Sosyal medya
MSI reklamı

Video

Aktif Gürültü Engelleme hayatıma ne katıyor? (VIDEO)

Bu videomuzda, ANC olarak kısalttığımız Aktif Gürültü Engelleme teknolojisi nedir, nasıl çalışır ve neden önemli bu soruya yanıt vermeye çalışacağız. Ayrıca gündelik hayatta kullandığımız ANC özelliğine sahip Philips PH805 modelinin de genel olarak sunduklarını anlattık.

reklam

Aktif Gürültü Engelleme vs Pasif Gürültü Engelleme

İsterseniz ilk olarak aktif gürültü engelleme teknolojisi nedir ve nasıl çalışır ondan bahsedelim

ANC, ortamda istemediğiniz gürültüleri duymanızı engelleyen bir teknoloji. Kulaklık bunu, üzerindeki mikrofonlarla ortam sesini anlık olarak devamlı analiz ederek, örnekleyerek ve fazını ters çevirip, kulağınıza geri vererek yapıyor. Yani aslında ortamdaki ses göre karşıt bir frekans üreterek kulağınızın bunları duymasını engelliyor. ANC özelliği genelde tekrar eden seslerde daha başarılıdır. Örneğin uçağın uğultusu, bir tren’in ve otobüsün tekrar eden motor sesi, evinizde çalışan çamaşır makinesi gibi. Ama günümüzde benim denediğim ve üst segmentte kabul ettiğimiz kulaklıkların ANC özelliği o kadar gelişti ki, artık neredeyse bu özelliği aktif ettiğinizde ortamdaki hiçbir sesi duymuyorsunuz.

Pasif Gürültü Engelleme ise kulaklığın tasarımı ile ilgili bir konudur. Yani herhangi bir teknoloji gerektirmeksizin, kulaklık kulağınızı içine alan yapısı ve malzemesiyle dış sesi ne oranda kesiyorsa onu ifade eder.

ANC benim hayatıma ne kattı?

Gündelik hayatımda şunu fark ettim, bazen işten çıkıp Pendik’e ailemi ziyarete gidiyorum. Gün yoğun geçen bir günse kafam kazan oluyor ve müzik dinlemek istemiyorum. Ama ben 500T ile ofise gidiyorum ve tahmin edersiniz ki genelde çocuklar oluyor, çocuk olmasa bile çok fazla ses oluyor. Otobüsün kendi motor sesi bile kendi başına yetiyor.

Normalde ANC özelliği olmayan bir kulaklık kullandığınızda, bu sesi bastırmak için müzik dinlemeniz lazım ama benim zaten kafam kazan gibi olmuş müzik dinlemek de istemiyorum. O nedenle Philips PH805 kulaklığı takıyorum, ANC özelliğini yanındaki panelden açıyorum. Şanslıysam oturabiliyorsam kafamı dayıyorum, oturamıyorsam bi yere dayanıyorum öyle eve kadar gidiyorum.

ANC özelliğini çok sevdiğim bir başka seyahat de uçakta oluyor. Tabi şimdi korona dönemi olduğu için bi yerlere gidemiyoeuz ama ben normalde işim gereği çok sık seyahat ediyorum. Gittiğiniz yere göre 3 saatten 10 – 12 saate kadar değişen yolculuklar olabiliyor. Uçağın bir kendi gürültüsü var pek fark etmeseniz de böyle alttan altta başınızı ağrıtan, bir de en kötüsü arka koltuğunuzda çarpanızıda ağlamaya müsait bir çocuğa denk geldiyseniz, yolculuğunuz biraz tatsız bir hale gelebiliyor. Yine az önce söylediğim gibi takıyorum, kafam rahat.

Neden Philips PH805 öneriyoruz?

Philips PH805 modelini önermemizin temel sebebi, uygun fiyatlı bir kulaklık olmamasına rağmen özelliklerine rağmen rakiplerinden önemli derecede ucuz olması.

Mesela bu anlamdaki en çok konuşulan Sony WH-1000XM3 modeli 2.200 TL, Philips 1150 TL, Yine Beats’in vs modellerine baktığımızda yine 2000 TL civarında görülüyor.

Uzun süredir teknoloji basınında yer alan Kerem, başta mobil teknolojiler olmak üzere donanım ve kripto paralar ile de ilgileniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Video

Aşık olduğumuz kamera: Cem abi ile Fujifilm X-T4 inceleme

Yazan:

Fujifilm’in en güncel modellerinden olan X-T4’ü inceliyoruz.

reklam
Devamını oku

Video

Redmi Note 9 ile 10 oyun (VIDEO)

Yazan:

10 oyun serimizde şimdi de Redmi Note 9 konuğumuz oldu. Bakalım popüler oyunlarda cihazın oyun performansı nasıl?

reklam
Devamını oku

Video

Kerem ile Aslı evlense, alışverişi nasıl yapardı?

Yazan:

Hem yaz aylarının gelmesi, hem de ülkemizdeki düğün yasaklarının kalkmasıyla beraber günde binlerce kişi evleniyor. Biz de bu videomuzda, MediaMarkt desteğiyle Kerem ile Aslı evlense hangi ürünleri alırdı sorusunu yanıtlıyoruz.

Evlenmeden önce MediaMarkt ile tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz: https://hwp.to/328Zmbk

reklam

https://youtu.be/EqfpG30UMLQ

 

 

 

 

Devamını oku