Sosyal medya
Huawei P40 reklamı

Aksesuar

BlitzWolf BW-SHC1 WiFi Akıllı IP Kamera

Özellikle adaptörler ve power bank’lar olmak üzere başarılı ürünlerle karşımıza çıkan BlitzWolf firması ses ve görüntü odaklı ürünlerle de adından söz ettiriyor. Firmanın IP kamera odaklı ilk ürünü olarak karşımıza çıkan BW-SHC1 modeli aslında akıllı ev kamerası olarak adlandırılıyor. Önceki nesil IP kameralar genelde internet tarayıcı desteğiyle aynı ağdan bağlantı kurmayı gerektirirdi. Akıllı kameralar ise bulut depolama desteği ve mobil uygulamalar gibi artıları ön plana çıkarıyor. Dahili kullanıma uygun olan BW-SHC1 bu tür cihazlardan biri.

BlitzWolf ile özdeşleşen beyaz renkli ve yeşil tonlamalı kutu tasarımı bir kez daha bizlerle. Sert kartondan üretilen kutu içinde koruyucu sünger tabakalar yer alıyor.

İlk olarak kurulumu anlatan bir rehber karşımıza çıkıyor ama şimdilik Türkçe dil desteği yer almıyor. Rehber sayesinde kolayca kurulum yapabildik.

Ayrıca ek bir kutu içinde sunulan USB çıkışlı 5V 1A güç adaptörü ve 2 metrelik bağlantı kablosu geliyor. Kablo direnci 0.393 ohm ve denemelerimize göre 1A akıma dayanacak biçimde tasarlanmış.

Bağlantı aksesuarları olarak gelenlerse katlanır tip duvar montaj kiti ve gerekli vidalar ile plastik dübeller. Kolun altında kameraya kolay bağlantı civatası hazır ama keşke plastik yerine biraz daha sağlam olsaydı.

Kameranın yüksekliği 131 mm, alt çapı 54 mm ve üst çapı 71 mm. Ağırlığı 190 gram geliyor ve sadece beyaz renkte sunuluyor. Altta görülen gri kısım sabit kalırken üstte kalan gövde komple 355 derece dönebiliyor. 2 MP 1/2.7″ CMOS alıcıyı içeren siyah kısım dikeyde 110 derece hareket edebiliyor. Kamera altında mikrofon ve üstünde ışık alıcısı var.

Kamera tam olarak yukarı baktığı anda altta gizli duran microSD kart yuvası beliriyor. Önerimiz hızlı bir kart yerleştirmeniz yoksa video kayıt için bulut depolama üyeliği almanız gerekecek. En fazla 64 GB kart destekleniyor.

Arka kısımda dikkat çekenler üstteki dahili hoparlör ve alttaki bağlantı oluyor. Hoparlörün özelliği çift yönde sesli görüşmeye olanak vermesi. Siz akıllı telefona konuşarak bu hoparlöre ses iletirken öndeki mikrofondan alınan ses telefona ulaşıyor.

Alttakiler güç butonu ve güç girişi ile tripod tarzı bağlantı noktası. Böylece montaj sorun olmaktan çıkıyor. Butona altı saniyeden uzun basarsanız fabrika ayarlarına dönecek biçimde resetleniyor.

Yaptığımız denemelerde kameranın çalışma sırasında ortalama 0.31A akım çektiğini gördük ama gece modunda kızılötesi görüş LED’leri yanında 0.5A üstüne çıkabiliyor. Aynı anda motorlu dönüşe geçince 0.62A olabiliyor ama 1A asla aşılmıyor.

İLK KURULUM

İlk aşamada iOS uygulamasını kullanarak kuruluma geçmek üzere rehberdeki QR kodunu taradık ve App Store ortamındaki BlitzWolf uygulamasını kurduk.

Açar açmaz üyelik istedi ve formu doldurunca cihaz ekleme adımı belirdi. Akıllı kamera seçince QR tarama, erişim noktası modu ve akıllı konfigürasyon gibi üç yol gösterildi. İlki olan QR tarama seçince telefon ekranında beliren kodu, BW-SHC1 ile okutmamız ve bir süre beklememiz yetti. Sadece ilk kurulumda 802.11n 2.4 GHz destekli bu cihaz ile telefonunuz aynı Wi-Fi ağına bağlı olmalı.

Uygulama ana ekranında ilk akıllı cihazımız listeleniyor ve adına tıklayınca alınan görüntü yanında ana seçenekler geliyor. Bunlar fotoğraf ya da video çekme (telefon galerisine atıyor), ses gönderme, microSD karttaki kayıtları izleme, hareket ettirme, hareket alarmı ve varsa bulut depolama üyeliği. HD seçip tam ekrana geçince görüntü çok netti.

Bir önceki ekranda sağ üst köşeye basınca kamera ayarları geliyor. Cihaz adı, paylaşım, sürüm bilgisi, görüntü ters çevirme, hareket algılama bildirimi, nesne takip, Tuya bulut depolama, microSD kart bilgisi ve firmware güncelleme var. Tuya almazsanız ana ekrandaki izleme butonuna basın ve gün seçip saat çizelgesini kaydırarak video kaydını izleyin. İsterseniz sürekli, isterseniz sadece hareket algılayınca video çekebiliyor.

Uygulamada ana ekranda kamera adına tıklamadan alttan üçüncü sekmeye geçerseniz yönetime giriyorsunuz. Mesaj merkezinde kameradan gelmiş bildirimler ve çektiği hareket görüntüleri var. Diğer servisler içinde ise Amazon Alexa, Google Asistant gibi destekler hazır ama evinizde işleyen bir sistem olacak ki yeni kameranızı ekleyebilin.

ANDROID UYGULAMASI

Android için Play mağazada yer alan BlitzWolf uygulamasını kurun ve başlatın. Zaten üye olduğumuz için doğrudan oturum açtık.

Benzer biçimde eklediğimiz kamera adı belirdi. Adına tıklayınca açılan ekran aynı denebilir. Ayarlar da fark göstermiyor. Aynı görüntüleri tekrar vermek gereksiz. Daha önceden eklemediğimiz hareket algılama ayarları ve microSD kart seçenekleri bu şekilde değiştirilebiliyor. Sürekli ya da sadece hareket olunca video kaydı seçeneği de burada.

microSD kartı cihazdan çıkarıp kart okuyucu ile bilgisayara bağlarsanız, H.264 High profile formatlı video kayıtlarının şifreli olduğunu görürsünüz. Böylece kameradaki kart çalınsa da videolar doğrudan izlenemiyor.

BlitzWolf sitesinde yer alan BW-Player uygulamasını indirin ve açın. File menüsünden izlemek istediğiniz video dosyasını seçin. Bu kadar dosya içinde arananı bulmak zor olabilir.

Son olarak gece modunda da denedik ve kızılötesi LED’lerin sadece kısa mesafede etkili olduğunu gördük. Siyah beyaz moda geçen kamera sayesinde hareket algılanabiliyor ama söz edildiği gibi 8-10 metre mesafede etkili denemez çünkü sadece iki kızılötesi LED içeriyor. İnceleme sırasında 36.99 dolar olan fiyatını gözönüne alırsak sunulan donanım özellikleri ve yazılımlar beklentileri fazlasıyla karşılıyor.

BangGood sitesi üzerinden satın almak isteyenler için yüzde 15 indirim kuponu “15shc1” ve satış linki: https://ban.ggood.vip/d9l1

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aksesuar

TP-Link TL-PA4020P powerline başlangıç kiti inceleme

Yazan:

TP-Link TL-PA4020P powerline başlangıç kiti inceleme makalemizde, evinizdeki interneti elektrik hattı üzerinden dağıtabileceğiniz ürünün detaylarına iniyoruz. Bakalım iki powerline adaptöre sahip bu başlangıç kiti, kullanıcılara neler sunuyor?

Powerline adaptörler ne işe yarıyor?

Dilerseniz ürünün detaylarına geçmeden önce, powerline adaptörlerin kullanım amaçlarına çok kısa değinelim. Elektrik hattı üzerinden evinizdeki interneti dağıtmaya ve böylece internetin ulaşmadığı yerlerdeki probleme çözüm olan bu cihazlar, özellikle çok katlı evler için oldukça mantıklı bir çözüm. Zira bildiğiniz gibi internet problemini çözmek için aslında Wi-Fi menzil arttırıcı gibi çözümler de kullanılıyor ancak kat farkı gibi mesafenin ve engelin çok olduğu senaryolarda bunlar efektif bir çözüm olmuyor. Ancak Powerline adaptörler interneti direkt olarak elektrik hattı üzerinden dağıttığı için, kat farkı veya aradaki mesafeler fark etmeksizin yüksek performanslı bir internet ağına evinizin her köşesine dağıtılabiliyor.

TP-Link TL-PA4020P kutu içeriği, tasarım ve kurulum

Bizim incelediğimiz model ‘başlangıç kiti’ olarak geçiyor. Yani içerisinde iki adet Powerline adaptörü yer alıyor. Kutu içeriğinden ayrıca hızlı başlangıç klavuzu ve iki adet Ethernet kablosu çıkıyor.

Adaptörlerin tasarımına baktığımızda ön tarafta priz girişinin olması önemli bir detay. Zira bazı powerline modelleri, üzerinde priz girişi bulunmadığı için evinizdeki prizi işgal ediyor ve o prizlerin farklı ürünler için kullanılmasını engelliyor. Ancak TP-Link TL-PA4020P modellerinin üzerinde priz girişi de yer aldığı için, evinizdeki prizleri yine farklı ürünler için kullanmaya devam edebiliyor ve aynı zamanda internetinizi ölü noktalara ulaştırabiliyorsunuz.

Tasarım tarafında her iki modelin de alt tarafında 2’şer tane Ethernet yuvası bulunuyor. Bu yuvalar ile birlikte internete bağlamak istediğimiz cihazlar arasında bağlantıyı gerçekleştiriyoruz. Ayrıca tabii ki bu bağlantılardan bir tanesini, modem/router ile powerline arasındaki bağlantıyı gerçekleştirmek için kullanmak durumundayız.

Performans değerleri ve teknik özellikleri

TP-Link TL-PA4020P KIT, HomePlug AV teknolojisiyle birlikte 300 metreye kadar mesafe desteği ile internetinizi evinizin farklı noktalarına taşıyabilme kabiliyetine sahip. Ayrıca hız olarak da 600 Mbps’ye kadar bir destek sunuyor.

Son olarak ürünün teknik detaylarında dikkat çeken bir konuda güç verimliliği. Zira model, kullanılmadığında verimli Güç Tasarrufu moduna geçiyor ve enerji tüketimini %85’e kadar azaltıyor.

Devamını oku

Aksesuar

TP-Link Tapo P100 akıllı priz inceleme

Yazan:

TP-Link Tapo P100 akıllı priz inceleme

TP-Link Tapo P100 akıllı priz inceleme yazımızda, evinizde prize bağlanan ürünleri “akıllı” hale getirmenizi sağlayan ürünün detaylarına yakından bakıyoruz. Dilerseniz kutu içeriği, tasarım ve kurulum detaylarıyla incelememize başlayalım.

TP-Link Tapo P100 akıllı priz inceleme – Tasarım ve kurulum

Ürünün tam adı aslında “Tapo P100 Mini Smart Wi-Fi Socket“. Kutuyu görür görmez isminde “mini” takısının neden koyulduğunu anlıyorsunuz. Zira akıllı priz hem oldukça sade, hem de oldukça kompakt bir boyutta.

Ürünün kutusundan çıkarttığınızda yapmanız gereken istediğiniz bir prize bağlamak ve ardından hem iOS hem de Android platforumunda bulunan Tapo isimli mobil uygulamayı telefona indirmek.

TP-Link Tapo P100

 

Tapo uygulamasına giriş yaptığınızda “Cihaz Ekle” bölümününden Smart Plug P100‘ü seçiyoruz. Ardından telefonunuz ile cihaz arasında Bluetooth üzerinden iletişim gerçekleştiriliyor ve ardından akıllı prizinizi evinizin veya ofisinizin Wi-Fi ağına bağlıyorsunuz. Ardından akıllı prize istediğiniz ismi verdikten sonra kullanıma hazır hale geliyor. Tüm bu süreç, yaklaşık 3 dakika sürüyor.

Akıllı priz ile neler yapılabiliyor?

Sözünü ettiğimiz TP-Link Tapo P100 akıllı priz, internete bağlantısına sahip mobil uygulama destekli bir ürün olduğundan, bu prize taktığınız her şeyi uzaktan da olsa kontrol edebilme imkanına sahip oluyorsunuz.

Örneğin evden çıktıktan sonra “acaba ütüyü açık mı unuttum?” düşüncesi hepimizin başına gelmiştir ve eve dönmek zorunda kalmışızdır. Ancak bu priz sayesinde, ütüyü akıllı prize bağlamış olacağınız için ofise gitmiş bile olsanız uygulama üzerinden prize giden elektriği anında kesebiliyorsunuz. Ayrıca yine akıllı prizinize bir aydınlatma ürünü bağladığınızda, hem ışıkları açıp kapatmak için yerinizden kalkmanıza gerek kalmıyor hem de evde olmadığınızda hırsızları uzak tutmak için ışıkların yanıp sönmesini sağlayabiliyorsunuz.

Tapo uygulaması içerisinde bulunan “planla” özelliği de, pek çok farklı kullanım ihtiyacı için düşünülmüş. Örneğin bir aydınlatma ürünü için günün belli bir saatinde açılmasını ve ardından başka bir saatte kapanmasını sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca kahve makinenizi akıllı prize bağlayarak, sabah istediğiniz saatte makinenizin otomatik olarak çalışmasını sağlayabiliyorsunuz.

Uygulamada ayrıca “Uzakta” ve “Zamanlayıcı” olmak üzere iki farklı özellik daha var. “Uzakta” modu, adından da anlayabileceğiniz üzere evde olmadığınızda, hırsızlara karşı evde birisi varmış gibi göstermenize yarıyor. Sizin seçeceğiniz gün ve saatler arasında, rastgele olarak açılıp kapanıyor ve böylece ürüne bir aydınlatma bağladığınızda evde birisin varmış gibi görünüyor. “Zamanlayıcı” ise belli bir saat/dakika sonra ürünün açılmasını veya kapanmasını sağlıyor. Örneğin kitap okuyorsunuz ve 1 saat sonra ışıkların otomatik olarak kapanmasını istiyorsanız, bu özelliği kullanabiliyorsunuz.

Son olarak ürünün Google Asistan ve Amazon Alexa desteğine de sahip olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Zira bu sayede, ürünlerinizi Tapo prize bağladığınızda sesli kontrol imkanı da kazanmış oluyorsunuz.

Son sözler ve fiyat

TP-Link Tapo P100 akıllı priz, şu anda kontrol ettiğimizde 119 TL fiyatla ülkemizde satılıyor. Ürünün uygun fiyatı ve yeteneklerini düşündüğümüzde, evinizdeki ürünleri akıllandırmak ve bunları her yerden kontrol edebilme imkanı oldukça başarılı.

Devamını oku

Aksesuar

Razer Basilisk X Hyperspeed incelemesi | Kablolardan kurtulun!

Razer Basilisk X Hyperspeed

Razer Basilisk X Hyperspeed modeli markanın sevilen Basilisk faresinin yeni nesil ile beraber kablosuz özgürlük ile kavuşturuyor. Yeni Basilisk serisi Basilisk V2, Basilisk X Hyperspeed ve Basilisk Ultimate olarak üç model ile karşımıza çıkarken bu yazımızda kablosuz özgürlük arayanlara Hyperspeed modelini inceliyoruz.


İlginizi çekebilir; Razer Opus, resmi olarak duyuruldu!


Razer Basilisk X Hyperspeed incelemesi

Razer Basilisk X Hyperspeed, tam kablosuz bir özgürlük sunması ile dikkat çekiyor. 2,4 GHz alıcısıyla ya da Bluetooth LE üzerinden iletişim kurabilen fare, hem farklı cihazlar arasında kolayca geçiş sağlarken, aynı zamanda tam bir özgürlük vadediyor.

Tasarımına baktığımızda tanıdığımız özelleştirilebilir bir Basilisk tasarımı yer alan cihazda 6 adet programlanabilir tuş bulunuyor. Ancak şahsen sevdiğim baş parmağınıza denk gelen tetik tuşu Basilisk X Hyperspeed modelinden kaldırılmış. Fakat Basilisk V2 ve Basilisk Ultimate modellerinde bu tuş yer alıyor ve 11 adet programlanabilir tuş bulunuyor. Bu konuda biraz eksik kalmış diyebiliriz. Ayrıca Razer’ın alışılagelmiş Chroma efektleri de bu modelde yer almıyor. Bunun asıl sebebi ise hem RGB aydınlatma istemeyenleri düşünmek hem de pil ile çalışan bu modeldeki kullanım ömrünü uzatmak olduğunu düşünüyorum. Fakat tasarımsal olarak sağ ele göre oluşturulan bu model, rahat bir kullanım vadediyor. Malzeme kalitesi de oldukça iyi ki Razer’dan bunu bekleriz.

Üstün performans

Razer Basilisk X Hperspeed kablosuz bir fare olması nedeniyle kablosuz performansına baktığımızda kabloluyu aratmıyor. CS:GO, Valorant, COD Warzone gibi rekabetçi oyunlarda da geri kalmadan kablolu fare kullanan rakiplerinizden gecikmesiz bir şekilde baş edebilmenizi sağlıyor. Adından da anlaşılacağı gibi Hyperspeed teknolojisi yer alıyor. Razer’ın verdiği bilgiye göre rakiplerine nazaran %25 daha hızlı bir tepkime süresi veriyor. Aynı zamanda dünyanın en iyi tıklama gecikmesiyle bu noktada rakipsiz olduğu belirtiliyor. Adaptif frekans desteği ile kablosuz cihazların fazla olduğu durumlarda yaşanabilecek gecikme ve kopmaları önlemek için en uygun ve en hızlı frekansa geçebiliyor.

%99,4 gibi çok yüksek takip doğruluğu ile kutudan çıkan Razer Basilisk X Hyperspeed Razer patentli 5G optik sensörü ile 16.000 DPI değerine çıkabilen 450 ips hızında ve 40 G’ye varan hızlanma desteğiyle gerçekten başarılı sunabiliyor. Tüm oyun ve profesyonel işlerinizde hassas ve anlık dokunuşlara imkan veren bu sensör, piyasanın en iyilerinden biri konumunda.

Şarjım biter mi derdi yok

Kablosuz bir fare olarak uzun batarya ömrü de önemli yanlarından biri. 2,4 GHz bandında 280 saate varan Razer Basilisk X Hyperspeed’in batarya süresi BT LE modunda ise 450 saate kadar uzayabiliyor. Tek bir AA kalem pil ile çalışan cihazda bu kullanım ömrü tercih edeceğiniz yeni pillere göre de değişebilecekken ucuz pil kullanımlarında çok daha kısa olabileceğini de bahsedelim. Bu noktada kablolu ya da kablosuz şarj desteği olsa daha iyi olabilir diye düşündüren Razer, bunu arayanlara Basilisk Ultimate modelini çıkarmış. Yani olmazsa olmaz özelliklerin yanı sıra opsiyonel avantajları farklı bir model ile sunarak daha alınabilir bir ürün ortaya koymuşlar.

Genel olarak baktığımızda halen aktif olarak kullandığım Razer Basilisk X Hyperspeed modeli ergonomik tasarımı, rahat kullanımı ve üst seviye optik ve bağlantı teknolojileri ile e-spor arenalarında kablosuz özgürlük adına tercih edilebileccek bir model ortaya koymuş. Yüksek DPI değeri ile her oyuna uyum sağlayan cihazın yetemeyeceği bir durum görmedim. Fazlasını arayanlara bahsettiğim gibi Ultimate modelini tavsiye ediyorum. Kablolu sevenler ise Basilisk V2’yi tercih edebilirler.

Devamını oku