Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Apple 3 Trilyon Dolarlık Piyasa Değerine Ulaştı!

apple

Apple dünyanın en değerli şirketi olma ünvanına yeni bir rekor daha ekledi. Dünyanın en çok piyasa değerine olan markası 3 trilyon dolarlık barajı kırdı. Apple, bu rakamın hemen altına geri dönmeden önce kısa bir süre için 3 trilyon dolarlık piyasa değeri değerini aştı. Hisse senedi fiyatı 182.94 dolara kadar ulaştı, ancak şimdi 180 doların biraz daha altında seyrediyor.


Bakmakta fayda var: Apple, Yeni Nesil iPhone’lar İçin Köklü Değişikliğe Gidiyor


2022’de ticaretin ilk gününde, Silikon Vadisi şirketinin hisseleri 182.88 dolarla gün içi rekor seviyeye ulaştı ve Apple’ın piyasa değerini 3 trilyon doların biraz üzerine çıkardı. Hisse senedi, seansı %2.5 artışla 182.01$’da ve Apple’ın piyasa değeri 2.99 trilyon$’da tamamladı. Dünyanın en değerli şirketi, yatırımcıların tüketicilerin iPhone’lar, MacBook’lar ve Apple TV ve Apple Music gibi hizmetler için en yüksek doları harcamaya devam edeceğine bahse girmesiyle bu dönüm noktasına ulaştı. Oklahoma, Tulsa’daki Longbow Varlık Yönetimi CEO’su Jake Dollarhide konu ile ilgili: “Bu harika bir başarı ve kesinlikle kutlanmaya değer” dedi. “Sadece Apple’ın ne kadar ilerlediğini ve yatırımcıların çoğunluğunun gözünde ne kadar baskın görüldüğünü gösteriyor.” açıklamasını yaptı.

apple

Apple’ın hisseleri, kurucu ortağı ve eski CEO’su Steve Jobs’un Ocak 2007’de ilk iPhone’u piyasaya sürmesinden bu yana yaklaşık %5,800 arttı ve aynı dönemde S&P 500’ün yaklaşık %230’luk kazancını geride bıraktı. 2011’de Jobs’un ölümünün ardından CEO olan Tim Cook’un yönetiminde Apple, video ve müzik gibi hizmetlerden elde ettiği geliri keskin bir yukar yön ile artırdı. Bu, Apple’ın iPhone’a olan bağımlılığını 2018 mali yılında %60’ın üzerinde olan 2021 mali yılında toplam gelirinin yaklaşık %52’sine denk gelmesinde de yardımcı oldu.

apple

Apple’ın Ağustos 2020’de 2 trilyon dolar değerini kırmasından sonra yeni rekoru kırması yaklaşık 16 ay sürdü. Piyasa değeri başına Apple şu anda dünyanın en değerli şirketi. Piyasa analistleri, Apple’ın 4 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşmasının 3 trilyon dolara ulaşmasından çok daha zor olacağını iddia ediyor. Tabiki bunu da  analistler Apple’dan yeni çığır açacak teknolojiye sahip olan bir ürün çıkarmadıkça olmayacağını söylüyor.  Apple, devam eden pandemi sırasında iPhone, iPad, Mac, Watch ve Airpod cihazlarına yönelik aralıksız talep sayesinde büyük başarı elde etti. Teknolojiye olan ihtiyacın giderek artması özellikle evden çalışan kesim ve online eğitim gören öğrenciler Apple ürünlerine daha fazla ilgi göstermeye başladılar.

Apple’ın arkasından gelenler ise sırasıyla 2,5 trilyon dolar değerinde olan Microsoft Corp, Alphabet Inc, Amazon.com Inc ve Tesla Inc, 1 trilyon doların üzerinde piyasa değerlerine sahip. Refinitiv’e göre, Saudi Arabian Oil Co‘nun değeri ise yaklaşık 1,9 trilyon dolar.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Eren İmdat

Teknolojiyle içli dışlı, özellikle mobil teknolojiler üzerine hevesli bir o kadar da öğrenmeye açık Hardware Plus editörü ve yazarı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval