Sosyal medya

Genel

AnTuTu ilginç istatistikler yayınladı

AnTuTu, kendi uygulaması üzerinde bulunan verileri referans alarak bazı istatistikleri sundu. Bu istatistiklerin genel Android pazarını temsil ettiğini söylemek pek mümkün olmasa da, AnTuTu kullanan meraklı akıllı telefon sahiplerinin neler kullandığını anlamak için fikirler sunuyor.


İlginizi çekebilir : OnePlus 6 Antutu’da 276.510 puan aldı.


Hwp | AnTuTu

En Popüler Ekran Çözünürlüğü 1080P , Çekirdek Sayısı 8

İlk kategori ekran çözünürlüğü üzerine. Kullanıcıların %24,37‘si Full HD çözünürlüğe sahip telefon kullanırken onu %17,19 ile Full HD+ çözünürlüğe sahip cihazlar izliyor. %10,99‘luk kısım ise HD çözünürlüğe sahip cihazlar kullanmakta.

HWP

AnTuTu’yu kullanan kullanıcıların %73,5‘i sekiz çekirdekli bir işlemciye sahipken, %21,9‘u dört çekirdekli işlemciye sahip cihaz kullanmakta. AnTuTu bilindiği üzere performans ve grafik gücü ölçen bir uygulama olduğundan bu verilerin yüksek performanslı cihazlarda sık yapılan testleri doğruladığını da söyleyebiliriz.

HWP

Bir diğer kategori ise RAM miktarı. AnTuTu verilerine göre kullanıcıların %36,51‘i 6 GB RAM’e sahip cihaz kullanırken onları %31,70 ile 4 GB RAM’e sahip kullanıcılar izliyor. Hemen arkasında ise %13,58 ile 3 GB RAM’e sahip cihazlar var. Bu verilerin standart Android pazarını yansıtmasının pek mümkün olmadığını en üstte söylemiştik. Bunu neden söylediğimiz bu veriler ile anlaşılmış olsa gerek.

HWP

Depolama kısmına geldiğimizde ise %41,13 ile 64 GB belleğe sahip cihazların pastada en büyük payı aldığını, hemen arkasında %24,64 ile 128 GB bellekli cihazların olduğunu söyleyebiliriz. 32 GB bellekler ise %16,04 ile 128 ve 64’ün gerisinde kalmış durumda.

HWP

Ve son kategori olan Android sürüm kullanım payına da geçelim. Kullanıcıların %37,07‘si 8.1 sürümünü kullanırken, %24,33‘ü 8.0 sürümünü kullanıyor. Bu da Oreo sürümü için %50‘den fazla pay demek. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Google Android raporlarına göre ise Oreo kullanım oranı tüm sürümler ve cihazlar içinde toplama oranla %14,6. Bu haberimize de buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

HWP

Tekrardan belirttiğimiz gibi bu veriler son kullanıcının genelini değil, AnTuTu kullanan gerçek ve tüzel kişilerin verilerini yansıtmakta. Yine de fikir edinmek açısından gayet güzel bilgiler olduğunu da es geçmemek lazım.

Öğrenci / Teknoloji Editörü

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun LEGO seti Stratosfer’e gönderildi

En çok bilinen maket-modelleme şirketlerinden biri olan LEGO, geçtiğimiz günlerde Uluslararası Uzay İstasyonu(ISS)‘na ait setini duyurdu.  LEGO ise bu model setinin çıkışını kutlamak adına bir meteoroloji balonuna konularak gerçek ISS‘e doğru, olabilecek en yakın konuma yani Stratosfer’e gönderdi.


İlginizi çekebilir: Netflix, The Witcher’ın izlenme verilerini açıkladı


LEGO tarafından yapılan açıklamaya göre, bu set geliştirilirken NASA uzmanlarından da yardım alınmış. Neredeyse her gün farklı bir görünümde olan ISS‘in son hali nasıl olacağı belli olmadığı için bu set, gerçeğinin ana modülleriyle ele alınmış hali diyebiliriz. Mini ISS birçok dikkat çekici ayrıntıya sahip. Örneğin aracın enerjisini üretmesini sağlayan sekiz adet devasa güneş paneli ve astronotların uzay yürüyüşlerini yapmak için çıktıkları vakumlu kapıyı bile göstermeyi ihmal etmemişler. Ayrıca sette ISS‘e kargo ve astronot trafiğini sağlayan, Rus Soyuz Kapsülü‘ne ve diğer araçlara göndermede bulunan bir uzay mekiği de var.

Fakat mini ISS‘te bulunan bazı ayrıntılar, gerçek ISS‘te güncel olarak bulunmayabiliyor. Örneğin sette bulunan, 2000’li yıllara kadar kullanılan ve ISS‘e kenetlenebilen uzay mekiğinin programı 2011’den itibaren askıya alınmış vaziyette.  Yani bu mini ISS seti sizi zamanda yolculuğa çıkartacak da diyebiliriz.

Ayrıca LEGO son zamanlarda, uzay içerikli setlerinin sayısını arttırdı. İnsanlığın aya ilk ayak basışına görev alan efsanevi Saturn V roketi ve Apollo mekiğinden, Space X‘e ait roketler ve kapsüllere kadar bir çok aracı barındıran geniş bir koleksiyona sahip.

ISS LEGO seti 864 parçadan oluşuyor ve 1 Şubat‘ta satışa çıkacak. Yaklaşık 70 $‘lık bir fiyat etiketine sahip set, 90’lı yılların başında 87 milyar $’dan fazla yatırım yapılan ISS‘in kendisine kıyasla daha ulaşılabilir duruyor.

 

Devamını oku

Genel

Hugo Weaving, Matrix 4’te yer almayacak

https://tr.wikipedia.org/wiki/Hugo_Weaving

Hugo Weaving, 2021 yılında gösterime girecek olan Matrix 4’de rol almayacağını açıkladı. Ünlü aktör, başka bir yapımla olan kontratı nedeniyle devam filminde yer alamayacak.

İlginizi çekebilir: Pocophone 2 geliyor

Hugo Weaving

Matrix serisinde Ajan Smith’e hayat veren aktör Hugo Weaving, Time Out’a verdiği röportajda heyecanla beklenen yeni Matrix filmi hakkında konuştu. Avustralyalı aktör, “Biraz şanssızlık tabi. The Visit’ten gelen teklifin hemen ardından aslında Matrix 4’ten de bir teklif aldım. Yani yeni filmin çekileceğini biliyordum ancak ben kendi programımda henüz tarihleri ayarlayamamıştım. Bunun ardından yaklaşık sekiz hafta, programımı her iki film için de uyacak şekilde düzenlemeye çalıştım. Ancak sonrasında Lana Wachowski tarihlerin uyuşmadığına karar verdi. Yani programı ayarlamıştık ancak Wachowski fikrini değiştirdi. Matrix 4 çalışmalarına bensiz devam ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

Hugo Weaving

Yeni Matrix filminin konusu sır gibi saklanıyor olsa da, hikâye hakkında ortaya atılan bazı iddialar pek çok kaynak tarafından destekleniyor. Bu iddialara göre filmde genç bir Morpheus da karşımıza çıkacak ve karakterin bu genç hâline Yahya Abdul-Mateen II hayat verecek. Hugo Weaving takvime uymadığı için filmde rol almayacak olmasının The Matrix 4’un hikayesine nasıl etki edeceği merak konusu.

Matrix 4’ün oyuncu kadrosuna son olarak Merovingian rolüyle tanıdığımız Lambert Wilson eklendi. Filmde yer alacak diğer isimler arasında Keanu Reeves, Carrie Anne Moss ve Jada Pinkett Smith, Jonathan Groff, Jessica Henwick, Yahya Abdul Mateen II, Neil Patrick Harris ve Toby Onwumere yer alıyor. Heyecanla beklenen yeni Matrix filminin 21 Mayıs 2021’de vizyona girmesi bekleniyor.

Devamını oku

Genel

Samsung, Hindistan’da ekran paneli üretecek

Samsung tarafından planlanan Hindistan‘daki ekran paneli üretim tesisi, yeni bir fikir gibi gözükse de üzerinden oldukça uzun zaman geçmiş bir girişimdi. Hindistan Hükumeti‘nden ancak yeşil ışık alabilen Güney Koreli şirket, yatırımlarına Nisan 2020‘de başlayacak.


İlginizi çekebilir: 10 aydır kullanılan Samsung Galaxy S10e ne halde?


Yaklaşık 500 milyon $ büyüklüğünde olacak yatırım, Samsung‘un halihazırdaki en büyük telefon üretim tesisinin de bulunduğu Noida‘ya yapılacak. Hindistan’da açılacak yeni fabrikasında ilk olarak akıllı telefonlar için ekran üreterek işe başlanacak. Daha sonra bunlara ek olarak Samsung ürünlerine ait aksesuar ve yedek parça, televizyon ve dizüstü bilgisayar gibi ürünlerine de üretim yapacak.

Samsung bu yatırımı ile kendi üretim kapasitesini arttırmak için üçüncü parti üreticilerle olan bağlarını kuvvetlendirmeye çalışacak. Fakat Güney Koreli şirket, ilk olarak yıllık 120 milyon birim üretim kapasitesine sahip olacağı planlanan yeni fabrikasıyla, güncel siparişlerinin teslimat sürecini hızlandıracak.

Ayrıca Güney Koreli şirketin Hindistan‘da açacağı bu yerleşkede batarya üretimine de başlayacağına dair dedikodular da bulunuyor. Fakat henüz resmi bir açıklama bulunmuyor.

 

Devamını oku