Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

200 MP Kameralı İlk Telefonu Orta Segmentte Görebiliriz

200 mp sensör

Yüksek megapiksel değerleri konuşulmaya başladığında, akıllara -her zaman olmasa da- genellikle amiral gemisi dediğimiz segmentteki akıllı telefonlar geliyordu. Bu durum, son birkaç yılda zaman içinde değişmeye başladı ve artık orta segmentte bile 108 MP gibi yüksek çözünürlüklü kameralar görebiliyoruz. Şimdiyse, aldığımız ön bilgiler gösteriyor ki kısa bir süre sonra 200 MP çözünürlüğe sahip kameraları konuşmaya başlayacağız. Hem de orta segmentte…


İlginizi çekebilir: Prime Gaming’den Ücretsiz: Football Manager 2021 ve Need For Speed: Hot Pursuit Remastered


200 MP çözünürlüklü kameralara hazır mıyız

Ürettikleri akıllı telefonların kameralarında yüksek megapiksel değerleri sunmak, markalar için adeta bir pazarlama unsuru haline gelmiş durumda. Halbuki yüksek çözünürlüklerle çekilen fotoğraflar, sosyal medya kullanımlarında platformlardan tarafından sıkıştırılma işlemine uğruyor ve çözünürlükte kayıp yaşanıyor; telefon hafızasında çok fazla yer kaplıyor, ve standart bir bilgisayar ekranında görüntüye yakınlaştırılmadıkça veya görüntü içinde kırpma işlemi yapılmadıkça aradaki fark anlaşılmıyor bile. Buna rağmen markaların yüksek çözünürlük konusunda bu kadar ısrarcı olması, aynı zamanda müşterilerin konuya yaklaşımıyla da alakalı. Yüksek çözünürlüklü kameraların daha iyi fotoğraf çektiği algısına kapılan müşteriler, bu noktada kamera çözünürlüğünü fotoğraf kalitesiyle ilişkilendirerek satın alma kararı verebiliyorlar. Böylelikle bir kısır döngü oluşuyor ve markalar birbirleriyle yarışarak daha yüksek çözünürlükte kameralara sahip telefonları müşterilerine pazarlamaya çalışıyorlar.

200 mp

Bu döngüye katılma potansiyeline sahip olduğunu düşündüğümüz hamlelerden biri de, Samsung tarafından gelmek üzere. Şirketin, üzerinde çalıştığı yeni ISOCELL HP1 sensörüyle, 200 MP gibi yüksek bir çözünürlüğe sahip bir kamera modülü elde edilebilecek. İşin ilginç yanıysa, bu sensörün ilk olarak orta segmentte yer alan bir akıllı telefona gelmesi bekleniyor. Hatta Xiaomi tarafı yine bu konuda biraz hızlı davranarak; Samsung’un bu yeni sensörünü yeni çıkacak olan akıllı telefonlarında kullanan ilk marka olabilir.

200 MP çözünürlüğe sahip olacağı söylenen bu yeni sensörün ne kadar verimli olacağı gibi sorular da hala birçok kişinin kafasının karışmasına neden oluyor. Açıkçası biz de bu yeni sensörü büyük bir merakla karşılayacağız gibi gözüküyor fakat en büyük umudumuz ve isteğimiz de, yeni üretilecek olan bu sensörün birçok anlamda yenilik de sunarak; benzerlerini geride bırakması ve mobil fotoğrafçılığı daha dinamik bir hale getirmesi yönünde. Bakalım söz konusu ISOCELL HP1, pazardaki yerini aktif olarak aldığında kullanıcılara ve teknoloji severlere neler düşündürecek.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Salih Eray Okan

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval