Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Apple, iPhone’ları yavaşlattığı için 113 milyon dolar ödeyecek!

113 milyon dolar

Yıllar önce iPhone’ları yavaşlatma gerekçesiyle ceza alan Apple, bu konuyla alakalı yeni bir ceza daha aldı. Buna göre önceki tazminat davası gereğince 500 milyon dolar ödemeyi kabul eden şirket, 113 milyon dolar yeni bir tazminat ödeyecek. Apple bu cezaya ek olarak, kullanıcılarına karşı daha şeffaf olacağının sözünü de verdi.


İlgilinizi çekebilir: Apple M1 batarya performansı, video konferanslar için de verimli!


Apple, 113 milyon dolar tutarında tazminat ödeyecek

Daha önce Apple’ın eskiyen cihazlarını, vermiş olduğu yazılım güncellemeleri ile bilinçli olarak yavaşlattığı ortaya çıkmıştı. Bundan dolayı ABD’nin çeşitli eyaletlerine bağlı yetkili kurumlar, Apple’a davalar açmıştı. Bu davalardan dolayı soruşturmalara maruz kalan Apple, haksız bulunmuş ve 500 milyon dolarlık bir tazminat cezasına çarptırılmıştı. Ayrıca Apple, telefonlarına 2018 yılında açılan ilk dava neticesinde “Pil Sağlığı” isimde bir menü eklemişti, bu menüden kullanıcılar telefonlarının ne kadar pil ömürlerinin kaldığını görüntüleyebiliyorlar.

Apple

Tüm bu yaşananların ardından bu konuyla tekrar gündeme gelen Apple, bu hafta 34 eyalete ek olarak Kolombiya’da yapılan soruşturmalar neticesinde bir kez daha ceza aldı. Apple, ceza olarak 113 milyon dolarlık bir tazminat daha ödemek zorunda kaldı. Para cezasına ek olarak kullanıcılarına karşı daha şeffaf olacağı konusunda da taahhüt verdi. Apple’ın bundan sonra bu konuyla alakalı iPhone kullanıcılarına karşı daha farklı bir yaklaşım sergilemesi bekleniyor.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Emre Şişmanoğlu

Teknoloji ve oyun meraklısı, mühendis adayı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir