Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Apple Hisseleri, Morgan Stanley Fiyat Hedefini 200 Dolara Yükseltince Yükselişe Geçti!

Morgan Stanley’den Katy Huberty salı günü yatırımcılara verdiği bir notta, Apple’ın fiyat hedefini 164 dolardan 200 dolara yükseltti. Apple’ın artırılmış gerçeklik kulaklığı veya otonom (sürücüsüz) araba gibi yeni ürünlerinin henüz hisse fiyatına dâhil edilmediğini savunarak satın alma notunun eşdeğerini korudu.

Apple hisseleri salı sabahı %2,7 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Huberty ayrıca aralık çeyreği iPhone sevkiyat tahminini geçen yılın aynı dönemine göre %4 artış gösterecek şekilde 3 milyondan 83 milyon birime yükseltti ve Apple’ın eylül çeyreğinde karşılaştığı tedarik kısıtlamalarını karşılamadığını söyledi.

Huberty bir notta, “Bugün, Apple’ın önemli ölçüde büyük iki pazara yönelik ürünler üzerinde – AR/VR ve Otonom Araçlar – çalıştığını biliyoruz. Bu ürünlerin hayata geçmesine yaklaştıkça, değer biçmenin gelecekteki fırsatların isteğe bağlılığını yansıtması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Not, Apple’ın hisse senedi fiyatının, aynı dönemde %40 büyüyen iPhone gelirinden değil, büyük ölçüde yeni ürün ve hizmetlerden dolayı son beş yılda yaklaşık %500 arttığını savunuyor. Huberty, bu arada Apple’ın hizmetler işinin yılda yaklaşık 70 milyar dolara ulaştığını ve giyilebilir teknoloji ve aksesuar işinin yılda 38 milyar dolar katkıda bulunduğunu söyledi.

Huberty, Apple’ın son beş yıldaki toplam gelirinin yaklaşık %6’sının AirPods, Apple Watch gibi yeni ürünlerden ve beş yıl önce var olmayan bazı Apple servislerinden elde edildiğini söyledi. Pazardaki ilk dört yılında iPad’in yaptığı kadar gelire katkıda bulunabilecek bir AR kulaklık gibi yeni ürünlerin, önümüzdeki beş yıl içinde benzer bir büyüme sunabileceğini ve Apple’ın hissesinde yaklaşık 20 dolarlık bir artışa eşit olduğunu söyledi. Bugünkü fiyat, Morgan Stanley’nin mevcut büyüme tahminlerinin üstünde.

Bu arada, Tayvanlı DigiTimes’ın pazartesi günkü doğrulanmamış bir raporu, Apple’ın iPhone üretimini 2022’nin ilk yarısında %30 artırmayı planladığını söyledi. Qualcomm ve Micron gibi Apple tedarikçilerinin hisseleri de salı sabahı bir artış gördü. Bu, geçen hafta Bloomberg’den Apple’ın iPhone talebinin bu yıl tatil sezonuna girerken zayıfladığı konusunda uyardığını söyleyen bir rapora karşı çıkıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Aksa Umay Kanşıray

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval