Sosyal medya

Apple

Apple iPhone 9’un deneme üretimine başladı

Apple iPhone 9

Bugün yayınlanan bir rapora göre iPhone SE2 olarak beklenen modelin detayları ortaya çıkmaya başladı. Modelin iPhone 9 ismini alması ve Mart ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

İlgini çekebilir:Apple, Avrupa’nın en büyük mağazasını Türkiye’de açıyor

reklam

Apple iPhone 9’un beklenen üretim tarihi ve özellikleri

Apple geçtiğimiz günlerde 2019’un son çeyreğine ait iPhone satış raporlarını açıkladı. Şirketin geçtiğimiz yıl iPhone modeli satışlarındaki başarısına rağmen bazı kullanıcıların daha küçük ve fiziksel tuşlu bir model tercih etmeye devam ettiğini biliyoruz. iPhone SE modelinin söylentileri yıllardır devam etmekte ancak bu yıl olası bir iPhone 9 hakkındaki söylentiler bol oldu. Bu olası modelin Apple’ın iPhone 6,7 ve 8 ailesindeki tasarıma benzer özellikler göstermesi bekleniyor.

Bugün My Drivers tarafından yeni bir rapor ortaya çıktı ve buna göre iPhone SE2’nin zaten deneme aşamasında olduğu iddia eden Çin sanayi kaynakları belirtildi. Ayrıca rapora göre yeni cihazın iPhone 9 olarak adlandırılacağı ve Mart ayında piyasaya sürüleceği söyleniyor. Çin’deki sanayi tedarik zinciri, toplam sipariş hacminin 30 milyon adedi aşacağını belirtti.

Apple iPhone 9

Raporda ayrıca Apple’ın iPhone 9’un seri üretimine Şubat ortasında başlayacağı belirtiliyor. İphone 9, gelişmekte olan pazarlara hitap edecek ve 500 doların altında bir fiyat beklentisi taşıyor. Selefi olan iPhone SE ilk kez 399 dolara piyasaya sürülmüş ve kullanıcıların ilgisini çekmişti. Cihazın özelliklerinin ne olacağını henüz bilmiyoruz fakat kamerası veya tasarımı  iOS kullanıcılarını iPhone 8 mdelinden geçiş yapmaya ikna edecek kadar ikna edici olmalı. iPhone SE modeli iPhone 6S ile aynı kamera ve işlemciyle piyasaya sürülmüştü ancak Apple’ın iPhone 9 modelinde donanımı nasıl kullanacağı konusunda henüz net bir bilgi yok. Daha önce yayınlanan raporlarda iPhone 11’in A13 Bionic yonga seti ve 4.7 inç ekran ile geleceği iddia edilmişti.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Apple tedarikçileri iPhone siparişlerinde düşüş olduğunu söylüyor!

Apple

Apple, iPhone 11 serisi ile piyasada oldukça iyi gidiyordu ancak yayımlanan bir rapor Apple’ın siparişlerinde düşüş olduğunu iddia ediyor.

İlginizi çekebilir: Samsung, ücretsiz YouTube Premium aboneliği veriyor!

reklam

Apple tedarikçileri 2020 1. çeyreğinde iPhone siparişlerinde düşüş olduğunu söylüyor!

Routers haber ajansına göre Apple’ın ana tedarikçilerinden birinin üst düzey yöneticisi bu çeyrek için siparişlerin geçen yıla göre %18 daha düşük olduğunu söyledi. Çin’den gelen bilgiler ise Apple’ın ekran tedarikçisinin sevkiyatını 70 milyondan 58 milyona düşürdüğünü iddia ediyor. Şirket ayrıca Vietnam’daki Apple üretim hattında işçiliği de azaltmakta.

Tüm bunlara ek olarak Malezya’daki bir tedarikçi şu anda kapanma ile karşı karşıya ve devam eden tedarik zinciri kesintileri nedeniyle durumun her gün değişmekte olduğunu söyledi. iPhone siparişlerindeki düşüşün nedeni hepimizin de tahmin edebileceği üzere dünyanın farklı bölgelerini etkileyen Corona virüs salgını. Asya’dan gelen son bir rapor Apple’ın iPhone 12 serisinde gecikmeye hazırlandığını gösteriyor. Son zamanlarda iddialara göre şirket yeni nesil cihazlarını aylarca erteleme olasılığı üzerine bir dizi iç tartışma düzenledi. Tedarik zinciri kaynakları salgın nedeniyle büyük sorunlar yaşamakta ve bu da Apple yetkililerini bu tür önlemler almaya zorlayabilir.

iPhone 11

Apple’ın bazı mağazaları hala kapalı!

Çin’deki Apple mağazaları son zamanlarda normal faaliyetlerine başladı ancak şirket COVID-19 salgını nedeniyle çeşitli ülkelerde mağazalarını kapatma kararı aldı. Apple, Amerika ve Avrupa’yı etkisi altına alan salgını yakından takip ediyor ve bu bölgeler şirketin en büyük pazarları. Dahası, şirket mevcut durumun tüketicilerin akıllı telefonlarını yükseltmek için ilgilerini azaltabileceğinden endişe ediyor.

Şu an itibariyle iPhone 12 serisinin tanıtımı için kesin bir zaman çizelgesi yok. Bu denli büyük etkinliklerin devam edebilmesi için ilk olarak Kaliforniya hükümetinin karantina emirlerini kaldırması gerekiyor.

Devamını oku

Apple

Eski iPhone modelleri için güncelleme sürprizi!

Son dönemde güncelleme politikasını değiştiren ve destek süresini kısaltan Apple, buna karşın iPhone kullanıcılarına küçük sürprizler sunmaya devam ediyor. Markanın iOS 12 sürümü için yayınladığı yeni güncelleme, iPhone 5S ve 6 gibi eski cihazları yeniden hatırlatacak!


İlginizi çekebilir: Redmi Note 9s vs Realme 5 Pro karşılaştırması

reklam

iPhone 5S ve 6 sahiplerini ilgilendiren sürpriz iOS 12 güncellemesi!

Ekonomik ömürlerini dolduran iPhone 5S, 6 ve 6 Plus modelleri; iOS 13 güncelleme programına dahil edilmeyerek bir anlamda emekliye ayrılmıştı. Yayınlanan son güncelleme ise telefonların güvenlik açıklarını kapatma amacı taşıyor. iOS 12.4.6 sürüm numarasına sahip olan güncelleme ile eski cihazlarda tespit edilen güncel açıkların ortadan kalktığı belirtiliyor. Bunun haricinde ise herhangi bir yeni özellik ya da arayüz değişikliği bulunmuyor.

iphone 5s

En son işletim sistemi sürümü iOS 12 olan akıllı telefonlar haricinde iPadOS 12’ye sahip tabletler için de güncelleme yayınlanmış. iPad Air, iPad Mini 2 ve iPad Mini 3 cihazları için yayınlanan güncelleme, tıpkı iPhone modelleri gibi güvenlik açıklarını gideriyor. Ayrıca 6. nesil iPod Touch modelinde de benzer bir güvenlik güncellemesi bulunuyor.

Günümüzde giriş ve orta seviye pek çok Android cihazın neredeyse hiç güncelleme almadığını göz önünde bulundurursak, 8 yaşını deviren iPhone 5S’in güncelleme alması dikkate değer bir olay gibi gözüküyor. Özellikle eski bir işletim sistemi sürümü için güncelleme sunulması da bulunan güvenlik açığının kritik seviyede olabileceğini akıllara getiriyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

iPhone 12 lansmanı gecikebilir!

Yazan:

iPhone 12

Apple‘ın yeni telefonu iPhone 12, çıkmadan Corona virüsten etkilendi. Eylül ayında tanıtımı yapılması beklenen cihazın lasmanı, dünya genelinde etkisini sürdüren salgın nedeniyle ertelenebilir.


İlginizi çekebilir; iPhone 12 ile ilgili sızıntılar ortaya çıktı!

reklam

Zorunlu bir erteleme söz konusu.

Akıllı telefon dünyasının başlıca vazgeçilemeyen değeri olan Apple, yeni iPhone 12 serisini çıkarırken zorluklarla karşılaşabilir. Corona virüsün etkisini hızla hissettirdiği dünyamızda yaşayan insanların neredeyse yarısı sokağa çıkma yasağı nedeniyle evlerinde. Bu durum karşısında ekonomik olarak çok büyük sıkıntılar yaşanmakta. Maalesef ki çoğu firma fabrika ve mağazalarını kapatmak zorunda kaldı. Bu firmalar arasında yer alan Apple da dünya genelinde bu durumdan muzdarip. Zira Çin‘de mağazalarını yeni yeni açmaya başlayan firma bu sene çıkaracağı yeni cihazlarını tanıtmakta ve satmakta aceleci davranmayabilir. Nikkei Asia‘da yer alan habere göre Apple, iPhone 12 ve diğer ürünlerinin tanıtımı ve satışları için bir erteleme yapabileceği belirtildi. Firmanın karantina sebebiyle lansmanı gerçekleştirememesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Eylül ayı uzak gibi gözükse de salgın hastalığa dair herhangi bir çözüm bulunamaması firmayı bu yönde karar almaya itecek olabilir. Habere göre Apple üretim bandında bazı malzemelerine salgın nedeniyle geç ulaşacak. Bu gecikmenin tanıtım kısmında da bir ertelemeye neden olacağı söz ediliyor. Hatta yine aynı sitede yer alan habere göre firmanın en kötü senaryo olarak 2020 içerisinde herhangi bir cihaz tanıtımı yapmaması da masada ki ihtimaller arasında. Çünkü firma lansman yapsa bile üretim için sağlıklı bir ortam elde edememe ihtimalini de göz önünde bulunduruyor.

Çoğu çalışanını evlerine göndererek ofislere gelme zorunluluğunu kaldıran Apple, salgının yayılmasını engellemek için elinden geleni yapıyor. Bu iddialar karşısında yorum yapmayı şu an için tercih etmeyen Apple‘ın, son kararını mayıs ayında vereceği gelen bilgiler arasında. 5G ile çıkması beklenen iPhone 12 serisinin bu ertelenme ile karşı karşıya kalması hayranları tarafından nasıl karşılanacak merakla bekleniyor. Corona virüsünün bu kadar etkili olduğu şu dönemde firmaların alacakları kararları ve gelişmeleri merakla takip ediyor olacağız.

Devamını oku