Sosyal medya

Kripto Para

Bitcoin ’i ver, gözlemeyi al!

Kahramanmaraş’ta yaşayan kadın girişimci Bitcoin ve diğer kripto paralar ile gözleme satıyor. Sevim Karadaş, kripto paraların bir hayli yaygınlaşması ile beraber işletmesinde bu duruma ayak uydurarak kripto paralar ile ödeme almaya başladı.

Kahramanmaraş’ta gözleme yapıp satarak ev ekonomisine katkıda bulunan Sevim Karadaş, kripto paraların iyice yaygınlaşması üzerine işletmesinde kripto para kullanmaya başladı. Karadaş, uygulamaya yoğun bir ilgi olduğunu söyledi.

6 yıl önce işletmesini faaliyete açan iki çocuk annesi Karadaş, ev ekonomisine katkı sağlamak için gözleme ve bazlama satmaya başladı. Koronavirüs pandemisi ve beraberinde getirdiği kısıtlamalardan dolayı  satışlarında düşüşler yaşayan Karadaş yeni bir arayışa girdi. Satışlarında Bitcoin ve diğer kripto paraların kullanımını başlattı.

Akıllı telefonundaki uygulamadan karekod aracılığıyla ödemelerini alan girişimci, kazandığı paranın direkt kendi dijital para hesabına geçtiğini söylüyor. Karadaş bu sayede bir yandan da yatırım yapabiliyor.

Bitcoin

İlginizi çekebilir: Çinli teknoloji şirketinden 40 milyon dolarlık BTC ve ETH yatırımı!

Sistemin, kripto para ve teknoloji meraklıları tarafından yoğun bir ilgi ile karşılandığını söyleyen Sevim Karadaş şunları ifade etti:

“6 senedir bu işi yapıyorum. Bazlama ve gözleme yapıyoruz. Pandemi dolayısıyla işlerimizin azalması nedeniyle yenilik arayışına girmeye başladım. Çevremde dijital paraya olan ilginin çoğalmasından dolayı işletme olarak dijital parayla ödemeye geçtik. Bu yeni akıma biz de ayak uydurduk. Gayet güzel satışlarımız var, bu uygulama da yoğun ilgi gördü. Günlük dijital paranın kuruna göre satış yapıyoruz. Mesela bazlama 7,5 lira, o günkü dijital paranın kuru 7,5 liranın karşılığına denk gelen ücret ile satış yapıyoruz. Siparişlerde de dijital parayla ödeme kolaylığı olduğunu da söylüyorum. Bildiğim kadarıyla dijital parayla satış yapan firma olarak biz ilkiz ve satışlarımızı bu şekilde devam ettiriyoruz.”

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval