Sosyal medya

Donanım

Apple’ın silindirik Mac Pro’su Aralık ayında satışa çıkıyor

Apple’ın uzun süredir sabırsızlıkla beklenen silindir şekilli yeni nesil Mac Pro’sunun tüm detayları ortaya çıktı. iPad Air ve iPad mini Retina’nın tanıtıldığı etkinlikte detayları aktarılan Mac Pro, müthiş teknik özellikleri ve eşine rastlanmamış tasarımıyla ilgi odağı oldu.

Yeni Mac Pro, standart Mac Pro’nun sekizde biri kadar küçük bir hacme inanılmaz bir donanım gücü sığdırıyor. Intel’in en yeni Xeon E5 işlemcisini kullanan Mac Pro, 64GB’a kadar RAM desteği, 6GB’a kadar görüntü belleğine sahip AMD FirePro ekran kartı ve 1TB’a kadar PCI Express SSD depolama alanıyla gövde gösterisi yapıyor. Apple, bu bilgisayarın 7 teraflop işlem gücüne sahip olduğunu gururla belirtiyor. Terafloplar bizim için çok şey ifade etmediği için konuyu daha somut bir şekilde örneklendirelim, yeni Mac Pro, 4K çözünürlüklü bir videoyu render efektleri eklerken simültane bir şekilde kurgulayabiliyor.

apple-mac-pro-2013

Yeni Mac Pro’nun giriş çıkış panelinde 6 adet Thunderbolt 2 yuvası bulunuyor. 4K ekranlar için geleceğe yönelik bir yatırım olan yuvalar, aynı zamanda yüksek hızlı depolama birimlerinin kullanımına olanak tanıyor. Thunderbolt 2 yuvalarının dışında Mac Pro’da 4 adet USB 3.0 yuvası, dual Gigabit Ethernet jakları ve HDMI çıkışı yer alıyor. Yeni Mac Pro, Apple’ın en yeni işletim sistemi olan OS X Mavericks ile çalışıyor.

Yeni Mac Pro, Aralık 2013’te 2999$’dan başlayan fiyatlarla ABD’de satışa sunulacak. Bu bilgisayarın ülkemize ne zaman ve hangi fiyatla geleceği henüz bilinmiyor.

Apple, iOS 7′yi Microsoft Word’de mi tasarladı?

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yıldıray Gökkaya

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval