Sosyal medya

Yapay Zeka

Yapay zeka tarafından yapıldığı aklınıza bile gelmeyecek 6 iş!

Yapay zeka
Darüşşafaka

Yapay zeka hayatımızın her yerinde ve tahmin edilenden bile büyük bir hızla gelişmeye, günlük yaşantımızın birçok alanına dahil olmaya devam ediyor. Öyle ki, bu sofistike yazılımlar gelişmiş algoritmalar kullanarak çevreyle sürekli bir etkileşim halinde bulunuyor ve bu yolla her geçen gün bilgisine bilgi katıyor. Tabi, bu kadar karmaşık olmaları onları anlaşılması ve ulaşılması zor, sadece bilim ve bilim-kurgu dünyasına ait gibi gösterse de, gerçek şu ki, yapay zeka konusunda potansiyel sınırsız. Gelin, bu uçsuz bucaksız potansiyele yakından bakalım.


İlginizi çekebilir: YouTube, videoları bölümlere ayıran yapay zekayı test ediyor!


Yapay zeka tarafından yapılan, “Yok artık” dedirtecek o 6 iş

İşte yapay zekanın o sınırsız potansiyelini gözler önüne seren, çeşitli sektörleri kapsayan 10 iş:

#1- Yazarlık

Yapay zeka

reklam
Aorus reklamı

Her ne kadar yaratıcılık gerektiren işler güvende gibi gözükse de, yapay zeka o alana da çoktan elin atmış durumda. Öyle ki, günümüzde film senaryosu; makale; ve roman bile yazabilen yapay zekalar mevcut! Şu an için mükemmel seviyeler de olmasalar da, yapay zeka tarafından yazılmış ilk kitaplarımızı okumaya başlayacağımız günler çok uzak gözükmüyor.

#2- Müşteri hizmetleri temsilciliği

Yapay zeka

Hayır, o sizi sinirlendiren; sorununuzu çözmekten aciz ve aynı ezberlenmiş kalıpları tekrar etmekten ileri gidemeyen online müşteri hizmetleri sayfası robotlarından bahsetmiyoruz. Bu yapay zekalar insan sesinden tutun, çok daha doğal cümleler kurmaya kadar birçok yeteneğe sahip. Bu tip, gerçekten iş halledebilen ve aktif olarak kullanılmakta olan yapay zekaların belki de en iyi örneklerinden biri Google Duplex. Duplex, Google Asistan yardımıyla restoranlardan rezervasyon yapmanıza yarayan bir program. Bu hizmet, programa üye restoranların veri tabanlarını kullanarak size restoranla görüşmeye gerek kalmadan rezervasyon yapma olanı sağlıyor. Yapay zeka tarafından yönetildiği için, 24 saat ve beklemeye gerek kalmadan rezervasyonunuzu yapabiliyorsunuz. İnsan sesini mükemmel bir şekilde anlayabilmesi de cabası!

#3- Mahkeme kararları

Yapay zeka

Korkmanıza gerek yok, robotların hakimlik ve savcılık yaptığı çağa henüz gelmedik. Ancak, The Predictive Software isimli bir program ABD’deki yargıçlarının kararlarında daha adaletli ve doğru olmaları için onlara yardım ediyor. Bu program geçmiş dava ve verilere bakarak yargıçlara tavsiyede bulunma prensibiyle çalışıyor. Bu yazılımın diğer bir avantajı ise, insanın aksine, herhangi bir önyargıya sahip olmaması.

#4- Banka güvenliği

Yapay zeka

Yapay zeka, şüpheli satın almalar ve hesap bilgileri hırsızlığı gibi diğer banka güvenlik sorunlarını yapay zeka kullanmayan programlara ve insanlara kıyasla çok daha etkin bir şekilde engelliyor. Yapay zekanın banka güvenliği konusundaki en büyük avantajı ise olan olayları gerçek zamanlı takip edebilmesi.

#5- Nesli tükenen hayvanları ve doğayı korumak

Yapay zeka

Yapay zeka sadece insanların işine yaramıyor. Örneğin, uydu görüntüleri ve ses kayıtları kullanarak nesli tükenen balinaların konumlarını belirleyip; hayvan koruma derneklerine haber veren bir yazılım bile mevcut.

#6- Güzel Sanatlar

Yapay zeka

Yazımızın başında dediğimiz gibi, yapay zeka yaratıcılık gerektiren işlerde de kendini her geçen gün geliştiriyor. Bu alanlardan biri, tabi ki de, güzel sanatlar. Bu teknoloji, şiirden grafik dizayna, resimden müziğe kadar geniş bir skalada güzel sanat eserleri üretebiliyor. Müzik gibi alanlarda daha başarılı da olsa, yapay zekanın tek başına (insan yardımı olmadan) yaptığı bir resmin 432 bin Amerikan Dolarına satıldığını belirtmekte fayda var. 

İşte yapay zekanın yaptığı o resim çalışması:

Yapay zeka

Kaynak: MakeUseOf

 

 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Ekspertlerin dünyasında, geniş skalada okumayı ve öğrenmeyi seven biri.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapay Zeka

Microsoft, Siri’nin arkasındaki yapay zeka firmasını satın alıyor

Microsoft
Darüşşafaka

Microsoft, yine bir satın almayla gündemde. Bugüne kadar Skype, LinkedIn, ve GitHub gibi birçok devi astronomik ücretler karşılığı bünyesine katan ABD’li teknoloji devi; tarihinin en büyük ikinci satın almasının eşiğinde. Zira, şirket bu kez de sağlık teknolojisi endüstrisinde gücüne güç katmak için 20 Milyar ABD Doları’na yaklaşan bir miktarı ödemeye hazırlanıyor. Microsoft’un “Nuance Communications” isimli yapay zeka firmasını satın alacağı anlaşmada iki firma el sıkıştı ve anlaşmanın yıl sonunda resmiyete bağlanması beklenmekte. İşte Microsft’un tarihi satın almasının tüm detayları…

Microsoft, Nuance için 19.7 Milyar Dolar ödeyecek

Microsoft

Aslında, bugün Microsoft’un resmi olarak açıkladığı bu anlaşma için her şey çok hızlı gelişti diyebiliriz. Öyle ki, bu satın almayla ilgili söylentiler ilk kez geçtiğimiz hafta sonu gündeme gelmişti. Ancak görünen o ki, Microsoft, Nuance’ı bünyesine katma konusunda çok istekliydi ve elini çabuk tutmak istedi. Açıkcası,  Nuance’ın Siri konusundaki başarısını göz önüne alınca Microsoft’a bu konuda hak vermemek elde değil.


Bu haberi de sevebilirsiniz: Microsoft, Discord’u satın almayı planlıyor!

reklam
Aorus reklamı

Satın almanın detaylarına gelirsek, ilk olarak Microsft’un hisse başına 56 Dolar ödeyeceğini söyleyelim. Aslında, bu Nuance’ın borsada değer gördüğü hisse fiyatının %23 daha fazlası. Buna ek olarak, bu satın almanın belki de en dudak uçuklatan noktası ise ABD merkezli teknoloji devinin ödeyeceği toplam fiyat. Microsoft, Nuance Communications’ı bünyesine katmak için tamı tamına 19.7 Milyar Dolar ödeyecek. Başka bir deyişle, 2016 yılında 24 Milyar Dolar’a satın aldığı LinkedIn’den sonra bir satın alma için ödeyeceği en büyük mebla. Bu satın almayla birlikte, Microsoft’un sağlık sektöründeki yatırımlarının toplam değeri ise 500 Milyar Dolar’a yaklaşacak.

Nuance şirketini yakından tanıyalım

Microsoft

Nuance Communications’ı kısaca konuşma tanıma (speech recognition) alanında uzmanlaşmış bir yapay zeka şirketi diye tanımlayabiliriz. Fakat, Microsoft’un bu büyük yatırımından sonra, biraz daha detay inmekte fayda olduğunu düşünüyoruz. Aslında, Nuance denilince teknoloji dünyasında ilk akla gelen Apple’ın sesli asistanı Siri. Zira, şirket Apple’ın iPhone 4S ile birlikte piyasaya sürdüğü Siri’nin konuşma tanıma teknolojisinin mimarı. Hatta, Apple’ın Siri konusunda Nuance’tan çok memnun kalıp firmanın bazı mühendislerini bünyesine kattığı bile söylenmekte.

Tabi, Nuance’ın tek projesi Siri değil. Konuşma teknolojilerine ek olarak, firma sağlık teknolojisi sektörünün de önde gelen oyuncularından. Hatta, şirket bulut bazlı sağlık yapay zeka teknolojileri konusunda lider. ABD’deki doktorların %55’i, radyolojistlerin %75’i ve hastanelerin %77’si Nuance’ın çözümlerini kullanmakta. Firma bu kullanım oranları konusundaki başarısını karlılık konusunda da aratmıyor. Zira, şirketin sağlık teknolojileri departmanı geçtiğimiz sene %37 net gelir artışıyla tarihinin en iyi finansal başarısını gösterdi. Kısacası, deyim yerindeyse Microsoft gemisini sağlam kazığa bağladı diyebiliriz…

Microsoft, Nuance’ı neden satın aldı? Şirketin bu konudaki vizyonu ne?

Microsoft

Microsoft’un satın alma hakkındaki resmi açıklamasına göre, şirketin amacı Nuance’ın sağlık teknolojileri konusundaki ekspertizinden faydalanıp Microsoft’un bu alandaki girişimlerini geliştirmek. Peki bu ne anlama geliyor? Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın CNBC kanalına yaptığı açıklamalar bu konuda biraz daha aydınlatıcı cinsten. Nadella kararlarının arkasındaki temel nedenin “pandemi dolayısıyla sağlıktaki dijitalleşmenin artması” olduğunu söylemekte. CEO, amaçlarının ise “iki ekosistemi birleştirerek sağlık personelimize yapay zeka temelli daha iyi çözümler sunmak” olduğunu söyledi. Uzmanlar, bu sözlerin Nuance’ın platfromunun Microsoft Azure’un sağlık versiyonuna ekleneceği anlamına geldiğini düşünüyor.

Bazı uzmanlar ise bu satın almanın sağlık alanından çok daha ileri gidebileceğini düşünüyor. CSSInsight isimli araştırma şirketinden Nicholas McQuire, Nuance’ın çözümlerinin değişik Microsoft ürünlerine uygulanabileceği görüşünde. Bunlardan ilki, şirketin kurumsal Cloud (bulut) hizmetleri. McQuire’a göre ABD’li dev, Nuance satın almasıyla, AWS; Google Cloud ve IBM gibi firmaların benzer ürünleri karşısında güç kazandı. McQuire bu konuyu ” Google son kullanıcı Cloud hizmetleri konusunda liderse veya AWS’in üretim sektöründeki başarısı gibi, Microsoft’ta sağlık alanındaki Cloud çözümlerinde lider olabilir.” şeklinde açıklıyor. Analiste göre fırsatlar bununla da sınırlı değil. McQuire, Nuance’ın Microsoft’a son kullanıcı ürünleri konusunda da güç katacağına inanmakta. Bu konuyu ise “MS Office, Teams, hatta Cortana sonrası yeni asistan.” şeklinde açıklıyor.

Siz bu tarihi satın alma hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce, Microsoft aceleci davranıp aşırı bir miktar mı ödedi? Yoksa, “bu pandemi döneminde dijital sağlık teknolojilerine yatırım yapmak her anlamda iyidir” görüşünde misiniz? Düşüncelerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: BusinessInsider,WindowsCentral, TechCrunch

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Apple

Apple, yapay zeka yatırımında zirveyi bırakmadı!

apple yapay zeka
Darüşşafaka

GlobalData tarafından paylaşılan verilere göre Apple, yapay zeka alanındaki şirketlerin en gözde alıcısı. Apple, 2016’dan 2020’ye kadar, Google, Microsoft ve Facebook’u geride bırakarak en fazla sayıda yapay zeka (AI) şirketini satın alan firma oldu.


İlgili haber: Apple, yeni patentiyle yataklarımıza girmeye hazırlanıyor!


Apple, yapay zeka konusunda ısrarcı!

Apple, geçtiğimiz birkaç yıl boyunca Emotient, Turi, Glimpse, RealFace, Shazam, SensoMotoric, Silk Labs  gibi şirketleri kendi bünyesine kattı. Bu satın alımların tek nedeni, ürün ve hizmetlerinin yapay zeka ve makine öğrenimi yeteneklerini geliştirmekti.

Bununla beraber Apple, tüm satın alımlarını halka açıklamadı. Bu sebeple Apple’ın satın aldığı veya radarı altına giren başka yapay zeka şirketleri de olabilir.

reklam
Aorus reklamı

Apple’ın Şubat ayı hissedarlar toplantısında Apple CEO’su Tim Cook belirli açıklamalar yaptı. Açıklamalarında Apple’ın son 6 yılda 100’e yakın şirketi satın aldığını belirtti. Cook, “Herhangi bir boyuttaki satın almalara bakmaktan korkmuyoruz” dedi. “Ürünlerimizi tamamlayan ve onları ilerletmeye yardımcı olan küçük, yenilikçi şirketlere odaklanıyoruz.” şeklinde açıklamalarına devam etti.

apple yapay zeka

GlobalData analisti Aurojyoti Bose’ye göre, AI alanında artan rekabet, bir satın alma çılgınlığına yol açtı.

Apple, Google, Microsoft ve Facebook, 2016-2020 boyunca AI teknoloji alanında toplamda 60 satın alma gerçekleştirirken; Apple, 25 satın alımla ile yarışa liderlik etti. AI, teknoloji devleri için önemli bir odak alanı olmaya devam ediyor. Bu nedenle artan ilgi büyük bir rekabet yarışına dönüşüyor

Aslında Apple, bu satın alımlarının çoğunda Siri’yi iyileştirmeyi amaçlıyor. Diğer satın almalar ise muhtemelen Apple’ın otonom otomobil geliştirme projesini ilerletmek için 2019’da satın aldığı sürücüsüz bir girişim olan Drive.ai gibi gelecekteki ürünleri baz alıyor.


İndirimli ve kullanışlı ürünleri, sizin için Trendyol üzerinden listeledik.


Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Haber

Tesla model bir araç, otomatik pilotta polis aracına çarptı!

Tesla
Darüşşafaka

Michigan‘daki federal araç güvenlik düzenleyicileri, otopilot modunda sabit bir polis aracına çarpan Tesla araçla ilgili soruşturma başlattı. Bu çarşamba gerçekleşen kazada Tesla Model Y, durmakta olan mavi bir Dodge Charger sedana çarptı. Polis aracının yolda durma sebebi, geyiğe çarpan başka bir aracın kazasını kaydetmekti. Polis arabası, bir kısmı en sağ şeritte olacak şekilde acil durum ışıkları açık bırakılarak park halindeydi.


İlginizi çekebilir: Xiaomi Mi 11 Lite, teknik özellikleriyle ortaya çıktı!


Tesla model aracın yaptığı kazada can kaybı var mı?

Yetkililer, ne polis memuru ne de 22 yaşındaki Tesla sürücüsünün herhangi bir şekilde yara almadığını söylediler. Bununla birlikte sürücünün ifadesine göre araç, otopilot modundaydı. Kaza, Detroit’in yaklaşık 100 mil kuzeybatısında bulunan Eaton’da meydana geldi. Olay, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi‘nden eleştiri alan Tesla araçların karıştığı kazalardan sadece biri. Ayrıca bu, geçtiğimiz hafta Michigan‘da bir Tesla model arabanın karıştığı ikinci kaza. Daha önce gerçekleşen kazada, otomobil bir kamyonun altına girmişti. Her iki araçtaki yolcular, ağır yaralı olarak kazayı atlatmıştı.

Tesla

reklam
Aorus reklamı

Gerçekleşen kazanın ardından şirket yetkilileri konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak art arda gerçekleşen bu kazaların marka açısından olumsuz bir imaj çizdiğini belirtmekte fayda var. Federal güvenlik güçleri ise bu kazayla ilgili soruşturmasını sürdürüyor. Önümüzdeki süreçte, firma yetkililerinden de olaya ilişkin bir açıklama yapmaları bekleniyor.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

Darüşşafaka

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler