Sosyal medya

Haber

Xbox One Türkiye’ye neden geldin acaba?

Xbox One

Evet, bence bu gayet mantıklı bir soru. Microsoft’un yeni nesil konsolu Xbox One 5 Eylül’den itibaren Türkiye’de resmi olarak satılmaya başladı. Yani Xbox One sonunda Türkiye’ye geldi ama neden?

Neden diye soruyoruz (sadece ben değil tüm Türk oyuncular) çünkü ezeli rakibi Playstation 4, 29 Kasım 2013’te Avrupa’ya çıktıktan 2 hafta sonra 13 Aralık 2013’te de Türkiye’de resmi olarak satılmaya başlamıştı. Yani Xbox One’ın ezeli rakibi neredeyse bir senedir Türkiye pazarında resmi olarak satışta. Ürünleri garantili olarak mağazada, exclusive oyunlarının çoğu Türkçe olarak satışa sunuluyor, pek çok kampanyalar düzenlenerek oyunlar için uygun fiyatlar sunuluyor. Peki, 360’ı neredeyse 7 sene, Xbox One’ı ise bir sene sonra Türkiye’ye getirmeyi anca akıl eden Microsoft, Türk oyuncusuna Sony gibi avantajlar sunacak mı? Daha doğrusu bunu becerebilecek kapasiteye sahip mi? Acaba kaç tane One exclusive oyunu Türkçe çıkacak? Acaba Kinectsiz satıldığında Xbox One ne işe yarayacak? %90’ı sadece Amerika’da kullanılabilen uygulamaları ile bizlere entertainment tarafında ne gösterebilecek? Acaba Microsoft bunları hiç düşündü mü? Yoksa “Ee, ama Skype’ımız var!” mı dedi? Bakın Türk oyuncusu bu ülkedeki en akıllı kitlelerden bir tanesidir. Ne zaman ciddiye alındığını ne zaman kendisi ile makara geçildiğini gayet iyi bilir. Donanımsal olarak birbirlerinden neredeyse hiç farkı olmayan iki konsoldan bir tanesi global çıkıştan iki hafta sonra diğeri ise bir sene sonra geliyorsa kendisine verilen mesajı gayet iyi algılar. Türk oyuncusu ne kadar önemsendiğini hissederse o kadar önemser. O yüzden bu ülkede bağımsız oyun firmaları EA’dan daha çok sevilir. O yüzden atık Call of Duty’ler Activision’ın yüz karası olarak görülmeye başladı bu ülkede. O yüzden Nintendo ağlaya ağlaya ayrıldı bu ülkeden. Türk oyuncusu Japon’u, Koreli’si, Alman’ı gibi değildir. Eğer ona değerli olduğunuzu hissettirmezseniz sizi yerin dibine sokar kocaman bir pazarı dar der.

Xbox One sacmaligi

Playstation 4 ve Xbox one farkı (Türkiye pazarı – Temsili)

İşte Sony Türkiye bu kitlenin gönlünü kazanmışken, Sony Türkiye, Türk oyuncusunu arkasına almış koca bir senedir mutlu mesut yaşarken Xbox One ne alaka bu ülkede hâlâ satış yapabilme hayalleri kuruyor ben açıkçası anlamıyorum? % 82’ye (PS) % 18’lik(Xbox) (geçen sene değerleri) bir pazar dağılımını bir sene gecikme ile ne kadar değiştirebileceğini düşünüyor? Sevgili Xbox Türkiye çalışanları, sanırım haberiniz yok ancak sizin konsolu alacak olan çoktan spot olarak Doğubank’tan, Kadıköy’den oradan buradan aldı. Geri kalan da arkasında garantisi ile PlayStation’dan vaz geçmedi. O yüzden sizin haberiniz olmayabilir ancak Xbox One Türkiye’de yapabileceği satışın neredeyse tamamını size KÂR sağlamadan, sizin HABERİNİZ OLMADAN yaptı bile. He ama iyi oldu bizim güzel esnafımız sizin bilinçsizliğiniz yüzünden mis gibi paralar kazandı. Bunu da mümkünse Türk oyuncusunu hayatı boyunca umursamamış olan Redmond’daki genel merkezinizde muhtemelen hiçbir şeyden haberi olmayan Satya Nadella’ya iletirseniz seviniriz. Nitekim tıpkı Xbox 360’ta olduğu gibi Xbox One’da da Türkiye pazarında size ekmek yok gibi görünüyor. Yanlış anlaşılmasın bunun sebebi cihazlarınızın rakibinize oranla teknik özelliklerinin daha düşük olması değil (Blu-Ray’i 2013’te akıl etmek nedir?), ya da exclusive oyunlarınızın neredeyse hiçbirinin Türkçe dublaj ya da alt yazılı olması da değil, Kinect haricinde hiçbir farklı yanınızın olması hiç değil. Bunun sebebi sizin sadece ürüne, Sony’nin ise ürününü kullanacak olan tüketiciye odaklanması. Siz kurumsal firmalara Office satın, Windows satın, Exchange Server satın o zaten sizi yeterince tatmin ediyor ama Türk oyuncusuna gereken değeri vermeden, Türk oyuncusuna bir şeyler satmaya kalkışmayın. Dolayısı ile sizden ricamız bu kafayı değiştirmeden Xbox Two’yu falan da buraya getirmeye hiç uğraşmayın. Haydi kalın sağlıcakla.

PlayStation 4 üst üste dördüncü kez Xbox One’ı geçti

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yıldıray Gökkaya

1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, EMY Medya'nın kurucu ortağı ve Posta Gazetesi Editörü.

1 yorum

1 yorum

  1. yolgezer

    24 Ekim 2015 at 23:19

    bence efsane bir yazı olmuş gerçekten şuan ps4 sahibiyim ama çok ciddi olarak xboxı düşündüm tam karar vermiştim ki xboxa yukarıda bahsettiğiniz nedenlerden ötürürü vazgeçtim belki xboxın yeni nesil konsolunu düşünebilirim zira ps4 çok fazla uygulama barındırmıyor ama yine aynı aptallığı yabacak olurlarsa sonye devam

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval