Sosyal medya

Haber

2021’in En Çok İndirilen Uygulamaları Hangileri? İşte Liste

Her yıl hangi uygulamanın en iyi olduğunu belirlemede sosyal medyanın çok fazla etkisi olduğu gerçeği inkar edilemez, ancak hangi uygulamanın en çok indirileceğine kullanıcılar karar verir.


İlginizi Çekebilir; Microsoft’un Sesli Asistanı Cortana’nın Başka Bir İsimle Adlandırılacağı Ortaya Çıktı


2021 yılının en çok indirilen uygulaması olma yarışı için devam eden birçok uygulamanın olduğu görüldü. Facebook, Telegram, WhatsApp, YouTube ve TikTok‘un hangisinin galip geleceği konusunda kıyasıya mücadele ettiğini gördük.

En iyi Google Play ve Apple App Store uygulamalarının App Figures yılsonu analizine göre, TikTok, son 12 ayda en çok indirilen yaklaşık 586 milyon indirme ile 2021’in en çok indirilen uygulaması oldu. Bunu 2. sırada 566 milyon indirme ile Instagram izledi. 3. sırada Facebook, 474 milyon, WhatsApp ise 444 milyon indirme ile 4.sırada yer aldı.

Senor Tower‘dan bir başka rapor, dünya genelindeki uygulamalara yapılan Tüketici harcamalarının bu yıl 133 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor. Bu, tüketici harcamalarında neredeyse %20’lik bir büyüme ile geçen yıl grafiğine kıyasla büyümede oldukça büyük bir eğri gösteriyor. 2021 yılı boyunca, TikTok‘un uygulamanın geçen yıla göre yaklaşık %67 daha fazla olan 2 milyar civarında bir gelir elde ettiğini görüldü.

App Figures istatistiklerine dönecek olursak, milenyum kuşağının en popüler platformlarından biri olan Instagram ve Z kuşağı, pandemi ve dünyada olup biten her şeyle lider panosunda 2. sırayı aldı, bu uygulama insanların yaşadığı bir yerdi. kendilerini ifade ettiler ve güvende hissettiler.

Facebook ve WhatsApp, Instagram da ilk 5’te olmak üzere 3. ve 4. sırada kaldı, Meta’nın mobil medya platformları üzerinde güçlü bir hakimiyeti olduğunu söyleyebiliriz. Telegram‘ın bu yıl 500 milyondan fazla aktif kullanıcıyla ilk 5’e girerek büyük ilerlemeler kaydettiği görüldü.

Snapchat (328 milyon indirme), Facebook Messenger (322 milyon indirme), Zoom (309 milyon indirme), Capcut (223 milyon indirme) ve Google Meet (210 milyon indirme) gibi platformlar da ilk 10’da yer aldı.

Şimdi, bu uygulamaların geleceğini, gelecek yıl da hangisinin en üstte kalacağını tahminine gelecek olursak TikTok, kullanıcılarında kademeli olarak büyük bir artış elde ettiğinden, Facebook ve TikTok‘un önümüzdeki yıl boyun eğenebileceğini düşünülüyor, VR ve Facebook‘un devrim yaratan metaverse konsepti de insanların gelecek yıl arayacakları bir şey.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Serhat SARIMLI

Bilim, teknoloji, yazılım alanlarına ilgi duyan, okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir