Sosyal medya

İnternet

Bilgi Güvenliği Nedir? Neden Bu Kadar Önemli

İnternetin yaygınlaşmasından bu yana, çevrimiçi ağda dolaşan hassas verileri ve bilgileri korumak için bilgi güvenliği hayati önem taşımaktadır. Bu sayede sadece PC veya akıllı telefon kullanarak online alışveriş, banka işlemleri ve bir dizi aktiviteyi güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz.


İlginizi Çekebilir; WhatsApp’ın 3 Mavi Tik Özelliğine Sahip Olacağına İlişkin Açıklama Geldi!


Ancak teknoloji bu verileri korumak için her geçen gün gelişirken, diğer yandan yazılım ve işletim sistemlerindeki boşluklardan yararlanarak fidye yazılımı gibi suçlar işleyen siber suçlular da var. Bununla birlikte, çevrimiçi ağda güvenliğin giderek daha temel hale geldiği günlük bir savaş var.

Bilgi Güvenliği Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, bilgi güvenliği, internetteki kişi ve şirketler hakkında hassas veri ve bilgilerin korunmasından sorumludur. Örneğin bir şirket ile bir müşteri veya bir yazılım ile bir kullanıcı arasındaki veri trafiğini güvence altına almayı amaçlayan kurallar, mekanizmalar ve metodolojiler onunla birlikte oluşturulur.

Her büyük şirketin Bilgi Teknolojisi (BT) sektöründe veri güvenliğine ayrılmış bir alanı vardır. Çalışanlarının kurumsal ağdan ödün vermemesi için hassas bilgilere yetkisiz erişimi, web sitelerinin ve uygulamaların dahili olarak engellenmesini önlemek için protokoller oluşturan kişidir.

Sektör de sürekli gelişim içinde olan sektörlerden biridir. Çevrimiçi satın almalar ve finansal işlemler gibi işlemlere daha fazla güvenlik sağlamak için her gün yeni teknolojiler oluşturulmakta ve uygulanmaktadır. Suçlular, kişisel ve bankacılık verileri gibi hassas bilgileri ve hatta bir bilgisayarın tamamen ve uzaktan kontrolünü çalmaktan bir dizi siber suçu gerçekleştirmek için boşluklardan yararlanıyor.

Giderek daha sık görülen ve büyük şirketleri ve kurumları çoktan etkilemiş olan bir suçla da mücadele etmek gerekiyor: Fidye yazılımı. Bir kuruluşun veri tabanından, kripto para birimlerinde ödenen ve tam olarak suçu kimin işlediğini takip etmeyi zorlaştırmak için bir değer talep ederek bilgilerin tecrit edilmesinden oluşur.

Brezilya‘da fidye yazılımları 2021’de şirketlere yönelik en yaygın suç saldırısıydı. Bu tür suçlar yalnızca ülkede gerçekleşmiyor.Örneğin Küba‘da bir siber suçlu çetesi, şirketlere yönelik saldırılarla 250 milyon R$‘dan fazla şantaj yapmayı başardı.

Bilgi Güvenliğinin Günlük Yaşamdaki Önemi

Konsept daha çok şirketler ve kuruluşlarla bağlantılı bir şey gibi görünse de, Bilgi Güvenliğine kullanıcı tarafından da ihtiyaç duyulmaktadır. Başka bir deyişle, mağazaların, web sitelerinin ve şirketlerin verilerinizi korumak için katı bir protokolü olduğu kadar, bunları günlük olarak nasıl ifşa ettiğiniz konusunda da çok dikkatli olmanız gerekir.

Bilgisayarınızda ve cep telefonunuzda güncel bir antivirüs bulundurmaktan, güvenlik sertifikası olmayan bilinmeyen sitelere erişimi engellemeye kadar, günlük olarak nelerin geçtiğinin farkında olmalısınız. Bu nedenle, aşağıdakiler gibi suçluların hayatını kolaylaştırabilecek yaygın hatalar yapmaktan kaçının:

  •  Kimlik bilgileriniz, telefon numaranız, e-posta adresiniz gibi verileri yabancılara paylaşmaktan kaçının.
  • App Store veya Play Store gibi resmi mağazaların dışına bilinmeyen yazılımlar yüklemeyin.

Bilgi güvenliği hakkında önerileriniz var mı? Bize yorumlarda bildirin.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Serhat SARIMLI

Bilim, teknoloji, yazılım alanlarına ilgi duyan, okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval