Sosyal medya

Genel

BİRAZ DA OYUN: Türkiye Online!

Bugünleri de mi görecektik Türkiye oyuna geldi, hem de ne oyuna. Önyargıyla bakılınca nasıl da iç karartıcı olabiliyor bu cümleler değil mi!

Ama olayın aslı detaylarda. Türkiye güzel bir oyuna geliyor. Online Oyun Sektörü, son yılların yeni eğlence trendi oldu ve hızla büyümeye devam ediyor… 2012’de Türkiye oyun pazarının tahminî hacmi yaklaşık 450 milyon dolara ulaştı. 30,3 milyonluk aktif internet kullanıcısının yaklaşık 21,8 milyonu düzenli oyun oynuyor ve 11,4 milyon oyuncu oyunlara ödeme yapmakta.

reklam
Aorus reklamı

Ödeme dağılımında en çok payı 24% oranı ile Konsol oyunları alırken, sırasıyla 21% MMO oyunları, 15% İndirilen PC/Mac oyunları, 12% Kutu PC/Mac oyunları, 10% Mobil oyunlar, 9% Sosyal oyunlar, 9% Casual oyunlar gelmekte. Ülkemizde tüm oyunlarda bir gün içerisinde toplamda 39.000.000 milyon saat vakit geçirilirken, sosyal oyun kategorisinde oyun başına ortalama oturum süresi 38,4 dakika ile Türkiye dünyada en uzun oyun oturumuna sahip ülke. Hem globalde hem Türkiye’de oyun sektörünün hızla büyümesinde en büyük etken; ekonomik krizlerden neredeyse hiç etkilenmemesi. Bunun sebebi; tüm Dünya’da kişi başı aylık harcamalar oldukça düşük. Bu, oyun sektörünün dinamiklerinden ve oyunların tasarımından kaynaklanıyor. Dolayısıyla, online ve mobil oyunlar tüketicilere uzun süreli ve oldukça ekonomik bir eğlence sunuyor aslında.

Önümüzdeki dönemlere baktığımızda; online oyun sektörü 2 yöne doğru hızla büyüme göstermekte; Mobil ve Free To Play. Oyuncular, artık önce para vermektense önce deneyip sonra para vermeyi tercih ediyor. Bir diğer trend ise mobil ve cross platform oyunlar. Günümüzde hem dünyada hem de Türkiye’de mobilite hızla yayılıyor. Tabletler de işin içine hızla girince mobil oyun sektörüne yatırım da hızla artmış durumda. Global olarak da baktığınızda birçok yapımcı firma önümüzdeki seneler için yatırımlarının çoğunu mobil oyunlar üzerine yapmış durumda.

Adventure İstanbul

Türkiye’de de bu iki pazarın oldukça hızlı bir ivme ile büyüyeceğine inanıyorum. Özellikle 2013’ün ilk 2 çeyreğinde pazara giriş yapacak yeni ve köklü firmaların da etkisiyle online oyun pazarı da büyüyecek gibi gözüküyor. Joygame olarak, bu sektöre yatırım yapmaya, istihdam yaratmaya ve insanlara daha fazla eğlence sunmaya kararlıyız. 2013 sonu itibariyle planımız birçok yeni ürün, oyun, mobil oyun ve hizmeti kullanıcılarımız ile buluşturmak.

Hem Türkiye hem Mena bölgesi için yaklaşık 30’a yakın oyunun lansmanını yapacağız. E-Sport’u yani Elektronik Sporları ülkemizde yayarak profesyonel oyuncular yaratacağız. 13 milyon üyemizi daha çok eğlendirmenin yanı sıra yeni oyuncularla ailemizi büyüteceğiz. Bu sektöre ve oyunlara önyargıyla yaklaşmadan önce unutmamamız gereken bazı noktalar var; Oyunlar insanların tamamen eğlenmek, keyifli vakit geçirmek için kullandıkları araçlardan bir tanesi. Film ya da dizi seyretmekten farkı yok. Bunu lütfen kimse unutmasın! Diğer taraftan bilgisayar oyunlarının analitik düşünme, hızlı karar alma, takım çalışması gibi birçok yetkinliği de geliştirdiği kanıtlanmış bir gerçek.

Ozan Aydemir

[email protected]

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Instagram CEO’sundan şaşırtan itiraf: TikTok bizden daha iyi

Instagram

Instagram CEO‘su Adam Mosseri Reels hakkında konuşurken TikTok için de önemli açıklamalarda bulundu. Mosseri, TikTok’un Instagram’dan daha ileride olduğunu ve platformu geliştirmeleri gerektiğini belirtti.

İlginizi çekebilir: AirPods Max pil tüketimi, kullanıcıları çileden çıkarttı!

reklam
Aorus reklamı

Instagram

Instagam CEO’su Adam Mosseri geçtiğimiz günlerde TheVerge ile bir röportaj yaparak önemli açıklamalarda bulundu. Adam Mosseri, Ağustos ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma açılan ve daha sonra dünya genelindeki sosyal medya kullanıcılarının deneyimine sunulan TikTok benzeri video formatı hakkında oldukça önemli bir itirafta bulundu.

Adventure İstanbul

Mosseri, Instagram kullanıcılarının deneyimine sunulduğundan bu yana çok değer görmeyen Reels’in önünde hâlâ uzun bir yol olduğuna işaret etti.

Instagram

Mosseri, Reels ile ilgili yaptığı açıklamada; “İnsanların içerikleri paylaşma ve tüketme oranlarına baktığımızda büyüdüğümüzü görüyoruz, ancak önümüzde çok daha uzun bir yol var. TikTok’un önümüzde olduğu konusunda dürüst olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Ekibin şu anda kullanıcıların beklentisini minimum düzeyde karşılamaya odaklandıklarını belirten Mosseri, artık platformu daha farklı kılmak için düşünmeye başlamaları gerektiğini vurguladı. Eğlenceli filtre ve efektler ile kullanıcıları teşvik ettiklerini belirten Instagram CEO’su, daha iyi bir konumda olmak için çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.

İlginizi çekebilir: GeForce Now Turkcell ile Türkiye’ye geliyor

Instagram

Daha yaratıcı formatların Instagram’ın gelişmesine olanak sağlayacağını belirten Mosseri, yoğun ilgi görecek ve sosyal medyada bomba etkisi yaratacak yeni içerikler düşünmeleri gerektiğini açıkladı.

Mosseri ayrıca sosyal medya uygulamasının birçok farklı video formatının olduğunu ancak çoğu insanın Instagram üzerinde yayımlanan videolar ile uygulamada 2018 yılından beri var olan daha uzun videolara imkan tanıyan IGTV arasındaki farkı muhtemelen bilmediğini söyledi.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler ve genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Devamını oku

Genel

Nvidia Shield TV, artık PS5 ve Xbox Series X kontrol cihazlarını destekliyor

Nvidia Shield TV, PS5 ve Xbox Series X kontrol cihazlarını destekleyeceğini duyurdu. Bilindiği üzere Shield TV,  4K HDR videoları destekleyen, Amazon Video, Netflix, YouTube, Google Play ve Vudu gibi platformlardaki 4K HDR filmleri sorunsuz bir şekilde oynatabiliyordu. Shield TV, hem salonunda televizyonunda yüksek kalite film ve dizi izlemek isteyen, hem de sesli asistanları kullanmak isteyenler için tasarlanmış gözükse de, Shield TV oyunculara da hitap ediyor. Şirket duyurduğu bu güncellemeyle kullanıcıları oldukça heyecanlandırdı.


İlginizi çekebilir: Microsoft Xbox Series X ve S’in üretimini hızlandırmayı planlıyor!

reklam
Aorus reklamı

Nvidia, Shield Android TV yazılımını güncelledi

Nvidia Shield TV

Bilindiği üzere Shield  Android TV, yeni nesil konsol denetleyicilerini desteklemiyordu. Nvidia yaptığı son açıklamada yeni bir güncelleme getireceğini ve bu güncellemenin yeni nesil konsol denetleyicilerini destekleyeceğini açıkladı. Eğer bir Shield TV veya Shield TV Pro sahibiyseniz artık PS5 DualSense veya Xbox Series X kontrol cihazlarını Nvidia’nın GeForce Now akış hizmeti aracılığıyla Android oyunları veya PC başlıkları oynamak için eşleştirebilirsiniz.

Adventure İstanbul

Sizin için hazırladığımız Hepsiburada öneri listesine buradan ulaşabilirsiniz.


Eğer bir PS5 DualSense denetleyicisini, Shield TV’de etkinleştirmek istiyorsanız, Shield TV’nin Bluetooth bölümüne gittikten sonra, ışık mavi renkte yanıp sönene kadar PlayStation düğmesine basılı tutunuz ve böylece etkinleşme tamamlanmış olacaktır. Eğer Xbox Series X / S sahibiyseniz, Xbox için de aynı işlemi uygulayarak düğmeye basılı tutarsanız oyun kumandalarınız etkin hale gelecektir.

 Getirilen güncelleme denetleyici desteğinin yanı sıra, Control4 ev otomasyon sistemi desteğini de ekliyor. Bu ev otomasyon sistemi, Control4 uzaktan kumandasının veya uygulamasının, uygulamaları başlatmak için Shield TV kullanıcı ara yüzünde gezinmesine olanak tanır. Aynı zamanda bu Shield TV güncellemesi, cihazları Android’in Aralık 2020 güvenlik yaması düzeyine de getiriyor.

Bilindiği üzere Nvidia Shield, yazılımını yıllardır sürekli olarak güncelliyor. Geçen yıl, yapay zeka destekli 4K yükseltme özelliklerini ve uzaktan kumanda özelleştirmelerindeki iyileştirmeleri geliştirdi. Aynı zamanda Nvidia, geçen yıl en son cihazlarına IR ve CEC ses kontrolleri ekledi.

Sunduğu bu güncelleme kullanıcılar için büyük kolaylık sağlayacak gibi görünüyor. Bununla birlikte kullanıcılar, yaptığı güncellemelerin sıklığı sebebiyle beraberinde yeni bir güncelleme bekliyor. Bunun olup olmayacağı ise merak konusu.

Devamını oku

Genel

Vivo Y70 İncelemesi | Fiyatının telefonu mu?

Yazan:

Vivo Y70, Vivo’nun ülkemizde satışa sunduğu ikinci cihazı oldu. Orta seviye özelliklere sahip olan bu modeldi belli bir süredir deneyimliyorum. Telefon kullanıcılara neler sunuyor gelin beraber bakalım.


İlginizi çekebilir; Google Mesajlar, GMS sertifikası olmayan cihazlarda çalışmayacak

reklam
Aorus reklamı

Vivo Y70 İncelemesi | Fiyatının telefonu mu?

(247) Vivo Y70 İncelemesi | Fiyatının telefonu mu? – YouTube

 

Adventure İstanbul

Vivo Y70 bizlere neler sunuyor?

BBK Holding çatısı altındaki en büyük üreticilerden birisi olan Vivo orta seviye cihazı olan Y70 modelini Türkiye’de satışa çıkardı. Y70 özellikle tasarım konusunda kullanıcılarını memnun edecek bir malzeme kalitesine sahip. Bulunduğu segmentte diğer markalardan daha iyi bir tasarıma sahip olduğunu söylemeliyim. Elde tutuşu rahat, bileği yormayan, şık gözüken bir telefon olmuş Y70.

Vivo Y70’in ekranına baktığımızda AMOLED bir ekran olduğunu görüyoruz. Bu ekran geniş renk paletine sahip ve her açıdan rahatlıkla görülebilen bir panel. Kontrastı ve parlaklığı iyi ayarlanmış, görüntülerin keskin ve canlı olduğu iyi bir ekran. Damla çentik gözünüze batmıyor ve bir süre sonra alışıyorsunuz.

Kullanılan işlemci konusunda Vivo, Qualcomm Snapdragon 665 işlemcisini tercih etmiş ve orta seviye bir telefon için yeterli seviyede performans sunuyor. Bu işlemciye 8GB RAM ve 128GB dahili depolama eşlik ediyor. Ağır grafikli oyunların üstesinden gelmeyi başarıyor ve günlük kullanımda herhangi bir sorun yaratmıyor.

Pil konusunda ise 4100 MAH güç sunan Vivo Y70 gün boyu rahat bir şekilde kullanım ömrü sunuyor. 33W’lık hızlı şarj aleti sayesinde 30 dakikada %62 dolum yapabiliyor.

Kamera konusunda ise 48MP ana kamera etkileyici fotoğraflar çekerken, 4K video çekimler yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda 1080p 60fps video çekimini de destekliyor. Portre çekimlerde nesne ve obje algılaması başarılı modelde gece çekimlerinde üzerine düşen görevi başarıyla yerine getiriyor.

 

 

 

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler