Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Windows RT’li cihazların satışları beklentilerin çok altında

ballmer-sad

Microsoft’un şimdiye kadar ülkemizde en çok reklamını yaptığı işletim sistemi olan Windows 8, aynı şekilde dünyanın diğer ülkelerinde de insanlara sevdirilmeye çalışılıyor. Microsoft’un Windows 8 yolunda hazırladığı diğer bir işletim sistemi de, ARM mimarili tabletlere özel hazırladığı Windows RT. Fakat WinRT beklentileri pek de karşılayamadı.

Microsoft, 2012 yılının sonuna kadar 4.5 milyon Windows RT’li tablet satılacağını öngörüyordu. Rakamlar ise beklentilerin çok altında kaldı. Üretici firmalar bu rakamın yarısından azını piyasaya sundu. Satılan ürün sayısı ise 400 bin civarında. Bu da ilk öngörülen rakamın 10’da biri ediyor. Windows RT’nin başarısızlığının en büyük sebebi olarak uygulama mağazasındaki yetersizlik ve yüksek fiyatlandırma gösteriliyor.

Yakın zamanda piyasaya Windows RT değil, Windows 8 tabanlı Surface Pro ürününü sürmeyi planlayan Microsoft, fiyatı da mecburen kıracak. Hatta eldeki Windows RT’li tabletlerin satılması için yine şirketlerin fiyatları daha da düşürmesi gerekecek. Microsoft, ikinci nesil Windows RT’li cihazların daha iyi olacağını söylese de üreticiler yeniden Windows RT’li tablet üretmeye sıcak bakmıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Gökhan Menge

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval