Sosyal medya

Genel

ABD’li bir mühendis, döner kadranlı mekanik cep telefonu tasarladı

Brookhaven Ulusal Laboratuvarı, Kozmoloji Enstrümantasyon Grubu’ndan mühendis Justine Haupt, döner bir kadrana sahip mekanik bir cep telefonu tasarladı. Telefon tasarımı, 80’li ve 90’lı yıllarda sıkça karşımıza çıkan ev telefonlarına selam gönderecek nitelikte nostalji taşıyor.


İlginizi çekebilir: WhatsApp, 2 milyar kullanıcı sayısına ulaştı

reklam
Aorus reklamı

Justine Haupt, telefonun gövdesini Arduino ve Adafruit parçaları ile kolayca inşa etmiş ve döner bir kadran ile klasik bir cep telefonuna çevirmiş. Bunu birincil telefonu olarak inşa ettiğini, böylece çok daha modern dokunmatik ekranlı akıllı telefonların seslerinden rahatsız olmayacağını da söylüyor. Ayrıca tamamen kendi kişisel isteklerini göz önüne aldığını ve modern telefonlara karşı tutumundan ötürü böyle bir şey tasarladığını belirtiyor.

Justine Haupt, İnsanların henüz tamamen bile kontrolünü sağlayamadığı titiz ve sinir bozucu dokunmatik ekranlı dünyasında, kendime ait, tamamen kişisel ve kesinlikle hissedilir bir şey istedim. Amacım onu ​​birincil telefonum olarak kullanmak. Oldukça kompakt, en sık aradığım insanları aramak eski telefonumdan daha hızlı ve pili neredeyse 24 saat dayanıyor.” diye sözlerine ekledi.

Adventure İstanbul

Justine Haupt‘ın Live Free Or Die (özgür yaşa ya da öl) temalı fikriyle tasarladığı telefonun nostalji yaşatan görüntülerini sizlerin yorumlarına bırakıyoruz.

mekanik cep telefonu 1
mekanik cep telefonu 2
mekanik cep telefonu 3
mekanik cep telefonu 4
mekanik cep telefonu 5

Yarı zamanlı mühendis, tam zamanlı bir dünya canlısı. Ayrıca biraz da teknoloji meraklısı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Hindistan TikTok ve WeChat dahil 59 uygulamayı yasakladı

Yazan:

Hindistan TikTok

Hindistan, TikTok ve WeChat’in de dahil olduğu 59 uygulamayı veri toplama ve kullanıcı gizliliği ile ilgili sorunları gerekçe göstererek kalıcı olarak yasakladı.


İlginizi çekebilir: Microsoft Word dosyasındaki bir görüntü nasıl ters çevrilir?

reklam
Aorus reklamı

Veri gizliliği, Dünya gündeminden bir türlü düşmüyor. Özellikle son dönemlerde WhatsApp kullanıcı sözleşmesi değişikliğinden sonra kullanıcıların veri gizliliği, daha önce hiç olmadığı kadar gündemde. Uygulamalar, gün içindeki hareketlerimizden ve verdiğimiz izinler sayesinde eriştiği bilgilerden hakkımızda fazlasıyla bilgiye sahip olabiliyor. Bu durumun önüne geçmek isteyen Hindistan hükümeti, konuyla ilgili yeni bir Bilgi Teknoloji Yasası çıkardı. Asyalı ülke, bu yasası sayesinde kullanıcıların veri gizliliğini korumayı hedefliyor. Bunu başarmak için Hindistan, TikTok ve WeChat’in de aralarında bulunduğu 59’dan fazla uygulamayı kalıcı olarak yasakladı. Bu uygulamalar artık özel bir af almadığı sürece hiçbir şekilde kullanılamayacak. Hindistan, TikTok yasağı öncesi Çinli sosyal medya şirketi, ABD gibi bazı ülkelerde veri toplama ve kullanıcı gizliliği ile ilgili sebeplerden dolayı yasaklanma sınırına gelmişti.

Hindistan TikTok

Adventure İstanbul

Hindistan, TikTok ve WeChat’i yasakladı

Hindistan hükümeti, yeni Bilgi Teknoloji Yasası’nın 69A maddesine dayanarak, kullanıcı gizliliği ihlal eden uygulamaları yasaklamaya devam ediyor. Android ve iOS için geliştirilen 250’den fazla uygulama ülkede yasaklılar listesine girmiş durumda. Yasaklanan uygulamalardan 59 tanesinin verilen süre içerisinde savunma yapması, Hint hükümetini veri toplama ve kullanıcı gizliliği ile bir ihlalin yapılmadığına dair ikna etmesi gerekiyordu. Bugün dolan süre içerisinde yapılan savunmalar, Hindistan’ı memnun etmemiş olacak ki Hindistan, TikTok ve WeChat’in de dahil olduğu 59 uygulamayı kalıcı olarak yasakladı. Yasaklanan uygulamalar arasında TikTok, WeChat, Baidu, Alibaba tarayıcısı UC Browser ve birkaç Xiaomi uygulaması var. Şu an için hükümet sadece yasaklanan uygulama sayısını açıklamış durumda. Bu sebeple, kullanıcıların elinde yasaklanan uygulamaların tam bir listesi bulunmuyor. Bakalım TikTok gibi şirketler bu adımla ilgili ilerde neler yapacak. Konuyla ilgili yeni gelişmeler için takipte kalın…


İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri ve akıllı saatleri Trendyol üzerinden almak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri ve akıllı saatleri Hepsiburada üzerinden almak için tıklayınız.


 

Devamını oku

Donanım

Atari VCS ile ilgili bilmeniz gereken her şey

Yazan:

Atari VCS

Bir dönemin efsane oyun konsolu üreticisi Atari’nin yeni konsolu yolda. Atari VCS özellikleri, ve bilmeniz gereken her şey.


İlginizi çekebilir: AMD’NİN EN İYİSİ! | Gigabyte Radeon RX 6900 XT incelemesi

reklam
Aorus reklamı

Atari, bir dönem ülkemizde ve dünyanın geri kalanında popüler olan bir oyun konsolu üreticisi. Özellikle 1970 ve 1980 yılları arasında oldukça popüler olan şirket, 1994 yılında çıkardığı Atari jaguar ardından konsol piyasasından silinmiş ve bir daha rekabete dönememişti. Uzun süredir sessizliğini koruyan Atari yeni bir konsolla geri dönüyor. Atari VCS, konsol ve PC karışımı bir cihaz olarak çok yakında kullanıcılarla buluşacak.

Atari VCS

Adventure İstanbul

Atari VCS

Son donanımdan 27 yıl sonra karşımıza çıkan Atari VCS, şirketin büyük umutlarla piyasaya süreceği bir cihaz. Bugünlerde alışık olduğumuzdan farklı bir konsol anlayışla gelen cihaz, hem bir konsol hem de bir PC olarak işlev görüyor. Şirketin iddiasına göre cihaz, yaklaşık 100’den fazla oyunu içinde barındıracak ve yeni oyunlar da zaman içinde ulaşılabilir olacak. Modern ihtiyaçları anlayan  Atari VCS, aynı zamanda 4K HDR yayın yapabilme kabiliyetine de sahip. Özelleştirilmiş bir Linux ile gelecek olan konsolda Atari, kullanıcılarına hem oyun oynayabilecekleri, hem de ödev ve ofis işlerini yapabilecekleri bir cihaz sunuyor.  Ryzen APU ile gelecek olan sistemde, 8 GB DDR4 RAM ve 32 GB sabit depolama alanı bulunacak. Kullanıcılar isterlerse ücretli bulut depolama veya harici eklentiler kullanarak bu kapasiteyi arttırabilecekler. Atari VCS, biri modern kablosuz diğeri klasik kablolu olmak üzere iki kontrolcüye sahip olacak. Kullanıcılar isterlerse oyunları ufak paketler halinde satın alabilecek ya da isterlerse 10 dolarlık bir ödeme yaparak, bütün kütüphaneye erişim sağlayabilecek. 2021’in önümüzdeki ilk aylarında satışa sunulacak olan cihazın fiyatı henüz belirsizliğini korurken, mantıklı bir fiyat etiketiyle çıkması durumunda oldukça başarılı olması bekleniyor. Konuyla ilgili gelişmeler için takipte kalın…


İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri ve akıllı saatleri Trendyol üzerinden almak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri ve akıllı saatleri Hepsiburada üzerinden almak için tıklayınız.


 

Devamını oku

Donanım

Samsung Galaxy Watch EKG çekebilecek

Yazan:

Samsung Galaxy Watch

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un akıllı saat serisi Samsung Galaxy Watch, EKG ve kan basıncı ölçmek için gerekli sertifikaları aldı.


İlginizi çekebilir: Windows 10X bu özelliği çalıntı cihazların sıfırlanmasını önleyecek

reklam
Aorus reklamı

Akıllı saatler hayatımıza ilginç yenilikler katmaya devam ediyor. Başlangıçta sadece adımsayar ve nabız ölçümü yapan bu cihazlar, gün geçtikçe gelişip yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Artık kolumuzdaki saat üzerinde konum takibi yapabiliyor, bildirimleri görüntüleyebiliyor, çağrı cevaplayabiliyoruz. Tüm bunların üzerine Samsung ve Apple gibi üreticiler, çıtayı biraz daha yukarı çıkararak bu saatlere Elektrokardiyogram , kan basıncı ölçme ve kandaki oksijen oranını gösterme gibi oldukça uçuk özellikler ekledi. Bu üstün teknolojileri üzerin barındıran serisi Samsung Galaxy Watch, EKG ve kan basıncı ölçmek için gerekli olan sertifikaları, Avrupa birliğinden aldı. Özellikler Avrupa Ekonomik Alanı için kullanılabilir.

Samsung Galaxy Watch

Adventure İstanbul

Samsung Galaxy Watch gerekli sertifikaları aldı.

Samsung Galaxy Watch, EKG ve kan basıncı ölçmek için gerekli olan teknolojileri hali hazırda içinde barındıran modellere sahipti. Ancak sağlık ciddiye alınması gereken bir durum olduğu için sağlık otoriteleri, konuyla ilgili gerekli değerlendirmeleri yapmadan ve sertifikasyon süreci tamamlanmadan bu saatlerden ölçüm alınmasına izin vermedi. Güney Koreli şirket sonunda bu testlerden geçerek, sağlık uygulaması için gerekli sertifikayı aldı. Avrupa Ekonomik Alanı için geçerli olan bu durum sayesinde, 27 Avrupa Ekonomik Alanı ülkesi ve Birleşik Krallık, Endonezya ve Şili gibi ülkelerde kullanıcılar saatleri üzerinden ölçüm yapabilecek. Samsung Galaxy Watch 3 sahipleri ve Galaxy Watch Active 2 sahipleri saatlerini kullanarak EKG ve kan basıncı ölçümü yapabilecek. Kısa bir süre öncesine kadar böyle ölçümler için hastanelerdeki oldukça pahalı ekipmanlara ihtiyaç duyduğumuzu düşünürsek, bu oldukça önemli bir gelişme. Benzer özelliklere sahip Apple Watch kullanıcılarının, bu özellikler sayesinde hayatlarının kurtulduğu bile olmuştu. Konuyla ilgili yeni gelişmeler için takipte kalın…


İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri ve akıllı saatleri Trendyol üzerinden almak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri ve akıllı saatleri Hepsiburada üzerinden almak için tıklayınız.


 

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler