Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Apple M1X ve M2 hakkında yeni detaylar ortaya çıktı!

Apple M1X

Geçtiğimiz haftalarda Apple’ın, yeni MacBook Pro’yu bu yıl içerisinde M1X çipiyle piyasaya süreceği sızıntılarla ortaya çıkmıştı. Firma, gelecek yıl ise üzerinde çalıştığı M2 çipiyle birlikte yeni MacBook Air serisini tanıtacak.


İlginizi çekebilir: Xiaomi Mi 12, Snapdragon 895 yonga setiyle piyasaya çıkacak!


Apple M1X ve M2 çipleri hangi teknik özelliklere sahip olacaklar?

Apple M1X platformu, Apple M1’i üretmek için kullanılan 5 nm üretim sürecinin güncel haliyle geliştiriliyor. Bu 5 nm üretim süreci TSMC N5P olarak adlandırılıyor. Apple M1X’in 8 adet büyük ve 2 adet enerji tasarruflu çekirdeği bulunmakta. Mevcut M1 çipi, 4+4 çekirdek yapılandırmasını kullanıyor. Bununla birlikte GPU tarafındaki çekirdek sayısı da iki veya dört katına çıkacak. Hatta bazı kaynaklar, Apple M1X’li yeni bir Mac Mini’nin çıkabileceğini söylüyor.

Apple M1X

Apple M2 ise merkezi işlem ünitesinde daha az çekirdeğe sahip olacak. Ancak platform, yeni bir mimari ve iş akışına geçecek. Bu da daha yüksek saat hızları ve performans anlamına geliyor. Daha önce Nikkei Asia tarafından sızdırılan bilgiler, gelecek yıl Apple’ın 3 nm’ye geçeceğini gösteriyordu. Bu sızdırılan bilgilerin Apple M2 çipe ait olması muhtemel gözüküyor. Aynı zamanda mevcut raporda, Apple M2 tabanlı cihazların pasif soğutma ile geleceği de söyleniyor. Apple M1X’li cihazlar ise tek fan ile satışa çıkacak.

Apple M1X

Mini LED ekranlı yeni Apple MacBook Pro, Eylül ayında piyasaya çıkacak!

DigiTimes’a göre Apple’ın yeni nesil MacBook Pro bilgisayarları, bu yıl Eylül ayında resmi olarak satışa çıkacak. Bu bilgisayarların Mini LED panellere sahip olacağını biliyoruz. Mini LED ekranlı dizüstü bilgisayarlar, gelecekte kullanıcıların en çok tercih edeceği panel türleri arasında yer alacak. Bu teknoloji, yerel karartma sağlayan küçük LED’lerin kullanımına dayanıyor. Mini LED paneller, daha gerçek siyahlara ve düşük güç tüketimine sahipler. Bu nedenle, yeni nesil MacBook Pro’ların büyük rağbet görmesi muhtemel gözüküyor.

Apple M1X

MacBook Pro’nun 14 inç ve 16 inçlik iki modeli bulunacak. Cihazların, sekiz yüksek performanslı çekirdek ve iki adet enerji tasarruflu çekirdek ile ARM tabanlı M1X işlemcisini kullanacağı belirtiliyor. Bu işlemci, 64 GB’a kadar RAM desteği ile gelecek. Yeni nesil MacBook Pro, Thunderbolt ve HDMI çıkışına da sahip olacak. Ayrıca bir adet SD yuvası ve MagSafe şarj konektörünün de cihazın üstünde bulunması yüksek ihtimal. Eylül ayında tanıtılması planlanan cihazın, Ekim ayında satışlara başlaması bekleniyor.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Barış Kalmaoğlu

Teknolojiyle iç içe olmayı ve araştırmayı seven biri.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir