Sosyal medya

Apple

Apple iPad ve MacBook üretim yerini değiştiriyor mu?

Apple iPad ve MacBook üretim yerini

Apple iPad ve MacBook üretim yerini Çin‘den Vietnam’a almak için adımları atmaya başladı. Apple, Foxconn’dan iPad ve MacBook üretim kapasitelerinin bir kısmını Vietnam‘a taşımasını istedi.


İlginizi çekebilir: iPad Pro, Mini-LED panelin ardından OLED’e geçecek!

reklam
Aorus reklamı

Apple iPad ve MacBook üretim yerini Çin’den Vietnam’a Alıyor!

Reuters sızıntılarına göre Apple, Foxconn’dan iPad ve MacBook üretim kapasitesini Vietnam’a taşımasını istedi. Apple’ın ürünlerini ürettirdiği Taiwan’daki iş ortağı Foxconn; önümüzdeki yılın ilk yarısı itibari ile Vietnam’ın Bac Giang eyaletinde üretime başlayacak. Reuters’ın raporu, Vietnam’da hangi iPad veya MacBook modellerinin monte edileceğini veya Apple’ın toplam üretiminin ne kadarının Çin’den çekileceğini belirtmiyor. Ancak Nikkei raporu; yeni üretilmekte olan M1 çipi ile gelecek olan modellere işaret ediyor.

Apple iPad ve MacBook üretim yeri

Adventure İstanbul

 

Ayrıca Nikkei sızıntılarında “Foxconn bu haftanın başlarında üretim kapasitesini artırmak için; Vietnam’da 270 milyon $ ‘lık bir yatırım yaptı” açıklamaları yer alıyor.

İndustryweek haberine göre üretim ve montaj hatlarını otomasyonlaştırmak isteyen Foxconn tekniker olmayan personelini %10 oranında düşürerek %12 karlılığını arttırmayı hedefliyor.

Apple, belirli iPhone modellerinin üretimi için bir süredir Hindistan’ı kullandı. ABD- Çin arası süren ticaret savaşlarından ötürü; Tayvanlı  şirketin üretim hatlarının yüzde 30’undan fazlasını Çin dışına taşıdığı söyleniyor.

Apple iPad ve MacBook üretim yerini

Şirketin bu kararı; gelecekteki Apple fiyatlarına nasıl etkileyeceğini birlikte göreceğiz. Çin 2019 verilerine göre dünyanın en büyük yarı mamül üreticiliğin yanısıra en fazla demirçelik üretimi yapan ülkesi .Hammaddeye kolay ulaşımı insan gücü ve iç pazardaki serbest dolaşımı; şirketlerin üretim maliyetlerinin düşürülmesinde önemli faktörlerin tamamını barındırıyor.


İlginizi çekebilir: M1 MacBook Air, AnTuTu’da 1 milyondan fazla puan aldı!


Kaynak: İndustryweek, Theverge

 

Selam Mustafa Kemal Üniversitesi Havacılık Yönetiminden mezun oldum. 2017-2019 yılları arasında toplamda 120 şehir gezdim. Teknoloji ve doğayı severim .

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aksesuar

watchOS 7.3 güncellemesi çıktı! Yeni kadran eklendi

watchos 7.3

Apple bugün, watchOS 7 işletim sisteminin Eylül ayında yayınlanan üçüncü büyük güncellemesi olan watchOS 7.3 güncellemesini yayınladı.


İlginizi çekebilir: iOS 14.4 yayınlandı, işte tüm yenilikler!

reklam
Aorus reklamı

watchOS 7.3 yenilikleri neler?

watchOS 7.3, Apple Fitness+ aboneleri için “Yürüme Zamanı” özelliği ekliyor. Bu özellik, Antreman uygulamasında yürüyüş yapan kullanıcılar için antreman sırasında ilham verici verici hikayeler dinleyebilecekleri bir ses deneyimi ekliyor. Yürüme Zamanı, müzik sanatçıları, sporcular ve diğer etkili kişilerden Apple Watch sahiplerinin ve Apple Fitness+ abonelerinin yürürken dinleyebileceği hikayeler sunuyor.

WatchOS 7.3 güncellemesiyle EKG işlevselliği Japonya, Mayotte, Filipinler ve Tayland’a genişlerken; Japonya, Mayotte, Filipinler, Tayvan ve Tayland’a düzensiz kalp ritmi bildirimleri de geliyor.

Adventure İstanbul

Güncelleme, gün boyunca hareketle değişen şekillere sahip Pan-Afrika bayrağının (siyah, kırmızı ve yeşil) renklerinden ilham alan yeni bir Unity Kadran ekliyor. Ayrıca tercihlerde siyah, kırmızı, yeşil ve sarı renk seçeneklerinin yanı sıra siyah/gri renk seçeneği de bulunuyor.

apple watch unity face


İşinize yarayabilecek indirimli ve kullanışlı ürünleri sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.


watchOS 7.3 yeni özellikler, iyileştirmeler ve hata düzeltmeleri içerir:

 • Pan Afrika bayrağından esinlenilmiş ve şekiller siz hareket ettikçe değişerek yalnızca size özel bir kadran oluşturan Birlik saat kadranı
 • Antrenman uygulaması ile siz yürürken misafirlerin ilham verici hikâyelerini paylaştıkları bir sesli deneyim olan Apple Fitness+ üyeleri için Yürüme Zamanı
 • Japonya’da, Mayotte’de, Filipinler’de ve Tayland’da Apple Watch Series 4’te veya daha yenisinde EKG uygulaması
 • Japonya’da, Mayotte’de, Filipinler’de ve Tayland’da Düzensiz Kalp Ritim Bildirimleri
 • Büyütme etkinleştirildiğinde Denetim Merkezi’nin ve Bildirim Merkezi’nin yanıt vermeyen bir duruma gelmesine neden olabilen bir sorunu düzeltir

 

Devamını oku

Apple

iOS 14.4 yayınlandı, işte tüm yenilikler!

ios 14.4

Geçtiğimiz hafta RC (Release Candidate) sürümü yayınlanan iOS 14.4, artık destekleyen tüm iPhone kullanıcıları tarafından yüklenebilir durumda.


İlginizi çekebilir: Düşük fiyatlı iPhone SE Plus! Beklenen özellikler neler?

reklam
Aorus reklamı

iOS 14.4 tam sürüm güncellemesi an itibariyle iPhone cihaza sahip tüm kullanıcılar için indirilebilir durumda. iOS 14’ü destekleyen cihazlarda güncellemeyi Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme’ye giderek manuel olarak tamamlayabilirsiniz.

iOS 14.4 yenilikleri neler?

iOS 14.4, kameranın daha küçük QR kodlarını tanımasına olanak sağlıyor ve üçüncü parti Bluetooth bağlantılı ses cihazları için bir cihaz türü belirleme özelliği getiriyor, bu sayede Kulaklık Ses Düzeyleri ölçümlerinin daha doğru şekilde yapılabilmesinin önünü açıyor.

Adventure İstanbul

ios 14 4 bluetooth device type


İşinize yarayabilecek indirimli ve kullanışlı ürünleri sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.


Güncelleme ayrıca, tüm iPhone 12 modellerinde gerçekleşecek olası kamera değişiminden sonra, yeni kameranın Apple lisanslı orijinal bir kamera olup olmadığına dair bildirim sağlayacak.

Bununla birlikte güncellemede, iPhone 12 Pro ile çekilen HDR fotoğraflarda görünen görüntü kusurları, Fitness araç takımında verilerin doğru şekilde güncellenmemesi sorunları, klavyeyi kullanırken yazıların gecikmeli gelmesi ve kelime önerilerinin görünmemesi gibi sorunlar için de çeşitli hata düzeltmeleri barındırıyor.

Apple tarafından yayımlanan iOS 14.3 güncelleme notları şu şekilde;

 • Kameranın daha küçük QR kodlarını tanıyabilmesi
 • Ses bildirimlerine yönelik kulaklıkların doğru şekilde belirlenmesi için Ayarlar’da Bluetooth aygıt türünü sınıflandırma seçeneği
 • iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max modellerinde iPhone’daki kameranın yeni, orijinal Apple kamerası olarak doğrulanamadığı zamanki bildirimler

Buna ek olarak sürümde düzeltilen sorunlar şu şekilde;

 • iPhone 12 Pro ile çekilen HDR fotoğraflarda görüntülerde yapaylıkların görünmesi
 • Fitness araç takımında güncellenmiş Aktivite verilerinin görüntülenmemesi
 • Klavye ile yazı yazarken gecikmelerin meydana gelmesi ve sözcük önerilerinin klavyede görünmemesi
 • Klavye’nin Mesajlar’da doğru dilde ekrana gelmemesi
 • Erişilebilirlik’te Anahtar Denetimi’nin etkinleştirilmesinin telefon aramalarının Kilitli Ekran’da yanıtlanmasını engellemesi

 

 

Devamını oku

Apple

Apple üst yönetiminde sürpriz bir değişim yaşandı!

Yönetim tarafında sürpriz bayrak değişimlerine alışkın olmadığımız Apple, son hamlesiyle bu durumu tersine çevirdi. Teknoloji devinin donanım mühendisliğinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Dan Riccio, “gizemli ve sürpriz” bir proje için koltuğunu John Ternus’a devretti.


İlginizi çekebilir: Meizu 18 serisi, kutusunda şarj cihazı olmadan gelebilir!

reklam
Aorus reklamı

Apple yönetiminde kritik değişiklik: Gizemli bir proje geliyor!

Apple tarafından yapılan açıklamada, 2012’den beri donanım mühendisliği ekibinin başında bulunan Dan Riccio’nun şirket bünyesinde yeni bir göreve geçeceği duyuruldu. Deneyimli ismin yerini ise donanım mühendisliğinden sorumlu başkan yardımcısı görevinde bulunan John Ternus alacak. Ternus; ilk nesil AirPods, iPad serisi, iPhone 12 serisi ve M1 Silicon işlemcisi gibi kilit projelerin başındaki isim olarak biliniyor.

apple dan riccio

Adventure İstanbul

Dan Riccio’nun yeni görevinin tam olarak tanımı ise açıklanmadı. Riccio doğrudan Tim Cook’a rapor vermeyi sürdürürken, sürpriz görev bünyesinde liderlik yapmaya devam edecek. Dolayısıyla yaşanan görev değişimi, Apple’ın önümüzdeki dönemde duyurmak için üzerinde çalıştığı yeni bir projeye de ışık tutuyor. İddialara göre, söz konusu gizemli proje Apple Glass ya da markanın üzerinde yeniden çalıştığı belirtilen otonom elektrikli araç ile ilgili olabilir.

Öte yandan, Apple CEO’su Tim Cook’un da görev süresi bu yılın sonunda doluyor. Steve Jobs’ın ardından Apple’da önemli izler bırakan Cook’un görevine devam edip etmeyeceği henüz bilinmiyor. Eğer Tim Cook yıl sonunda emekliliğini açıklarsa teknoloji devinin yeni patronunun kim olacağı ise merakla bekleniyor.


Sizin için seçtiğimiz kulak içi kulaklık modellerini buradaki Trendyol listemizden ve buradaki Hepsiburada listemizden inceleyebilirsiniz.


 

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler