Sosyal medya

Haber

Dijital müzik platformlarında çok sayıda ırkçı içerik tespit edildi

İngiltere’de yürütülmekte olan bir soruşturma, dijital müzik platformlarının (Apple Music, Spotify, YouTube Music, Deezer gibi) ırkçı, antisemitik ve homofobik içerikler bulundurduğunu ortaya çıkardı.


İlginizi çekebilir: Google Asistan artık Spotify podcast’lerini Nest hoparlörlerinizde çalabilir


Dijital müzik platformları reaksiyon göstermeye başladı

İngiltere’de dijital müzik servislerinin şarkıcılara adil ödeme yapıp yapmadığı ile ilgili bir soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma devam ederken, dijital müzik servislerinde çok sayıda ırkçı içeriğin bulunduğu tespit edildi. İngiltere’nin ulusal yayın organı BBC tarafından soruşturma ile ilgili içeriğe ulaşıldı. BBC, Adolf Hitler’in konuşmalarından alıntılar ve beyaz ırkın üstünlüğünü iddia edenler tarafından kullanılan ‘white power’ sloganı gibi çok sayıda ırkçı ifade içeren müzik örnekleri tespit edildiğini bildirdi.

apple music
BBC’nin aktardığı bilgilere göre, dijital müzik servisleri söz konusu içerikleri platformlarından kaldırmak için çeşitli adımlar atmaya başlamış durumdalar. Apple Music, şu ana kadar tespit ettiği söz konusu şarkıları erişime kapattı ve geri kalanını da araştırmaya koyuldu. Apple Music tarafından BBC’ye yapılan açıklamada, müzik şirketlerinin ve hak sahiplerinin söz konusu türde içerik yayınlamasını yasaklayan güçlü bir yönetmeliğin uygulamaya konulduğunu bildirdi.

spotify
Spotify, bir gruba veya bireye karşı nefreti/şiddeti açıkça savunan veya teşvik eden içerikleri yasakladıklarını belirten bir bildiri yayınladı. Şirket, hizmet politikasını ihlal eden içeriği tespit eden izleme teknolojilerini sürekli olarak geliştirdiklerini, iyileştirdiklerini ve uygulamaya konulduğunu açıkladı.

youtube music
YouTube Music
de söz konusu içeriklerin kabul edilemez olduğunu, sanatsal ifadenin sınırı aştığı noktaları tanımlamak ve açıklığa kavuşturmak için çeşitli kurallar geliştirmek adına çok çalıştıklarını belirtti.

deezer
Deezer
tarafından kamuoyuna herhangi bir açıklamada bulunulmadı fakat söz konusu içerikleri araştırmakta olduklarına bir bilgi Deezer tarafından BBC’ye sunuldu.

BBC, söz konusu içeriklerin tamamının tespit edilmesinin zor bir süreç olduğunu belirtmekle beraber; konuda hiçbir uzmanlıkları bulunmayan muhabirlerinin bile bir çırpıda en az 20 şarkıyı bulabildiğini aktardı.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Koray Topcu

Teknoloji meraklısı bir biyolog.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval