Sosyal medya

Genel

21. Yüzyılda Yaşanmış Önemli Teknolojik Gelişmeler

Teknolojik gelişmeler hiç olmadığı kadar hızlı yaşanıyor ve gelişen 21. yüzyıl teknoloji giderek bu gelişmelerin daha hızlı yaşanmasını sağlıyor.

İşte 21. yüzyılda yaşanan önemli teknolojik gelişmeler;

reklam
MSI reklamı
  1. Bluetooth

Bluetooth ilk olarak 1999 yılında tanıtıldı ancak hayatımıza üreticilerin bilgisayarlara ve telefonlara koymasıyla 21. yüzyılda girdi. Bugün daha önce hiç olmadığı kadar cihaz Bluetooth üzerinden bağlı ve günlük hayatımızda önemli yer kaplıyor.

2. iPod

Apple 2001 yılında iPod’u tanıtana kadar MP3 oynatıcılar vardı ancak iPod ile beraber gelen iTunes yazılımı insanların müzik dinleme şeklini değiştirdi. Ayrıca iPod’un dahili depolama alanı sayesinde artık insanlar yanlarında kaset ya da CD taşımak zorunda kalmadı.

3. Mozilla Firefox

Firefox, Microsoft’un Internet Explorer tarayıcısına rakip olan ilk büyük internet tarayıcısı oldu. Netscape Navigator, Internet Explorer’a karşı olan savaşını kaybetti. Firefox’un ücretsiz ve açık kaynaklı yapısı Microsoft’un yazılım ekosisteminden çıkmak isteyenler için iyi bir alternatif oldu ancak Google Chrome’un gölgesi altında kaldı.

4. Skype

Skype insanların birbirleri ile iletişim şeklini değiştirmeyi başardı. Kullanıcılar daha önce yurtdışındaki tanıdıkları ile konuşabiliyordu ancak Skype bunu daha pratik ve Wi-Fi üzerinden ücretsiz hale getirdi. Skype ilk olarak sadece masaüstünde yer alıyorda ancak daha sonra mobil platformlara da geldi.

5. Facebook

Facebook ilk sosyal medya platformu değildi. Daha önce MySpace ya da Bebo gibi başarılı platformlar mevcuttu ancak basitliği ve kolay kullanımı ile çok hızlı bir şekilde yayıldı. Günümüzde neredeyse dünya üzerinde yaşayan insanların 3’te 2’si bu platformu kullanıyor.

6. YouTube

2005 yılında 3 eski PayPal çalışanı tarafından geliştirilen platform dünyanın en popüler video paylaşım sitesi haline geldi. Bu başarısının sırrı ise dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan birisi ücretsiz olarak dünyaya kendini gösterebilme olanağında yatıyor.

7. Nintendo Wii

2000’li yıllarında başında Sony PlayStation ve Microsoft Xbox arasındaki büyük rekabete Nintendo oyuncuların fiziksel hareketlerle oyunun içerisine yer almasının önünü açarak katıldı. Wii kontrolcüsü üç boyuttaki hareketi algıladığı için kullanıcılar oyunda gerçekleştirmek istedikleri hareketleri gerçek hayatta yaparak gerçekleştirdi.

8. iPhone

Apple’ın geliştirdiği iPhone telefon pazarına açılmış ilk dokunmatik ekranlı akıllı telefon oldu. Apple dünyada 900 milyondan fazla sattı.

9. BBC iPlayer

BBC’nin internet televizyonu servisi iPlayer bir kanalın içeriklerini tamamen internette yayınladığı ilk platform oldu. Netflix, Hulu ya da Amazon Prime Instant Video gibi servislerin kökeni iPlayer’a dayanıyor.

 

10. Amazon Kindle

Kindle 2007 yılında piyasaya çıktığında marketteki ilk ya da en iyi e-kitap ouyucu değildi. Ancak Amazon cihazını ucuz tutarak ve zengin e-kitap arşivi oluşturarak en büyük rakibi Sony’nin önüne geçmeyi başardı. Amazon bugün İngiltere’nin e-kitap pazarının %80’inini kontrol ediyor. Sony ise bu yıl başında e-kitap okuyucularını piyasadan kaldırdı.

11. Google Android

Apple, 2007 yılında iPhone’u çıkardığında diğer telefon üreticileri biraz çaresiz kalmıştı ve iOS’a rakip olabilecek bir işletim sistemine ihtiyaç duyuyorlardı. Android ilk olarak 2005 yılında kameralar için açık kaynaklı bir işletim sistemi olarak çıktı ancak Google, Android’i 2008 yılında akıllı telefonlar için işletim sistemine çevirdi. Bugün Samsung, LG, HTC ve diğer büyük üreticiler Android’i kullanıyor.

12. Spotify

Spotify çıktığında müzik sektöründe korsanlık altın çağlarından birini yaşıyordu. Ancak Spotify ile kullanıcılara legal ve ücretsiz bir seçenek sunuldu. Kullanıcılar da bunu oldukça benimsedi. Bugün Spotify’ın 30 milyonu ücretli olmak üzere 100 milyon civarında kullanıcısı bulunuyor.

13. 4G

2008 yılında Uluslararası Telekomünikasyon Birliği 4G bağlantının standartlarını belirledi. 4G, daha önceki bağlantı protokollerine göre çok daha hızlı mobil internet, IP telefon, HD mobil TV, video konferansı ve bulut bilişim desteği ile kullanıcılara daha fazla seçenek sundu.

14. iPad

Apple 2010 yılında tablet bilgisayarı iPad’i tanıtarak bir kez daha dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Türünün ilk cihazı olmasa bile genel kullanıcının hayallerini süsleyen iPad yeni bir trend başlattı. iPad çıktığından beri tablet marketinin lideri.

16. Nissan Leaf

Elektrikli araçların üretimine günümüzde hız verildi ancak bunun öncüsü Leaf modeli ile Nissan oldu. Dünyanın en çok satan elektrikli aracı Nissan Leaf’in satışları bugün 35 ülkede gerçekleştiriliyor ve toplamda 200.000’den fazla araç satıldı.

16. IBM Watson

IBM Watson kendisine yöneltilen soruları cevaplayabilen bir yapay zeka. Watson 2011 yılında Amerikan bilgi yarışması programı Jeopardy’e katıldı ve programın en çok puan iki yarışmadıcısını yenmeyi başardı.

17. Google Srücüsüz Aracı

Google 2012’nin başından beri sürücüsüz araçlarını test ediyor. Araçlar bir süredir halka açık yollarda ilerlemekte. Sürücüsüz araçlar gelecekte insanların bir yerde bir yere gitme şeklini önemli şekilde değiştirecek.

18. Tinder

2012 yılında kullanıma açılan tanışma uygulaması Tinder gençlerin birbirleriyle tanışma yöntemini tamamen değiştirdi. Uygulamaya girdiğinizde sizin için önerilen potansiyel arkadaşlar ile karşılaşıyorsunuz ve ekranı sağa ya da sola çekerek bu kişiler ile etkileşime geçiyorsunuz ya da pas geçiyorsunuz. 2014 yılında uygulamada bir günde bir milyar kişi bu yöntemle görüntülendi ve bu sayı katlanarak artmaya devam ediyor.

19. AbioCor Yapay Kalp

2001 yılında yapılan bir operasyon ile AbioCor yapay kalp bir insana nakledilen ilk yapay kalp oldu. Bu kalbi daha önceki yapay kalplerden ayıran en büyük özelliği ise dışardan enerji ihtiyacı duymaması. Ekstra kablolara ihtiyaç duymayan kalp enfeksiyon riskini de düşürdü.

Haberin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Makyajlı 2021 Renault Megane Sedan tanıtıldı!

Uzun süredir 4. nesli ile satışta olan Renault Megane’ın, bahar aylarında hatchback ve station modelleri makyajlanmıştı. Şimdi ise makyajlanma sırası ülkemizde üretilen Megane Sedan‘a geldi.


İlginizi çekebilir: 2021 Fiat Egea Ailesi, yeni Egea Cross modeliyle birlikte tanıtıldı!

reklam
MSI reklamı

Megane hatchback ve station modelinde de olduğu gibi sedan modelde de tasarım değişikliklerini, ancak küçük detaylarda görebiliyoruz. 2021 Megane Sedan, yeni tasarıma sahip C şekilli gündüz farları ile birlikte, artık hem ön hem de arka farlarında LED teknolojisini sunmaya başladı.

Aracın ön kısmına baktığımızda yenilenen tampon ve ızgara üzerinde yer alan krom detaylar göze çarpıyor. Yan tarafa baktığımızda ise açıkça kendini belli eden farklar ise yeni jant takımları (16 ve 18 inç arasında değişen) ve kapı kolu aydınlatmaları oluyor. Aracın arka kısmında ise yenilenen LED arka farlar ve arka tamponda yer alan sahte krom egzoz uçları yer alıyor.

Makyajla birlikte Megane, kabininde ve donanımlarında ne gibi yenilikler sunuyor?

İç mekanda yapılan yeniliklerin başında GPS navigasyonu da destekleyen 10.2 inçlik dijital gösterge paneli  ve yeni 9.3 inçlik dikey bir EasyLink bilgi-eğlence ekranı yer alıyor. Android Auto ve Apple CarPlay’i desteği sunan EasyLink, ses tanıma, Google üzerinden adres arama, yakıt fiyatları ve gerçek zamanlı trafik bilgisi gibi yeteneklere sahip.

Renault, sürüş ergonomisini arttırmak adına direksiyon simidinde yer alan sürüş destek kontrolcülerini bir araya getirmiş. Kendiliğinden kararan çerçevesiz dikiz ayna, klima kontrolcülerindeki krom kaplamalar ve yeni döşemeler ise araçtaki diğer yenilikler arasında bulunuyor. Ayrıca sürücünün konforunu arttırmak adına, elektrikli olarak ayarlanabilen bir sürücü koltuğu da gelmiş.

Sezgisel bir kullanım için basitleştirilen ayarlar, yeni ortam renkleri ve motor sesi için R-Sound uygulaması gibi yeni yeteneklere sahip MultiSense sürüş modlarında da ayarlamalar yapılmış. Söz konusu modlar ise Eco, Comfort, Sport ve MySense olarak adlandırılmış.

Makyajlı Megane Sedan’ın motor seçenekleri neler?

İlk olarak ailenin benzinli üyeleriyle başlayalım. Bunlardan ilki, yeni üç silindirli 1.0 TCe  turbo benzinli motor. Altı ileri manuel şanzıman ile eşleştirilen bu ünite 113 beygir güce sahip. Diğer üye ise altı ileri manuel veya yedi ileri EDC çift kavramalı şanzımanla alınabilen, 140 beygirlik 1.3 TCe ünite.

Dizel tarafında ise tek seçenek bulunuyor. Bu seçenek, 115 beygir gücündeki 1.5 litrelik Blue dCi motor. Bu motor, altı ileri manuel veya yedi ileri EDC çift kavramalı şanzıman ile alınabiliyor. e-Tech plug-in hibrit sistemin durumu hakkında ise herhangi bir bilgi yok.

Start&Stop özellikli adaptif hız sabitleyici, yaya algılamalı aktif acil durum fren sistemi, arka çapraz trafik uyarısı ve otomatik tutma işlevine sahip elektronik park freni gibi sürüş destek sistemlerinin de araçta yer aldığını da söyleyelim.

Makyajlı Megane’ı, 2021’in başında yollarda göreceğiz.

Kaynak: Carscoops

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

TCL markası ilk yuvarlanabilir akıllı telefonla karşımıza çıkabilir!

TCL

TCL şirketinin,sızdırılan bilgilere göre, Ocak 2020 CES etkinliğinde yuvarlanabilir bir akıllı telefon yapılacağı söyleniyordu. Yılın başına tanıtılması planlanan model Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtılacaktı fakat kongre geçtiğimiz günlerde Covid-19 sebebiyle iptal edilmişti. Telefonun görüntülerine ise sızdırılan bir video sayesinde ulaştık.Ek olarak telefonda muhtemelen ekran altına gömülü görünmez kamera da göreceğiz


İlginizi çekebilir: Smartmi Grafen Isıtıcı su sıçralamaları için IPX4 sertifikasına sahip!

reklam
MSI reklamı

 TCL markasının tanıtacağı yuvarlanabilir telefon nasıl olacak?

Telefonun ekranı tamamen açıldığında tablet boyutuna ulaşıyor. Yani 4,5 inçlik ekrana sahip bir akıllı telefonun, cihazın kalınlığını önemli ölçüde değiştirmeden 6,7 inçe kadar nasıl uzayabileceği gösteriyor. Esnek arka OLED ekranlara dayalı bir teknoloji üzerine çalışan TCL, tüm ekranların 200 bin kez daraltılabileceğini ve genişletilebileceğini de ekliyor.

TCL, yuvarlanabilir akıllı telefonun 2020’nin sonuna kadar satışa sunulmayacağı duyuruldu. Ancak bu özellikteki bir telefonun piyasaya sürülmesi piyasada bir ‘’yarış’’ ortamına sebep olabilir. Dolayısıyla kısa sürede satışa sunulmasını bekliyoruz.

Video sayesinde görüntülerine ulaştığımız modelin diğer özelliklerini henüz bilmiyoruz. Ancak aldığımız duyumlara göre, TCL rakiplerinin önüne geçmek için rekabetçi bir fiyat etiketi ile piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

TCL

TCL şirketi telefona görünmez kamera da ekleyebilir!

TCL markası, piyasadaki akıllı telefonlar için çok önemli bir özelliğin patenini aldı. Alınan patent bize fütüristik bir özellik sağlıyor. Bu patent alınan patenler beraber, ön kamera ekran yüzeyinin altında ve arkadaki ana kamera görünmez şekilde bulunacak. Bu fikrin önümüzdeki yıllarda birçok akıllı telefonda yer alacağını düşünüyoruz. Zaten önümzdeki sene 1 Eylül’de tanıtılacak olan ZTE Axon 20, ekran altında kamera olan ilk akıllı telefon olma özelliği taşıyor.

Model ön tarafta kesintisiz bir ekrana ve günümüz standartlarına göre oldukça geniş bir çerçeveye sahip. Alınan patentle beraber, TCL  marka akıllı telefonun selfie kamerasının ekranın altında bulunduğunu belirtiliyor. Daha ilginç olanıysa kameraların görünmediği arka panel. Gövde, üstte gözle görülür ölçüde daha kalın. Gizli mercek görüntü sistemlerinin orda bulunduğunu tahmin ediyoruz.

Yılın başlarında görünmez kamera özelliği ile OnePlus Concept One’ı görmüştük. TCL’nin de benzer bir teknolojiyi kullandığını düşünüyoruz. TCL’nin patentli telefonunun sağ tarafında, ses açmak ve ayarlamak için düğmeler görüyoruz. Sol ve üst tarafta düğme bulunmuyor. Altta ise yalnızca USB-C girişi var. Telefon renk değiştiren bir arka kapağa sahip ve kullanılmadığı zaman kamera görünmüyor.

Devamını oku

Genel

2021 Fiat Egea Ailesi, yeni Egea Cross modeliyle birlikte tanıtıldı!

Fiat‘ın uzun zamandır piyasada olan Egea ailesi makyajlandı. Makyajla birlikte aileye, Egea Hatchback’in yükseltilmiş hali olan Egea Cross modeli de eklendi.


İlginizi çekebilir: 2.8 saniyede 100 km/s hıza ulaşan, 800 beygirlik Audi TT RS!

reklam
MSI reklamı

Aracın dış tasarımına baktığımızda, ön kısımda küçük ama etkili değişimler görüyoruz. Değişen Fiat logosu, yenilenen ızgara, sis farlarının etrafındaki yeni çerçeve ve en dikkat çeken kısım olarak yeni LED ön farlar bulunuyor.

Aracın arka tarafına doğru baktığımızda ise yeni LED arka farlar haricinde dikkat çeken bir değişim bulunmuyor. Ayrıca yeni tasarımlara sahip 16 ve 17 inç büyüklüğünde jantlar da makyajla birlikte gelen değişiklikler arasında bulunuyor. Önceden de belirttiğimiz üzere, bu bir makyaj olduğu için çok büyük değişiklikler pek fazla miktarda değil.

Makyajlı Egea Ailesi’nin kabinine baktığımızda ise bir dizi yenilik bizleri karşılıyor. 7 inçlik yeni dijital gösterge paneli ve 10.25 inçlik UConnect 5 bilgi-eğlence sistemini merkeze alan kabinde, yeni bir direksiyon simidi ve yeni bir vites topuzu yer alıyor.

Anahtarsız giriş ve çalıştırma, ayak hareketiyle açılabilir elektrikli bagaj kapağı, şerit takip yardımcısı, kör nokta uyarı sistemi, trafik levhası tanıma ve kablosuz şarj bölmesi gibi yenilikler de makyajla birlikte Egea’da sunulmaya başlanmış. Ayrıca Okyanus Mavisi ve Egea Cross’a özel turuncu tonlarındaki bir renk ise makyajla birlikte Egea’nın renk seçenekleri arasına katıldı.

Ailenin yeni üyesi Egea Cross

Hatchback, sedan ve station wagon karoserleriyle hayatımıza giren Egea, artık Egea Cross adında bir seçeneğe daha sahip. Günümüzün yükselişteki crossover pazarına kayıtsız kalmak istemeyen Fiat, markanın en çok satılan üyelerindenbirine böyle bir seçenek ekleyerek kendine yer edinmek istiyor gibi görünüyor. Esasen hatchback modelin yaklaşık 4 cm yükseltilmiş hali olan  Egea Cross, plastik dodikler, gümüş tavan rayları, gri renkli aynalar ve arazi tipi tasarıma sahip tamponlar gibi detaylara da sahip.

Egea Cross, üç farklı donanım paketiyle satışa çıkacak. Bunlar City Cross, Cross ve Cross Plus şeklinde isimlendirilmiş. Fiat Türkiye’nin söylediğine göre Egea Cross‘un giriş seviye donanımlı modeli, %50’lik ÖTV diliminde kalacak.

Makyajla birlikte Egea’ların performans verileri nasıl oldu?

Yeni 1.0 litrelik 3 silindirli benzinli FireFly motor, 100 beygir güç ve 190 Nm tork değerlerine sahip. 1.4 litrelik benzinli motor ise 95 beygir güç ve 127 Nm tork değerlerini korumuş. Ayrıca Fiat, 1.0 litrelik yeni motorun, emisyon ve tüketim değerleriyle gurur duyduğunu da belirtti.

Dizel tarafında ise 1.6 litrelik Multijet motor, 10 beygirlik artışla artık 130 beygir güce sahip. Tabi 1.6 litrelik Multijet‘in 95 beygirlik bir seçeneğinin de  olduğunu belirtelim. Şanzıman seçenekleri ise eskisi gibi 6 ileri manuel ve 6 ileri DCT olarak korunmuş.

Makyajlı Egea’lar, Ocak 2021‘de satışa çıkacak. Fakat fiyatlandırma ile ilgili henüz bir bilgi bulunmuyor.

Kaynak: Carscoops, Motor1 TR, Fiat Türkiye

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler