Sosyal medya

Genel

Bill Gates: Covid-19 aşısı, yenidoğanlarda rutin olarak uygulanabilir

Bill Gates

Covid-19 pandemisinin ortaya çıkışıyla beraber adını daha sık duymaya başladığımız Bill Gates; 5 yıl önce yaptığı bir konuşmada, bir sonraki global krizin bir virüs salgını olabileceğini de öngörmüştü. Covid-19 aşı çalışmalarını da yakından takip eden Bill Gates, aşı çalışmaları yapan kurumlara da Bill & Melinda Gates Foundation aracılığı ile maddi destekte de bulunuyor.


İlginizi çekebilir: Bill Gates Covid-19 aşısı için tesisler kuruyor

reklam

Bill Gates’ten Covid-19 aşısı ile ilgili yeni açıklamalar

Günümüzde Microsoft ile özdeşleşmiş olan Bill Gates, uzun süredir sağlık alanındaki çalışmaları takip ediyor ve gerektiğinde bu çalışmaları fonlayarak da destekte bulunuyordu. 5 yıl önce, Bir TED konuşmasında bir sonraki global krizin bir çeşit virüs salgını olabileceğini belirten Bill Gates’in haklı olduğunu maalesef 2019 Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinden yayılmaya başlayan Covid-19 salgını ile görmüş olduk. Şimdilerde, haklı çıkmış olan Bill Gates’in neler dediği ve neler yapıyor olduğu daha büyük bir merak konusu olmaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde Covid-19 aşısı ile ilgili öngörülerde bulunan Bill Gates, hastalığı alt edebilecek şekilde umut vadeden 8-10 adet potansiyel aşı olduğunu söyledi. Ayrıca bütün aşı çalışmalarını da yakından takip edeceğini belirtti. Bill Gates’in üstünde durduğu bir diğer konu ise; efektif bir aşı bulunduğu zaman, bu aşının yenidoğanlarda standart uygulanan aşılar arasına (çocuk felci, Hepatit B, verem vs.) dahil olabileceğini belirtti. Bildiğiniz üzere ise şuanda üzerinde çalışılan 115 adet potansiyel Covid-19 aşısı var.

reklam
Aorus reklamı

Covid-19 aşı

Aşı çalışmaları başarılı olursa; kaç adet üretilmeli ve nasıl dağıtılmalı

Başarıya yaklaşan 7 farklı aşıyı da destekleyebilecek kapasiteye sahip olduğunu söyleyen Bill Gates, gerekirse bulunacak aşının üretim ve dağıtım süreçlerini de maddi olarak fonlayabileceğini belirtiyor. Bill Gates’in öngördüğü kadarıyla ise, insanlık olarak uzun vadede 7 ve 14 milyar doz arasında aşı üretmemiz gerekebilir.

RNA virüslerine karşı aşı üretebilmenin nispeten daha kolay olduğunu belirten Gates; bu tip aşıların dezavantajı olarak ise, -80 Santigrat derecede muhafaza edilmeleri gerekmesinin, depolama ve dağıtımda en zor kısım olduğunu da ekledi. Konvansiyonel aşıların ise +4 Santigrat derecede depolanabileceğini ve taşınabileceğini de hatırlatmadan geçmeyelim. -80 derece ve +4 derece arasında ise ciddi bir fark var. -80 dereceleri destekleyebilecek soğuk tedarik zincirleri oluşturmak muhtemelen aşının depolama ve dağıtım aşamasında ciddi bir problem yaratacaktır. Bir diğer öngörülen konu ise, üretilen ilk aşıdan sonra, aşı kalitesinin artacağı ve süreçlerin de bir miktar kolaylaşacağı yönünde.

Hepimiz şuanda başarılı bir aşının bulunmasına odaklanmış olsak da; aşının hangi adetlerde üretilip nasıl dağıtılabileceği ise ayrı bir problem. Fakat inanıyoruz ki aşı bir kere bulunduktan sonra; insanlık olarak bu lojistik problemleri kolaylıkla aşacağız. Umuyoruz ki Bill Gates bu yönden birçok iş adamına ve hayırsevere ilham olur da Covid-19 aşı çalışmaları için global çapta daha fazla destek verilebilir. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Adventure İstanbul

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Xiaomi Haylou Solar saate tema nasıl yüklenir?

Yazan:

Xiaomi Haylou Solar akıllı saatlere tema yüklemek oldukça merak ediliyor. Yeni güncelleme sonrası bu özelliğin nasıl kullanılacağına gelin birlikte bakalım.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Huawei çift ekranlı akıllı telefonun fotoğrafları yayınlandı!

reklam

Xiaomi Haylou Solar saate tema nasıl yükleniyor?

Xiaomi‘nin yeni uygun fiyatlı akıllı saati Haylou Solar beklenen güncellemeye kavuştu. Fiyat performans açısından uygun fiyatıyla dikkat çeken akıllı saat, tema desteği konusunda büyük bir eksikliğe sahipti. Ancak saate gelen son güncelleme ile tema sayısı arttırılırken, aynı zamanda üçüncü parti tema yükleme imkanı da ortaya çıktı. Şimdi gelin hep birlikte akıllı saatinize yeni bir hava nasıl katabilirsiniz bir inceleyelim.

Dip not: Üçüncü parti tema yükleme işlemi ne yazık ki sadece Android cihazlar için geçerli. Bu nedenle iOS cihazlar yeni eklenen temalar dışında şu an için ilave yükleme yapamıyorlar ne yazık ki.

reklam
Aorus reklamı

Akıllı telefonunuzu değiştirmek istiyorsunuz fakat uygun model mi bulamıyorsunuz? Sizler için oluşturduğumuz fiyat performans canavarı ürünlere, Hepsiburada üzerinden ulaşabilirsiniz!


Haylou Fit uygulaması ile Haylou Solar saate nasıl tema yüklenir?

Rehbere, firmanın resmi uygulaması ile başlıyoruz. Her ne kadar resmi uygulama olsa da işlemler size biraz uzun gelebilir. Öncelikle akıllı telefonunuza Haylou Fit uygulamasını indirin. Ardından saatinizi telefonunuza bağlayın. Gerekli işlemlerin ardından ilk olarak “Cihaz” sekmesinden “Arama ayarı” bölümüne ilerleyerek, güncelleme ile eklenen temaları cihazınıza yükleyebilirsiniz.

Xiaomi Haylou Solar

Ancak üçüncü parti temaları yüklemek isterseniz işler biraz değişmekte. Öncelikle “Arama ayarı” bölümünde yer alan bir temayı cihazımıza yüklüyoruz. Ardından WatchFacebook isimli internet sitesinden isteğiniz bir temayı telefonunuza indirmeniz gerekmekte. Saatinize Haylou Fit aracılığıyla yüklediğiniz temayı, telefonunuzda bulunan dosya yönetici uygulamanızdan “AndroidDatacom.yc.hayloufit – files” yolunu izleyerek bulun. Ardından yüklediğiniz temanın ismini kopyalayıp dosyayı silin. Temanın ismini kopyalamak için dosyaya basılı tutup yeniden adlandır demeniz yeteli. Böylece dosya adını kopyalayabilirsiniz.

Xiaomi Haylou Solar

Bu işlemin ardından WatchFacebook isimli internet sitesinden seçtiğiniz temayı, telefonunuzun dosya yönetici uygulamasından bulun. Daha önceden Haylou Fit‘ten yüklediğiniz ve ismini kopyaladığınız dosya adını internetten indirdiğiniz .bin uzantılı dosyaya yapıştırınız. İsmini değiştirdiğiniz dosyası “AndroidDatacom.yc.hayloufit – files” yolunu izleyerek uygulamanın dosyaları arasına atınız. Bu işlemlerin ardından Haylou Fit uygulamasına dönerek “Arama ayarı” bölümünde bulunan “Aradıklarım” sekmesi üzerinden aynı temayı bir kez daha saatinize yükleyiniz. Ve işlem tamam!

Xiaomi Haylou Solar

Hello Haylou uygulaması ile akıllı saate nasıl tema yüklenir?

Haylou Fit‘e nazaran daha kolay ancak ücretli bir yöntem ile karşı karşıyayız. Hello Haylou isimli bağımsız geliştiriciler tarafından piyasaya çıkan bu uygulama ile bu işlemi daha da hızlı yapabilirsiniz. İndirmesi ücretsiz olan bu uygulamanın tüm özelliklerini kullanmak için 15 TL ödemeniz gerekiyor. İlk olarak indirdiğiniz ve saatinizi bağladığınız uygulamanın alt tarafında yer alan “Daha” sekmesine basıyoruz. Açılan pencereden “Saat Arayüzü” bölümüne ilerliyoruz. Burada tıpkı Haylou Fit‘te olduğu gibi ön yüklü olan temaları da kullanabilirsiniz. Ancak biz “Custom File” sekmesine ilerleyerek üçüncü parti tema yükleyeceğimiz alana giriyoruz.

Xiaomi Haylou Solar

Bu sekmede yer alan yeşil daireye basarak daha önceden indirdiğimiz temayı uygulama içine atıyoruz. İsim değişikliği ile uğraşmadan kolayca uygulama sayesinde yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Uygulama içinde görüntülenen temanın üstüne basarak arayüzü yüklüyoruz. Kısa bir beklemenin ardından işlem tamamlanacaktır.

Böylelikle merak edilen Xiaomi Haylou Solar akıllı saatlere tema nasıl yüklenir sorusunu geride bıraktık. Eğer tüm işlemleri başarılı bir şekilde gerçekleştirirseniz, saatinizin yeni görünümü aşağıdaki gibi olacaktır.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Nokia G10 modelinin özellikleri sızdırıldı

Nokia G10

Finlandiya merkezli teknoloji üreticisi Nokia markasının, merakla beklenen G10 modeli basına sızdı. Şirketin yakın zamanda tanıtılması beklenen modeli oyuncu telefonu olarak karşımıza çıkacak.

Göz atmak isteyebilirsiniz: Cuma Raporu #144: GeForce Now fiyatı, Redmi Note 10 ailesi veya dahası

reklam

Nokia G10

Nokia markasını eski günlerine döndürmek isteyen HMD Global, yeni model çalışmalarına devam ediyor. Şirketin ilk oyuncu telefonu olacağı iddia edilen Nokia G10 modelinin özellikleri sızdırıldı.

reklam
Aorus reklamı

Mobil oyunlara artan ilgiyle birlikte son yıllarda karşımıza oyunculara özel akıllı telefonlar çıkmaya başladı. Oyunlarda yüksek performans sağlayacak şekilde tasarlanan bu telefonlar artık adeta ayrı bir pazar halini aldı. Bu nedenle akıllı telefon üreticileri bu pazarda da şanslarını deniyorlar.

Geçtiğimiz aylarda TA-1334 ortaya çıkan model ile ilgili bazı bilgiler sızdırıldı. Orta segment oyuncu telefonu olarak piyasaya sürülecek modelin hangi işlemciye sahip olacağı henüz bilinmiyor. Ancak cihazın 4 GB RAM ve 64 GB depolamaya sahip olacağı sızıntılar arasında yer alıyor.

Nokia G10 modelinin muhtemel teknik özellikleri

 • Ekran: 6.4 inç, 1560×720 piksel
 • İşlemci: Henüz belirtilmedi
 • Grafik birimi: Henüz belirtilmedi
 • RAM: 4 GB
 • Depolama: 64 GB ya da ( 512 GB’a kadar SD kart desteği )
 • Arka Kamera: 48 MP ana kemara (diğer kameralar netlik kazanmadı)
 • Ön Kamera: 16 MP
 • Batarya: 4000 mAh
 • İşletim Sistemi: Android 10 tabanlı Realme UI 2.0
 • Bağlantı: 4G, Wi-Fi, Bluetooth, NFC, USB Type-C, GPS
 • Boyutlar: 160,9 X 76 X 8,7 mm
 • Ağırlık: 181 gram
 • Renk: Mavi

Nokia G10

Son olarak Nokia, akıllı telefon üreticileri arasındaki yerini yeniden güçlendirmek istiyor. Ancak şirketin çıkaracağı oyuncu telefonu ile nasıl bir başarı yakalayacağı da merak konusu.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler veya genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Adventure İstanbul
Devamını oku

Genel

Rus istihbaratının koronavirüs aşıları hakkında yanlış bilgi yaydığı söyleniyor

Rus istihbaratının, koronavirüs aşıları hakkında yanlış bilgi yaymak için sahte haber sitelerini kullandığı ortaya çıktı. Rus devlet medyası da Sputnik V aşısının imajını güçlendirmek için bu çalışmalara katkı sağladı.


İlginizi Çekebilir: ABD’de COVID-19 aşı tedariği artıyor

reklam

Rus istihbaratının dört çevrimiçi yayını yanıltıcı bilgiler yayıyor

Rus istihbaratının

ABD Dışişleri Bakanlığı Küresel Katılım Merkezi’nden bir yetkiliye atıfta bulunarak, Rus istihbarat kurumlarıyla bağlantılı dört çevrimiçi yayının koronavirüs aşıları hakkında yanlış veya yanıltıcı bilgiler yaydığını söyledi.

reklam
Aorus reklamı

Dört çevrimiçi site sadece koronavirüs aşısını değil batılı ilaç şirketleri hakkında da olumsuz sonuçlar paylaştı. Bu siteler: New Eastern Outlook, Oriental Review, News Front ve Rebel Inside. Siteler ilaçların yan etkilerini ve özellikle koronavirüs aşısı olan Pfizer‘in etkili olup olmadığını tartıştı. Aynı zamanda Pfizer’in aceleye getirilip getirilmediğini de tartıştı. Bu tartışmalar da aşı hakkındaki endişeleri arttırdı.

Kirli bilgileri yayınlayan siteler geniş bir kitleye sahip değil. Ancak yetkililer yanlış hikayelerinin genellikle uluslararası medya tarafından alındığını ve yayıldığını söylediler. Tipik olarak aşıların nadir görünen yan etkileri hakkında bazı bilgilerden bahsedilebilir. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, WSJ‘ye “Rus istihbarat servisleri, propaganda ve yalanları yaymak için bu dört platformu kullanma sorumluluğunu taşıyor” dedi.

Batı aşılarını itibarsızlaştırma kampanyasına ek olarak, Rusya’nın devlet medyası ve Rus hükümetine bağlı Twitter hesapları da Rusya’nın Sputnik V aşısının profilini güçlendirmeye çalışıyor. Aynı zamanda bi Kremlin sözcüsü WSJ’ye yönelik iddiaları yalanladı.

Geçtiğimiz Kasım ayında Rusya, Sputnik V aşısının yüzde 90‘lık bir koruyuculuğu olduğunu söylemişti. Ancak eleştirmenler, aşının hastalar üzerindeki klinik denemelerinin çok küçük olduğunu söyledi. Bununla birlikte geçen ay, İngiliz tıp dergisi The Lancet, daha büyük ölçekli testlerin Sputnik V’in güvenli olduğunu söyledi. Aynı zamanda yüzde 91’lik bir etkinlik oranına sahip olduğunu da belirtti. Şubat ayı sonunda sadece 4 milyon kişi aşı olmuştu. 

Vatandaşları büyük ölçüde etkilemeyen bu kirli bilgiler, kimi okuyucuları düşündürmeyi başardı. Günümüz sosyal medyasına bilgilerin yayılması oldukça hızlı. Fakat birçok kaynak aşıların hem etkileri hem de yan etkileri hakkında doğrucu bir yol izliyor.

Adventure İstanbul
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler