Sosyal medya

Dosya

Bir solukta donanım upgrade nasıl yapılır?

Ekran Kartı Bellek tipi

Verdiğimiz örnekler içerisinde gizli bir kahraman yatıyor. O da bellek tipi. GDDR isimli bu bellek tiplerinin modelleri arasında çok ciddi hız farkları bulunuyor. Örneğin en yeni GDDR5 bellekler, GDDR3 belleklerden iki kat, GDDR2 bellekerden ise 4 kat daha fazla bant genişliği sunuyor. Satın alacağınız ekran kartının özelliklerinde yukarıdaki hesaplamaları dikkate alarak bellek tipinin önemini unutmayın.

Tabii ki ekran kartı seçimi bu kadar kolay değil fakat önemli noktaları az önce sizinle paylaştıklarımızdı. Ekran kartı seçiminde dikkat edilecek diğer detaylar ise ekran kartının bağlantı çıkışları, büyüklüğü ve güç yapısı.

Bağlantı çıkışları: Ekran kartınızın teknik özelliklerini bir şekilde görüntüleri algıladığınız monitöre aktarması gerekiyor. Bu noktada kartın sağlayabildiği görüntü çıkışları önem kazanıyor. Burada dikkat

etmeniz gereken şey, ekran kartınız ile monitörünüzün uyumu. Örneğin DVI çıkışlara sahip bir ekran kartınız ve sadece D-Sub görüntü birimine sahip olan bir monitörünüz var. Bağlantı için DVI’dan D-Sub’a dönüştüren bir dönüştürücü kullanmanız gerekiyor.

Böyle bir senaryoda görüntüyü alabilir fakat tam kalitede alamazsınız. Bu kalite farkı, HDMI ve diğer birimler arasındaki dönüştürmelerde de farkını belli ettirir. Bu yüzden monitörünüzün sahip olduğu çıkışları dikkate alarak ekran kartı seçin veya ekran kartınızın çıkışlarına uygun monitörü kullanmayı seçin. Karar sizin.

Ekran kartının boyutları: Tüm teknik özellikler hakkında bilgiye sahipsiniz, cebinizde paranız da var ve en önemlisi almanız gereken kartı biliyorsunuz. Kartı gidip alıyorsunuz. Eve gelip kasanızı açarak yeni kartınızı bilgisayarınıza takmak istiyorsunuz. Ama o da ne? Yeni aldığınız ekran kartı boyutlarından dolayı kasanıza sığmıyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için kasanızın iç yapısına biraz hakim olmanız gerekiyor. Yeni nesil ekran kartlarının boyları oldukça büyük. Bunun sebebi ise ekran kartlarının üzerine konulan soğutucular.

Kimi ekran kartları, kasanın arka kısmında iki adet slotu işgal edebilir. Bu gurum anakart içerisinde PCIe soketinin hemen yanında bulunan PCI soketin birinin üzerine gelerek bu slotu kullanım dışı da bırakabilir.

Bu yüzden ekran kartı satın alırken ya ekran kartınızın boyutlarına ve kasanızda bulunan boş alanlarınıza dikkat edin.

Güç yapısı: Ekran kartları çok yoğun çalıştıklarından dolayı oldukça ısınırlar. Kartın stabil çalışması içinse soğutma şart. Durum böyle olunca hem kartın bileşenlerinin hızlı çalışması hemde soğutma için oldukça fazla güçe ihtiyaç vardır. Bu yüzden üst düzey ekran kartları anakarttan aldıkları enerjinin çok daha fazlasına ihtiyaç duyarlar. Bu enerji takviyesi de direk olarak güç kaynağından gelir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, güç kaynağınızın verebildiği enerji ve ekran kartınızın performanslı çalışması için gereken enerji ihtiyacıdır.

En yeni ekran kartları performanslı ve sorunsuz çalışabilmeleri için en az 500 W’lık güç kaynaklarına ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden ekran kartı satın almadan önce güç kaynağınızı ve alacağınız ekran kartının ne kadar güce ihtiyacı olduğuna dikkat edin.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Qualcomm, akıllı telefonlar için dünyanın en büyük parmak izi sensörünü tanıttı

Yazan:

Qualcomm, şu anda Samsung Galaxys S10‘un çarpıcı ekranı altında yer alan ve 3D Sonic sensör adıyla ekran altında gömülü halde bulunan ultrasonik parmak izi tarayıcısını tanıtan ilk şirketti. Aradan geçen bir yılın ardından Amerikalı şirket, 3D Sonic Max adıyla bir parmak izini üç boyutlu olarak doğru bir şekilde taramayı vaat eden yükseltmeyi gerçekleştirdiğini duyurdu.

Qualcomm-3d-sonic-max

Kullanıcıların yalnızca bir parmak izi taramasına izin veren ilk sensörün aksine, 3D Sonic Max aynı anda iki parmak izi taranmasına olanak sağlıyor. Qualcomm’un ekrandan parmak izi okumada son noktası olan 3D Sonic Max, önceki nesle göre 17 kat daha büyük bir tanıma alanı sunuyor. Bu sensör sayesinde ekranın alt kısmı komple tarama alanı oluyor. Ayrıca, aynı anda iki parmak ile kimlik doğrulama, artan hız ve kullanım kolaylığı ile daha fazla güvenlik sağlıyor.

Bu özellikler, 3D Sonic Max’i dünyanın en büyük ekrandan parmak izi okuyan sensörü yapıyor. İki parmaklı kimlik doğrulamasını sağlayan sensör, sahteciliği ve yanlış sonuçları önlemek için 1 :: 50.000 yerine 1 :: 1.000.000 oranında yanılma payı vaat ediyor. Ayrıca, Qualcomm yeni sensörünün öncekinden daha hızlı olduğunu söylemesine rağmen ne kadar hızlı olduğu konusunda ise herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Hangi cep telefonu üreticilerinin Qualcomm’un yeni parmak izi sensörünü telefonlarında kullanacağı henüz bilmiyoruz ancak Samsung müşterilerinden biri olacak gibi görünüyor.

Devamını oku

Genel

Google Play 2019’un en iyileri belli oldu!

Google Play

Google Play, 2019 yılına ait en iyi oyun, uygulama, film ve kitaplarını açıkladı. Peki en iyiler listesinde neler var? Gelin hep birlikte bir göz atalım.


İlginizi çekebilir: Apple, yılın en iyi iOS uygulamaları ve oyunlarını açıkladı!


2019 yılı bizi birbirinden yeni uygulamalar, oyunlar, filmler ve kitaplarla buluşturdu. Geçtiğimiz günlerde Apple‘ın yılın en iyi iOS uygulamalarını ve oyunlarını açıklamasından sonra, benzer bir paylaşım da Google‘dan geldi. En iyilerin buluştuğu listede, Google Play kullanıcılarının oyları ile belirlenen bir dörtlü kategoriye de yer verildi.

Kullanıcıların oylarıyla belirlenen en iyiler listesi

En iyi uygulama: Video Editor – Glitch Video Effects

Glitch Video Effects

Kullanıcıların oyları ile yılın en iyi uygulaması olmayı başaran Video Editor – Glitch Video Effect uygulaması, çarpıcı video efektleri ile çalışmalarınıza kendi deyimleriyle sanatsal dokunuşlar yapabilmenizi sağlamayı vadediyor. TikTok, youtube ve instagram gibi paylaşım ve eğlence uygulamalarının fazlaca rağbet gördüğü bu günlerde, etkileyici video efektleri ile bu uygulamanın listede neden yer aldığını tahmin etmek pek de zor değil.

En iyi oyun: Call of Duty: Mobile

Call-of-Duty-Mobile

2000’li yıllardan itibaren tüm oyunseverlerin gönüllerini fethetmeyi başarmış Call of Duty serisi, 2019 yılı içerisinde mobil versiyonuyla tanıtılmıştı. Kullanıcılardan fazlaca rağbet gören oyun, 2019 yılı en iyi oyun listesinde zirvede olmayı başardı.

En iyi film: Marvel Studios’ Avengers: Endgame

Avengers Endgame

Avengers (Yenilmezler) serisinin geçen nisan ayında gösterime giren son filmi Endgame, 2,798 milyar dolar ile dünya çapında en çok gişe hasılatı yapan film olmayı başarmıştı. Film, Google Play kullanıcılarının oyları ile 2019 yılının en iyisi olmaya da hak kazandı.

En iyi e-kitap: Scary Stories to Tell in the Dark

Alvin Schwartz imzalı korku hikayelerini barındıran kitap, Google Play kullanıcılarının oyları ile 2019 yılının en iyi e-kitabı olmayı başardı. Ayrıca kitaptan uyarlama bir filminin de yapıldığını söylemeden geçmeyelim.

Türkiye’de en iyi ikili

Ülkemizde yapılan oylamalar sonucu yılın en iyi uygulaması Oyna Kazan olurken, yılın en iyi oyun ödülünü ise Call of Duty: Mobile yine kimseye kaptırmadı.

oyna kazan

Kullanıcıların oyları ile belirlenen en iyi dörtlü kategoriden sonra, gelin hep birlikte on kategorideki diğer en iyiler listesine hızlıca bir bakalım.

Google Play 2019 en iyiler listesi

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Nokia, birkaç gün içinde 5G telefonları için planlarını açıklayacak

Yazan:

Nokia, bir haftadan biraz daha uzun bir süre önce, 5 Aralık’ta bir sonraki akıllı telefonunu piyasaya süreceğini açıkladı. Henüz bunun bir amiral gemisi olup olmayacağı hakkında spekülasyonları önlemek için hiçbir ayrıntı verilmemesine rağmen yeni bir sızıntı ortaya çıktı.

Ürün sorumlusu Juho Sarvikas, Qualcomm’un önümüzdeki Salı günü gerçekleşecek olan Qualcomm Snapdragon Teknoloji Zirvesinde sahneye çıkacağını belirten bir tweet attı. Ayrıca Sarvikas’ın belirttiği üzere Nokia’nın 5G telefonları hakkındaki planlarını da açıklayacak.

Nokia 5G planlarını neredeyse tanıtmak üzereyken akıllara bu model Nokia’nın ilk 5G donanımına sahip amiral gemisi olabilir mi sorusu geliyor.

Bu konuda bahse girme şansımız zayıf. Daha önceki söylentiler, Nokia’nın gerçekten de fiyatına göre 5G destekleyen yüksek kaliteli bir akıllı telefonu piyasaya sürmeyi planladığını ancak bunun MWC 2020’de tanıtlması muhtemel. Bu soruların cevabı 3 Aralık’ta düzenlenecek olan Qualcomm etkinlğinde netliğe kavuşabilir.

Devamını oku