Sosyal medya

Donanım

AMD Ryzen Hakkında Her Şey

ryzen işlemci cpu amd ryzen 7 1800x

AMD, Ryzen işlemcileriyle ile ilgili ilk duyuruyu yaptı. New Horizon etkinliğinde açıklanan tüm özellikler bu yazımızda.

Zen mimarisi adı altında dört yıldır geliştirilen yeni nesil AMD Ryzen işlemciler hakkındaki ilk bilgiler Türkiye saatiyle 13 Aralık’ı 14 Aralık’a bağlayan gece düzenlenen bir etkinlikte paylaşıldı. Ryzen işlemcileri DDR4 destekli AM4 platformu üzerine inşa edilen bir işlemci serisi olarak hem mobil hem de masaüstü işlemciler olarak kullanıma sunulacak.

Performans ilerliyor

AMD’nin tepe işlemci modeli piyasaya süremediği uzunca bir dönem mevcuttu. Bu dönemde Intel piyasayı, hem masaüstü, hem dizüstü hem de sunucu tarafında, yüksek performanslı işlemcilerle çok da zorlanmadan ele geçirdi. İşlemcideki performansa rağmen tümleşik grafik işlemcisi (AMD burada APU olarak anılan farklı bir mimari kullanıyor) tarafında Radeon grafik işlemcilerinden gelen inanılmaz bir üstünlükle AMD bir şekilde yolunda devam etti. Şimdi ise, elimizdeki bilgiler ışığında hiç de fena olmayan işlemcilere tümleşik grafik birimleri görebileceğimiz AMD Ryzen modelleri bizleri bekliyor.

Ryzen işlemcilerle ilgili elimizdeki genel bilgiler ise şu şekilde:

 • DDR4 destekli olacaklar.
 • AM4 isimli tek bir soketi kullanacaklar (sunucu tarafıyla ilgili bir bilgi henüz yok).
 • Çekirdek (core, C) başına iki izlek (thread, T) sunacaklar.
 • 8 çekirdek / 16 izlek modelleri bulunacak.
 • 3,4 GHz saat hızı ve üstünde çalışabilecekler.
 • AMD SenseMI teknolojisiyle gerçek zamanlı ayrıntılı silikon yönetimi yapıyorlar.
 • 20 MB toplam L2 ve L3 önbelleğe sahip olacaklar.
 • USB 3.1 Gen 2, SATA Express, NVMe destekleriyle geliyor.

AMD Ryzen için SenseMI

AMD Ryzen işlemcileri için geliştirilmiş gerçek zamanlı tahmin, tetkik ve denetim sağlayan SenseMI isimli bir teknolojik sistem kullanıyor. SenseMI beş farklı bileşenden oluşuyor ve işlemcinin performansıyla ilgili gerçek zamanlı yönetimsel kararlar almasını sağlıyor. Pure Power ve Precision Boost beraber çalışan iki teknoloji: Pure Power işlemcinin sıcaklık durumuna göre en iyi saat hızını belirleyen ve voltaj ayarı yapan denetim sistemi olarak karşımızda çıkıyor. Precision Boost ise performansın talebe göre şekillendiği zamanlarda 25 MHz aralıklarla işlemci hızını ayarlıyor (artırıyor).

AMD Ryzen Zen İşlemci SmartMI TeknolojisiAMD Ryzen işlemcilerde bulunan SmartMI teknolojisini oluşturan bileşenler.

XFR veya uzun hâliyle Extended Frequency Range ise daha iyi soğutucu sistemleri ödüllendiren bir başka denetim sistemi. Eğer sıvı soğutma, sıvı azot veya çok daha gelişmiş hava soğutma sistemleri kullanıyorsanız işlemci frekansınız Precision Boost’un da sağladığı hızların üzerinde çalışabiliyor. Bu şekilde daha verimli soğruma sistemleri otomatik olarak devreye giren bu sistemle daha iyi performans sağlıyor.

Neural Net Prediction sistemi işlemci içinde bulunan bir yapay sinir ağı gibi çalışıyor. Bu sistem çalışan yazılımların kodlarını tarayarak işlemci içinde izleyebilecekleri en iyi rotayı çiziyor ve bu şekilde işlemci mimarisinin daha verimli kullanılmasına imkân sağlıyor. Smart Prefetch de geniş L2 ve L3 ön belleklerin çalışan yazılımlardan “öğrenmesini” sağlayarak komut ve veriler için daha isabetli önbellekleme yapılmasını sağlayan bir başka teknoloji.

Ryzen ne zaman çıkıyor?

AMD’nin başkanı ve CEO’su Dr. Lisa Su‘nun yaptığı açıklamalara göre, 2017’nin ilk çeyreğinde piyasaya çıkacağı uzun süredir söylenilen Ryzen modellerinde herhangi bir gecikme yok. Şu an için ürünlerde ufak tefek iyileştirmeler yapıldığı da genel bilgiler arasında. Fiyatlar, modeller ve en önemlisi AMD’ye mobil pazarda biraz olsun güç verebilecek mobil işlemciler konusunda daha ayrıntılı bilgiler elde etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Yalnızca masaüstü veya dizüstü değil, sunucu üreticileri de AMD’nin Zen mikro mimarisiyle geri dönüşünü sabırsızlıkla bekliyor. Sağlıklı teknoloji ilerleme penceresinden baktığımızda seçeneksizlik kötü, sağlıklı rekabet iyidir; çok seçeneğe sahip olmak çok kısıtlı seçeneğe mahkum olmaktan da evlâdır.

Genel Yayın Yönetmeni / Editor-in-chief @HWPtr

1 yorum

1 yorum

 1. Suat ÖZTÜRK

  16 Aralık 2016 at 00:32

  güzel haber. amd yi gercekten özlemiştik

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

MediaTek Helio P95 platformu tanıtıldı!

MediaTek’in yapay zeka ve kamera geliştirmelerine odaklandığı yeni işlemci platformu MediaTek Helio P95 tanıtıldı. Yeni platformun özelliklerine haberimizde yakından bakıyoruz.

MediaTek’in yeni işlemci platformu Helio P95, bir önceki nesil olan Helio P90 platformunun yapay zeka ve kamera geliştirmeleri içeren bir versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Yeni platform MediaTek Helio P90 ile işlemci, grafik işlemcisi ve bağlantı teknolojileri bakımından birebir aynı özellikleri taşıyor. MediaTek’e göre Helio P95 yapay zeka ölçümleri için kullanılan EHTZ performans testinde bir önceki nesiline göre %10 daha yüksek performans sağlıyor. Bunlara ek olarak yonga setini kullanan markaların isteğe göre aktifleştirebileceği yapay zekaya dayalı özelliklerde bulunuyor. Aynı anda 5 kişinin olduğu poz takibi, 3 boyutlu poz takibi, çoklu nesne ve sahne optimizasyonu ile birlikte çoklu nesne ve sahne tanıma bu özelliklerden bazıları.

Mediatek Helio P95


İlginizi çekebilir: MediaTek, mobil oyunculuk alanında iki yeni yonga seti duyurdu!


Günümüzde orta sınıfta dahi 64 megapiksel çözünürlüklü kamera modüllerine sahip telefonlar sıkça karşımıza çıkıyor. Hal böyleyken bir önceki nesilde 48 megapiksele kadar olan kamera desteği MediaTek Helio P95 ile 64 megapiksele çıkarılmış.

Yeni platform bir önceki nesilde olduğu gibi 12 nm FinFET üretim teknolojisi ile üretilmiş. 2 adet yüksek performanslı Cortex A75 çekirdeği ve 6 adet enerji tasarruflu Cortex A55 çekirdeği yonga setinin 8 çekirdekli işlemci ünitesini oluşturuyor. Yonga seti grafik gücünü bir önceki nesil ile aynı olan IMG PowerVR GM 9446 grafik işlemcisinden sağlıyor. Helio P95, ekran tarafında 2520 x 1080 piksel (Full HD+) çözünürlüğe kadar destek veriyor. Wi-Fi 802.11 ac ve Bluetooth 5.0 teknolojileri de platform tarafından destekleniyor.

Yeni yonga setini kullanacak ilk telefonların hangileri olduğu ve ne zaman piyasaya sürülecekleri hakkında bir bilgi bulunmuyor. Geçtiğimiz yıl tanıtılan Helio P90 ile pek çok yönden aynı olan Helio P95’in göstereceği performansı ilerleyen günlerde görüyor olacağız.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Snapdragon 865 ile birlikte gelecek olan akıllı telefonlar

Yazan:

qualcomm snapdragon 865 5g

Qualcomm, bir süredir Snapdragon 865 5G işlemci birimi ile gelecek olan cihazlar hakkında açıklamalarda bulunuyor. Şirket aynı zamanda 865 5G’nin yeteneklerini göstermek amacıyla mobil cihaz üreticileriyle birlikte bazı çalışmalar yürütüyor ve bizler için paylaşıyor. Henüz açıklanmayan ancak işlemciye sahip olacak telefonların bulunduğu listeyi ve günümüz koşullarını göz önüne aldığımızda neredeyse tüm yeni nesil amiral gemilerinin 865 5G çipseti ile geleceğini söylemek mümkün.

İlginizi çekebilir: Black Shark 3, 12 GB RAM ile Geekbench testlerinde görüldü

Şu günlerde Xiaomi Mi 10, Mi 10 Pro, Sony Xperia 1 ve Realme’nin yeni modeli X50 Pro 5G’nin hâli hazırda işlemci birimine sahip olduğunu görmekteyiz. Bu cihazlarla beraber Galaxy S20 ve Oppo Find X2 de Snapdragon 865 5G işlemci birimine sahip olacak. Bilgileri göz önüne aldığımızda Qualcomm’un akıllı telefon üreticileri için, ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu tekrar anlamış oluyoruz.


Qualcomm çipsete sahip olacak cihazları içeren bazı listeler paylaştı, 16 adet akıllı telefona yer verilen listede henüz açıklanmayan modellerin olması dikkat çekiyor. Ayrıca çoktan duyurulan ancak listede yer bulamayan modellerin olduğunu da ekleyelim.

Snapdragon 865 5G ile gelen ve gelecek olan telefonlar;

 • Black Shark 3
 • FCNT arrows 5G
 • Lenovo Legion Gaming Phone
 • Nubia Red Magic 5G
 • Oppo Find X2
 • iQOO 3
 • Realme X50 Pro
 • Redmi K30 Pro
 • Asus ROG Phone 3
 • Samsung Galaxy S20, S20 Plus ve S20 Ultra
 • Sharp AQUOS R5G
 • Sony Xperia 1 II
 • Vivo APEX 2020 Concept Phone
 • Xiaomi Mi 10 ve Mi 10 Pro
 • ZenFone 7
 • ZTE Axon 10s Pro
Devamını oku

Basın Bülteni

Huawei yeni MateBook D serisinin lansmanını gerçekleştirdi

Huawei MateBook D

Huawei, ultra hafif Huawei MateBook D Serisi’ni Barselona’da düzenlediği lansmanda duyurdu. Genç kullanıcılar için tasarlandığı ifade edilen, farklı ekran boyutlarına sahip serinin detayları da belli oldu.

Huawei PC ve Tablet Ürün Bölümü Başkanı Wang Yinfeng, ürünle ilgili yaptığı açıklamada; “Bilgisayar kategorisi ürünlerimizde, her yenileme döneminde farklı deneyimler sunma misyonumuzu bu seride de sürdürüyoruz. Huawei MateBook D ile genç tüketicilerimiz için en iyi kullanıcı deneyimini sunmaya odaklandık. Şık tasarımı ve güçlü yapısıyla yeni MateBook D serisi, üretkenlik yeteneklerinin yanı sıra, oyunlarda da mükemmel bir performans sergilemek için tasarlandı” dedi.

Huawei MateBook D

Seri, yüzde 87‘lik ekran/gövde oranına sahip, incelen çerçeveler ve entegre kamera, cihazın form faktörünü daha kompakt bir hale getirdiği söyleniyor. FullView olarak adlandırılan ekran teknolojisine ve parlama önleyici 16: 9 IPS paneline sahip seri, Full HD 1920 × 1080 çözünürlük ve 178 dereceye kadar gövde açıklığı sunuyor. Kullanıcılar için daha güçlü göz koruması sağladığını iddia edilen cihaz düşük mavi ışık emisyonu ise TÜV Rheinland sertifikasına sahip olarak piyasaya çıkıyor.


İlginizi çekebilir: Huawei Mate XS tanıtıldı: Kirin 990, 5G desteği ve dahası!


MateBook D teknik özellikleri neler sunuyor?

Huawei MateBook D AMD serisi, AMD Ryzen işlemci desteğine sahip, AMD Radeon Vega 8 Graphics ile grafik desteği sunan seri, Huawei Shark Fin Fan 2.0 adlı  soğutma sistemini içeriyor. Bu sistemin, dizüstü bilgisayar performansının artışı için hava akışını dinamik olarak optimize ettiği ifade ediliyor.

Serinin 10. nesil Intel Core işlemcili sürümü de görüntü ve video düzenleme, 3D model oluşturma işlevlerinde ve oyunlarda kadar yüksek bir performans iddiasıyla geliyor. 2 GB yüksek hızlı GDDR5 VRAM ve NVIDIA® GeForce® MX250 grafik kartı, görüntü ve video düzenleme görevleri için kullanılıyor.

Huawei MateBook D

Huawei MateBook D Serisi’nin Intel ve AMD işlemcili modellerinin ayrıca kendi içinde versiyon seçenekleri de bulunuyor.

Huawei MateBook D Serisi’nin 15,6 inçlik versiyonu 357,8 × 229,9 × 16,9 mm boyutlara sahip olarak geliyor. 14 inç’lik versiyonu ise 322,5 x 214,8 x 15,9 mm olarak ölçülüyor. Seri 56 WH  pile sahip bulunuyor.

Huawei MateBook D Serisi, 65W USB-C şarj cihazı ile geliyor. Cihaz aynı zamanda ısı dengesini korumak amacıyla, ısı miktarı belli bir eşiği geçtiğinde şarj işlemini otomatik olarak durduruyor. 8 GB çift kanallı DDR4 belleğe sahip Huawei MateBook D Serisi PCIe arabirimini kullanıyor. SSD ve SSD+ sabit disk seçenekleri ise ek depolama alanı ihtiyacı olan kullanıcılar için farklı seçenekler olarak sunuluyor. Cihazın düşmesi durumunda sabit diskte saklanan verileri koruyan G-sensörü bulunduğu belirtiliyor. Ayrıca çift antenli WLAN modülü de cihazda entegre olarak yer alıyor.

Seri, yenilendiği söylenen Huawei Share özellikleriyle sayesinde diğer cihazlarla daha etkin bir bağlantı sağlayabildiği iddiasında da bulunuyor.

Yenilikçi, hafif ve güçlü sloganıyla çıkan seriye dair, -özellikle Türkiyeli tüketicilerin günümüzde birincil önceliği haline gelen- fiyat konusunda ise henüz bir veri bulunmuyor.

Devamını oku