Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Xiaomi 11T Serisi, 3 Yıllık Güncellemelere Sahip ilk Telefonlar Olacak

Xiaomi Güncelleme

Samsung ve OnePlus’ın ayak izlerini takip eden Xiaomi, yaklaşmakta olan 11T serisi için üç yıllık işletim sistemi yükseltmeleri ve dört yıllık güvenlik yamaları güncellemesi desteği sunacağını duyurdu. Şirket, bu duyuruyu Xiaomi 11T ve Xiaomi 11T Pro’yu tanıtacağı bir lansman etkinliğinden birkaç gün önce yaptı.

Xiaomi’nin güncellenmiş yazılım güncelleme taahhüdü hakkında konuşan şirketin Ürün ve Teknoloji Başkanı Albert Shan, “Akıllı telefon donanımında yapılan sürekli iyileştirme ile bir akıllı telefonun yaşam döngüsü giderek uzuyor, yani kullanıcıların cihazlarını değiştirmeleri gerekmiyor. Bu nedenle, daha fazla tüketici, en yeni özelliklerle birlikte en son işletim sistemi güncellemelerini almaya büyük önem veriyor. Xiaomi, kullanıcılara endüstri lideri donanım ve kalıcı performans sağlamayı taahhüt ediyor.”

xiaomi mi 11t pro

Kullanıcılara yönelik bu taahhüdün devamı olarak Xiaomi, üç nesil Android işletim sistemi güncellemesi sağlayarak Xiaomi akıllı telefonlarının yaşam döngüsünü daha da uzatıyor. Bu sayede kullanıcılar mevcut cihazlarını daha uzun süre kullanmayı seçebilir ve onunla birlikte en yeni özelliklerin keyfini çıkarabilirler. Aynı zamanda kullanıcılara cihazlarının daha uzun süre güvenli çalışmasını sağlayan güvenlik güncellemeleri de sağlayacağız.” dedi.

Şirket, bu yeni yazılım güncelleme taahhüdünü diğer cihazlara genişletme planlarını paylaşmamış olsa da, şu anda yapma olasılığı değerlendiriliyor. Şirketin diğer telefonlara aynı düzeyde yazılım desteği sunup sunmayacağı sorulduğunda, “Xiaomi şu anda genişletilmiş Android sistemini ve güvenlik yükseltme hizmetlerini daha fazla Xiaomi cihazına getirme olasılığını değerlendiriyor.” dedi.

Daha önce de belirtildiği gibi, Xiaomi, cihazları için üç nesil işletim sistemi yükseltmesi ve dört yıllık güvenlik güncellemesi sunan tek Android OEM değil. Geçen yıl Galaxy Note 20 serisi lansmanı ile bu değişikliği ilk duyuran Samsung oldu ve yakın zamanda OnePlus da bu izleri takip etti. Yazılım ve güvenlik güncellemelerinin ek yılı kesinlikle doğru yönde bir hareket olsa da, Avrupa Birliğine üye ülkeler bundan etkilenmedi. Bu yılın başlarında Avrupa Birliği, tüm akıllı telefon OEM’lerini cihazları için beş yıla kadar güvenlik güncellemesi sunmaya zorlayacak yeni bir yasa önerdi. Ve son zamanlarda, Almanya Federal Hükümeti, destek süresini iki yıl daha uzatmayı planladığını duyurdu. Türkiye için henüz böyle bir yasa veya yasa önerisi mevcut değil.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Eyüp Can Yılmaz

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval