Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

2022 iPhone modelleri 4nm işlemciyle gelebilir!

iphone

Hali hazırda iPhone 12 serisinde kullanılan kullanılan Apple A14 Bionic, yeni iPad Pro ve Mac ekosistemine can veren M1 yonga setlerinin her ikisi de aynı 5nm TSMC fabrikasında üretiliyor, ancak iki ürün hattı gelecek yıl birbirinden ayrılacak


Bakmakta fayda var: Xiaomi Redmi 9T İncelemesi | En İyi Yerli Üretim Xiaomi !


Apple iPhone 14 serisi yonga seti 4nm sürecinde üretilecek, bir sonraki büyük M serisi yonga sürümü ise Nikkei Asia’ya göre, daha gelişmiş 3 nm üretim sürecini temel alacak. Bu sürecin yılın ilerleyen zamanlarında nasıl şekilleneceğine de göreceğiz. Ayrıca  iPhone 13 için A15 yonga seti, TSMC’de N5’e kıyasla saat hızında %5 artış veya güçte %10 azalma sunan yenilenen N5P sürecinde üretiliyor. M1X’in de N5P kullanması bekleniyor. Apple, bu yıl sonbahar aylarında iPhone 13’ü tanıtacak ve ek olarak yeni MacBook Pro’lar da Eylül ayında piyasaya sürülecek. TSMC, 4nm (N4) sürecinin gelişimini planlanandan önce tamamlamayı başardı. Bununla birlikte MediaTek, bu yılın sonunda veya 2022’nin başlarında bir 4nm yonga setini çıkartacak ilk şirket olabilir. 2022’nin sonraki yarısında TSMC, üretim kapasitesinin çoğunda iPhone 14 çipleri için odaklanacak. N4’ün üretim sürecinin performans avantajları henüz açıklanmadı.

Next year's iPhone will use a 4 nm chipset, the iPad Pros will get more advanced 3 nm chips

Ancak 3nm (N3) üretim süreci, işlerin ilginçleşmeye başladığı yer olarak kabul ediliyor. Çünkü TSMC, Apple ve Intel olmak üzere iki büyük müşteriyle iş yapmaya hazırlanıyor. Sızıntılara göre, piyasaya çıkan 3nm çipli ilk cihazlar muhtemelen yeni iPad modelleri olacak. Muhtemelen bu cihazlarda yeni M2 yonga setlerine sahip iPad Pro modelleri olabileceği anlamına geliyor. Intel’in dizüstü bilgisayar ve sunucu yongalarının 3nm üretim süreci üzerine kurulmasını istediği ve hatta Apple’dan daha yüksek bir hacimli bir alışveriş olacağını bildiriliyor. Intel’e işlemci üreten diğer fabrikaların , gelecekteki işlemcileri de geciktiren 10nm süreci ile yıllardır baş etmeye  çalışıyor, ek olarak 7nm’nin 2023’e kadar olması beklenmiyor. Hal böyle olunca da teknoloji devini çip üretiminin bir kısmını TSMC’ye dış kaynak sağlamaya yönlendiriyor.

iphone

Mevcut N5 süreciyle karşılaştırıldığında, N3’ün performansta %10-15 artış veya güç kullanımında %25-30 azalma sunması bekleniyor. İlginç bir şekilde, Nvidia, ARM mimarisini kullanarak sunucu CPU işine giriyor. İlk çip (Grace) 2023’te geliyor ve TSMC’nin mevcut 5 nm üretiminde kullanacak (o zamana kadar ucuz ve yüksek verim oranına sahip olacak). Şirketin ayrıca çalışmalarında 5 nm GPU da (Hopper) bulunuyor.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Eren İmdat

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir