Sosyal medya

Haber

Yapay zekanın ihtiyaç duyduğu 5 meslek

Uluslararası vergi, denetim ve danışmanlık şirketi KPMG, yapay zeka teknolojisini iş süreçlerine entegre etmek isteyen şirketlerde 5 yeni mesleğin öne çıktığını açıkladı. Şirketlerin İK birimleri, yapay zeka mimarı, yapay zeka ürün yöneticisi, veri bilimci, yazılım mühendisi ve yapay zeka ahlak bilimcisi kadrolarına yer açmaya başlıyor.


İlginizi çekebilir: Google’a 50 Milyon Euro ceza!

reklam
MSI reklamı

Yeni meslekler oluşuyor

Şirketlerin üst düzey yöneticilerinin ve yönetim kurullarının gündeminin ilk sıralarında yer alan yapay zeka teknolojisi, istihdam politikalarını yeniden şekillendiriyor. Yapay zeka uygulamalarını tüm operasyonel süreçlere entegre etmek isteyen şirketler, yeni mesleklere kapılarını aralıyor.

KPMG Türkiye Danışmanlık Şirket Ortağı Tanıl Durkaya, gelişen teknolojinin iş dünyasına yeni meslekler kazandırdığını söyledi. Bu mesleklerin, teknoloji uygulamalarından doğan ihtiyaca göre belirlendiğini vurgulayan Durkaya, bilişim teknolojisi alanında faaliyet gösteren Hesaplama Teknoloji Endüstrisi Birliği’nin verilerine dikkat çekti. Durkaya, “CompTIA’ya göre, Ocak-Eylül 2018 tarihleri arasında doğuş sürecindeki teknolojik mesleklere talep yüzde 63 oranında arttı. Yapay zeka uzmanları talep gören meslekler arasında ilk sıralarda yer alıyor.” dedi.

Yapay zeka mimarı: Bu uzmanlar, şirketlerin tüm iş süreçlerini inceledikten sonra yapay zekanın nasıl konumlandırılacağına ve hangi görevleri üstleneceğine karar veriyor. Yapay zeka mimarları ayrıca yapay zeka kullanımının performansa etkilerinin değerlendirmesinden ve sıradan işlerden kurtulan insan kaynağının asıl işlere odaklanmasının optimize edilmesinden de sorumlu.

Yapay zeka ürün yöneticisi: Yapay zekan mimarlarıyla yakın çalışan bu yöneticiler, farklı takımlar arasında irtibat kurup, yapay zeka teknolojisine geçişin sorunsuz yaşanmasını sağlıyorlar.İnsan kaynaklarıyla da dirsek temasında olan yapay zeka ürün yöneticileri, insanlar ve makinelerden en iyi performansı alabilmek için gerekli olan organizasyonel değişikliklerin belirlenmesi görevini üstleniyor.

Veri bilimci: Her geçen gün artan veri yığınları arasından gerekli olanları ayıklayarak bunlardan anlamlı iç görüler çıkarmak için veri bilimcilere her zaman ihtiyaç olacak.

Yazılım mühendisi: Bu yazılım mühendisleri mevcutlardan farklı eğitiliyor. Çünkü yapay zeka teknolojisinin deneme safhasından tüm süreçlere geçirilmesi firmaların karşılaştığı en önemli sorun. Bu noktada veri bilimcilerden gelen bilgileri işleyerek yapay zekanın kullanıma alınacak seviyeye getirecek kişiler yazılım mühendisleri.

Yapay zeka ahlak bilimcisi: Yapay zekanın yaratacağı sosyal ve ahlaki etkilerle, firma standartlarını ve mesleki ahlak kurallarını uyumlu hale getirme görevini yapay zeka ahlak bilimciler üstlenecek.

Gibi meslekler yapay zeka konusunda sıralandı.

Teknoloji tutkunu, yazılım meraklısı bir teknoloji editörü.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil

PlayStation uygulamasına PS5 desteği ve sohbet özellikleri geldi

Yazan:

12 Kasım’da piyasaya sürülecek PlayStation 5 öncesi Sony, Android ve iOS platformlarındaki ‘PlayStation App’ uygulamasını güncelledi. Güncelleme, tepeden tırnağa yenilenmiş bir kullanıcı arayüzü, sesli sohbet desteği ve yerel PS Store entegrasyonu gibi önemli yenilikleri beraberinde getiriyor.


İlginizi çekebilir: Sony onayladı: PS5, Netflix ve Spotify gibi hizmetleri destekleyecek

reklam
MSI reklamı

Sony, insanların PS4 ve PS5’teki oyun deneyimlerini geliştirmek maksadıyla bugün PlayStation mobil uygulamasına kapsamlı bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme, yaklaşık iki hafta sonra en yeni oyun konsolu PS5’i piyasaya sürecek olan Sony’nin, konsolu mobille olabildiğince uyumlu hale getirmek istediğini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

Evvela güncellemeyle PlayStation uygulamasında değişen en önemli şey, kullanıcı arayüzü. Sony, uygulamayı artık sadece basit bir yardımcı araçtan ziyade oyuncuların birbirleriyle etkileşim kurabileceği bir sanal ortam haline getirmek istiyor. Bu kapsamda uygulamaya eklenen yeni ana sayfada birbirlerini arkadaş olarak eklemiş olan kullanıcılar, birbirlerinin o an için ne oynadıklarını hızlı bir şekilde görebilecekler.

Ayrıca Sony ekosistemine dahil olan kullanıcılar yine bu ana ekranda son oynadıkları oyunlarla ilgili ayrıntılara hızlıca erişebilecekler.

PlayStation App uygulamasının yeni tasarımı

PlayStation app

 

Yeni PlayStation uygulamasıyla PS5 arasındaki uyumluluk, PS4’le olan uyumluluğa göre büyük ölçüde arttı. Bildiğiniz üzere şu ana kadar, PS4 oyuncuları bu uygulamayı kullanarak konsollarına uzaktan oyun sadece oyun indirebiliyordu ve böylesine bir imkan oyuncuların hayatını aşırı derecede kolaylaştırıyordu. İşte Sony, hayatı daha çok kolaylaştırmak adına, PlayStation uygulamasıyla PS5’e uzaktan oyun indirmekle beraber artık indirilen oyunu uzaktan başlatmaya da izin veriyor. Ayrıca eğer isterseniz direkt olarak uygulamayla PS5’inizde oturum açabiliyorsunuz.

Ve en önemlisi kullanıcılar uygulamayla PS5’in depolama alanını uzaktan yönetebilecek, yer açmaları gerektiğinde bunu uygulama üzerinden kolaylıkla halledebilecekler.

PlayStation mobil uygulamasına gelen diğer tüm yenilikler:

  • Mesaj entegrasyonu: Normalde bağımsız bir uygulama olan PS Messages, artık PlayStation’un Android ve iOS uygulamasına entegre edildi. Böylelikle ayrı bir uygulama indirmeye gerek kalmadan kullanıcılar birbirleriyle sadece tek bir yerden mesajlaşabilecekler. Bu arada Sony, PS Messages uygulamasının da artık kullanılamayacağını söyledi.
  • Sesli Sohbet ve Gruplar: Grup oluşturmak ve toplam 15 kişiyle sesli sohbet yapabilme desteği, bu güncellemeyle PS mobil uygulamasına geldi.
  • PS Store entegrasyonu: Kullanıcılar artık yine harici bir uygulama indirmeye gerek kalmadan, PlayStation mobil uygulamasını kullanarak PS Store’a erişebilecek ve buradan oyunları, konsollarına uzaktan indirebilecekler.

Sony, yeni güncellemeyi bugünden itibaren iOS 12.2 ve üzeri ya da Android 6.0 ve üzeri işletim sistemine sahip olan akıllı telefon kullanıcıları için yayınladığını söyledi. Fakat ilginç bir şekilde güncelleme bu yazının yazıldığı tarihte ne App Store ne de Google Play Store’da bulunamıyor. Hatta Sony’nin YouTube kanalındaki tanıtım videosunun altında da kullanıcılar bu durumla esprili bir şekilde dalga geçiyorlar. Anlaşılan o ki güncellemenin ulaşması birkaç gün sürecek.

Devamını oku

Google

Chrome, Android için kayan ekran görüntüsünü destekleyecek

Yazan:

google chrome android

Android işletim sistemi, kullanıma sunulduğu ilk günden bu yana ekran görüntüsü alma özelliğine sahip bir platform. Aradan uzun yıllar geçmesine karşın, söz konusu özellik herhangi bir değişikliğe uğramadan basit bir işleyiş mantığıyla yoluna devam etti. Fakat bu durum çok uzun sürmeyecek. Zira, Google Chrome çok yakında kayan ekran görüntüsü alma özelliği ile karşımıza çıkacak.


İlginizi çekebilir: Google Chrome IETF QUIC ve HTTP / 3 desteğine kavuşuyor

reklam
MSI reklamı

Raporda özelliğe ait kayıtlara ulaşıldı

Yeni raporlara bakılacak olursa, Google tarafından yeni bir özellik üzerinde çalışılıyor. Google Chrome tarayıcıda kayan ekran görüntüsü alma özelliği Android kullanıcılarına sunulacak. Özelliğin şu an için kararlı bir sürüme sahip olmadığını belirtelim. Raporda özellik ile ilgili bazı kayıtlara ulaşıldı. Aşağıdaki görselde görüldüğü üzere, Android kullanıcıları yakın bir dönemde Google Chrome ile kayan ekran görüntüsü alabilecekler.

google chrome

Chrome ile tüm web sitesi tek görselde

Söz konusu özelliğin henüz test edilebilecek bir versiyona sahip olmadığını belirtelim. Fakat özelliğin tam olarak nasıl bir işleyişe sahip olacağı büyük oranda belli. Google Chrome üzerinde açılmış olan bir internet sitesinin uzun ekran görüntüleri alınabilir, düzenlenebilir ve paylaşılabilir olacak. Özellik kullanıma sunulduğunda, bir internet sitesinin tamamını tek bir ekran görüntüsüne sığdırabilme özelliği kullanılabilir olacak.

google chrome
Android işletim sitemini kullanan birçok marka, kendi arabirimleri üzerinden söz konusu özelliği daha önce kullanıma sunmuştu. Markalar bu özelliğe farklı isimlendirmeler kullansalar da, ana fikir hepsinde aynı şekilde ilerliyor. Google halihazırda Android 11 için kayan ekran görüntüsü alma özelliği üzerinde çalışıyor. Şirket aynı özelliği Chrome tarayıcısına ekleyerek, diğer Android kullanıcılarına da en azından tarayıcı özelinde bu özelliği sunmuş olacak.

Devamını oku

Ekran Kartı

AMD, Radeon RX 6000 ekran kartlarını duyurdu!

AMD, düzenlediği çevrimiçi tanıtım etkinliğinde RDNA 2 mimariye sahip yeni ekran kartı modellerini duyurdu. Radeon RX 6000 ekran kartları, en büyük rakibi olan NVIDIA GeForce RTX 3000 serisine kıyasla fiyat avantajı ile öne çıkıyor!


İlginizi çekebilir: Makyajlı 2021 Renault Megane Sedan tanıtıldı!

reklam
MSI reklamı

Radeon RX 6000 serisi, NVIDIA’ya karşı rekabeti kızıştıracak!

NVIDIA’ya güçlü bir cevap vermesi uzun süredir beklenen AMD, RX 6000 serisi ekran kartlarıyla bu bekleyişi sonlandırdı. Radeon RX 6800, RX 6800 XT ve RX 6900 XT şeklinde üç model barındıran seri, 7 nm üretim tekniğini koruyor. Optimizasyon çalışmaları sayesinde %50’ye varan performans artışı elde edilirken, asıl atılımın 2022 yılında tanıtılacak RDNA 3 mimari ile gerçekleşeceği belirtildi. Dolayısıyla yeni nesil Big Navi GPU üzerine geliştirmeler artarak devam edecek.

Radeon RX 6900 XT özellikleri

AMD Radeon RX 6900 XT modeli, RDNA 2 serisinin en güçlü ekran kartı unvanının sahibi oluyor. Navi 22 GPU’nun bütün gücünü kullanan ekran kartı, bunu bünyesinde barındırdığı 80 CU (4.608 Stream çekirdeği) ile başarıyor. 2250 MHz’e kadar hız aşırtma uygulanabilen RX 6900 XT’de 16 GB GDDR6 VRAM kullanılmış. Ayrıca 128 MB Infinity Cache önbellek özelliği de oyunlarda performansı artıran bir diğer yenilik olarak dikkat çekiyor.

300W TBP değerine sahip olan RX 6900 XT, görünüşe göre 4K oyun performansında NVIDIA GeForce RTX 3090’ı oldukça zorluyor. Radeon RX 6000 serisinin en güçlü kartı pek çok güncel oyunda başa baş performans sergilerken, Battlefield V’de ise neredeyse %20 oranında fark atıyor.

8 Kasım’da satışa sunulacak Radeon RX 6900 XT’nin fiyatı 999 dolar olarak açıklandı. Ekran kartının en yakın rakibi GeForce RTX 3090’dan tam 500 dolar daha ucuz olduğunu da belirtelim.

Radeon RX 6800 XT özellikleri

AMD Radeon RX 6800 XT modeli, daha çok serinin fiyat/performans kanadına odaklanıyor. En üst model olan RX 6900’e kıyasla işlem ünitesi tarafında kırpılma görülürken, bunun dışında iki ekran kartı da benzer özellikler taşıyor. Navi 22 GPU’da 72 CU (4.608 Stream çekirdeği) yer alırken, 2250 MHz boost frekansı ise aynen korunuyor. Ayrıca 16 GB GDDR6 VRAM ve 128 MB Infinity Cache önbellek de RX 6800 XT’de yer alan özellikler arasında bulunuyor.

Radeon RX 6000 serisinin ortanca modelinde TBP değeri 300W olarak belirtiliyor. Performans tarafında da yine üst seviye oyunları taşıyabilecek yeterlilik sunuluyor. NVIDIA GeForce RTX 3080 modeliyle yapılan karşılaştırmalarda Radeon RX 6800 XT’nin üstünlüğü göze çarpıyor. Üstelik 20W’lık güç avantajı da RX 6800 XT’nin daha verimli bir ekran kartı olduğunu gösteriyor.

18 Kasım’da satışa sunulacak Radeon RX 6800 XT modelinin fiyatı 649 dolar olarak açıklandı. Bu noktada da AMD’nin NVIDIA’ya kıyasla 50 dolar civarında fiyat avantajına sahip olduğunu belirtelim.

Radeon RX 6800 özellikleri

Radeon RX 6000 serisindeki son ekran kartı olan RX 6800 ise fiyat odaklı geliştirilen Navi 21 grafik birimini temel alıyor. 60 CU (3.840 Stream çekirdeği) barındıran kartta 16 GB GDDR6 bellek ve 128 MB Infinity Cache önbellek kullanılmaya devam ediyor. Ayrıca 2105 MHz’e kadar çıkabilen frekans saat hızı ve 250W TBP değeri de dikkat çeken diğer detaylar arasında yer alıyor.

 

En büyük sürprizini RX 6800 modeline saklayan AMD, başlangıç ekran kartında dahi 4K/60 FPS oyun deneyimini hedefliyor. Hatta kartın 4K çözünürlükte GeForce RTX 2080 Ti ekran kartıyla olan kıyaslamasına bile yer verilmiş. 18 Kasım’da satışa sunulacağı belirtilen ekran kartı, 579 dolar fiyat etiketine sahip olacak.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler