Sosyal medya

İşlemci

Amazon AZ1 Neural Edge işlemcisiyle Alexa’yı güçlendirecek

Amazon, AZ1 Neural Edge işlemcisini resmi olarak tanıttı. İşlemci, şirketin kişisel asistan servisi Alexa’nın gücüne güç katacak.


İlginizi çekebilir: Amazon, bulut tabanlı oyun servisi Luna’yı duyurdu!

reklam
MSI reklamı

Amazon, Alexa’nın sorguları ve komutları yüzlerce milisaniye daha kısa sürede cevaplayabilmesini sağlayacak yeni AZ1 Neural Edge işlemcisini duyurdu. Firmanın MediaTek ortaklığıyla beraber geliştirdiği bu işlemci, Alexa’nın basit sorguları artık buluta bağlanmaya gerek kalmadan cevaplayabilmesine de olanak sağlıyor.

AZ1 Neural Edge ile Alexa çok daha güçlü

Amazon AZ1 Neural Edge

AZ1 Neural Edge işlemciye sahip olmayan ürünler normalde sesi ve kullanıcının diğer etkileşimlerini işlemek ve cevap vermek için verileri buluta gönderiyor. AZ1 işlemci ise bu derdi ortadan kaldırarak, yer aldığı akıllı asistanın direkt olarak cihaz üzerinden etkileşimlere cevap verebilmesini mümkün kılıyor. Bu imkan da doğal olarak beraberinde Alexa’nın yanıt süresinde ciddi oranda bir iyileştirme getiriyor.

Konuyla ilgili olarak Amazon, yaptığı açıklamada AZ1 Neural Edge işlemcinin, makine öğrenimi uygulamalarını hızlandırmak için özel olarak tasarlanmış tamamen yeni bir silikon modülü olduğunu kaydetti. Ek olarak AZ1′in 20 kata kadar daha az enerji kullanımı, 2 kat daha hızlı konuşma işleme ve %85 daha düşük bellek kullanımıyla sınıfının en iyisi enerji verimliliği sunduğunu da ifade eden şirket, sorgulara verilen yanıtlarda da yüzlerce milisaniyelik bir iyileştirme yaptıklarının altını çizdi. Temel olarak AZ1 Neural Edge sayesinde Alexa, ışıkların kapatılması gibi basit sorguları doğrudan cihaz üzerinde işleyebilecek.

Amazon’un yeni AZ1 Neural Edge işlemcisi, Alexa ile desteklenen Echo ve Echo Show 10 gibi yeni Echo cihazlarda kullanılacak. Yapılan iyileştirmelere ise ilk olarak İngilizce, sonrasında ise daha fazla diller için hayata geçmeye başlayacak.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

AMD Ryzen 5 5600X, Intel Core i9-10900K’yı geride bıraktı!

AMD geçtiğimiz günlerde Zen 3 mimarisinden gücünü alan Ryzen 5000 işlemci ailesini tanıttı. Ortaya çıkan benchmark sonuçlarına göre, etkinlikte tanıtılan en uygun fiyatlı işlemci olan AMD Ryzen 5 5600X, neredeyse iki kat daha pahalı olan Intel Core i9-10900K’yı tek çekirdek performansında geride bıraktı.


İlginizi çekebilir: Kirin 9000 performans testleri ortaya çıktı!

reklam
MSI reklamı

5600X, neredeyse iki kat pahalı 10900K’yı geride bıraktı!

AMD, Ryzen işlemcileriyle birlikte Intel’e zor günler yaşatmaya devam ediyor. AMD, Ryzen 3000 serisiyle birlikte çoklu çekirdek performansı, verimlilik ve üretim teknolojisi gibi birçok konuda Intel’i geride bırakmayı başarmıştı. Ancak Intel, daha yüksek tek çekirdek performansı konusunda ve dolayısıyla oyun performansında AMD’nin önündeydi.  AMD, Ryzen 5000 ailesiyle birlikte tek çekirdek performansında Intel’i geride bıraktığını iddia etmişti. Ortaya çıkan benchmark sonuçları bu iddiayı kanıtlar nitelikte.

AMD Ryzen 5 5600X

AMD Ryzen 5 5600X, tek çekirdek performansında zirvede bulunan ve dolayısıyla en iyi oyun işlemcisi olarak nitelendirilen Core i9-10900K’yı geride bırakmayı başarıyor. 5600X, PassMark tek çekirdek testinde 3495 puan almayı başarıyor. i9-10900K ise aynı testten 3177 puan alıyor. Bu sonuçlara göre 5600X, tek çekirdekte %10 daha yüksek performans sergiliyor. Dikkat çekici olan taraf ise fiyat konusu. Ryzen 5 5600X 299 dolar fiyat etiketine sahip. i9-10900K  ise 550 dolarlık fiyat etiketiyle beraber neredeyse iki kat daha pahalı. Sabırsızlıkla beklenen AMD Ryzen 5000 serisi işlemciler 5 Kasım’da satışa sunulacak.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Kirin 9000 performans testleri ortaya çıktı!

Yazan:

Kirin 9000

Geçtiğimiz günlerde düzenlediği online lansmanıyla Mate 40 serisini tanıtan Huawei, bu vesileyle Kirin 9000 işlemcisini de görücüye çıkarmış oldu. Bu işlemci, şirketin ilk 5 nm silikon teknolojisiyle üretilen işlemcisi. İşlemci ayrıca 15.3 milyar transistör barındırarak endüstride bunu yapabilen ilk yonga seti oluyor. Bugün birçok performans testi skoru ortaya çıkan işlemci şu ana kadarki en iyilerinden biri olarak görülüyor.


İlginizi çekebilir: Huawei akıllı telefonlar 3 yıl boyunca takılmadan kullanılabilecek!

reklam
MSI reklamı

Kirin 9000: Belki de en iyisi!

GSMArena’nın Mate 40 Pro incelemesi aracılığıyla bu telefonun kalbinde bulunan işlemci Kirin 9000 de farklı performans testlerinde görülmüş oldu. Grafik ünitesi olarak 24 çekirdekli Mali-G78’i barındıran işlemci Mali-G76 bulunduran Kirin 990’a göre %60 daha iyi performans gösteriyor. Genel olarak tüm testlere baktığımızda Huawei’nin yeni işlemcisi Snapdragon 865+ve A13 Bionic’i çoklu çekirdek performansında geçiyor.

kirin 9000 geekbench

GeekBench, 3DMark ve GFXBench’i içeren testler Mate 40 Pro’nun yonga setinin performansını tüm detaylarıyla ortaya koyuyor. İncelemede yer alan Mate 40 Pro, 8 GB RAM ve 256 GB depolama alanına sahip model. Telefon, hem normal çalışmasında hem de pil ayarlarından açılabilen ‘performans modu’nda test edilmiş. Bu ‘performans modu’ telefonun tüm potansiyelini açığa çıkarıyor.

Bu şartlar altında Kirin 9000, GeekBench’in çoklu çekirdek performans testinde hem iPhone 11 Pro Max’i hem de geçtiğimz yıl üretilen tüm amiral gemisi Snapdragon işlemcilerini geride bırakıyor. İşlemci ayrıca tekli çekirdekte Snapdragon 865+ yonga setini de geride bırakıyor.

 

Grafik performansına geldiğimizde ise 3DMark testleri Mate 40 Pro’da bulunan Mali-G78’in marifetlerini gösteriyor. Bu sayede işlemci, hem OpenGL hem de Vulcan temelli uygulamalarda Snapdragon 865 ve 865+ bulunduran cihazlara göre %20-30 daha fazla avantaja sahip.

GFXBench’e geldiğimizde ise Mate 40 Pro, açık ekran testlerinde diğer modellere göre çok da öne çıkmıyor. Burada 1344 x 2772’lik yüksek çözünürlüğün cihazın 1080p kalitesindeki rakiplerine göre performansını negatif yönde etkilediği düşünülebilir. Ancak yine de Kirin 9000, 1440p çözünürlüğe sahip 2020 model amiral gemilerinden az bir farkla önde.

kirin 9000 gfxbench

Ayrıca Huawei’nin yeni işlemcisi AI (yapay zeka) testlerinde de diğer işlemcilerin önünde yer aldı. AnTuTu’da ise Samsung’un Exynos 1080’ine yenik düşen Kirin 9000, Huawei’ye göre belki de piyasanın en iyisi. İşlemci, A14’ten %30 daha fazla transistör içeriyor ve Snapdragon 865+’dan %10 daha hızlı.

Devamını oku

Donanım

Intel Alder Lake işlemcisi görüntülendi

Intel’in 10 nm SuperFin mimarili ilk işlemcilerinin resmi olarak 2021’in ikinci yarısında çıkacağı açıklanmıştı. 2021’in dördüncü çeyreğinde çıkması beklenen Intel Alder Lake işlemcileri ilk kez görüntülendi. Rocket Lake işlemciler ise 2021 yılının ilk çeyreğinde çıkacak.


İlginizi çekebilir: 11. nesil Intel işlemcilerin tanıtım tarihi belli oldu

reklam
MSI reklamı

Intel Alder Lake neler sunacak?

Intel Core serisinin 12. neslini temsil edecek Alder Lake işlemciler hibrit bir mimari üzerine şekillenecek. İşlemciler performans odaklı ve verimlilik odaklı farklı çekirdekler barındıracak. Böylece Intel, masaüstü x86 döneminde yeni bir yaklaşım benimseyecek. Daha önce yapılan açıklamalara göre Alder Lake işlemcilerin ana odağı yüksek performans olacak. Alder Lake ile birlikte gelecek olan en büyük yeniliklerden biri DDR5 bellek desteği olacak. PCI Express 5.0 desteği de beklenen yenilikler arasında.

intel alder lake

Bu yeniliklerden dolayı ,Intel’den alıştığımız üzere, Alder Lake işlemciler LGA 1700 olarak adlandırılan yeni bir sokete ihtiyaç duyacak. Ancak, LGA 1700 soketin 3 nesil boyunca kullanılması bekleniyor. İşlemci tasarımında en dikkat çekici taraf ise dikdörtgen form. LGA 1700 soket 37.5 mm x 45 mm ölçülerinde olacak. Yani 37.5 mm x 37.5 mm ölçülere sahip bir önceki soket tasarımı olan LGA 1200’e göre 7.5 mm daha uzun olacak. Ancak, bu bilgilerin bir mühendislik örneğine ait olduğunu ve nihai üründen farklılık gösterebileceğini hatırlatmakta fayda var.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler