Sosyal medya

Donanım

Anker Nebula Capsule: Bir küçücük fıçıcık içi dolu eğlencelik

Anker Nebula Capsule

 

Küçücük, bir kola kutusu boyutlarında, yanınızda her yere taşıyabileceğiniz, müzik dinleyebileceğiniz ve herhangi bir zemine yansıtarak video izleyebileceğiniz bir cihaz düşünün. Evet, o cihazın adı Anker Nebula Capsule. Aslında ne tam anlamıyla taşınabilir bir projeksiyon aleti, ne de bir bluetooth hoparlör. Başlıkta da yazdığı gibi o bir küçücük fıçıcık içi dolu eğlencelik.

Bu inovatif ürün incelemek üzere bana iletildiğinde hemen akşam evin boş duvarlarında denemelere başladım. Hanım, “Hadi mısır patlattım, gel bizim diziyi yatakta izleyelim…” deyince, Nebula Capsule’ü tavana çevirmemle yatak odası sinema salonuna dönüştü. Açıkçası bu kadar küçük bir aletin çok kaliteli bir görüntü sunacağı, sesinin tatmin edeceği konusunda kuşkularım vardı. Ama ilk filmi bitirdiğimde “Bu iş tamamdır…” dedim.

Anker Nebula Capsule

Anker’i bir tanıyalım

Aslında Nebula Capsule’ü anlatmadan önce biraz Anker’den söz etmek istiyorum. Anker, teknoloji dünyasının genç şirketlerinden biri ve kelimenin tam anlamıyla inovatif ürünlere imza atıyor. Özellikle powerbank, şarj kablosu gibi ürünler konusunda çok iddialı. Şirketin kurucusu olan Steven Yang, Kaliforniya, ABD’de Google’da yazılım mühendisi olarak çalıştıktan sonra Shenzen’e Çin’e taşınıyor. Yıl 2011 filan. Sonra 2012 yılının başlarında Çin’de Google’ın satış biriminin başında olan Dongping Zhao da şirkete katılıyor. Zhao, 2018’te Anker Innovations’ın başkanı oldu.

Ülkemizde de faaliyet gösteren ve başta MediaMarkt olmak üzere birçok teknoloji perakendecisinde ürünleri satılan Anker’in Türkiye ve Orta Asya Ülke Müdürü olarak konusunda çok tecrübeli bir isim olan Cem Bodur görev yapıyor.

Anker Nebula Capsule

Nebula Capsule’ü inceliyoruz

Kutu kola boyutlarında dedim ama tam olarak boyutları 67.8 x 119.8 mm ve silindirik yapıda. Ağırlığı ise 425 gram civarında ve cebe rahatlıkla sığıyor. Üründe siyah renk tercih edilmiş. Üst kısımda kontrol tuşları yer alıyor. Açma-kapama, ses ve bluetooth hoparlör geçişi bu bölümdeki kontrol tuşlarıyla yapılıyor. Yan tarafta projektörün odaklanmasını için bir ayar çarkı bulunuyor. Arka alt kısımda şarj edebileceğiniz bir micro USB ile HDMI yuvaları yer alıyor. Her ne kadar normal boy bir USB yuvası bulunmasa da kutudan çıkan bir OTG (USB On-The-Go) adaptörü ile fare, klavye, vs. gibi USB bağlantılı cihazları kullanmanız mümkün oluyor. Kulaklık için herhangi bir yuva olmaması düşündürücü. Özellikle gece film izlerken komşuları rahatsız etmeme adına bir 3,5 mm kulaklık yuvası olsaydı iyi olurdu. Her ne kadar bluetooth bağlantılı kulaklıkları kullanabiliyor olsanız da ses ve görüntü senkronizasyonunda sıkıntı yaşıyorsunuz. Bir de USB yuvasını kullanırken şarj edemiyor olmanızı da belirteyim.

Nebula Capsule’ün alt yarısı tamamen hoparlör bölümüne ayrılmış. Video izlerken gayet başarılı, gümbür gümbür bir performansı var. Aslında bu ürünü projeksiyon özelliğini üstteki kontrol tuşundan devre dışı bırakarak, bir bluetooth hoparlör gibi de kullanabiliyorsunuz. Ama müzik dinlerken bas içimi titretsin diyenlerdenseniz beklentinizi daha makul bir seviyeye düşürmenizi öneririm. Zaten bu boyuttaki bir cihazdan bu beklenti de biraz abartılı olacaktır doğrusu. Onun dışında birkaç metreden bile tertemiz ve net duyulur bir sesle film izleyebiliyorsunuz. Bu konuda çok başarılı bir performans sunuyor. Tabii projektör bölümünü kapatınca doğal olarak batarya ömrü de uzuyor. Anker, yaklaşık 30 saate kadar şarj etmeden kullanabileceğinizi belirtiyor. Her ne kadar küçücük bir cihaz da olsa, Nebula Capsule’ün uzaktan kumandası da var. Kumandayı yansıyan görüntü üzerindeki uygulamalara ulaşırken adeta bir fare gibi kullanıyorsunuz.

Anker Nebula Capsule

Projeksiyon, yazılım ve uygulamalar

100 ANSI Lumen ölçüsünde bir parlaklık gücüne sahip olan Nebula Capsule, 854 x 480 çözünürlüğünde bir görüntü yansıtıyor. Çözünürlüğü çok düşük olarak değerlendirmemek gerek çünkü görüntüyü pek de uzaktan izlemiyorsunuz. Bence iyi bir zeminde ve yeterli ışık seviyesinde oldukça tatmin edici bir deneyim sunuyor. Sadece karanlık sahnelerde detayları seçmekte zorlanabiliyorsunuz ama parlak ışıklı sahnelerde ve özellikle çizgi filmlerde süper. Projeksiyonu kullanırken batarya ömrü 4 saati bulabiliyor. Çok başarılı bir performans.

Nebula Capsule Android 7.1.1 Nougat işletim sisteminin elden geçirilmiş bir versiyonuna sahip. Aslında bugünlerde birçok TV’de ve IPTV cihazında bulunan Android TV olsa daha iyi olur muydu acaba? Ancak YouTube, NetFlix, Spotify, Amazon Prime Video gibi popüler uygulamalar ön yüklemeli olarak geliyor. Ayrıca uygulama dükkanından başka yazılımları da indirebiliyorsunuz. Mesele VLC Player indirerek, değişik video formatlarını izlemeniz mümkün… Uzaktan kumandanın yanı sıra cep telefonunuza indirebileceğiniz bir uygulama yardımıyla da Nebula Capsule’ü kontrol ediyorsunuz. Google Play Store’dan “Capsule Control” uygulamasını indirmeniz yeterli.

Sonuç olarak Nebula Capsule inanılmaz havalı bir cihaz. Birkaç kere arkadaşlarla bir araya geldiğimiz akşamlarda ortaya çıkarttım ve onlara birkaç video izlettim. Hayranlık duydukları, “Yahu böyle bir cihaz var mı?” dediklerine şahit oldum. Özellikle yaz gecelerinde kız arkadaşınızla, sevgilinizle, ya da eşinizle açık hava sineması keyfi yaşatacağını düşünüyorum. Eğer siz de Nebula Capsule almak isterseniz MediaMarkt’ta bulabilirsiniz.

Gazetecilik mesleğinde 35 yılı geride bırakan Cem Kıvırcık, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur. PC Magazine, PCnet, Information Week gibi teknoloji yayınlarını yöneten Kıvırcık, 1997 yılında Türkiye'nin ilk internet dergisi olan .net'i piyasaya çıkartmıştır.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anakart

TRX40 nedir? Neler sunuyor? | ROG Strix TRX40-E Gaming

AMD’nin genel son kullanıcı kitlesinden ziyade profesyonel kullanma yönelik geliştirdiği Threadripper işlemci ailesi 3. nesli ile yenilendi. PCIe 4.0 başta olmak üzere birçok yeniliği de kazanan bu yeni nesil sTRX4 soketi ve TRX40 platformuna geçiş yaptı. Biz de bu yazımızda ROG Strix TRX40-E Gaming anakartı ile TRX40 platformunun detaylarına bakıyoruz.


İlginizi çekebilir; ASUS, AMD Ryzen destekleyen TRX40 serisi anakartları duyurdu!


Nedir bu Threadripper ?

Threadripper ailesinin AMD kanadı tarafından geliştirilen, Intel tarafında Xeon işlemcilere rakip konumlandırılacak fazlasıyla çekirdek barındıran işlemciler olduğunu belirtebiliriz. Yani bireysel kullanımdan ziyade work station olarak bilinen iş istasyonları ve sunucular için geliştirilmiş devasa bir işlemcidir Threadripper.

Render, 3B modelleme, oyun gelliştirme gibi profesyonel alanlarda kullanılabilen bir aile olan Ryzen Threadripper, 64 çekirdek ve 128 izlek gibi oldukça üst seviyelere de çıkmayı başarıyor. 88 adet PCIe 4.0 hattına destek verebilen ECC destekli 4 kanal DDR4 gibi avantajları da mevcut.

3. nesil ile beraber 24 çekirdekli 3960X, 32 çekirdekli 3970X ve 64 çekirdekli 3990X işlemcileriyle güçlenen AMD Ryzen Threadripper, rahat ve sorunsuz çalışabilmek adına da TRX40 platformunu kullanan anakartlara ihtiyaç duyuyor. Biz bu yazımızda ise ASUS’un ROG Strix TRX40-E Gaming anakartına göz atacağız.

ROG Strix TRX40-E Gaming

ASUS’un sTRX4 soketi için geliştirdiği 6 farklı anakart modellerinin üst seviye olanlarından biri haline gelen ROG Strix TRX40-E Gaming, oldukça dikkat çekici ve afilli bir tasarıma sahip.

İlk dikkat çeken detaylardan biri olan bellekler noktasında dört kanallı bellek kontrolcüsü yer alan kartta sekiz yuvada toplamda 256 GB’a ve 4666 MHz’e kadar DDR4 bellek kullanılabiliyor. 3 M.2 bağlantı noktasına sahip olan ROG Strix TRX40-E Gaming’de PCIe 4.0 x4 destekli 3 farkı 5 GB/sn okuma ve yazma değerleri sunan depolama birimleri kullanılabilir. Ayrıca kartta 8 adet SATA 6Gb/s bağlantı da bulunmakta.

Panel ve bağlantı noktalarıyla beraber toplamda 13 adet USB 3.2 Gen 2, 8 adet de USB 2.0 bağlantı desteği yer almakta. Anakart bağlantı tarafında da oldukça iddialı. Bluetooth 5.0 desteği ve 2.5G Ethernet ve yeni nesil Intel Wi-Fi 6 (802.11ax) ile donatılmış.

Ses tarafında da zirveye göz diken anakartta SupremeFX ses teknolojisi bulunuyor. S1220 kodek kullanan SupremeFX, nötr ve detaylı bir ses imzası için düz bir frekans tepkisi sağlamak için üretildi. Ayrıca ön panel çıkışı, çift op amfi ile donatılmış.

Son olarak güç ve soğutma tarafına baktığımızda ise ProCool II soketler ile daha dayanıklı CPU güç bağlantısı vadeden ROG Strix TRX40-E Gaming, Digi+ VRM ie donatılmış. 16 faz güç desteğiyle yüksek güç gerektiren işlemler ve hız aşırtmada işlemciye tam destek sağlamayı başarıyor.

Soğutma kanadında mosfetler, bobinler, M.2 blokları, yonga seti bloğu yer alıyor. Birçok noktasında yer alan termal pedler sayesinde tam bir koruma ve soğuma desteği sunuyor. Böylece yüksek çalışma gerçekleştiren bileşenlerin serin kalmasında da öncü rol oynuyorlar.

Sonuç olarak ROG Strix TRX40-E Gaming, başta profesyonel ve iş istasyonları kullanımlarında aynı zamanda oyun meraklısı olan profesyonel kullanıcıların oldukça hoşuna gidebileceği bir tasarım ve özellik anlayışı ile gelmiş.

Devamını oku

Donanım

Fiyat performans canavarları! | ROG Strix Radeon RX 5500 XT & 5600 XT

Fiyat performans canavarları! | ROG Strix Radeon RX 5500 XT & 5600 XT

Bu videomuzda fiyat performans oranlarıyla dikkat çeken ROG Strix Radeon RX 5500 XT ve 5600 XT modellerine göz atıyoruz.


İlginizi çekebilir; AMD’nin en iyileri: ROG Strix Radeon RX 5700 XT ve RX 5700


ROG Strix Radeon RX 5500 XT Edition ve ROG Strix Radeon RX 5600 XT OC Edition versiyonları üzerinden yaptığımız değerlendirmemiz bu videoda.

ROG Strix Radeon RX 5600 XT Bios güncellemesi nasıl yapılır?

  1. Buradaki adresten “Sürüm 1” olarak geçen ROG-STRIX-RX5600XT-O6G-GAMING VRAM OC TOOL dosyasını indirin.
  2. İndirilen RAR dosyasından çıkan EXE dosyasını yönetici olarak çalıştırın.
  3. İşlem tamamlandıktan sonra sistemi yeniden başlatın.
Devamını oku

Donanım

TP-Link Archer C80: Şirketin yeni router’ı neler sunuyor?

Yazan:

TP-Link Archer C80 inceleme makalemizde, şirketin yeni router modelinin özelliklerine yakından bakıyoruz. Bakalım orta segmente yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan bu model bizlere neler sunuyor?

TP-Link Archer C80 kutu içeriği ve ilk izlenimler

Modelin kutu içeriğine baktığımızda ürünün kendisi, güç adaptörü ve bir adet ethernet kablosunun olduğuun görüyoruz. Tasarımsal açıdan ürün ilk bakışta bugüne kadar gördüğümüz TP-Link router modellerinden farklı görünüyor. Zira bu sefer piyano siyahı tasarımı yerine, yine siyah renkli ancak bu sefer mat ve ızgara görünümünün olduğu daha hoş bir tasarım kullanılmış.

Dahili dört antene sahip router modelinin arka bölümünde açma kapama tuşu, adaptör yuvası, WAN ve dört adet gigabit ethernet yuvası yer alıyor. Tüm ethernet yuvalarının gigabit desteğine sahip olması gayet güzel.

Ön tarafta ise güç ve bağlantı durumlarını gösteren LED aydınlatmalar mevcut.

Wi-Fi performansı nasıl?

Orta düzeyde başarılı Wi-Fi özellikleriyle öne çıkan bir router modeli olan Archer C80, bu anlamda konuşulması gereken önemli özellikler sunuyor. Bunlardan ilki 802.11ac Wave2 Wi-Fi desteği. Bu sayede ürün 5 GHz bandında 1300 Mbps, 2.4 GHz bandında ise 600 Mbit hızı kullanıcılara sunuyor.

Wi-Fi konusunda mutlaka değinilmesi gereken bir diğer nokta da, ürünün 3×3 MIMO teknolojisine sahip olması. MIMO teknolojisi, bant genişliği sınırlamalarından dolayı oluşan hız porblemine çözüm olan bir “çoklu alma ve gönderme” teknolojisidir. Günümüzde bu teknolojisi 2×2, 3×3 ve 4×4 olarak kullanan cihazlar var. TP-Link Archer C80 ise orta düzeyde yer almasına karşın 3×3 desteğiyle, selefi 2×2 MIMO‘ya göre çok daha efektif bir performans sunuyor.

Son olarak konu Wi-Fi olduğunda tabii ki her şey hız ve verimlilik değil. Çekim kapasitesi de bir o kadar önemli. Burada da şirket dört adet yüksek performanslı dahili anten ve Beamforming teknolojisi sayesinde oldukça güzel işler ortaya koymuş.

Kurulum ve özelleştirme

TP-Link’in son dönemde incelediğimiz birçok ürünü, bildiğiniz gibi Deco veya Tether uygulamaları üzerinden kolayca kuruluyor ve özelleştiriliyor. Archer C80 modeli için de iOS ve Android platformlarında yer alan Tether uygulamasını kullanmanız gerekiyor.

Hız testi

Ofisimize router modelinin kurulumu gerçekleştirdikten sonra, Wi-Fi bağlantısı üzerinden bir de hız testi yaptık. Ofisimizde 100 Mbit indirme, 4 mbit yükleme hızı sunan fiber bir internet kullanıyoruz. Sonuç aşağıda:

Son sözler

 

Bu makaleyi yazdığımız günlerde, ürünün Türkiye fiyatı henüz belli değil. Ancak cihazın sunduğu özellikleri değerlendirecek olursak, özellikle iyi bir Wi-Fi performansı isteyenler için orta düzeyde son derece güzel bir performans aldığımızı söyleyebiliriz.

Devamını oku