Sosyal medya

Oyun

Blizzard Başkanı J. Allen Brack açılan cinsel taciz davaları ve çalışanların grevlerinin ardından görevinden ayrıldı!

Oyun devi Activision Blizzard şirketinin başı açılan davalar ve çalışanlarının yaptıkları grevler ile belada. Geçen hafta ortaya çıkan habere göre Kaliforniya Eyaleti tarafından Blizzard’a kadın çalışanlarının uğradığı “son bulmayan cinsel tacizler” ve cinsiyet ayrımcılıkları sebebiyle dava açılmıştı. Şirketin üst yöneticilerinin hedef alındığı davada oldukça çirkin ifadeler yer alıyor.

Neler yaşanmıştı?

İlk olarak 22 Temmuz tarihinde ortaya çıkan habere göre Activision Blizzard firmasına Kaliforniya Eyaleti Adil Çalışma ve İmar İskan Müdürlüğü (DFEH) tarafından şirket içerisinde kadın çalışanlara karşı bir cinsel taciz ve cinsiyet ayrımcılığı kültürü geliştiği için dava açılmıştı. Davada yer alan iddialara göre şirketin bir çok üst yöneticisi hakkında çirkin iddialar yer alıyordu ve diğer yöneticilerin de durumdan haberdar oldukları söyleniyordu. Davanın açılmasının ardından ise bir çok kadın ileri atılarak bu iddiaları destekleyecek suçlamalarda bulunmuştu. Ortaya atılan ve bazıları dava dosyasında da yer alan iddiaların tamamını aşağıdaki haberimizden öğrenebilirsiniz. Ancak uyarmalıyız ki anlatılan hikayeler oldukça rahatsız edici bir içeriğe sahiptir.

Blizzard’a açılan davada sunulan iddialar olayın ciddiyetini gün yüzüne çıkartıyor!

Açılan davanın medyada oldukça büyük yankı bulmasının ardından Blizzard’dan çok hızlı bir şekilde resmi bir cevap yayımlanmış ve iddialar reddedilmişti. Davayı açan kurumun şu anki Blizzard’ı yansıtmadığı ve bahsedilen olayların da yanlış olduğu da bu bildiride belirtilmişti.

Dava dosyasında da ismi geçen J. Allen Brack de kişisel olarak medya mensuplarına gönderdiği e-posta ile bazı açıklamalarda bulunmuş ve olayları “aşırı derecede tedirgin edici” şeklinde yorumlamıştı.

Şirketten gelen açıklamanın Blizzard çalışanlarını kızdırmasıyla ilk aşamada 800’den fazla Blizzard çalışanı açık mektup imzalayarak şirketin açıklamasına sitem etmişti. Ardından şirket CEO’su Bobby Kotick de çalışanlara, yatırımcılara ve halka yönelik bir mektup yayınlayarak yaptıkları ilk açıklamayı “duyarsız” olarak niteliyerek herkesten özür dilemişti.

Bobby Kotick’in açıklamasını sorunların adres gösterilmesinde yetersiz bulan çalışanlar bir araya gelerek protesto eylemlerine ve grevlere başlamış ve açık mektubu imzalayan kişi sayısı 2600’e ulaşmıştı. Protesto eylemlerinde ise şirketten şu taleplerde bulunuldu:

  1. Çalışanların iş kontratlarında yer alan mahkemeye gidememe maddesinin kaldırılması,
  2. Yeni işe alma ve terfi verme prosedürlerinin tüm şirket kapsamında tanıtımlarının arttırılması,
  3. Maaş ve promosyon bilgilerinin yayımlanması,
  4. Bir çeşitlilik, eşitlik ve dahil etme ekibi kurarak yönetici ekibin denetilmesi için üçüncü parti bir kuruluş ile anlaşma yapılması.

Yapılan eylemlerden sonra Blizzard’dan çalışanlarına destek gelmiş ve tüm çalışanların yapılan eylemlere katılması teşvik edilerek bu süreçlerde çalışanlar ücretli izinde sayılmıştı.

Bir fotoğraf medyada yer almış ve bu fotoğraf ile önceki haberimizde de bahsettiğimiz bir çalışanın kendi dairesini tecavüzcü Bill Cosby’nin ardından “Cosby Dairesi” olarak isimlendirmesi doğrulanmış oldu.

Geçen günler boyunca çalışanlar taleplerinin karşılanmasını isteyerek eylemlerine devam etmiş ve gün gün daha fazla çalışan ortaya çıkarak kendi hikayelerini paylaştı.

Alınan son haber ile de J. Allen Brack görevinden ayrıldığını duyurdu.

Blizzard’dan resmi açıklama geldi!

J. Allen Brack’in ayrılığıyla ilgili çalışanlar bilgilendirildi ve Activision Blizzard’dan bir duyuru yayımlandı. Yapılan açıklamaya göre de J. Allen Brack’in görevini oyun geliştirme şirketi Vicarious Visions eski lideri Jen Oneal ve eski Xbox yöneticisi Mike Ybarra ortak liderlik ile üstlendi. Yapılan açıklamada dikkat çeken bir kısım da şu şekildeydi:

“Bu iki kişi, güveninizi tekrar yapılandırmak, değerlerimizi güçlendirmek ve yüceltmek için Blizzard’ın kadınlar ile her cinsiyet, etnik köken, cinsel yönelim veya geçmiş için en güvenilir ve samimi ortamı sağlamak adına tüm çalışanlarımıza derinden adanmış şekilde çalışmalarını sürdüreceklerdir.”

Brack, 2018 yılında Mike Morhaime’in yerine gelerek Blizzard’ın sorumluluğunu üstlenmişti ve hemen bunun akabinde World of Warcraft’ın geliştirme ekibinin yöneticiliğine başladı. Aynı zamanda Brack, Alex Afrasiabi’nin ardından dava dosyasında adı geçen tek isim. Her ne kadar kendisi basına gönderdiği e-postada Blizzard’daki kariyeri boyunca şirket içerisindeki bu erkek egemen kültür ile savaştığını belirtse de açıklamaları çalışanlar tarafından sempati toplayamamıştı.

Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick’ten ise geçen haftadan beri bir açıklama gelmedi. Brack’in ayrılış duyurusunu ise şirket COO’su Daniel Alegre paylaştı. Aynı zamanda Alegre, Oneal ve Ybarra’nın Blizzard’da ortak sorumluluğa sahip olacağını belirtti.

Brack’in tepkisi

Brack’in de ayrılığıyla ilgili ilk açıklamasında yerine gelen kişilerden beklentilerini belirterek onlara başarılarını iletti. Yaptığı açıklama ise şu şekildedir:

“Jen Oneal ve Mike Ybarra’nın Blizzard’ın tüm potansiyelini ortaya çıkartabilmesi için ihtiyaç duyduğu liderliği sağlayabileceğine ve uygulanacak değişikliklerin hızını arttıracaklarına inancım tam ve umuyorum ki Blizzard’ı özel kılan kültürümüzün her bir parçasına adanmışlıkları ve yüksek seviyede doğrulukları ile yönetmek için güven verebilmek adına görevlerini tutku ve heves ile yerine getireceklerdir.”

Blizzard’da atılan adımlar ile olaylar biraz daha sakinleşmiş gibi gözükse de çalışanların talepleri hala karşılanmış değil. Çalışanlar ise bu taleplerinden geri adım atacak gibi gözükmüyor. Yatırımcıların da Blizzard oyunlarına olan sponsorluklarını gözden geçirdiği biliniyor. Alınan çok yeni habere göre de T-Mobile‘in Overwatch ve Call of Duty sponsorluklarını çektiği bildirildi. Diğer sponsorların da buna benzer kararlar verip vermeyeceği henüz bilinmiyor. İlerleyen günlerde yaşanacak gelişmeler ile bu olayın da ne yöne doğru gideceğini takip edeceğiz.

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Umut SEZER

Blok zinciri ve kripto para meraklısı, madencisi ve yatırımcısı. Kripto paralar, oyunlar, teknoloji ve otomotiv gibi alanlarda yazıyorum. Sorularınız ve şikayetleriniz için bana, [email protected] adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basın Bülteni

Heyecanla beklenen Deathloop, Türk Telekom’la geliyor

Yazan:

Deathloop

Oyuncuların heyecanına dijital oyun platformu Playstore ile ortak olan Türk Telekom, Arkane Studios’un merakla beklenen oyunu Deathloop cazip olanaklarla oyun severlerle buluşturuyor.


Bakmakta fayda var: OPPO Satın Alma Rehberi | Hangi OPPO Telefonu Almalıyım?


Türk Telekom, dijital oyun platformu Playstore ile Dishonored serisinin arkasındaki ödüllü stüdyo Arkane Lyon imzalı Deathloop’u, dünya ile aynı anda oyuncularla buluşturuyor. Deathloop, aynı günü tekrar tekrar yaşadığı Blackreef adasında gizemli bir zaman döngüsünde tutsak kalmış Colt’un bunu kırma çabasını konu ediniyor.  İlginç atmosferiyle dikkat çeken Deathloop, oyunculara her aşamada yeni stratejiler oluşturacakları, yeni yetenekler kullanabilecekleri bir deneyim sunarak nefes kesen bir maceraya davet ediyor.

Türk

Oyunseverler Deathloop’u fiyat avantajı ile 289 TL’den satın alabiliyorken, Türk Telekom evde internet müşterileri faturaya ek 12 aya varan taksit imkânıyla, Türk Telekom müşterisi olmayan oyuncular ise mobil ödeme ve kredi kartı seçeneğiyle oyuna sahip olabiliyorlar.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Haber

Twitch, Nefret Saldırılarını Düzenleyenleri Dava Ediyor

Yazan:

Yayıncıların protesto ettiği ve aylardır süren durum ile ilgili Twitch, sonunda somut bir adım attı. Yine de saldırılara maruz kalan yayıncıların bu adımı yeterli bulup bulmayacağı henüz bilinmiyor. Ancak sorunun tamamiyle çözümünde önemli bir adım olarak görülüyor.

Twitch, son aylarda fazlalaşan ve özellikle marjinal yayıncılara karşı organize olarak gerçekleştirilen nefret saldırılarına karşı önemli bir duruş sergilemeye başlıyor. Twitch tarafından saldırıları organize ettiğinden şüphelenilen iki kişi hakkında dava açıldı.

Dev yayıncılık platformu Twitch, 9 Eylül tarihinde dava dilekçesini ileterek platformunda bir süredir devam eden nefret saldırılarının liderleri olduğundan şüphelenilen iki kimliği belirsiz şahısa karşı yasal eylem başlattı. Platformdaki bir yayıncının izleyicilerini başka bir kanala yönlendirebildiği “baskın” özelliği, nefret mesajlarını yaymak amacıyla kullanılarak süistimal ediliyordu. Özellikle marjinal karaktere sahip yayıncılara karşı düzenlenen nefret baskınlarında bot hesaplar, yayıncının mesaj kutusunu nefret söylemleri, cinsiyet ayrımcılığı, ırkçılık içeren mesajlarla dolduruyordu. Nefret saldırıları Twitch üzerinde aylardır süren büyük bir problem halini aldı. Ve bu yaz itibariyle de bazı olaylar patlak vermeye başladı.

Twitch Yayıncılarının Protesto Eylemleri Büyüyor!

Ağustos ayının başlarında bazı marjinal yayıncılar, sosyal medyada #TwitchDoBetter hashtagini başlatarak soruna dikkat çekmeyi başardılar. Ancak Twitch’ten olaya karşı önemli bir adım gelmedi. Ve yayıncılar yeniden birleşerek 1 Eylül tarihinde organize yayın bırakma kararı aldılar. Bir çok yayıncı 1 Eylül tarihinde platformu protesto ederek yayın açmadılar. Bu protesto da önemli bir etki yaratmayı başardı. #ADayOffTwitch gününde Twitch platformunun aldığı izleyici ve yayıncı trafiğinde bir düşüş yaşandı. Yayıncıların yaşadığı sorunlar artık medyada da büyük yankı bulmaya başladı.

Yayıncıların Protestosu Twitch İzlenmelerini Düşürdü

Yayıncılar tarafından gerçekleştirilen boykota Twitch platformundan da destek geldi. Yayıncılarını destekleyen Twitch problem ile ilgili somut adımlar atacağına söz verdi. İlk aşamada, nefret saldırılarını düzenleyen hesapları yasaklama ve bu yasakları delen hesapları tespit etme amacıyla bazı algoritmalar kullanıma sokuldu. Şirket ayrıca saldırganları bir bir yasaklamaya da başladı. Ancak yasaklama işlemi tahmin edilebileceği üzere sonu asla gelmeyecek olan bir eylem. Şimdi de artık Twitch daha somut adımlar atarak önemli bir unsuru kullanmaya başlıyor: Mahkemeler.

Dava, Twitch üzerinde CruzzControl ve CreatineOverdose kullanıcı adlarını kullanan iki kullanıcıya açıldı. Davanın iddiasına göre bu iki şahıs, nefret saldırılarının yapılmasında, organize edilmesinde ve yaygınlaştırılmasında büyük ölçüde katkı payına sahip. Washington Post tarafından paylaşılan detaylı rapora göre saldırıların aslında Twitch’in de ötesine geçtiği anlaşılıyor. Saldırıları organize edenlerin çalışmalarını nasıl gerçekleştirdiği detaylı olarak raporda anlatılmış. Saldırganların Twitch denetiminden kaçabilmek için gizli Discord sunucularında organize olduğu anlaşıldı.

Twitch’e göre CruzzControl Hollanda’da bulunuyor iken CreatineOverdose ise Avusturya’da bulunuyormuş gibi gözüküyor. Twitch iki kullanıcının da yasal isimlerini henüz bilmiyor. İki kullanıcı da iddiaya göre kullanıcı adlarının CreatineReturns, CreatineBanEvades, CreatineReported gibi çeşitli varyasyonlarıyla etkinlik göstermiş. Twitch üzerinde yeni hesap oluşturabilmek oldukça kolay olduğu için yasaklanan kullanıcı hesaplarının yeine yenisini oluşturarak saldırgan davranışlara devam edebilmek de oldukça basit. Yayıncıların belirttiğine göre yeni hesap oluştururken telefon numarası istenmesi nefret saldırılarının önüne geçilmesi için önemli bir etken olabilir. Twitch sözcüsü de konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Geçtiğimiz haftalarda binlerce hesabı belirleyip yasaklasak da bu aktörler, geliştirmelerimizi bozmak için yaratıcı yollar yaratmak için sıkı çalışmaya devam ediyorlar ve asla durmak bilmiyorlar,”

“Nefret ve saldırganlığın Twitch’te yeri yoktur. Ve biliyoruz ki hala yapacak çok işimiz var. Ancak umuyoruz ki attığımız adımların, topluluğumuzu hedefleyerek gerçekleştirilen saldırıların ani ve kabul edilemez zararlarının azaltılmasına yardımcı olacaktır.”

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku