hem de eski nostaljik günlere bir süre geri dönebiliyorsunuz.

GoogleGoogle

Diğer iki uygulamamız ise Activity Bubbles ve Screen Stopwatch adındaki canlı duvar kağıtları. İkisi de ilk bakışta basit duvar kağıtları gibi görünüyor. İlkinin üzerinde beyaz baloncuklar yer alıyor. Telefonunuzu kitlediğinizde baloncuk sayısı elinize almadığınız süreye bağlı olarak büyümeye ve artmaya devam ediyor.

Screen Stopwatch ise, siyah arkaplan üzerine kurulu beyaz bir sayaç olarak basitçe tanımlanabilir. Bu sayaç gün içinde ekran açık kalma sürenizin ne kadar olduğunu büyük puntolarla size gösteriyor.

Devamını oku