Sosyal medya

Donanım

Sony’den bambaşka bir 4K UHD TV deneyimi

Sony, yepyeni BRAVIA 4K UHD ve Full HD TV serisi ile sinema kalitesini evlere taşıyor.  30 Nisan’da Çırağan Palace Kempinski’de basına tanıtılan yeni Sony televizyonlar, görüntü ve ses kalitesinin yanı sıra One Flick Eğlence ve Canlı Futbol Modu gibi birbirinden cazip özellikler içeriyor. Konu ile ilgili basın bültenini aşağıdan okuyabilirsiniz.

“Sony’den bambaşka bir 4K UHD TV deneyimi

Görüntü kalitesi ve güçlü sesi bir araya getiren Sony, yepyeni BRAVIA 4K UHD ve Full HD TV serisi ile sinema kalitesini evlere taşıyarak, izleyicilere bambaşka bir televizyon izleme deneyimi sunuyor. Tüketicileri cezbedecek çok sayıda yeni özelliği de içinde barındıran, Mayıs ayında piyasaya sürülecek olan yeni 4K UHD ve Full HD TV serisi Çırağan Palace Kempinski’de, 30 Nisan tarihinde düzenlenen basın lansmanıyla görücüye çıkarıldı.

Etkinliğin açılışında konuşma yapan Sony Eurasia A.Ş. Genel Müdürü Hiroshi Kikuchi, Sony’nin diğer teknoloji şirketlerinden farklı bir yere konumlandığını ifade etti: “Biz mühendisiz ama aynı zamanda müzisyen, yönetmen, oyuncu ve sanatçıyız. Birlikte de tek bir bütün olarak çalışıyoruz. Ürünümüz bir TV, şarkı veya film olsa da başarısını ürün özelliklerindeki rakamlara veya pratiklere bakarak ölçmüyoruz. Başarısını insanlara hissettirdikleriyle ölçüyoruz. ‘Mercekten göze’ teknolojisinin gücü ile en iyi detayları sunabiliyoruz. Sony 4K televizyonunda gerçek bir 4K içeriğini izlemek insanı şaşırtacak, “wow” dedirtecek deneyim. İzleyiciler, görüntüdeki detaylar sayesinde ışığın altında dans eden toz taneciklerini bile fark edebilir.”

4K içeriğin yaygınlaşması için yaptıkları çalışmalara da değinen Kikuchi, “Sony olarak, 4K içeriğin izlenebileceği görüntü ortamlarını artırarak evlerde 4K izleme deneyimini zenginleştirmeye devam ediyoruz. Yeni televizyonlar, ev sinema projektörleri ve video modelleri de büyüyen 4K ürün gamına katıldı. Aynı zamanda kullanıcıların 4K içeriğin zevkine varabileceği farklı yolları da artırıyoruz. 4K izleme deneyimini evlerde zenginleştirmek için mevcut 4K içeriğinin çeşitliliğinin ve içeriğin izlenebileceği ortamları da artırmak çok önemli. Bu hedeflere ulaşmak için Sony olarak 4K video ve fotoğraf görüntü hizmetleri gibi farklı girişimlerde de bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Satoshi-Shimada-Erkan-Yildirim

Gerçekçi ve canlı gibi görünen kırmızı ve zümrüt yeşili tonları
Geleneksel LED TV’nin üç katı parlaklığa ulaşan bir parlaklık aralığı sunan X-tended Dynamic Range PRO teknolojisi, görüntü kalitesini daha da geliştiren eşsiz arkadan aydınlatma algoritmasını kullanarak siyah alanların daha koyu, parlak alanların ise daha parlak görünmesini sağlıyor. İzleyiciler, aynı zamanda tüm sahnenin sunduğu duyguları hissettiren, çarpıcı renkler sağlayan TRILUMINOS™ ekran ile geniş bir renk gamının da tadını çıkaracaklar. X-tended Dynamic Range PRO ile bir araya getirildiğinde, kırmızı ve zümrüt yeşilinin tonlarının gerçekçi ve canlı gibi görünen yeniden üretimi ile mükemmel bir görüntü kalitesi elde ediliyor.

Yeni ürün yelpazesindeki modellerin bir kısmında, ekran boyutlarının sürekli olarak büyüdüğü bir dönemde dengeyi artırmak üzere geliştirilen yenilikçi “Wedge” tasarım anlayışı bulunuyor. Televizyonun ağırlık merkezini daha aşağı çekerek geleneksel TV’lere kıyasla daha küçük bir altlık boyutu elde edebilen Sony, böylece büyük ekran boyutuna rağmen çok daha çeşitli kurulum opsiyonlarına da imkân veriyor. Kurulum opsiyonlarının artırılmasının yanı sıra, ses kalitesi de iyileştiriliyor. Hoparlör Kapasitesini artıran ‘wedge’ yapısı, bugüne kadar bir düz ekran TV’de olanlardan daha derin ve daha güçlü ses sunmak için büyük bir hoparlörü içinde barındırıyor. Hoparlör kapasitesinin artırılması ile, bas da zenginleştiriliyor ve sesdeki bozulma azaltılıyor; böylece TV izleme deneyimi bir adım daha öteye taşınıyor.

 

Sony-4K-TV2

Her türlü içerikte nefes kesici 4K çözünürlük

Sony’nin sunduğu yeni 4K UHD modellerinin yedisi de Sony’nin eşsiz yükseltme ve süper çözünürlük teknolojilerinin bileşiminden yararlanarak her türlü içeriği güzel ve nefes kesici 4K çözünürlük ile sunan güçlü görüntü işleme motoru 4K X-Reality™ PRO’yu içinde barındırıyor. Orijinal 4K içeriklerde, 4K X-Reality™ PRO, 4K’dan 4K’ya tanımlı veri tabanını kullanarak görüntü kalitesini daha da geliştiriyor. Böylece, orijinal 4K görüntülerin netliği ve canlılığı iyileştirilirken hem kontrast artırılıyor hem de ekran üzerindeki renkler zenginleştiriliyor. HD içeriklerde, 4K X-Reality™ PRO sadece piksel sayısını artırmak yerine yükseltme için içeriğe uyarlanabilir bir veri tabanından yararlanıyor. 4K X-Reality™ PRO, televizyona yüklenen içeriklere bağlı olarak, her pikselin 4K’ya yakın bir deneyim için optimize edilmesini sağlamak üzere uygun bir yükseltme algoritması seçiyor.

ClearAudio+ teknolojisi ile seslerde gerçek netlik
2014 Full HD BRAVIA ürün yelpazesi aynı zamanda yüksek kaliteli ses üretmek için Sony’nin eşsiz dijital ses işleme teknolojilerini bir araya getiren ClearAudio+™ teknolojisinin kullanımı ile güçlü ses de vadediyor.

Yeni Bağlantı teknolojileri ile 4K geleceğine hazır
Yeni Sony 4K UHD televizyonlar, 4K/60p içeriği görüntülemelerini mümkün kılan en son HDMI standardı olan HDMI 2.0’ı da destekliyor. Bu, spor gibi hızlı hareket eden içerikler için ideal standart olma özelliğini taşıyor. Televizyonlar aynı zamanda akıllı telefon ve tabletlerden gelen 4K çıktıyı destekleyen MHL 3.0 ile de uyumlu. Bu özelliklere ek olarak, HEVC’i destekleyen yeni bir dekoder ile donatılan yeni modeller, internetten gerçek zamanlı veri akışı ile gelen 4K/60p içerikleri de oynatabiliyor.

Sony-4K-TV1

İçeriklere hızlı ve kolay erişim imkânı
Sony’nin bu yıl piyasaya çıkaracağı yeni BRAVIA TV’ler sundukları yeni kullanıcı deneyimi ile izleyicilerin aklını başından alacak. İlk defa sunulan One-Flick Eğlence özelliği izleyicilerin sevdikleri kanalları hızlıca seçebilmesine veya evdeki kaynakların çoğundaki içeriklere göz atabilmesine imkân veriyor. İzleyiciler aynı zamanda buna eşlik eden One-Flick uzaktan kumandayı da bir dokunmatik yüzey veya akıllı telefon kullanıyormuşçasına kolayca kullanabiliyorlar. Yukarı veya aşağı doğru hafif vuruşlar ile, izleyiciler dijital yayın, DVR, yerel/kişisel dosyalar ve çevrimiçi içeriklere kolaylıkla erişebiliyorlar. One-Flick Eğlence, izleyicilerin, tercihlerini bir ‘En Çok Seçilenler’ menüsünde saklayabiliyor ve kişisel alışkanlıkları ile arkadaşlarının tavsiyeleri doğrultusunda içerik tavsiye edebiliyor. Ayrıca, sadece NFC özellikli bir akıllı telefon veya tabletin One-Flick Uzaktan Kumanda’ya dokundurulması ile, izleyicilerin fotoğraf, web sitesi, müzik ve film gibi bir mobil cihaz üzerinde saklanan içerikleri görüntülemesine de imkân veriyor.

FIFA Dünya Kupası yaklaşırken, futbol severler kendilerini stadyumun ortasına taşıyan Canlı Futbol Modu’nun da tadını çıkartabilecekler. Canlı Futbol Başlatıcı, izleyicilere YouTube ve resmi FIFA video kanalından, önceden kaydedilen görüntüleri izleme ve oyunun tarihi hakkında daha fazla bilgi edinme imkânı sunuyor.

Sony’nin sunduğu X9505B, X9005B ve X8505B serisi 4K LED TV’ler ile W955B, W855B, W805B, , W605B, R485B ve R435B serisi Full HD/HD TV’ler Mayıs ayından itibaren tüm Sony mağazaları ve yetkili satış noktalarından, temin edilebilecek. Sony 4K TV’lerin fiyatları 6.000TL ila 60.000 TL arasında değişiyor. “

Bütün cihazları birleştirecek tek yüzük

Nobody knows...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Powerbeats Pro için yeni renk seçenekleri duyuruldu!

Powerbeats Pro

Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen tam kablosuz kulaklık olan Powerbeats Pro modelinin dört yeni renk seçeneği duyuruldu. Yeni renk seçenekleri, kulaklığın çıkışında sunulan seçeneklere kıyasla çok daha parlak ve canlı görünüyor.

İlginizi çekebilir: Sennheiser Momentum True Wireless 2 incelemesi | Efsane yenilendi!

Powerbeats Pro

Apple’ın 2014 yılında satın aldığı ünlü müzik firması Beats tarafından hazırlanan kablosuz kulaklıkları özellikle sporcular tarafından büyük ilgi gördü. Şirketin AirPods modellerinin tanıtımında kısa bir süre sonra piyasaya sürdüğü kulaklıklar Türkiye’de şu an dört farklı renk seçeneğiyle resmi olarak 1.999 TL fiyat etiketiyle satılıyor.

Renkleri yenilenmiş kulaklıklar açık mavi, kırmızı, pembe ve sarı renklerde piyasaya sürülüyor. Bu renk seçenekleri henüz Türkiye Apple’ın sayfasında yayınlanmadı. sporculara özel olarak hazırlanan model, kulak içi formunda olduğundan iyi bir ses yalıtımı getiriyor. Kulak etrafına geçecek şekilde hazırlandığı için spor yaparken düşmesi imkansız görünen kulaklık, AirPods gibi şarj yetenekli bir hazneye sahip.

Powerbeats Pro

Powerbeats Pro, kancalı bir tasarıma sahip olmasının yanında, diğer Beats kancalı modellerine göre daha küçük ve daha hafif. Tasarımın yanında 9 saatlik pil ömrü sunan Powerbeats Pro, rakiplerini geride bırakıyor.  Şarj çantasında takıp şarj edildiğinde 24 saat kullanım sunması bütün dikkatleri üzerine çekiyor. Bunun yanında 5 dakikalık hızlı şarj ile 1,5 saat daha size hizmet edebiliyor.

Bluetooth ile tüm cihazlar ile bağlantı sağlayan Powerbeats Pro, yeni nesil AirPods’ta da yer alan H1 çipiyle Apple cihazlara zahmetsizce bağlanabiliyor. Kulaklık bölümünde fiziksel kontrol butonları taşıyor. Bu sayede bir sonraki parçaya geçebiliyor, çalmakta olan parçayı durdurabiliyorsunuz. Ancak tüm bu özelliklerin yanında Powerbeats Pro modeli aktif gürültü önleme özelliğine sahip değil.

Devamını oku

Donanım

Raspberry Pi 4 fiyat-performans konusunda çok iddialı!

Raspberry Pi 4 fiyat-performans konusunda çok iddialı! 75 dolarlık fiyatıyla satışa sunulan Raspberry Pi 4 fiyatına oranla çok iddialı bir güçle geliyor.

İlginizi çekebilir: Yeni Samsung Galaxy Watch modelleri FCC onayı aldı!

Raspberry Pi 4, 75 dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunuldu. 8 GB RAM ile gelen yeni Raspberry Pi, muadilleri arasında bu miktarda RAM sunan ilk ürün oldu. Daha önce sunulan en yüksek RAM miktarı 4 GB idi. 8 GB RAM, Raspberry için büyük bir adım, çünkü bu sayede ileri düzeyde oyun, emulasyon ve sistem programları çalıştırma gibi işlevler için kullanıcıların önü açılacak. 2011‘den beri 32-bit işletim sistemi ile sınırlı kalan Raspberry Pi, ayrıca 64-bit işletim sistemini de beta olarak kullanıma sundu. Bu da çok önemli bir adım çünkü 32-bit işletim sistemleri tek bir işleme 8 GB RAM atayamıyor. Raspberry Pi kullanıcıları bu sorunu Ubuntu Linux gibi çözümler kullanarak çözebiliyordu ancak şirketin de bu yönde adım atması çok olumlu gözüküyor. Ayrıca Raspberry Pi Vulkan sürücüsünün de geliştirilmekte olduğu açıklandı, bu da Raspberry Pi‘nin geleceği açısından çok önemli bir hamle olarak gözüküyor.

Raspberry Pi kullanarak 100 $‘a oldukça işlevsel bir Mini PC kurmak mümkün. Raspberry Pi 4 ile ilgili daha geniş kapsamlı teknik bilgilere ulaşmak ve/veya satın almak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Devamını oku

Diğer

Samsung Money kart duyuruldu!

Samsung Money

Samsung, Apple ve Huawei şirketlerine rakip olacak “Samsung Money” olarak adlandırdığı kendi kartını duyurdu. Samsung Pay uygulaması ile çalışacak bir banka kartı duyuran şirket, rakipleri karşısında lider olmayı hedefliyor.

İlginizi çekebilir: Huawei Card duyuruldu!

Samsung Money

Teknoloji şirketleri hayatın her anına dokunmak için mesai harcamaya devam ediyor. Kullanıcılarının satın alma işleminde de kendi ürünlerinin kullanması için ilk adımı atan Apple’dan sonra Samsung da kendi kartını duyurdu. Rakibi Apple Card gibi titanyum bir malzemeden yapılmış ve üzerinde kart sahibinin adı dışında herhangi bir kart numarası, son kullanma tarihi veya CVV kodu bulunmuyor.

Güney Koreli teknoloji devi tarafından yapılan açıklamada Samsung Money sahiplerinden herhangi bir hesap/kart kullanım ücretinin alınmayacağına da özellikle dikkat çekiliyor. Bununla birlikte kartın faiz oranının oldukça düşük olacağı da yetkililer tarafından belirtiliyor. Ayrıca banka kartı Samsung Pay mobil ödeme platformları ile bağlantılı olarak çalışabiliyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar kartlarını kaybetse dahi, Samsung Pay üzerinden kapatabiliyor.

Samsung Money

Şirketin yeni banka kartı, yapacağınız alışverişler ile birlikte ek puanlar kazanmanızı sağlayacak. Böylece bu puanları paraya veya diğer hizmetlere çevrilebilecek. Ayrıca kullanıcılar kartın gelmesine gerek kalmadan, Samsung Pay üzerinden kolaylıkla ödemelerini yapabilecekler.

Samsung’un yeni kartının ne zaman satışa sunulacağı henüz netlik kazanmadı. Söz konusu banka kartı ilk olarak sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma sunulacak. Samsung Money kartının diğer ülkelerde ne zaman kullanıma sunulacağı da şimdilik bilinmiyor.

Devamını oku