Sosyal medya

Genel

YouTube, 16:9’dan Büyük Ekranlar İçin Tam Ekran Modu Getirdi!

Samsung Galaxy S8, Note8, iPhone X, Huawei Mate 10 gibi modellerde popülerleşen 18:9 ve civarı değerler için YouTube tam ekran modu getirdi.

Son dönemde piyasaya çıkan LG G6, iPhone X, Samsung Galaxy S8 ve Note8 ile Huawei Mate 10 gibi telefonlarda uzayan ekran sebebiyle klasikleşen 16:9 ekran oranı değeri 18:9 civarına çıktı. Bazı telefonlarda bu nedenle YouTube ve Netflix gibi mecralarda tam ekran video izlemek mümkün olmaz iken telefonlar kendi ayarları ile bu görüntüyü ekrana yayma amacındalardı.

Fakat son dönemde artan bu durum nedeni ve hatta kendi Pixel 2 XL modelinde de bu oranı kullanan Google, YouTube servisinde güncellemeye gitti. iOS ve Android sürümlerinde getirilen güncelleme ile artık YouTube videolarını bahsettiğim telefonlarda da tam ekran izleyebileceksiniz.

reklam
Aorus reklamı

Videoyu açtığınızda tek yapmanız gereken ise iki parmağınızı ayırarak, yani yakınlaştırma hareketi yaparak tam ekran moduna geçirmek. Görüntü kenar boşlukları oranında yakınlaştırılarak sağlanacak ve böylece ufak üstten ve alttan görüntü kayıpları ile siz de video keyfinizi elinizdeki telefonun tüm ekranını kullanarak yaşayabileceksiniz.

Adventure İstanbul

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

1 yorum

1 yorum

  1. Yok

    14 Ağustos 2018 at 22:59

    19:9 ekranlar içinde yani çentikli cihazlar içinde yapsınlar.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

YouTube HDR Xbox One desteği sonunda geldi

youtube hdr

Google tarafından bildirildiğine göre yeni nesil Xbox Series S ve Series X konsollarının yanında; artık bir önceki nesil Xbox One ve One S konsollarından da Youtube videoları HDR kalitesiyle izlenebilecek.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Flat Panels HD tarafından keşfedildiği üzere Youtube üzerinden Xbox One konsollarından birinde açılan videolarda; konsolun videoyu PQ Rec.2020 HDR formatında oynattığı görülebiliyor. Youtube HDR videoları aynı zamanda artık daha canlı ve renkli de görünüyorlar. Videonun en üst sunduğu çözünürlük ise konsola göre değişiklik gösteriyor. Xbox Series X 4K 60fps desteği verirken Xbox One S 1440p HDR çözünürlükle beraber 60fps görüntü sunuyor.

youtube hdr

Adventure İstanbul

Xbox One daha önceden HDR kalitesini Netflix ve Prime Video gibi platformlar için bir süredir destekliyordu. Yine düşülen nota göre Microsoft firması Xbox üzerinden Youtube videolarına gelecek HDR desteğinden 2017 yılından beri bahsediyordu. Bu desteğin gelmesinin neden bu kadar uzun sürdüğü tabii ki yoruma açık. Ancak Microsoft ve Youtube firmalarının HDR desteğinin Windows 10 için düzgün çalışması için de daha önceden uğraştıkları hafızalarda tazeliği koruyor.

Youtube HDR desteğinden biraz bahsedecek olursak, bahsedilen formattan yararlanan platformdaki bazı videolar oldukça iyi kalitede videolar sunabiliyorlar. Video kalitesinin işlevselliği ise Netflix gibi platformlarda sunulandan çok daha fark edilir seviyede. Dolayısıyla daha çok video üreticisinin bu kalitede video çekmeye teşvik edilmesi kullanıcılar açısından iyi haber teşkil ediyor diyebiliriz.

Devamını oku

Genel

Temassız teknoloji asansör tuşuna basma hareketini taklit ediyor

temassız

Çokça tekrarlandığı ve uyarıldığı üzere artık herkesçe bilinen bir şey var; temassız bir yaşam. Yani yıkanmamış ellerin göze ve yüze götürülmemesi gerektiği. Çünkü virüs yüzeylerde yeterince süre hayatta kalabiliyor.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Dolayısıyla da bu süreç içerisinde temassız teknolojilerde hatırı sayılır bir yükseliş görülmüş durumda. Bunlardan birine imza atan Singapur stüdyosu Stuck Design da asansörü kullanan kişilerin herhangi bir tuşa temas etmeden istedikleri yere gidebilecekleri bir sistem kurdu. Stüdyo tarafından geliştirilen Kinetic Touchless (Kinetik Temassız) teknolojisi, bir insanın parmağının hareketini taklit edip, dokunarak tuşa basılma tepkisini gösteriyor.

Veri olarak hareketi kullanma metodunu uygulayarak çalışan sistem, böylelikle direkt temas gerektirmiyor ve mesafeli hareketleri taklit edebiliyor. Stüdyonun söylediğine göre teknolojinin sunduğu temassız etkileşim türü çeşitli hareketler de içerebiliyor. Yani kullanıcının eliyle itme veya çekme hareketleri yapması durumunda, buton içeri veya dışarı hareket edebiliyor. Kayan bir hareket tercih edilmesi durumunda ise birkaç tuş birden kullanıcının parmağını takip edebiliyor.

Adventure İstanbul

temassız

Stuck Design, salgın sürecinde çıkan birçok temassız teknolojilerin statik sensörle birlikte aktif olan butonu belirtmek için ışık veya ses kullandığını söylüyor. Bunun için Kinetic Touchless ile ses ve ışığın da ötesine geçildiğini söyleyen stüdyo, temassız teknolojilere yeni bir yaklaşım getirildiğini belirtiyor.

Yukarıda da görülebileceği üzere stüdyo şu anda çalışan bir prototip geliştirmiş durumda. Ancak teknoloji anlık olarak hala bir deney statüsünde olup asansörlerde yerini alabilmiş değil.

Devamını oku

Aksesuar

100W Hızlı Şarj Destekli GaN Teknolojili Adaptörler!

Yazan:

Mobil aksesuar üreticilerinden olan Mcdodo, 100W hızlı şarj destekli GaN teknolojili adaptörler akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlar için bugüne kadarki en yüksek şarj hızı sunan adaptörler üretti.Tüm dünyayla aynı anda Türkiye’de 499 TL’lik fiyatıyla satışa çıkacak.


İlginizi Çekebilir: Mcdodo, Mobil Aksesuar Ürün Gamını Genişletiyor!

reklam
Aorus reklamı

Galyum nitrür isimli yarı iletkenle üretilen GaN şarj adaptörleri hızlı şarj dünyasında öne çıkmayı hedefliyor. Silikon temelli geleneksel şarj cihazlarından daha az parçaya ihtiyaç duyduğu için ufak boyutlarda ama daha yüksek çıkış verebilen bu teknoloji, Mcdodo’nun da üzerinde çalıştığı en önemli konulardan biriydi. Mcdodo’nun tasarımıyla da oldukça iddialı olan 100W GaN şarjları, en hızlı şarj sürelerini en ufak boyuttaki adaptörlerle sunduğunun altını çiziyor. Bünyesinde birden fazla port barındıran Mcdodo GaN şarjlar, aynı anda akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlar için kullanılabiliyor. Özel koruma teknolojisi ile cihazları güvenli bir şekilde şarj ettiğini de belirtiyorlar.

Adventure İstanbul

 

Mcdodo GaN 65W şarj adaptörü Samsung marka bir akıllı telefonu 90 dakikada yüzde 100 şarj edebildiğini iddia ediyor. 124 gramlık ağırlığıyla da taşıma kolaylığı sağlayan ve Type-C üzerinden 90 dakika içinde Macbook Pro ve MacBook Air’i hızlı şekilde tam şarj edebildiğini iddia ediyor. iPhone hızlı şarjıyla ise 30 dakikada yüzde 50 şarj imkanı sunduğunu belirtiyor.

 

Mcdodo GaN 100W şarj adaptörü Samsung marka bir akıllı telefonu 70 dakikada yüzde 100 şarj edebildiğini belitiyor. Yine Type-C üzerinden 70 dakika içinde Macbook Pro ve MacBook Air’i hızlı şekilde tam şarj edebiliyor. iPhone hızlı şarjıyla ise 20 dakikada yüzde 50 şarj imkanı sunuyor.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler