Sosyal medya

Rehber

Amazon Prime Video vs. Netflix: Tüm detaylarıyla karşılaştırma

Amazon Prime Video vs Netflix

Amazon Prime Video ile Netflix arasında gelgit yaşıyorsanız ve hangisini almanız gerektiğiyle alakalı fikriniz yoksa, gelin sizi aydınlatalım. Her ikisi de temelde internet bazlı içerik platformu olmasına karşın, birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları bulunuyor.


İlginizi çekebilir: Amazon Prime Video televizyonda nasıl kullanılır?

reklam
MSI reklamı

Bazen tercih edersin imkansızlığı, daha fazla imkana sahip olmaya; işte her geçen gün hayatımızın derinliklerinde kendisine yer edinen internet üzerinden dizi ve film izleme platformları da tam bu noktada. Netflix ve Prime Video, her ikisi de eğlence tüketimini fazlasıyla kullanıcıya yaşatan servisler.

Bu kadar çok servis olması iyi hoş ama hangisini almalıyız? Bu servislerin birbirlerine göre iyi ve kötü yanları nedir? Hazırladığımız bu rehberimizde söz konusu ikilinin sunduğu tüm özelliklere yakından bakıyoruz.

Merak ettiğiniz konulara direkt atlamak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz:

Fiyat
İçerik kataloğu
Yayın kalitesi ve desteklenen cihaz
Genel özellikler
Sonuç

1. Prime Video vs. Netflix: Fiyat

Amazon Prime Video vs Netflix

Amazon Prime Video: Tek ücrette her şey!

Amazon Prime Video müşterileri için tek bir fiyat sunuyor; sadece 7,90 TL. Evet, gerçekten sadece. Amazon Prime sizden HD kalite için ayrı, 4K için ayrı ücretler istemiyor. Sadece 7,90 TL’yi ödüyorsunuz, sonrasında ise HDR desteği de dahil olmak üzere cihazınız ve internetinizin desteklediği kalite neyse Prime Video da size onu sunuyor.

Ayrıca bu konudan bağımsız ancak yine de küçük bir ekleme yapalım. Amazon Prime üyesi olduğunuzda sadece Video değil; ücretsiz ve hızlı (ertesi gün veya aynı gün) kargo, size özel indirimler ve sayısız e-kitap arşivine de sahip oluyorsunuz. Amazon Prime Video’yu aynı anda 3 farklı cihazda da izleyebilirsiniz.

Ve tekrar hatırlatalım: Sadece 7,90 TL.

Netflix: Nabza göre şerbet!

Netflix ise birkaç farklı abonelik seçeneği ve fiyatlandırma sunuyor. Bu sayede sadece ihtiyacınız olanı satın alabilirsiniz ve daha fazlasını istemediğiniz takdirde ek ücret ödemekten kurtuluyorsunuz.

Temel Standart Özel
Fiyat 17,99 TL/ay 29,99 TL/ay 41,99 TL/ay
HD Kalite Hayır Evet Evet
4K Ultra HD Hayır Hayır Evet
HDR desteği Hayır Hayır Evet
Aynı anda izin verilen cihaz 1 2 4

Kazanan: Amazon Prime

Netflix’in farklı abonelik seçenekleri sunması her ne kadar yalnızca ihtiyacımız olanı satın almamız açısından mantıklı olsa da, rakibi Amazon Prime buradaki karşılaştırmada bir tık öne geçiyor.

2. İçerik kataloğu

Amazon Prime Video vs Netflix

Amazon Prime Video: Az ama öz!

Amazon Prime Video, şimdilik Netflix’e göre daha az miktarda dizi ve film kataloğuna sahip. Ancak bu, onu almamak için kesinlikle bir sebep değil. Çünkü Prime, son zamanlarda son derece rekabetçi ve birbirinden güzel orijinal içeriklerle kataloğunu epey genişletti. Sadece orijinal yapımlar da değil; Amazon Prime’da HBO, Starz ve Showtime kanallarının dünya çapında nam salmış dizileri de yer alıyor.

Amazon Prime’da bulunan bazı içerikler (orijinal yapımları da dahil):

 • The Boys
 • The Tick
 • Roseanne
 • Catastrophe
 • Fleabag
 • The Tick
 • The Marvelous Mrs. Maise
 • Mozart in the Jungle
 • Chemical Hearts
 • The Grand Tour

Ek olarak Amazon Prime’ın dopdolu içerik kataloğunda birbirinden eğlenceli komedi şovları ve çocuklara özel içerikler de yer alıyor. Bu yönüyle Netflix’ten geri kalmadığını söyleyebiliriz.

Netflix

Netflix’in kataloğunda belki de yetkililerinin dahi tam bilmediği kadar sayısız içerik vardır. Ayrıca Netflix, dünya çapında ün salmış Harry Poter ve Yüzüklerin Efendisi gibi sayısız filmlerin yanı sıra, adeta makine gibi neredeyse her hafta kataloğuna yeni bir orijinal içerik ekliyor.

Netflix’te bulunan bazı içerikler (orijinal yapımları da dahil):

 • Stranger Things
 • Black Mirror
 • Sherlock
 • Lucifer
 • La Casa De Papel
 • Visavis
 • After Life

Ek olarak Türk kullanıcıları ilgilendiren önemli bir nokta, Netflix’te popüler Türk yapımları ve Türkçe orijinal yapımlar da var.

Sonuç: Burada kazanan veya kaybeden yok

Amazon Prime Video’da şüphesiz daha bütçeli olduğu için daha kaliteli içerikler var. Ancak Netflix de içerik sayısı bakımından zirvenin başını çekiyor. Özellikle yabancı dizi ya da filmleri arama motorlarında arattığınızda onu Netflix’te Türkçe desteğiyle bulma ihtimaliniz, rakiplerine göre çok daha yüksek.

Netflix’le ilgili kişisel olarak eleştirebileceğim bir nokta, son zamanlardaki yapımlarının artık eskisi kadar kaliteli olmaması. Hatta kaliteli yapımlarını bile zorlama senaryolarla devam ettirerek kalitesizleştirme yolunda emin adımlarla ilerliyorlar.

Dolayısıyla gönlünüz daha farklı bir şeyler arıyorsa ve birbirinin kopyası olan içeriklerden de sıkıldıysanız Amazon Prime’ı kesinlikle denemelisiniz.

3. Yayın kalitesi ve desteklenen cihaz

Amazon Prime Video

Amazon Prime, hem 1080P Full HD hem de 4K Ultra HD kalitenin yanı sıra HDR desteği de sunuyor. Ayrıca yukarıda da belirttiğimiz gibi Netflix’in aksine, tek fiyata bunların hepsine sahip olabiliyorsunuz. Amazon Prime Video’nun desteklediği cihazlara bakalım.

a. Televizyon

Video akış kalitesi Ses kalitesi Alt yazı Sesli betimleme
Sony 4K Ultra HD’ye kadar 5.1 surround ses Evet Hayır
Samsung 4K Ultra HD’ye kadar 5.1 surround ses ve Dolby Atmos Evet Evet
Panasonic 4K Ultra HD’ye kadar 5.1 surround ses ve Dolby Atmos Evet Evet (belirli modellerde)
LG 4K Ultra HD’ye kadar 5.1 surround ses ve Dolby Atmos Evet Evet
Xiaomi 4K Ultra HD’ye kadar Stereo Hayır Hayır
TCL 4K Ultra HD’ye kadar 5.1 surround ses Evet Evet
Philips 4K Ultra HD’ye kadar 5.1 surround ses Evet Evet
Sharp 4K Ultra HD’ye kadar 5.1 surround ses ve Dolby Atmos Evet Evet
Vestel 4K Ultra HD’ye kadar 5.1 surround ses Evet Hayır

b. Mobil

Video akış kalitesi Ses kalitesi Alt yazı Sesli betimleme
Android 4K Ultra HD’ye kadar 5.1 surround ses ve Dolby Atmos Evet Evet
iOS En fazla HD Stereo Evet Evet

c. Oyun konsolları

Video akış kalitesi Ses kalitesi Alt yazı Sesli betimleme
PlayStation 3 HD’ye kadar 5.1 surround ses Evet Evet
PlayStation 4 / 4 Pro En fazla HD 5.1 surround ses Evet Evet
Xbox One S / One X 4K Ultra HD’ye kadar 5.1 surround ses Evet Hayır

Diğer:

 • Tüm Amazon cihazları (Fire TV vb.)
 • Blu-Ray oynatıcılar (LG, Panasonic, Samsung, Sony)
 • Medya oynatıcılar (Chromecast, Apple TV, NVIDIA Shield vb.)

Netflix

Netflix de rakibinden geri kalmaksızın 1080P, 4K ve HDR desteğini elbette ki kullanılabilen tüm cihazlarda sunuyor; ancak 4K istiyorsanız aylık 41,99 TL’yi gözden çıkarmalısınız. Ayrıca Amazon Prime için saydığımız tüm cihazlara ek olarak, internet bağlantısı olan herhangi bir cihazda Netflix’i izleyebilirsiniz.

Bu noktada Netflix’in herhangi bir sınırlaması söz konusu değil. Hatta Netflix’in 7.1 surround ses desteği de olduğunu eklememizde fayda var.

4. Amazon Prime Video vs. Netflix: Genel özellikler

Hem Netflix hem de Amazon Prime Video, bir internet içerik platformunda olmazsa olmaz diyebileceğimiz tüm özelliklere sahip. Yalnız şahsi tecrübelerime göre Netflix’in özelliklerinin kullanılabilirliği, rakibine göre bir tık daha iyi diyebilirim.

Örneğin Prime Video’da hissedebileceğiniz ufak tefek kasılmaları Netflix’te hissetmezsiniz. Ayarların yeri ve ulaşılabilirliği daha kolay ve daha göz önünde. Elbette ki bunu Amazon Prime’ı almamak için bir sebep olarak görmeyin, zamanla el alışkanlığı oturduktan sonra her şey kolaylaşıyor.

Amazon Prime Video Netflix
Çocuk profili Evet Evet
Ebeveyn kontrolü Evet Evet
Türkçe alt yazı Evet Evet
Türkçe dublaj Az miktarda olsa da, evet Evet
İçerik indirme Evet Evet
Windows uygulaması Evet Evet
İzleme geçmişi Evet Evet
Deneme sürümü Evet (ücretsiz) Evet (ücretli)
Hızlandırma / yavaşlatma Hayır Evet
Açılabilen hesap sayısı 6 (çocuk profili dahil) 5 (çocuk profili dahil)
Aynı anda izin verilen cihaz sayısı 3 Pakete göre değişiyor (1; 2; 4)

5. Sonuç

Zevkler ve renklerin değişkenliğini de hesaba katarak bu karşılaştırmanın aslında kesin bir galibinin olmadığını söyleyebiliriz. Ama yine de bir kaç senaryoda değerlendirmemiz gerekirse;

 • “Fiyat önemli değil, içerik sayısı önemli.” diyorsanız, Netflix.
 • “HD kaliteye o kadar para vermek istemiyorum.” diyorsanız, Amazon Prime Video.
 • “Türkçe dublajı önemsiyorum.” diyorsanız, Netflix.
 • “Arkadaşlarımla ortaklaşa ödeyeceğiz ve içeriğe boğulmak istiyoruz.” diyorsanız, Netflix.
 • “Büyük çoğunlukla IMDb puanı yüksek içerikler istiyorum.” diyorsanız, Amazon Prime Video.

Eğer mümkünse her ikisini de takip edin. Çünkü her ikisi de, “Bundan başkasına ihtiyacım yok.” dedirtmeyecektir. Netflix, tartışmasız gözden kaçırılamayacak kadar muazzam içeriklere sahip. Diğer taraftan rakibi Amazon Prime Video da her geçen gün kendisini The Boys gibi olağanüstü güzellikte yüksek bütçeli işlerle geliştirmeye devam ediyor.

6. Bonus

Amazon Prime Video’da diziyi izlerken o anki sahnedeki oyuncuların ve çalan müziklerin listesine tek bir yerden ulaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda içeriğin sayfasında direkt IMDb puanını ve Türkçe desteği olup olmadığını göstermesi yönüyle işlevsellik bakımından bir tık daha ileride.

Netflix’te buna benzer özellikler yok. Bir içeriğin Türkçe desteği olup olmadığını öğrenmek için illa onu oynatmak zorundasınız. Kontrol etmek amacıyla oynattığınız her içerikler, izleme geçmişine de ekleniyor ve orası bir süre sonra adeta çöplüğe dönüşüyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rehber

TP-Link tarafından, Wi-Fi problemlerinize sunulan çözümler

TP-Link WiFi Engelleyici Görseli 3

Covid-19 salgını nedeniyle hem eğitim, hem çalışma yaşamının, yoğunluklu olarak ev içine taşınmasıyla; ev içi Wi-Fi problemleri de artış gösterdi. TP-Link mühendisleri, evlerde en sık görülen Wi-Fi sorunları ve çözümlerini, internet kullanıcıları için açıkladı.


İlginizi çekebilir: TP-Link Tapo L510E akıllı ampul satışa çıkıyor

reklam
MSI reklamı

Covid-19 sürecinde, ev ortamında karşılaştığınız Wi-Fi problemlerinizi nasıl çözebilirsiniz

Covid-19 sürecinde, hayatlarımızdaki değişiklikler en çok da ev ortamlarına yansıdı. Her hanede, bireylerin eğitim ve çalışma eylemlerini evden sürdürmesiyle beraber; birçok kullanıcı çeşitli Wi-Fi problemleriyle karşılaşmaya başladı. Haliyle birçok kişi için, eğitim ve çalışma gibi süreçleri kesintisiz bir şekilde sürdürebilmek çok önemli bir hale geldi. Karşılaşılan problemler ve bu problemlerin çözümleriyle ilgili bilgi sunan TP-Link mühendisleri, birçok kullanıcının işine yarayabilecek detayları paylaştı.

Wi-Fi sorunlarının bir bölümünün, ev içi yapı öğelerinden kaynaklandığını belirten uzmanlar, bir diğer sorun tipinin ise yanlış cihaz seçimi ya da yerleştirilmesinden kaynaklı olduğunu belirttiler. Fakat bu 2 problemin çözümünün de zor olmadığını belirten yetkililer, sorunun doğru saptanmasının ve doğru çözümün seçilmesinin en önemli çözüm unsurları olduğunu vurguluyorlar. Bu nedenle salgının başlaması ve evden eğitim ve çalışmanın yoğunlaşmasına paralel olarak; TP-Link’in destek hizmetlerini çeşitlendirdiğini belirten yetkililer, satın alma öncesi de kullanıcılara destek hizmeti veriyorlar. TP-Link web sitesinde yer alan canlı destek hattından Wi-Fi sorununu aktaran kullanıcılara, hangi tip ürünle bu sorunu çözebileceği konusunda da destek veriliyor. Ayrıca bu hizmetten, TP-Link kullanıcısı olmayan kişiler de yararlanabiliyor. Evlerde yaşanan Wi-Fi sorunlarının cihaza bağlı sorunlar ya da evlerin yapısına bağlı sorunlar olmak üzere iki ana nedeni olduğunu belirten TP-Link yetkilileri, farklı ağ ürünleriyle her sorunun çözülebileceğini belirtiyorlar.

Bütün Wi-Fi problemlerinize çözüm mümkün

Türkiye’de modem kullanım süresinin Avrupa ülkelerine oranla bir hayli uzun olduğu, bunun da özellikle salgın döneminde hız, kapsama, performans düşüklüğü gibi şikayetlere sebep olduğu bildiriliyor. Özellikle eski teknolojili modemlerin, artık daha çok cihazın bağlı olduğu ve evin her yerinden internete erişilmek istendiği evlerde yetersiz kaldığını söyleyen TP-Link uzmanları, bugün yeni ürün alacakların en az Wi-Fi 5 (AC) destekli cihazlara yatırım yapması gerektiğini belirtiyorlar. Yeni teknolojili ağ ürünleri sadece daha yüksek hız sağlamıyor; birçok farklı teknoloji sayesinde ağ performansını da yukarıya çıkarıyor. Örneğin çift bant destekli bir modem, daha çok cihaza destek verebiliyor. Ya da beamforming (hüzmeleme) teknolojisi sayesinde Wi-Fi sinyalleri, ağa bağlı cihazlara doğru yöneltildiğinden daha geniş bir kapsama alanı elde edilebiliyor. Bu nedenle eski teknolojili modemlerin yenilenmesi evlerdeki pek çok Wi-Fi sorununu da çözebiliyor. Ayrıca modemlerin yerleştirildiği yer de çok önemli. Mümkün olduğunca evin ortasında bir yere yerleştirilen ve etrafında parazite neden olacak elektronik cihazların olmadığı bir modemden daha iyi performans alınacağı belirtiliyor.

TP-Link

Ek olarak, yeni nesil cihaz kullanan ve doğru yerleştirdiği halde Wi-Fi ölü bölge sorunu yaşayan çok sayıda kullanıcı da var. Bunun da en önemli nedeni, evlerin yapılarıyla ilgili. Standart, orta büyüklükte ama bol koridorlu, kalın betonarme duvarlı evlerde, Wi-Fi sinyallerinin her odaya ulaşmasına rağmen; kaliteli bir bağlantının gerçekleşemeyebileceğini söyleyen uzmanlar, Türkiye’de genelde pek çok evin bu yapıda olduğunu belirtiyorlar. “Bol ya da uzun koridor ve koridor boyunca sıralanan odalar, alanlar, bolca ahşap kapı Wi-Fi sinyallerini engelleyen unsurlardır” diyen uzmanlar, bu tip sorunlarda modem değiştirmenin (eski teknolojili modem kaynaklı sorunlar dışında) çözüm olamayacağını vurguluyorlar. Evin yapısından kaynaklı sorun yaşayanların da menzil genişletici (range extender) çözümleriyle bu sorunu aşabileceklerini belirtiyorlar.

uzaktan eğitim

Mesh ürünleriyle, evinizdeki ölü bölge sorununu çözebilirsiniz

“Küçük dairelerde doğru yere yerleştirilen bir menzil genişletici, ölü bölge sorununu genellikle çözer” diyen TP-Link uzmanları; ancak aynı Wi-Fi adı ve şifre ile kesintisiz bağlantı ve garantili çözüm isteyenlerin mutlaka Mesh Wi-Fi ürünlerini incelemeleri gerektiğini vurguluyorlar. Her ev tipine ve her bütçeye uygun bir mesh ürünü bulmak mümkün.

Katlı evlerde ise menzil genişleticilerin bu sorunu çözemeyeceğini vurgulayan TP-Link uzmanları, katlı evlerde, her katta ağa erişebilmek için powerline adaptörleri öneriyorlar. Powerline adaptörler, en basit anlatımıyla evde var olan elektrik hattını aynı zamanda internet hattı haline getirmeyi sağlıyorlar. Böylece ev ağı için yeniden kablo çekmek gerekmiyor. Wi-Fi sorunları nedeniyle evden çalışan ebeveynler ile uzaktan eğitim alan çocukların salonda toplanmak zorunda kaldığı pek çok ev bulunuyor. Bu da eğitimin de işin de performansını olumsuz etkiliyor, aile üyeleri arasında da sorunlara neden olabiliyor. TP-Link uzmanları, bunun çözümsüz olmadığını ve gerek danışmanlık vererek gerekse geniş ürün yelpazesi ile çok çeşitli çözüm sunarak TP-Link’in kullanıcıların yanında olduğunu belirtiyorlar. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın! 

TP-Link

Devamını oku

Donanım

Oyuncu monitörlerinde, panel tipleri ve panel özellikleri neler

monitör panel tipleri

Birçok kullanıcı, monitör satın alma sürecinde teknik detaylar arasında boğularak kafa karışıklığı yaşayabiliyor. Eğer siz de bu kullanıcılardan biriyseniz; bu yazımızda monitörler ve panel tipleri ile ilgili kafa karışıklığınızı gidermeye çalışacağız.


İlginizi çekebilir: Asus ROG Pugio II oyuncu faresi incelemesi | Kullanışlılık ve sadelik bir arada!

reklam
MSI reklamı

Monitör satın alırken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken ilk detay: “Panel Türü”

Günümüz monitörlerinde TN, VA ve IPS olmak üzere 3 ana panel türü mevcut. Satın alacağınız monitörün panel tipinin, kullanım beklentilerinizle örtüşmesi çok önemli. Bu yüzden bu 3 panelin de avantajlarını ve dezavantajlarını bilmeniz gerekiyor. Gelin ilk olarak TN panellerle başlayalım.

TN panel tipi

Düşük gecikme sürelerinin önemli olduğu alanlarda kullanılan TN paneller, yüksek ekran yenileme hızlarını da destekleyebiliyor. Özellikle e-sporcular tarafından tercih edilen TN paneller, oyunculuk anlamında birçok avantaja sahip olsa da; iş günlük kullanıma gelince bazı dezavantajları mevcut. Renk doygunluğu anlamında rakiplerinin bir nebze de olsa gerisinde kalan TN paneller, aynı zamanda monitöre olan görüş açınızı değiştirdiğiniz zaman görüntüde bozulmalar fark etmenize neden oluyor. Eğer sıklıkla oyun oynayan ama renk doygunluğunun önem kazandığı içerikleri daha az tüketen birisiyseniz, tercihinizi TN panellerden yana kullanabilirsiniz.

Asus TUF Gaming VG27BQ

Asus TUF Gaming VG27BQ

Eğer TN panele sahip bir monitör satın almak istiyorsanız, bizim de daha önce inceleme fırsatı yakaladığımız; ve bizden “Editörün Seçimi” ve “Üstün Performans” etiketi almayı başaran Asus TUF Gaming VG27BQ modeline göz atmanızı önerebiliriz. Bu modelde, Asus, Çok Düşük Hareket Bulanıklığı Senkronizasyonu (ELMB SYNC) teknolojisi ve 0,4 ms tepki süresi (MPRT) ile G-SYNC uyumluluğunu birlikte sunarak; gölgelenme ve yırtılma etkilerini ortadan kaldırabiliyor; böylece VG27BQ, yüksek kare hızlarında net oyun görüntüleri sunmayı başarabiliyor. 27 inç WQHD (2560 x 1440) HDR ekrana sahip olan VG27BQ, 165 Hz (hız aşırtma) yenileme hızına ve koşullara bağlı olarak 0,4 ms tepki süresine sahip.

VA panel tipi

Gelelim VA panellere, bu panel tipinde canlı ve doygun renklerle, görsel bir şölen yaşamanız mümkün. Ayrıca değişen görüş açılarında da, görüntüde ve renklerde bozulmalarla karşılaşmıyorsunuz. Fakat tahmin edebileceğiniz üzere VA paneller, TN panellerin aksine daha yüksek tepkime sürelerine sahip. Bu durumda da, VA paneller her ne kadar görsel anlamda tatmin edici olsa da; e-sporcular ve rekabetçi düzeyde oyun oynayan kullanıcılar için TN paneller kadar popüler değil. Fakat günümüzde, VA paneller için de tepki ve gecikme sürelerinin çok düşük rakamlara inmeyi başardığını da belirtmeden geçmeyelim.

TUF GAMING VG27VQ

Asus TUF Gaming VG27VQ

Yine bu noktada, VA panel tipine sahip bir monitör tercihi yapmadan önce, Asus’un TUF Gaming VG27VQ modelini mutlaka gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. 27 inç boyutlu ve Full HD (1920 x 1080) çözünürlüğe sahip VG27VQ, 165 Hz ekran yenileme hızına sahip. Ayrıca bağlantı noktasında DisplayPort1.2, HDMI (v2.0), Dual-Link DVI, Audio line-in, ve kulaklık jakı bulunan VG27VQ ile, dilediğinizce görsel içerik tüketirken; başarılı oyun performansları yakalayabilmeniz de mümkün.

IPS panel tipi

Gelelim karşımıza en sık çıkan ve özellikleri itibariyle hem TN panellerle; hem de VA panellerle rekabet halinde olabilen IPS panellere. IPS panel teknolojileri günümüzde, düşük gecikme sürelerinin ve doygun renklerin bir arada sunulabilmesine olanak tanıyor. Bu iki yönde de kullanıcılar için gerekli dengeyi ve optimizasyonu sağlayan IPS paneller, oyunculuk yönünde de taleplerinizi karşılayabilmeye hazır düzeydeler. Ayrıca görüş açılarında en düşük bozulma oranı da IPS panellerde. Bu sayede monitörünüze hangi açıdan bakarsanız bakın, görüntüde ve renklerde yaşadığınız bozulma gerçekten fark edilebilecek düzeyin altında kalıyor. IPS panel tipi için dezavantaj olarak görülebilecek konu ise, maksimum parlaklık oranlarının diğer panel tiplerine göre nispeten daha düşük düzeyde kalıyor olması.

TUF Gaming VG27AQ

Asus TUF Gaming VG27AQ

Tercihini IPS monitörlerden yana kullanacak olanlar için, Asus’un TUF Gaming VG27AQ modeli, biçilmiş kaftan. HDR 10 desteği sayesinde canlı ve doygun renkler sunabilen VG27AQ, aynı zamanda parlaklık yönünde de çok yüksek değerlere çıkabiliyor. 27 inç boyuta sahip olan VG27AQ, WQHD (2560 x 1440) çözünürlük sunabiliyor. Bu monitör ayrıca, Motion Blur Reduction ve Adaptive-sync teknolojilerini bir arada sunmayı başarabilen ilk monitör olarak da dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış durumda.

Asus TUF Gaming VG279QM

Asus TUF Gaming VG279QM

Buna ek olarak; oyuncu monitörleri arasında dengeleri değiştirebilecek düzeyde olan bir modelden de bahsetmemiz lazım: “Asus TUF Gaming VG279QM”. HDR desteğinin yanı sıra, 280 Hz ekran yenileme hızlarına çıkabiliyor. TUF Gaming VG279QM, ilk defa IPS bir panelde 1 Ms GtG gecikme süresi sunarak; oyuncu monitörleri arasında bir ilke imza atmış durumda. Bu sayede bu teknoloji artık, Fast IPS olarak isimlendiriliyor.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın! 

Devamını oku

Akıllı TV

LG katlanabilir TV gelecek ay piyasaya çıkıyor, fiyatı 85.000$!

LG katlanabilir TV

LG katlanabilir TV geçtiğimiz yıl dünyanın ilk katlanabilir TV’si olarak tanıtılmıştı, şimdi de satışa çıkıyor.


İlginizi çekebilir: Realme SLED Smart TV duyuruldu: Dünyanın ilk SLED TV’si!

reklam
MSI reklamı

LG katlanabilir TV neden farklı?

LG, akıllı TV pazarı söz konusu olduğunda hala oyunun zirvesinde. Şirket, dünyanın ilk katlanabilir TV’si olan “LG Signature OLED TV R” yi önümüzdeki ay piyasaya sürecek. Raporlara göre, bu yeni TV’ye özel web sitesi açıldı ve VIP davetiye için başvurular kabul edilmeye başlandı. Önümüzdeki ayın ortasında birkaç VIP organizasyonun ardından TV resmi olarak piyasaya çıkacak. Açıkçası bu cihaz 85.000 doların üzerinde olan fiyatı nedeniyle herkes için değil.

LG katlanabilir TV

LG Signature OLED TV R, geçen yıl Ocak ayında düzenlenen 2019 Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) görücüye çıkmıştı. Başlangıçta geçen yıl satışa çıkması planlanıyordu ancak seri üretimi ve koronavirüs salgınıyla beraber oluşan sorunlar nedeniyle gecikmeler yaşandı. Şimdi firma önümüzdeki ay bu cihazın satışına başlamaya hazırlanıyor.

LG katlanabilir TV

Dünyanın ilk katlanabilir TV’si, şık bir taban üzerinde ultra ince, esnek ve katlanabilen büyük boyutlu OLED panele sahip. Bu cihaz kullanılmadığında ekran otomatik olarak katlanıp zemine geri çekilebiliyor. Aynı zamanda cihazın katlandığı ve içine girdiği kısma 100W gücünde Dolby Sound’u destekleyen bir hoparlör sistemi entegre edilmiş. LG Signature OLED TV R ekran panelinin tamamen açılması yaklaşık 15 saniye sürüyor. Ayrıca, cihaz 50.000 defaya kadar katlanıp açılmayı destekliyor. Bu da cihazı günde 10 kez açıp kapatsanız bile 13 yıl sürebileceği anlamına geliyor.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler