Sosyal medya

İşletim Sistemleri

Android P: Android 9 hakkında bilmeniz gereken her şey

Android P

Android P hakkında batarya ömrünü uzatmaktan, yeni hareketlere kadar bilmeniz gereken her şeyi sizlere bu yazımızda aktarmaya çalışacağız. Geçen sene çıkan Oreo sürümünün ardından, 2018 Android P’nin yılı. Google’ın yeni yazılımı, kararlı sürüm olarak kullanıcılarına sunması için bir müddet daha zaman gerek. Ancak şu anki beta haliyle bile Android 9 çok fazla söz veriyor.

İlginizi çekebilir: YouTube, Android uygulamasına kaydırma hareketleri ekliyor

reklam

2 Ağustos 2018 – Android P, 20 Ağustos’ta kullanıma sunulacak

Android 9 beta sürümleri her geçen gün hatalarını düzeltiyor olsa da, herkesin gözü kararlı sürümde. Twitter’dan Evan Blass’a göre yeni yazılım 20 Ağustos’ta yayınlanacak.

Android P

Bu tarih, Google’ın daha önce yayınladığı güncelleme programı ile uyuşuyor. Android P kararlı nihai sürümün bizlere 20 Ağustos’ta ulaşacak olması muhtemel.

25 Temmuz 2018 – Google Android P Beta 4’ü resmen yayınladı

“Android P neredeyse burada!” sloganıyla Google, Geliştirici Önizleme 5 sürümü olarak bilinen, Android 9 Beta 4’ü yayınladı. Google’a göre bu sürüm, Android 9’un Pixel cihazlara gönderilecek kararlı sürüm ile aynı sürüm. Bu açıklamalar da bizlere nihai kararlı sürümün çok yakında tanıtılacağını gösteriyor.

Android P: Resmen Android 9

Üçüncü geliştirici önizlemesinde görüldüğü üzere, Android P, Android 9’dur. Bu Android P’nin, 8.0 Oreo’dan büyük bir yükseltme olduğunu gösteriyor.

Android sanal barı tamamen değişiyor

Android P

Google, Android 3.0 Honeycomb ile 2011’de Android’in üç ikonlu sanal bar sistemini tanıttı ve kullanıcılar bunu çok sevdi. Geri, ana ekran ve son uygulamalar. Android 9 ile yedi yıl sonra, bu sanal bar, parmak kısayolları ile ortadan kaldırılıyor. Android 9, Google’ın kullanıcı arayüzünde gezinmek için oluşturduğu kısayollar şu anki haliyle şöyle çalışıyor:

 • Ana ekrana dönmek için: Ana ekran butonuna dokun
 • Son uygulamalar sayfasına erişmek için: Yukarı kaydırın
 • Geri düğmesi sadece gerekli olduğunda bazı uygulamalarda/menülerde görünüyor.

Şu anki kısayollar biraz kafa karıştırıcı olsa da, Google’ın kararlı sürümde veya daha sonraki Geliştirici Önizlemeleri’nde daha kolay bir kullanım sunmasını bekliyoruz. Eğer yeni gelen hareketlere alışamadıysanız, geleneksel sanal barı kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak bu sistemin gelecekte şart koşulacağı aşikar. Bu yeniliğe şimdiden alışmanızda fayda var.

Kullanıcı arayüzü artık daha yuvarlak ve daha renkli

Android PAndroid P

Android 9, Oreo sürümüne göre köklü tasarımsal değişiklikler sunuyor. Google uzun zaman sonra ilk defa bu kadar köklü değişiklikler getiriyor. Ayarlar uygulamasını açtığınızda her bir ayarın, farklı renklerde ikonlar içerdiğini göreceksiniz. Bu öğelere alışmak biraz zaman alabilir. Ama sonunda beğeneceğinizi düşünüyoruz. Yeni hareketler ve güncellenmiş animasyonlarıyla Android 9, daha önce hiç görmediğiniz gibi. Oreo akıcı ve pürüzsüzdü ancak Android 9 bundan çok daha ötesini vadediyor.

Telefonunuzu daha az kullanmanıza yarayacak araçlar var

Google, bu yılki I/O konferansında “dijital refah” adına insanlara yardımcı olmakla alakalı çok şey aktardı. Bu aktarılan şeylerin çoğu Android 9 ile geliyor.

Geliştirici Önizleme 2 veya 3’te yayınlanmamasına rağmen, Android P’nin sonraki sürümlerinde Android Dashboard adında yeni bir sistem tanıtılacak. Android Kontrol Paneli, Android telefonunuzu nasıl kullandığınıza ilişkin raporlar tutacak. Bu raporlarda, en çok hangi uygulamaları kullandığınız, ekranınızı kaç kez açtığınız, kaç kere bildirim aldığınız gibi istatistikler yer alacak. Ayrıca raporda her uygulamaya, ne kadar zaman harcadığınız bilgisini de bulabileceksiniz.

Google, pilinizi en üst düzeyde kullanabilmeniz için çalışıyor

Android P

Google’ın Android kullanan cihazlar için pil ömrünü mümkün olduğu üst mertebeye çıkarmak için yeni yollar arıyor. Bu arayışla birlikte Android 9 ile Adaptif Pil modu doğuyor.

Adaptif Ekran Parlaklığı, ekranınızın parlaklığını ortamınıza ve kullanımınıza göre otomatik ayarladığı gibi, Adaptif Pil, telefonunuzun kullanım senaryosu ve sık kullandığınız uygulamalara göre arka planda otomatik hareket ederek pil ömrünü uzatıyor.

Google Adaptif Pil’in CPU kullanımını %30’a kadar azaltabildiğini ve yapay zeka sayesinde telefonunuzu kullandığınız süreyi arttıracağını söylüyor. Bu da yapay zekanın kullanıcılara sunduğu nimetlere başka bir boyut getirmeyi hedefliyor. Özellikle, ekran kilitliyken şarjın “su gibi” azalması sorununun önüne geçileceğini düşünüyoruz.

Uygulama kısayolları her yerde

Android P

Android Nougat ile Google, bizlere ilk kez Uygulama Kısayolları adlı yeniliği tanıttı. Belirli öğelere hızlı bir şekilde erişmek, bazı uygulama simgelerine basılı tutarak gerçekleşebiliyor. Android 9 ile Google, bu kısayol olayını başka bir noktaya taşıyor.

Uygulama kısayollarına gelen yeniliğe bir örnek vermek gerekirse, her sabah kahvaltı saatlerinde Youtube’da “HWP” aratmasını yapıyorsanız, o öneri size otomatik olarak sunulacak.

157 yeni emoji

Android P

Geliştirici Önizleme 3’te, Google, konuşmaları parlak ve renkli tutmak için 157 adet yeni emoji ekledi.

Tüm listeyi aktaramayacak olsak da, bazı önemli emojiler kızıl saçlı kız, süper kahraman, üç kalpli yüz, donut, ıstakoz ve lama. Ayrıca bazı emojilerde de iyileştirmeler mevcut.

Biyometrik kimlik doğrulama için yeni bir standart

Parmak izi sensörleri ve yüz tanıma kilidinin telefonlarda özel bilgilere her zamankinden daha kolay erişebilmeleri için Android P Geliştirici Önizleme 3’te “BiometricPrompt API” adıyla yepyeni bir standart geliyor.

Yeni API sayesinde, geliştiriciler artık uygulamalarında biyometrik sistemleri kullanmak için kendi iletişim kutularını oluşturmak zorunda kalmıyor ve bu sistem Android 9 ile halihazır geliyor. Bu, günlük kullanımda fark edeceğiniz bir şey değil, ancak görmekten mutlu olacağınız bir yenilik.

Tüm küçük değişiklikler

Android 9’da gelecek olan büyük değişikliklere ek olarak, güncellemelerle bizlere ulaşan bir sürü küçük değişiklikler de var. Bunlardan bazıları şöyle:

 • Yerleşik ekran görüntüsü düzenleyicisi
 • Metni vurgularken yakınlaştıran eklenti
 • Ses kontrolleri ekranın sağ üst köşesinde görülüyor
 • Rahatsız etmeyin modu daha da özelleştirilebilir hale getirildi

Betaya şimdi kaydolabilirsiniz

Android P

Geçen yılki Oreo beta sürümlerine benzer şekilde, bir Pixel telefona sahip olan herkes, yeni Android 9’un beta sürümüne kaydolabilir.

Ancak, Google’ın Pixel cihazları erken erişime kavuşan tek cihazlar değil. Google, Android Beta Programını ilk kez Nokia, OnePlus, Sony, Essential Phone, Xiaomi, Vivo ve Oppo gibi Project Treble sayesinde üçüncü parti markalara açıyor.

Resmi kararlı sürüm Ağustos ayında piyasaya sürülecek

Android P

Google, Android 9 için son sürümün üçüncü çeyrekte yayınlanacağını ve yukarıdaki planlamaya uygun hareket edileceğini söylüyor. Umarım hepiniz bu yeni sürüme kavuşur, tüm yenilikleri bizzat deneyimlersiniz.

19 yaşında, tıbbi tekniker.Biraz teknoloji, biraz Xiaomi

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Android 11 hakkında şu an bilgi sahibi olmanız gereken 10 önemli özellik

Yazan:

Android 11
Google, son yıllarda Android‘in yeni sürümlerini yayınlama konusunda oldukça tutarlı bir zaman çizelgesi izliyordu. Android 9 ve 10’un ilk geliştirici ön izlemesi mart ayında geldi ve güncellemeleri son sürümün çıktığı ağustos veya eylül ayına kadar devam etti.

Bu yıl Google, 19 Şubat’ta Android 11’in ilk geliştirici ön izlemesini yayınladı. Böylece erken bir ön izleme sürümünü almış olduk. Android 11, önümüzdeki aylarda oldukça değişecek ve geliştirilecek.

reklam

İlginizi çekebilir: Android 11 geliştirici ön izleme sürümü yayınlandı!


Android 11

Android 11’n ilk geliştirici ön izleme ile bilmemiz gereken on özellik.

 • Mesaj baloncukları
 • Görüşme bildirimleri
 • Bildirimlerden resim gönderme
 • Tek seferlik izinler
 • Kamera uygulaması için sessiz titreşimler
 • Dijital ehliyet
 • Geliştirilmiş kapsamlı depolama
 • Yeni biyometrik seviyeler
 • 5G için hazırlık
 • Şelale/Kamera deliği ekran desteği

1 – Mesaj uygulamaları için sohbet baloncuklarıAndroid 11

Android 10’un geliştirici ön izlemelerinde sohbet baloncukları ipuçları vardı. Ancak son kararlı sürüm yayınlandığında böyle bir özellik görülmedi. Şimdi Android 11 geldiği için sabrımıza değmiş oldu.

Bildirimler için yeni Bubbles API sayesinde, herhangi bir mesajlaşma/sohbet uygulaması artık konuşmaları daha kolay erişilebilir tutmak için baloncukları kullanabilirsiniz.

Yıllardır Facebook Messenger’da kullanılan bu benzer özellik, baloncuk API ile beraber uygulamayı açmaya gerek kalmadan sohbetlerinizin içine girip çıkabilmenize imkan sağlıyor. Bir baloncuğa dokunduğunuzda geçmiş mesajlarınızı ve yeni bir mesaj yazmak için bir metin alanı görürsünüz ve buradan etkileşime geçebilirsiniz.

2 – Bildirim bölgesinde devam eden görüşmeler

Android 11

Android 11 bildirim bölgesinde ayrı olarak “özel konuşma bölümü” getiriyor.

Bu özellikle birlikte çeşitli mesaj uygulamalarında devam eden görüşmelerinizi bu bölümde görebilirsiniz. Tıpkı sohbet baloncukları gibi bu da kişilerinizle mesajlaşmayı kolaylaştırıyor.

3 – Bildirimlerden resim gönderme

notif

Kısaca görüntüleri bildirim bölgesinden gönderme özelliğidir.

Bir uygulama resimler için “kopyala/yapıştır” özelliğini destekliyorsa uygulamayı tamamen açmaya gerek kalmadan resim gönderebilirsiniz.

Birinci geliştirici ön izlemesinde bu özellik ilk olarak Google Chrome’daki resim kopyalama desteği ve Gboard’daki pano işlevini kullanarak görüntü yapıştırma ile sunulacaktır.

 

4 – Tek seferlik izinler

permisions

Android 10’un en önemli özelliklerin biri uygulama izinlerinin yenilenmiş kullanımıydı. Andorid 11’inde odaklandığı konulardan birisi de uygulama izinleridir. Özellikle uygulamalara tek seferlik izinler verebilirsiniz.

Konumunuza, mikrofonunuza ve kameranıza erişim de dahil olmak üzere en hassas istekler için tek seferlik izinler sunulur. Bir uygulama bunlardan herhangi birini talep ederse geçici olarak erişim izni verebilirsiniz.

Uygulamayı sonlandırdığınız anda izinler iptal edilir ve bir sonraki kullanımınızda yeniden onaylanması gerekir.

5 – Kamerayı kullanırken titreşimleri sessize alın

mute

Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için muhtemel bir senaryo çizelim. Telefonunuzun kamerası açık ve video kaydediyorsunuz ya da harika bir fotoğraf çekmeye çalışıyorsunuz. O an gelen bildirim titreşimi her şeyi mahvedebilir.

Bunun tekrar olmasını önlemek için Android 11, kamera uygulaması her açıldığında zil seslerinden, alarmlardan ve bildirimlerden gelen titreşimi kapatan yeni API sistemi sunar. Böylece kesintisiz şekilde fotoğraf ve video çekimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

6 – Mobil ehliyet desteği

license

Kredi kartlarından konser biletlerine biniş karlarına kadar birçok hizmet telefonunuzda dijital olarak yaşayabilmekte. Android 11 ile bunu dijitalleştirmek için adımlar atılıyor.

Android 11 sistemi artık ISO 18013-5 Mobil Sürücü Belgeleri dahil hassas kimlik belgelerinin güvenli bir şekilde depolanmasını ve alınmasını destekliyor. Bu sertifika dijital lisanslar oluşturmak için standarttır ve Andorid 11 ile telefonunuz bunu destekleyecek sistemlere sahip olacak.

Hemen heyecanlanmadan önce şu bilinmelidir ki, devletler tarafından ele alınması gereken birçok kanun ve düzenleme olması gerekmekte. Bürokrasiler süreci uzatabilirler. Ancak dijital ehliyet lisanları kanun olarak onaylandıktan sonra gereken altyapı Andorid 11 de uyumlu olacaktır ve destekleyecek.

7 – Kapsamlı depolamada iyileştirmeler

storge

Google, Android 10 ile birlikte kapsamlı depolama uygulama kararı konusunda geliştiricilerin çok fazla ilgisini çekti. Kapsamlı depolamanın en büyük faydası kötü amaçlı uygulamaların telefonunuzdaki kişisel bilgilere erişmesini engellerken istenmeyen uygulama karışıklığını da azaltmasıdır.

Kapsamlı depolama işlevi kullanıcılar için son derece önemli bir gelime iken geliştiriciler için uygulamalarının normal seviyede çalışmaya devam etmesi için arka planda çok iş demekti.

Google‘ın Android 11’de kapsamlı depolama uygulamasındaki iyileştirmeler yapması şöyle:

“Harici depolama alanındaki uygulama ve kullanıcı verilerine daha iyi koruma sağlamak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz ve topluluğumuzdan gelen geri bildirimlere dayalı olarak geliştiriciler için geçişi kolaylaştırmak adına daha fazla iyileştirmeler yaptık.”

8 – Yeni biyometrik kimlik doğrulama seviyeleri

biometric

Biyometrik İstem, Android‘in parmak izi sensörlerini ve Pixel 4’ün yüz kilit açma sistemini kolaylaştırmak için kullandığı API’dir. Bankacılık uygulamalarınıza, şifre yöneticilerinize vb. giriş yapmak için biyometri kullanmanızın sebebi bu.

Andorid 11, güçlü, zayıf ve cihaz kimlik bilgileri dahil olmak üzere üç farklı kimlik doğrulama türü desteğiyle Biyometik İstemini bir üst seviyeye taşıyor. Bu da demek oluyor ki güvenlik ve gizlilik adına kazanılan bir nimet.

Google‘ın ayrıca, uygulamalarla daha sorunsuz bir şekilde entegre edilmesi için geliştirilmiş Biyometrik İstemi ve onunla birlikte çalışması için daha iyi bir işlem UI oluşturdu.

9 – 5G için hazırlanıyor

5g

2019 ile birlikte 5G kullanımı çeşitli yerlerde başladı ve 2020 devam ederken artık yeni nesil kablosuz standardımız haline geleceği ön görülüyor. Hali hazırda Android 10 bu bağlantıyı desteklerken Android 11 bu deneyimi daha üst seviyeye çıkarmak için birkaç değişik yapmayı planlıyor.

Bunlardan en dikkat çekici olan sınırsız bir 5G bağlantınızın olup olmadığını kontrol edecek Dinamik Meterdness API‘sidir. Eğer sınırsız bir bağlantınız varsa hızınızı en faydalı şekilde kullanarak yüksek çözünürlüklü video/grafiklere erişebileceksiniz.

Google, Android 11 için Bant Genişliği Tahminci API’sinide tanıttı. Bu sistem 5G bağlantısı için bant genişliğine kolay kontrol edilmesini sağlayacak.

10 – Şelale ekran ve kamera deliği ekranılarıla daha iyi uyumluluk

pinhole

Son birkaç yılda her türlü yeni görüntü türünü gördük. Çentikler çerçeveyi ortadan kaldırma için bu konudaki ilk trenddi ve yazılım olarak resmi şekilde Android 9 ile desteklendiler.

Şimdi Android 11 ile birlikte, Google kamera deliği ve şelale ekranlar desteğiyle ekran tasarımlarına olanak sağlayacak. Bunlar mevcut ekran görüntüleme kesme API’lerine eklenecekler. Google ayrıca uygulamaların kenarlar dahil tüm şelale ekranını kullanmasına izin veren yeni bir API ekledi.

Kaynak

Devamını oku

İşletim Sistemleri

Android 11, Google Pixel 2 XL üzerinde ortaya çıktı

Android 10’un akıllı telefonlara dağıtım süreci devam ederken, yeni Android sürümü üzerinde çalışmalara başlandığı ortaya çıkmıştı. Sızdırılan yeni bir görüntü ise Android 11 sürümünün Google Pixel 2 XL modelinde çalıştığını gösteriyor!


İlginizi Çekebilir: Metro Exodus Steam Kütüphanesine geliyor!

reklam

Android 11 R’den ilk görüntü ortaya çıktı: Google Pixel 2 XL sürprizi!

Geçtiğimiz haftalarda ilk kez Geekbench testinde görüntülenen Android 11 R, karşımıza çıkmak konusunda biraz aceleci gibi davranıyor. Zira ilk sızıntının üzerinden pek fazla zaman geçmemişken işletim sistemi sürümü hakkında bugün yeni bir sızıntı daha paylaşıldı. Paylaşılan görsel Google Pixel 2 XL modelinde Android R sürümünün çalıştığını ortaya koyarken, versiyon ve derleme bilgileri haricinde herhangi bir detay bulunmuyor.

android 11

Bazı kaynaklar, Pixel 2 XL’de çalışan Android 11 sürümünün geliştiriciler için dağıtılan test versiyonu olduğunu belirtiyor. Genellikle beta sürümü ile karıştırılan erken sürüm versiyonu (GSI), üreticiler ve geliştiricilerin sistem üzerindeki hataları saptaması için Google tarafından veriliyor. Pixel 2 XL modelinde çalışan sürüm de Google geliştiricileri için özel olarak derlenmiş bir versiyon olabilir.

12-14 Mayıs tarihleri arasındaki Google I/O’da duyurulacak olan yeni Android sürümü, tasarımsal yeniliklerden daha çok arka planda değişiklikler barındıracak. Medyaya yansıyan raporlara göre, işletim sistemindeki 4 GB’lık maksimum dosya boyutunun kaldırılacağı belirtiliyor. Bu da özellikle 4K çözünürlükteki video kayıtlarında yaşanan sınırlamanın ortadan kalkacağını işaret ediyor. Ayrıca katlanabilir cihazlar için deneyim kolaylığını ön planda tutan yeni bir Android versiyonunun duyurulacağı da iddialar arasında yer alıyor.

Devamını oku

İşletim Sistemleri

Vladimir Putin, Windows XP’den vazgeçemiyor!

Bir dönemin favori işletim sistemi Windows XP, 2014 yılında resmi destek sürecinin sonlanmasının ardından kullanıcı kitlesinin önemli kısmını kaybetti. Rusya devlet başkanı Vladimir Putin ise yaklaşık 11 yıldır güncelleme almayan işletim sistemini bırakmaya pek niyetli görünmüyor.


İlginizi Çekebilir: Kablosuz kulaklık alırken bilinmesi gerekenler – Tavsiye ettiklerimiz

reklam

Vladimir Putin, Windows XP’yi kullanmaya devam ediyor

Kremlin Basın Bürosu’nun geçtiğimiz günlerde paylaştığı fotoğraflar, teknoloji dünyasında büyük bir şaşkınlığa sebep oldu. Yayınlanan karelerde Rus lider Putin’in çalışma ofisinde bir dizi görüşme gerçekleştirdiği görülüyor. Ancak fotoğraflarda yer alan ve Putin’in kişisel kullanımına tahsis edilen bilgisayarda Windows XP’nin kurulu olması, teknoloji gündeminde yer edinmeyi başardı. Windows XP’nin mavi renkteki ikonik görev çubuğu ve Kremlin Sarayı’nın yer aldığı arka plan görseli göze çarpıyor.

2014 yılında destek süreci sona eren Windows XP, virüsler ve güvenlik açıkları konusunda dezavantajlı konumda bulunuyor. 2000’lerin popüler işletim sistemi, buna rağmen Rusya Savunma Bakanlığı’nın güvenlik sertifikasına sahip son Microsoft işletim sistemi olarak dikkat çekiyor. Popüler işletim sistemi Windows 10 ise devletin önemli sırlarını barındırmayan bilgisayarlarda kullanılabiliyor.

Teknolojiyi aktif olarak kullanan Vladimir Putin’in internete neredeyse hiç girmediği biliniyor. Dolayısıyla Rus liderin kasıtlı olarak yeni bir işletim sistemi kullanmadığı tahmin ediliyor. Son olarak siber güvenlik alanına yoğunlaşan Rusya’nın önemli devlet birimleri için geliştirilen Astra Linux adında bir işletim sistemi geliştirdiğini belirtelim.
Devamını oku