Sosyal medya

Haber

ABD’li Gözlemci, Tesla’yı Güneş Paneli Güvenliği Konusunda Araştırıyor

Raporlara göre, ABD yetkilileri Tesla’yı güneş panelleriyle ilgili yangın risklerini açıklamadığı iddiasıyla araştırıyor. Bir muhbirden gelen bir şikâyet, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) soruşturmaya sevk etti.

Tesla’nın eski bir saha kalite müdürü olan Steven Henkes, şirketin hissedarları ve halkı riskler hakkında gerektiği gibi bilgilendirmediğini iddia ediyor.

Tesla güneş sistemlerinin az sayıda durumda alev aldığı bilinmekte.

Henkes’in bir yıldan fazla bir süre önce sunduğu şikâyette, Tesla’nın bazı elektrik konektörlerindeki kusurları gerektiği gibi açıklamadığını ve yangına neden olabileceğini iddia etti. Bunun yerine Tesla, müşterilere güneş paneli sistemlerini kapatırken bir sorunu önlemek için bakım yapmak zorunda olduğunu söyledi diye ekledi.

SEC, Reuters haber ajansının bağımsız olarak doğruladığını söylediği bir mektupta Henkes’e verdiği demeçte, “Kayıtlarını aradığınız soruşturmanın hala aktif ve devam ettiğini Uygulama Birimi personeli ile doğruladık” dedi.

Steven Henkes

Steven Henkes

SEC mektubunda, soruşturmanın herhangi bir yasal ihlal olduğunun teyidi olarak alınmaması gerektiğini açıkça belirtti.

Henkes, Tesla’dan kovuldu ve işten çıkarılması nedeniyle şirkete dava açtı.

SEC soruşturmasının yayınlanmasından kısa bir süre sonra şirket hisseleri %6’dan fazla düştü, ancak o zamandan beri tekrar hafifçe yükseldi.

Tesla’nın güneş panelleriyle ilgili iddia edilen yangın güvenliği sorunları daha önce rapor edilmişti. 2019’da ABD’li perakendeci Walmart, Tesla’ya panellerin kurulduğu yedi satış noktasında çıkan yangınlar nedeniyle dava açtı. Yasal işlem daha sonra bir uzlaşma anlaşmasının ardından düşürüldü.

Tesla, 2020’de halkla ilişkiler departmanını kapattı, bu nedenle güneş panelleri hakkında yorum için iletişime geçilemedi.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Aksa Umay Kanşıray

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval