Sosyal medya

Oyun

Amazon’un bulut oyun hizmeti Luna erken erişime açıldı

Amazon‘un bulut oyun hizmeti Luna, Amerika‘da ikamet eden bazı kullanıcılar için erken erişime açıldı. Erken erişim süresince zaman geçtikçe kullanıcı yelpazesini genişletecek olan Luna, zamanla daha çok kullanıcıya sistemi deneyimleme fırsatı sunacak.

reklam

Uzun süredir konuşulan ancak resmi olarak Eylül ayında duyurulan Amazon‘ın Luna isimli bulut oyun hizmeti erken erişim aşamasına geçti. Erken erişimde kullanıcılar Luna‘ya Fire TV, Mac, PC ve iOS’ta internet uygulaması üzerinden ulaşabilecek. Android desteği ise bir süre sonra aktif olacak. Erken erişime davet edilen kullanıcıların sisteme erişebilmesi için Luna Plus Game Channel üyeliğine sahip olmaları gerekiyor. Bu üyeliğin aylık ücreti 5.99 dolar olarak belirlenmiş. Erken erişime davet edilen oyunculara ilk bu üyelik ilk 7 gün ücretsiz olarak sunulacak, ancak sonrasında aylık ücreti ödemek gerekecek. Amazon‘un başkan yardımcısı Marc Whitten yaptığı açıklamada bu süreçte kullanıcıların önerilerini dikkate alıp sistemi daha iyi hale getireceklerini, bunun için de hem oyunculara hem yayıncılara ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sporsever....

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Total War serisi 36 milyon satış rakamına ulaştı!

Yazan:

Total War

Total War serisi strateji oyunları tarihinde önemli bir yere sahip. Yaklaşık 21 yıldır oyun dünyası içerisinde yer alan seri ulaşılması güç satış rakamlarını geride bıraktı. Creative Assembly firması, bugüne kadar piyasaya çıkan bütün Total War oyunlarının ne kadar kopya sattığını açıkladı. Firma oyun serisinin ilk günden bu yana toplamda 36 milyon satış rakamını geride bıraktığını duyurdu. Ayrıca firma an itibariyle Birleşik Krallık‘tan çıkan en büyük oyun geliştiricisi oldu.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Tim Cook: “Epic Games davayı kazanırsa App Store bit pazarı olur”

reklam

Total War serisi bugüne kadar 36 milyondan fazla kopya sattı!

Strateji oyunları oyun dünyasında artık daha az popülariteye sahip desek yalan olmaz. Birçok firmanın zamanında yatırım yaptığı kategori, oyun dünyasında pek çok açıdan önemli özellikler kazandırdı. Bildiğiniz üzere  strateji oyunları kategorisi eskisi gibi tek koldan ilerlemiyor. Kategori, günümüz oyun dünyasında artık dallara ayrılmış bir vaziyette hayatını sürdürüyor. Bazı oyun kategorilerinin de yükselmesinde önemli bir etkisi olan strateji oyunlarının kuşkusuz en bilinenleri harita ve sıra tabanlı olarak oynananları. Total War serisi de bu harita ve sıra tabanlı strateji oyunları arasında akla ilk gelenlerden. 21 yıl önce Shogun: Total War ile hayatımıza giren seri, o dönemden bu yana farklı tarihsel dönemleri konu alan oyunlarla oyun dünyasına giriş yaptı. Özellikle son dönemlerde daha kısıtlı alanlarda kısıtlı hikayeler üzerinden ilerleyen oyun serisi, fantastik evrenlere de giriş yaptı. Warhammer serisi ile fantastik diyarlarda da strateji oyunu deneyimini oyunculara sunan seri, ulaşması güç satış rakamlarını geride bıraktı.

total war

reklam
Aorus reklamı

Son dönemlerde başarılı işlere imza atan oyun serisi, genel anlamda tekrar yükselişe geçti. Bununla birlikte yapımcı firma Creative Assembly serinin 21 yılda 36 milyonluk satış rakamını geride bıraktığını açıkladı. Firma en çok satan oyunu açıklamadı. Ancak yapılan açıklamaya göre her ay Total War oyununa giren toplamda 1.5 milyon aktif oyuncu var. %20‘lik bir büyüme gerçekleştiren yapımcı firma, elde ettiği başarılardan oldukça memnun. Ağustos 2020‘de çıktığı ilk gün Epic Games üzerinden bedava dağıtılan Total War Saga: Troy oyununu tam 7.5 milyon oyuncunun aldığı ortaya çıktı. Bununla birlikte firma Total War: Three Kingdoms oyunu ile de en hızlı satan oyun olmayı başarmıştı. Oyun özellikle Çinli oyuncuların ilgisini çekmeyi başarmış ve ilk haftadan milyon barajını geride bırakmıştı. An itibariyle firma Warhammer 3 için kolları sıvadı. Steam üzerinde ön siparişe açılan oyun, yine Çin’de en fazla ön sipariş verilen yapım oldu. Tabi hal böyle olunca firma ekibi büyütmek için kolları şimdiden sıvadı.

Total War serisini geliştiren Creative Assembly Birleşik Krallık’ın en büyük geliştiricisi oldu!

Total War serisi sayesinde başarısını sürdüren yapımcı firma büyüyor. Firma Birleşik Krallık‘ta yeni bir stüdyo açmaya karar verdi. Total War: Warhammer 3 için çalışmalarını sürdüren firma, diğer oyunları için de ekibini genişletmek istiyor. Firma bilindiği üzere uzayda geçen yeni bir aksiyon oyunu için de çalışıyor. Büyük bir tesis açacak olan firma beraberinde önemli bir unvanın da sahibi oldu. Firma 800 kalıcı çalışanı ve açtığı üçüncü stüdyosu ile birlikte, Birleşik Krallık‘ın en büyük oyun firması oldu. Önemli bir başarıyı geride bırakan firma, özellikle yeni FPS aksiyon oyunu ile merak uyandırıyor. En son District 9’un yönetmeni Neill Blomkamp bu oyun ile alakalı olarak firmayı ziyaret etmişti. Creative Assembly yeni FPS oyunu ile birlikte kategoriye heyecan getirmek istediklerini belirtti.

Bununla birlikte firma bu yıl içerisinde Total War: Warhammer 3‘ü piyasaya çıkaracak. Serinin devam niteliğinde olan oyunla birlikte strateji oyunları bir kez daha fantastik dünyaya yolculuk edecek. Çin’de en fazla ön sipariş verilen yapım olan oyunun, Steam ve Epic Games Store sayfaları açıldı. Türkiye fiyatı 345 TL olacak olan oyun yıl sonunda hayranlarının karşısına çıkacak. Oyun Epic Games Store ve Steam‘e aynı anda giriş yapacak. Oyun serinin diğer üyelerine nazaran daha büyük bir haritaya sahip olacak. Hikayenin geçtiği topraklar ise Kaos Diyarı olarak adlandırılıyor. Ayrıca oyuncular oyunda kötücül Kaos Tanrıları ile mücadele etmeye çalışacaklar. Bakalım Warhammer 3 beklenen etkiyi yaratarak strateji oyunlarının popülaritesini arttıracak mı merakla takip ediyor olacağız.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Genel

PlayStation 5 için USB ile ilave depolama alanı desteği geliyor!

Yazan:

playstation 5 üretim arttı

PlayStation 5 oyuncuları için oldukça önemli bir özellik daha ekleniyor. Sony depolama sıkıntısı çeken oyuncuların derdine son vermek üzere. Teknoloji devi yeni nesil oyun konsoluna ilave depolama alanı ekleme özelliğini resmen getiriyor. Oyunculara USB ile ilave depolama alanı oluşturma desteği geliyor. Merakla beklenen özellik firmanın yayınlayacağı ilk büyük sistem güncellemesi ile gelecek. Ayrıca güncelleme öncesi sistemin nasıl çalışacağına dair görseller de ortaya çıktı.


Göz atmak isteyebilirsiniz: ORTA SEVİYEDE EN İYİ FOTOĞRAF KİMDE? | OPPO A91, P40 Lite, TCL 10 Plus | Kör Randevu #3

reklam

PlayStation 5 sahipleri için depolama alanı sorunu ortadan kalkıyor!

Depolama alanı, teknoloji dünyasının hemen hemen her dalında önemli bir etken. Birçok teknolojik cihaz kullanıcısına bu konuda belli bir alan sunarak hareketini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Oyun dünyası için de önemli bir etken olan depolama alanı, çoğu konuda sorun yaratabiliyor. Özellikle günümüz oyun dünyasında artan teknolojik gelişmeler nedeniyle, oyunların boyutları oldukça büyük seviyelere ulaşıyor. Mesela Call of Duty: Modern Warfare ve Warzone oyunlarını aynı anda sisteminizde bulundurmak yine sisteminizde neredeyse 200 GB‘lık alan kaybına yol açıyor. Bu durum oyun konsolları için daha sıkıntılı bir durum desek yanlış olmaz. Zira PC‘ler gibi ilave yükseltmelere pek açık olmayan oyun konsolları, oyuncuların başını sıkça ağrıtıyor. 1 TB‘lık bir oyun konsolu dahi tam kapasite kullanıma izin vermez iken, geriye kalan depolama alanı nedeniyle oyuncular sıkça sil yükle yaparak kütüphanelerindeki oyunları bir nevi değiştiriyor. Ancak yeni nesil oyun konsolları ile birlikte bu durum ortadan kalkabilir.

PlayStation 5

reklam
Aorus reklamı

Özellikle Sony cephesi PlayStation 5 için önemli bir güncelleme çıkarmaya hazırlanıyor. Sony yakında PlayStation 5 oyun konsolları için ilk büyük sistem güncellemesini yayınlayacak. Firma, bu güncelleme ile uzun zamandır talep edilen bir özelliği de oyuncuların karşısına çıkaracak. Teknoloji devi büyük sistem güncellemesi ile birlikte oyunculara ilave USB girişi ile depolama alanı arttırma özelliğini getiriyor. Bu sayede oyuncular oyun konsolundaki USB portuna, HDD veya SSD bağlayarak depolama alanı sorunundan tamamen kurtulabilecekler. Playstation 4 için bir süredir kullanımda olan bu özellik yeni nesil oyun dünyasına da böylelikle giriş yapacak. Bununla birlikte bu özellik sayesinde oyuncular, hali hazırda sistemlerinde kayıtlı olan dosyaları da istedikleri gibi taşıyabilecekler. Ancak oyunun yüklemesi doğrudan ilave depolama alanlarına yapılamayacak. Oyuncular şimdilik bu sistem ile birlikte yedekleme imkanına kavuşabilecekler. Böylelikle oyuncular sürekli oyun silip yükleme sorunundan kurtulacaklar. Sony günümüz oyun dünyası için oldukça önemli bir güncellemeyi oyunculara sunacak. Ayrıca güncellemeye gelen özellikler bununla sınırlı değil.

PlayStation 5

Share Play’e çapraz platform desteği geliyor!

Depolama alanındaki büyük gelişme ile oyuncuları rahatlatacak Sony, başka özellikler daha getiriyor. Share Play sistemi artık çapraz platform desteğine kavuşacak. Böylelikle PlayStation 4 sahibi kullanıcılar Share Play ile birlikte PlayStation 5 sahibi arkadaşlarının oyunlarına katılabilecekler. Buluttan oyun oynatma imkanı sunan bu özellik ile birlikte eski nesil oyun konsolu sahipleri yeni neslin özelliklerinden faydalanabilecekler. Ancak oyuncular için önemli bir hatırlatma yapmak gerek. Yazıda şu ana kadar bahsettiğimiz depolama alanı ve Share Play için sunulan özelliklerinden PlayStation Plus kullanıcıları yararlanabilecekler. Sony‘nin paralı abonelik sistemine dahil olmayan oyuncular için bu iki özellikten abone değilseniz ne yazık ki yararlanmanız mümkün gözükmüyor. Bununla birlikte yeni güncelleme ile gelecek bu iki geliştirmenin, ilerleyen zamanlarda da paralı olarak kullanılma ihtimali oldukça yüksek gözüküyor. Büyük sistem güncellemesinin bir yeni özelliği daha var. Hem de bedava.

PlayStation 5

PlayStation 5 oyuncuları artık, Steam arkadaş listesinde görmeye alışık olduğumuz bir yeniliğe sahip olacaklar. Oyuncular artık katılabilecekleri grupları ve oyunlar daha kolay bir arayüz ile takip edebilecekler. Game Base adı verilen bu arayüz sayesinde, oyuncular birçok “sosyal” özelliğe sahip olacaklar. Arkadaşlarının kupa koleksiyonundan hızlı sohbet odası kontrollerine kadar birçok yeni detay Game Base ile oyuncuların karşısına çıkacak. Bununla birlikte Game Base ile oyun güncellemelerini önceden indirme sırasına alabileceksiniz. Tabi bu özellik biraz da oyun geliştiricilerin iznine bağlı olarak kullanıma açık olacak. Daha önceden de belirttiğimiz gibi bu özellik için PlayStation Plus abonesi olmanıza gerek yok. Her oyuncu bu özelliğe kolayca ulaşacak.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Genel

BioShock 4 için iş ilanları açıldı!

Yazan:

BioShock 4

BioShock 4 oyunu resmen geliyor. Yapımcı firma Cloud Chamber yeni oyun için kolları şimdiden sıvadı. 2K Studios bünyesinde yer alan stüdyonun oyun için ekip kurmayı planladığı ortaya çıktı. Firma yeni oyunu için bazı iş ilanları açtı. Resmi sitede yayımlanan ilanlara göre oyun, serinin diğer yapımlarına göre farklı içeriklere sahip olacak. En dikkat çeken ilanlar, açık dünya ve yan görev sistemleri için açılanlar oldu.


Göz atmak isteyebilirsiniz: ORTA SEVİYEDE EN İYİ FOTOĞRAF KİMDE? | OPPO A91, P40 Lite, TCL 10 Plus | Kör Randevu #3

reklam

BioShock 4 açık dünyaya mı sahip olacak?

Oyun dünyasının unutulmaz serileri bir bir geri dönüyor. Kimi yeni oyunu ile oyuncuları karşılarken, kimi de yeniden düzenlenmiş eski oyunlar ile oyuncuların karşısına çıkmakta. Eski nesillerdeki kaliteli yapımların yeni nesil oyunculara sunulması için gerçekleştirilen bu yapımlara bir yenisi daha ekleniyor. Aksiyon FPS kategorisinde oldukça önemli bir yere sahip olan BioShock serisi, yeni oyunu ile oyun dünyasına merhaba demeye hazırlanıyor. 2K Studios bünyesi altında çalışmalara başlanan oyun için geliştirme süreci başlamışa benziyor. Ortaya çıkan bazı bilgilere göre 2K Studios, kendi altında ikinci bir stüdyo açarak oyunu oraya emanet etti. Cloud Chambers adındaki oyun stüdyosu da görünüşe göre ekibi büyütmek istiyor. Firma resmi sitesi aracılığı ile yeni iş ilanları açtı. Tabi bu durum BioShock 4 için böyle bir adım atıldığı yönündeki iddiaları da güçlendirdi. Ayrıca açılan ilanların bazıları, yeni oyunun serideki diğer üyelere nazaran farklı özelliklere sahip olacağı iddialarını da beraberinde getirdi.

reklam
Aorus reklamı

Cloud Chambers verdiği iş ilanları ile dikkatleri bir nevi üzerine çekti. Birçok dalda iş ilanı açan firma, görünüşe göre BioShock 4 ile birlikte oyunun yapısını biraz değiştirecek. İlk dikkat çeken belirtilere göre firma seriye açık dünyayı getiriyor. Yazar ilanı açan Cloud Chambers, ilan açıklamasında, açık dünya içerisinde karakter bazlı hikaye yazabilen kişileri aradıklarını belirtti. Böylelikle resmi bir ağızdan açık dünya lafı geçmiş oldu. Hali hazırda çizgisel bir anlatımla oyuncularını karşılayan ve övgüleri toplayan seri, oyuncular için yeni bir deneyim istiyor. Bununla birlikte her açık dünya oyununda gördüğümüz yan görev mantığı yine oyun içerisinde yer alacak. Zira firma, aynı ilanın devamında birincil ve ikincil görev mantığını bilen iş arkadaşları aradıklarını da belirtmiş. Son yıllarda birçok oyunun artık açık dünya ile çıktığını unutmamak gerek. Görünüşe göre yapımcılar da aynı odakta oyun çıkarmak istiyorlar. Ancak bunun bir de hayranlar cephesinden geri dönüşü var. Zira bazı hayranlar serinin açık dünyaya evrilmesine pek sıcak bakmıyor.

BioShock 4

BioShock 4 ile alakalı şimdiye kadar ortaya çıkanlar!

İş ilanları ile alakalı ortaya çıkanlar ile birlikte oyun biraz daha şekilleniyor diyebiliriz. Ancak bazı kaynaklardan gelen yorumlara göre, BioShock 4 aslında serinin diğer üyeleri gibi olabilir. Bazı kaynaklar iş ilanlarının firmanın, başka oyunlar için ekibi büyütme hamlesi yaptığını iddia ediyor. Bununla birlikte bu iddialar ortaya çıkan gelişmelere nazaran sönük kalabiliyor. Zira 2K Studios, Cloud Chambers firmasını, tamamen bu oyun için kurdu. Yani firmadan şu an için başka bir oyun beklentisi yok. Oyuna geri dönecek olursak, serinin dördüncü oyunu diğer üç oyunla doğrudan bağlantılı olacak. Yani firma herhangi bir “reboot” planlamıyor. Konuyla ilgili ortaya çıkan bilgilere göre dördüncü oyun BioShock Infinite‘den sonrasını konu alacak. Ancak iddialara göre iki oyun arasında uzun bir oyun içi süre olacak.

BioShock 4

Çıkış tarihi belli olmayan yapım ile alakalı henüz daha bir fotoğraf dahi ortaya çıkmadı. Unreal Engine 4 oyun motoru ile piyasaya çıkacak yapımın yine de hayranlarını çok da bekletmeyeceği iddia ediliyor. Eğer ilanlardaki istekler BioShock 4 için yapıldıysa, Unreal Enigine 4 ile birlikte dinamik bir açık dünya gerçekleştirmek mümkün. Bununla birlikte oyun ile alakalı bu yıl yeni bilgilerin ortaya çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Oyunu bu yıl gerçekleşecek etkinliklerin bazılarında görme ihtimalimiz de oldukça yüksek. Bakalım BioShock 4 ile alakalı en azından bir oyun içi resim görmeyi başaracak mıyız bekleyip göreceğiz. 2017 yılından bu yana geliştirilen oyun umarız beklentileri karşılar. Zira oyun dünyasının önemli bir yapı taşını kimse kötü hatırlamak istemez.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler