Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Haber

Angry Birds yarış oyunu oldu

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Mobil platformların en sevilen oyunlarından biri olan Angry Birds, şaşırtıcı bir haberle yeniden karşımızda. Rovio firması bu kez kızgın kuşları oraya buraya fırlatmamızdan çok yarıştırmamızı istiyor. Angry Birds Go adlı yeni oyun bir strateji oyunu değil yarış oyunu olarak karşımızda.

Angry Birds’ün popüler karakterleriyle hız yapmamızı saglayacak oyun, şimdilik Yeni Zelanda’lı kullanıcılar için kullanıma hazır. Oyunun iOS platformundaki tüm kullanıcılara 11 Aralık’ta sunulacağı belirtiliyor. Angry Go Birds, sadece iOS için değil, Android, Windows Phone ve BB10 uygulama mağazasında da yer alacak. Oyunun iOS platformu dışındaki platformlara ne zaman geleceği şimdilik bilinmiyor.

reklam
MSI reklamı

Eski Nokia çalışanları tarafından tasarlanan Jolla piyasada

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Intel uygulamalarını Apple’ın M1 çipiyle çalıştıran Rosetta 2 nedir?

Rosetta 2
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Apple’ın Intel ile yollarını ayırıp kendi geliştirdiği Silicon M1 işlemcisini kullanmaya başlamasıyla eşzamanlı olarak hayatımıza Rosetta 2 diye bir terim girmeye başladı. Peki bu Rosetta 2’nin görevi tam olarak nedir, ne işe yarar ve en önemlisi kullanışlı mıdır? Gelin hep beraber bu soruların cevaplarına doğru derin bir yolculuğa çıkalım.


İlginizi çekebilir: Bu site, uygulamaların Rosetta 2 ile çalışıp çalışmayacağını gösteriyor

reklam
MSI reklamı

Apple, 10 Kasım 2020′de düzenlediği etkinlikte kendi tarihi adına adeta dönüm noktası niteliğinde bir adım atmış, kendi geliştirdiği ARM tabanlı M1 işlemcisini tanıtmıştı. Silicon M1 işlemcisini tanıtmasıyla eşzamanlı olarak bu işlemciyle donattığı Mac ailesini de tanıtan Apple, bu hamleyle Intel’le yollarını ayırmış oldu.

Apple’ın Intel ile yollarını ayırması sadece Apple için değil, aynı zamanda Mac kullanıcıları için de bir nevi dönüm noktası sayılabilir. Zira Intel’in ürettiği işlemciler x86-64 mimarisini kullanıyorken, Apple’ın M1 işlemcisiyse Intel’den farklı olarak ARM64 mimarisini kullanıyor. ARM64 tamamen farklı bir mimari olduğundan dolayı, Intel işlemcilere göre yazılan programlar Apple’ın M1 işlemcisiyle donattığı Mac’lerde maalesef çalışamayacak. İşte son kullanıcıyı etkileme potansiyeli olan sorun tam da burada zuhur ediyor.

Apple M1 batarya performansı, video konferanslar için de verimli!

Örneğin Intel işlemcili Mac’inizde çok sık kullandığınız bir uygulama var, bu uygulamanın da Apple’ın M1 işlemcisiyle uyumlu olmadığını düşünün. Durum böyle olduğu zaman, M1 işlemcili bir Mac’te o uygulamayı çalıştırmanız mümkün olmuyor. İşte tam bu noktada Apple, kullanıcıların böylesine sorunlarla cebelleşmesini önlemek için kendinde bir çözüm geliştirdi; o çözümün adı da Rosetta 2.

Rosetta 2: Apple’ın kurtarıcısı!

BlueStacks’i kullandıysanız, Rosetta 2’yi daha iyi anlayabilirsiniz. Rosetta 2 basitçe, Apple’ın M1 işlemcisini kullanan Mac’lerde Intel uygulamalarının çalışabilmesini sağlayan bir emülatör. Yani Apple’ın M1 işlemcisiyle uyumlu olmayan herhangi bir uygulamayı Rosetta 2 sayesinde emülasyon mantığıyla M1 işlemcili Mac’te çalıştırabilmek mümkün olacak. Apple, ARM tabanlı bir işlemciye geçiş yaparak almış olduğu riskten doğacak potansiyel hasarları Rosetta 2 sayesinde savurmayı amaçlıyor.

Yalnız Rosetta 2’nin çok önemli bir handikapı var; o da hız. Nasıl ki BlueStacks’te Android uygulaması çalıştırırken, telefonda çalıştırır gibi performanslı çalışmıyorsa, işte Rosetta 2’de de benzer bir durum söz konusu. Mevzu bahis uygulama yerel olarak çalışmak yerine emülatör vasıtasıyla çalıştığı için, hatırı sayılır bir performans kaybı kaçınılmaz olacak.

Apple M1 Mac için Photoshop beta sürümünde mevcut!

Yine de Apple’ın Rosetta 2 ile alakalı gösterdiği demolarda o kadar da kanser edici bir yavaşlık görünmüyordu. Örneğin Apple etkinlikte animasyon yazılımı Maya’yı Rosetta 2 kullanarak çalıştırmıştı ve bir emülatöre göre son derece tatmin edici görünüyordu. Elbette ki yerel olarak çalışması kadar performanslı olmayacağı aşikar, bu konuda hemfikiriz ama en azından kullanıcıyı kanser etmemesi de oldukça sevindirici.

Bu arada Apple, Rosetta 2’yi ömür boyu aktif olarak tutmayacak. İşin garibi yazılımın ne zaman kullanımdan kalkacağı da tam olarak belli değil. Bu bağlamda geliştiricilerin uygulamalarını bir an önce M1 işlemciyle uyumlu hale getirmesi gerekiyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Huawei P50 yolda: Kirin 9000 işlemci ve Samsung ekran kullanacak

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Huawei’nin 2021’in ilk amiral gemisi olacak akıllı telefon serisi Huawei P50 ile alakalı bugüne kadar hiç görmediğimiz bilgiler ortaya çıktı. Sızıntılara göre Huawei, P50’de Kirin 9000 işlemcisine yer verecek ve ekran tarafındaysa LG ve Samsung ile işbirliği içinde olacak.


İlginizi çekebilir: Huawei, Qualcomm işlemcili bir telefon geliştiriyor!

reklam
MSI reklamı

Huawei, tüm baskılara rağmen P50 serisini piyasaya sürmekte kararlı

Huawei, ABD yaptırımları tarafından özellikle son bir yıldır gördüğü zararlara rağmen amiral gemisi telefonlarını piyasaya sürmekten vazgeçmiyor. Teknoloji dünyasının yaralı ceylanı, bildiğiniz üzere geçen ay Google servislerini içermeden Mate 40 serisini tanıtmıştı. Hatta Mate 40 serisinin Huawei’nin amiral gemisi serüvenin sonu olacağı dahi konuşuluyordu; ancak görünen o ki Huawei için oyun daha yeni başlıyor.

Güney Kore merkezli yayın yapan The Elec’in konuya doğrudan aşina olan kişilerden aldığı bilgilere göre Huawei, 2021’in ilk çeyreğinde yeni amiral gemisi P50 serisini tanıtacak. The Elec’in raporlarında çok şaşırtıcı bir detay daha var; o da Huawei’nin P50 serisinde (en azından baz ve üst modellerde) Kirin 9000 işlemci kullanacak olması.

Huawei’nin ABD baskıları nedeniyle işlemci üretemeyecek hale gelmesinden dolayı, Mate 40’ın Kirin işlemcileri kullanan son seri olacağı konuşulurken, şimdi birden bire P50’lerde de Kirin 9000 işlemcinin yer alacak olması gerçekten sürpriz oldu.

Elbette ki Huawei tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadığı için bu bilgilere kesin gözüyle bakmak şu aşamada mümkün değil. Ancak eğer The Elec’in yayınladığı rapor doğruysa, bu demektir ki Huawei Kirin 9000 yonga setinden epey üretmiş ve anlaşılan elindeki stoklara, yeni bir amiral gemisi üretebilecek kadar güveniyor.

Yalnız Huawei her ne kadar P50 serisini piyasaya sürebilecek güçte olsa da, şirket pazarda rahatça at koşturamayacak. Zira Huawei’nin hala boğuşmak zorunda olduğu bir donanım ve yazılım yasağı var, bu yasak kalkmadığı müddetçe P50 serisi ABD yaptırımlarından etkilenmeye ve Google Mobil Servisleri’nden mahrum kalmaya devam edecek. Bu sebepten mütevellit Huawei, satışlarının önemli bir kısmı için ibresini anavatanında tutmaya devam edecek gibi görünüyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Oppo Reno 5 serisinden iki cihaz Geekbench’te görüntülendi!

Oppo Reno 5
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Oppo Reno 5 serisi ile alakalı yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Firmanın yeni akıllı telefon serisinden iki cihaz Geekbench’te görüntülendi.


İlginizi çekebilir; TikTok’a yeni rakip: Snapchat, Spotlight özelliğini kullanıma sundu

reklam
MSI reklamı

Geekbench’te farklı işlemcili iki Oppo Reno 5 cihazı!

Oppo yeni akıllı telefon serisi Reno 5 için artık geri sayıma geçti. Her geçen gün yeni detayların ortaya çıktığı seriden iki model Geekbench üzerinde görüntülendi. Test sonuçları ortaya çıkan iki akıllı telefon, teknik özelliklere bakıldığı zaman baz model ve Pro modeli çağrıştırıyor. PEGM00 kod adıyla teste giren ve baz model olduğu düşünülen akıllı telefon tekli çekirdek performansında 616 puan alırken, çoklu çekirdek performansında 1817 puanı hanesine yazdırdı. Test sonucunda Snapdragon 765 işlemciyle görüntülenen akıllı telefon, 8 GB RAM kapasitesi ve Android 11 sürümü ile kullanıcılarını karşılayacak.

Oppo Reno 5

 

Aynı şekilde PDST00 kod adıyla teste giren ve Pro model olması beklenen diğer akıllı telefon ise tekli çekirdek performansında 725 puan, çoklu çekirdek performansında ise 3000 puan almayı başardı. Dimensity 1000+ işlemci ile dikkat çeken akıllı telefon, baz modelde olduğu gibi 8 GB RAM kapasitesine ve Android 11 arayüzüne sahip olacak. Daha önceden ortaya atılan üç farklı işlemci iddiasının kısmen doğrulandığı bu sonuç ile birlikte gözler, Snapdragon 865 işlemcili modele çevrildi. Yıl sonu veya 2021 yılının başında kullanıcıların beğenisine sunulması beklenen akıllı telefon serisi için böylelikle artık geri sayıma geçilmiş olundu.

Oppo Reno 5

Devamını oku
MSI reklamı

HWP COIN’den Haberler