Sosyal medya

Uygulama

Adobe, son Lightroom güncellemesiyle kullanıcıları mağdur etti

Adobe Lightroom

Adobe yayınladığı son Lightroom güncellemesinin, uygulamada kayıtlı bütün fotoğrafları silmesinden dolayı fotoğraf meraklıları tarafından son günlerde yoğun eleştirilere maruz kalıyor.


İlginizi çekebilir: Adobe Photoshop Camera, iOS ve Android için yayınlandı

reklam
Aorus reklamı

Adobe Lightroom, kullanıcıların fotoğraflarını sildi

Son iki gündür Twitter, Reddit ve Photoshop forumlarında fotoğrafçılar Adobe’yi adeta topa tutuyor. Sebebi ise yayınlanan son Lightroom güncellemesinin, kayıtlı bütün fotoğrafları geri dönüşü olmayacak şekilde silmesi.

Sorun ilk olarak bir Reddit kullanıcısının, telefonuna Lightroom’un 5.4 güncellemesini yüklemesinin ardından 2 yıllık fotoğraflarının aniden ortadan kaybolduğunu söylemesiyle ayyuka çıktı. Ayrıca kullanıcı, Adobe müşteri hizmetleriyle 4 saatten fazla görüştüğünü ancak müşteri hizmetlerinin kendisine bir çözüm sunmadığını ifade etti.

Adventure İstanbul

İlerleyen saatlerde ise farklı platformlarda daha fazla kullanıcıdan tepki gelince, Adobe bu sorunun çözümü olarak Lightroom için 5.4.1 sürümünü yayınladı ve sorunun artık tamamen çözüldüğünü söyledi. Ancak görünen o ki Adobe’nin yaptığı sadece sorunun yeniden yaşanmasının önüne geçmek; şirket, fotoğrafları silinen kullanıcılar için yapacak bir şey olmadığını ifade ediyor ve sadece özür dilemekle yetiniyor.

Adobe Lightroom

Adobe yetkililerinden Rikk Flohr, konuyla ilgili; “Sorundan etkilenen müşterilerimizden tüm samimiyetimizle özür diliyoruz.” açıklamasını yapsa da, fotoğrafları silinen kullanıcılar hala şirkete yönelik eleştirilerini sürdürüyor.

Ayrıca problemin, fotoğraflarını Adobe’nin Cloud servisine veya iCloud’a yedekleyen kullanıcıları etkilemediğini belirtelim. Yedekleme yapan kullanıcılar, fotoğraflarını sorunsuz bir şekilde kurtarabildiklerini ifade ediyor. Adobe ise buna atıfta bulunarak, söz konusu problemin sadece Cloud abonesi olmayan ve senkronizasyonu açmayan kullanıcıları etkilediğini belirtti.

Bu olay, yedekleme yapmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiş durumda. Fotoğraflarımızı düzenlememizi sağlayan birbirinden güzel uygulamalar kullanıyoruz ancak kullanmakla iş bitmiyor, hayati derecede önem taşıyan ve emek verdiğimiz çalışmaları mutlaka yedeklemek gerekiyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulama

Clubhouse kurucusu: “Android uygulaması bir numaralı önceliğimiz”

Clubhouse

Clubhouse, son ayların en popüler uygulamalarından. Dahası, uygulama her geçen gün sosyal medya platformları arasındaki yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor. Ancak, uygulama hala çok büyük bir eksikliğini giderebilmiş değil: Android uygulaması. Dünyada 2 milyarı aşkın kullanıcısı olan Android ekosisteminde henüz bulunmayan Clubhouse, görünüşe göre bu eksikliği gidermek için çalışmalara başladı. Platformun kurucusu, uygulamanın Android’deki geleceği hakkında umut veren açıklamalar yaptı…


Hazır konumuz uygulamalarken, sizler için özenle seçtiğimiz telefon aksesuarlarından oluşan bu listeyi sizlerle paylaşmak isteriz.

reklam
Aorus reklamı

Clubhouse, Android için kolları sıvadı

Clubhouse

Aslında, Clubhouse’un Andorid ekosisteminde yer almak adına çalışmalara başladığı yeni bir haber değil. Öyle ki, yaklaşık bir ay önce, uygulama resmi blogunda “Android için çalışmalara yakında başlıyoruz” demişti. Hatta, yine geçtiğimiz ay, Clubhouse’ın Android uygulamasında çalışması üzerine geliştirici işe alımları yaptığı ortaya çıkmıştı. Bu iki haber, Android kullanıcılarını sevindirmiş ve heyecanlı bir bekleyişin içine itmişti. Fakat, bunların üzerine uygulamadan Android hakkında başka bir ses çıkmaması da umutları bir nebze kırmıştı desek abartmış olmayız. Neyse ki, bugün Android konusunda beklenen sevindirici açıklama bizzat uygulamanın kurucusu Paul Davison’ın ağzından geldi.

Adventure İstanbul

Bu haberi de sevebilirsiniz: Clubhouse, güvenlik açığını kabul etti


Clubhouse

Uygulamanın kurucularından Paul Davison, Bill Gates ile beraber CNBC sunucusu Andrew Roskin’in sunduğu bir Clubhouse chat’ine katıldı. Aslında, Roskin, Davison’a uygulamanın Android’deki geleceği hakkında direkt bir soru sormamıştı. Her şey Bill Gates’in neden Android bir telefon kullandığını açıklarken kendiliğinden gelişti. Bu sırada sözü Gates’ten devralan Davison, önemli bir bilgi vermek istediğini söyledi. Bu bilgi, tabi ki de, Andorid’le ilgiliydi. Öyle ki, uygulamanın Android işletim sistemine gelmesi için çalışmaların tüm hızla devam ettiğini ve bunun Clubhouse için “en büyük önceliklerden” olduğunu söyledi. Özetle, Davison’ın Android hakkındaki bu açıklamaları kesinlikle umut verici. Umarız, Android kullanıcıları, artık daha fazla gecikmeye maruz kalmadan Clubhouse’da yerlerini alabilir.

Kaynak: 9To5Google

Devamını oku

Uygulama

Google Haritalar, sonunda karanlık moda kavuşuyor

Google Haritalar hayatımızın olmazsa olmazlarından. Yüzlerce milyonu bulan aylık aktif kullanıcı sayısıyla harita pazarının dominant oyuncularından olan uygulamanın eksikleri de yok değil tabi. Belki de bu eksiklerin en büyüklerinden biri kullanıcıların son zamanlarda uygulamalarda çok tercih ettiği karanlık mod. Nihayet, görünüşe göre, Google bu eksikliği gidermeye hazır…


Her bütçeye, her zevke uygun ve birbirinden faydalı kişisel bakım ürünleri listemizi incelemenizi öneririz!

reklam
Aorus reklamı

Google Haritalar Android uygulamasına karanlık mod geliyor

Google Haritalar

Google, Android’deki Haritalar uygulamasına nihayet “Gerçek Karanlık Mod’u” sunuyor. Aslında, Google, gece modunun aksine gerçek anlamda karanlık olan bu modu geçen yılın Eylül ayından beri test etmekteydi. Görünüşe göre, testler sıkıntısız geçmiş olacak ki, ABD’li teknoloji devi yeni özelliği dünyadaki tüm Android kullanıcılarının beğenisine sunuyor. Şirket, yaptığı açıklamada, bu güncellemeyi kullanıcıların gözünü daha az yorma amacıyla getirdiğini söylemekte. Bunun yanında, Karanlık mod’un cihazların pil ömrü için de çok yararlı olacağını iddia ediyor. Karanlık Mod’u aktive etmek ise çok basit. İlk olarak, Android sürümünüzün güncel olduğundan emin olun. Bundan sonra, uygulama içinde ayarlara gidip, ‘Tema’ seçeneğine tıklayın. Son olarak ise, burdan ‘Always in Dark Theme (Daima Karanlık Mod) seçeneğini seçin. Karanlık modunuz kullanıma hazır!

Adventure İstanbul

Bu haberi de sevebilirsiniz: Google, AI bölümündeki tartışmalı işten çıkarmalarına devam ediyor


İşte Google’ın bugün duyurduğu diğer yeni özellikler

Google Haritalar

Google, bugün resmi blogu aracılığıyla Android işletim sistemi için bazı yeni özellikler tanıttı. “Your Android is Now Safer-and 5 Other New Features” başlıklı yazı, adından da anlaşılacağı üzere 5 yeni özellik barındırıyor. Bunlardan ilki, şifre kaydedicisinin Android’in 9. sürümünü kullanan cihazlara kadar sunulmasıydı. Diğer bir yeni özellik olarak ise, mesaj uygulaması zamanlanabilen mesajlar özelliğine kavuştu. Üçüncü yeni özellik ise erişilebilirlik tarafındaydı. Görme engelli veya görme kaybı olan kullanıcılar için TalkBack uygulaması ciddi anlamda geliştirildi. Bir diğer yenilik ise Google Asistan tarafında. Öyle ki, artık  Google Asistanınızla telefonunuz kilitli veya uzaktayken bile çok daha fazla iş halledebileceksiniz. Son olarak ise, AndroidAuto’nun yeni duvar kağıtları, sesli oyunlar ve yeni kısayollar kazandığını belirtelim.

Kaynak: TheVerge, GoogleBlog-TheKeyword

Devamını oku

Apple

Apple M1 MacBook bilgisayarları Android uygulamalarını açabilecek

apple m1 macbook

BlueStacks uygulaması ARM tabanlı bilgisayarlara vereceği desteği açıkladı. Böylelikle görünüşe göre Android uygulamaları M1 işlemcisiyle çalışan yeni MacBook ve Mac cihazlara geliyor.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 790-4.199TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Apple geçtiğimiz yıl Intel işlemcilerinden vazgeçip MacBook ve Mac cihazlarına ARM tabanlı M1 işlemcilerini yerleştirmişti. Böylelikle Apple M1 MacBook cihazlarının iOS uygulamalarını çalıştırması daha kolay hale gelmişti. Çünkü iPhone ve iPad cihazları da benzer bir ARM yapısını barındırıyorlardı. Dolayısıyla Mac cihazları geniş bir kütüphane imkanına sahip olmuş oldu. Şimdi ise bu kütüphane çok daha genişlemek üzere.

BlueStacks Android emülatörü, bilgisayarlar üzerinde Android uygulamalarını açmayı sağlayan bir uygulama. Şimdilik sadece Intel ve AMD işlemcileriyle birlikte çalışan uygulamaya yakın zamanda ARM desteği de geliyor. Söylediğimiz gibi Android uygulamalarının ARM işlemcili cihazlarda çalışmaları için emüle edilmeleri gerekiyor. Ancak BlueStacks yetkilisi Sharad Agarwal’ın söylediğine göre; Android uygulamaları genelde ARM üzerinde çalıştığı için bu cihazlarda ikili çevirilere gerek duyulmayacak.

Adventure İstanbul

apple m1 macbook

BlueStacks 5 ile beraber Android uygulamaları ARM tabanlı Windows 10 cihazlara da gelecek olsa da; şirket bu uygulamaları Mac cihazlara getirmeye daha çok odak veriyor gibi. Öyle ki Agarwal aynı zamanda Apple firmasının Mac cihazların akıllı telefon uygulamalarını çalıştırmasında vereceği destekle birlikte BlueStacks uygulamasının daha da genişleyeceğini düşündüklerini söylüyor.

BlueStacks 5 şimdilik beta aşamasında ilerliyor. Katacağı yenilikler arasında ise; uygulamalar için daha hızlı kurulum ve açılış süresiyle birlikte %40 daha az RAM kullanımı var. Bununla beraber saniye başı kare sayısının artması ve çoklu işlemler yapılırken işlemci kullanımını %80’e kadar azaltan “Eco Modu” da yeniliklerin içerisinde.

Halihazırdaki Mac ve iOS uygulamalarına eklenecek Android uygulamalarıyla birlikte, macOS Big Sur üzerindeki kütüphane böylelikle daha da büyük bir hale gelmiş olacak.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler