Sosyal medya

Mobil

WhatsApp kaybolan mesajlar özelliğiyle ilgili tüm detayları açıkladı

WhatsApp

Geçtiğimiz aylarda WhatsApp kullanıcılarının erişimine açılacak kaybolan mesajlar (WhatsApp’ın deyişiyle süreli mesajlar) özelliğinin geliştirilme aşamasında olduğu ortaya çıkmıştı. Bu özellikle ilgili bir Yardım sayfası hazırlayan WhatsApp, kafa karıştırıcı tüm soruları da belirginleştirdi.


İlginizi çekebilir: Instagram Live maksimum uzunluğu dört saate çıkarıldı

reklam
Aorus reklamı

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, çok yakında insanların süresi dolan mesajlar gönderebilmesine izin veren ‘Disappearing Messages’ adında yeni bir özellik yayınlayacak. WhatsApp’ın sitesinde Süreli Mesajlar olarak bahsedilen bu özellik henüz kullanıma sunulmayıp yalnızca beta sürecinde olduğu için ve Türkçe adının ne olacağı da bilinmediği için, biz şimdilik İngilizce adıyla belirttik.

WhatsApp uygulamasına gelecek süreli mesajlar nedir? Ne işe yarar?

Süreli mesajlar özelliğinin temel amacı, sizin bir sohbette gönderdiğiniz mesajların belli bir süre içinde otomatik olarak silinmesini sağlamak. Buna, bir başka mesajlaşma uygulaması olan Signal’i kullandıysanız oradan aşinalığınız mutlaka vardır.

Adventure İstanbul

Süreli mesajlar sayesinde WhatsApp, kullanıcıların belli bir süre sonra kaybolan mesaj göndermesine hem bireysel sohbetlerde hem de grup sohbetlerinde izin verecek. Bu noktada platform, özelliğin kullanılacağı yer konusunda dayatma yapmıyor, kullanıcı nerede isterse orada etkinleştirebiliyor.

WhatsApp süreli mesajlar

Hatırlarsanız WhatsApp’ın, bu özelliği ilk denemeye başladığında ismini Expiring Messages olarak belirlediğini ve kullanıcılara mesajın kaybolma süresini seçebilme imkanı verdiğini görmüştük. Fakat son beta sürümünde WhatsApp geliştiricileri, Disappearing Messages olarak yeniden adlandırdığı özellikten süre seçimini kaldırmış durumda. Yani eğer ileriki günlerde değişiklik olmazsa, kullanıcılar süreyi özelleştiremeyecek ve WhatsApp’ın varsayılan olarak atadığı 7 gün seçeneğini kullanmak zorunda kalacaklar.

Ayrıyeten WhatsApp, Disappearing Messages (Süreli Mesajlar) işlevinin çalışma mantığı, medyaları nasıl etkileyeceğini ve iletilme durumlarında bu mesajların ne olacağı gibi konularla ilgili geniş kapsamlı bilgiler de paylaştı.

Süreli mesajlar hakkında bilinmesi gerekenler

 • Süreli mesajlar özelliği, sadece etkinleştirdikten sonraki mesajları etkileyecek. Etkinleştirilmeden önce gönderilen ve alınan mesajlar, bu özellikten etkilenmeyecek.
 • Süreli mesajları, bireysel sohbetlerde her iki kullanıcı da etkinleştirebilecek ve devre dışı bırakabilecek.
 • Grup sohbetlerinde süreli mesajları yalnızca yönetici etkinleştirebilecek ve devre dışı bırakabilecek.
 • Bir kullanıcı yedi günlük süre içinde WhatsApp’ı açmazsa mesaj kaybolacak. Ancak WhatsApp açılana kadar mesajın ön izlemesi bildirimlerde görünmeye devam edebilecek.
 • Bir kullanıcı süreli bir mesajı cevapladığında, alıntılanan metin yedi gün sonra bile sohbette kalmaya devam edebilir.
 • Bir sohbette süreli mesajlar özelliğinin devre dışı olduğunu ve o sohbete herhangi bir mesajın iletilerek gönderildiğini farz edin, işte bu iletilen mesajlar oradan kaybolmayacak.
 • Kullanıcılar mesaj kaybolmadan önce yedekleme oluştururlarsa süreli mesaj yedeklemeye de dahil edilecek. Süreli mesajlar, kullanıcılar yedeklemeyi geri yüklediğindeyse silinecek.

Bildiğiniz üzere WhatsApp’ta fotoğraf ve video gibi medya dosyaları, otomatikman telefonunuzun galerisine kaydediliyor. İşte bu tarz mesajların akıbetiyle ilgili de uyarıda bulunan WhatsApp, süreli mesajlar etkinleştirildiğinde gönderilen medyaların sohbetten kaybolacağını ancak otomatik indirmenin açık olduğu kullanıcının galerisinden silinmeyeceğini ve orada kalmaya devam edebileceğini söyledi.

WhatsApp uygulamasında süreli mesajlar nasıl açılır?

Süreli mesajları WhatsApp’ta açmak için, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Herhangi bir WhatsApp sohbetini açın.
 2. Kişinin adına dokunun.
 3. Süreli mesajlar’a dokunun.
 4. Sorulursa DEVAM’a dokunun.
 5. Açık’ı seçin.

Süreli mesajları devre dışı bırakmak isterseniz de, şu işlemleri uygulamanız gerekiyor:

 1. Herhangi bir WhatsApp sohbetini açın.
 2. Kişi adına dokunun.
 3. Süreli Mesajlar’a dokunun.
 4. Sorulursa Devam’a dokunun.
 5. Kapalı’yı seçin.

WhatsApp, süreli mesajların Android, iPhone, KaiOS, Web ve Masaüstü sürümlerinde kullanılacağını söyledi ancak yayın tarihiyle ilgili bilgi vermedi.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google Duo, GMS sertifikası olmayan telefonlarda çalışmayacak

Google Duo

Google’ın Skype benzeri görüntülü görüşme hizmeti Google Duo, nisan ayından itibaren Google Mobil Hizmetleri (GMS) sertifikası olmayan cihazlarda çalışmayacak. Benzer bir kararı Mesajlar uygulaması için de alan Google, görünüşe bakılırsa bizzat lisanslamadığı cihazlara karşı daha agresif tavırlar takınmaya başlıyor.


İlginizi çekebilir: Google, Avustralya’da arama motoru hizmetini kapatabilir

reklam
Aorus reklamı

Google Duo, sertifikasız Android cihazlara veda ediyor!

XDA Developers ekibi tarafından kamuoyuyla paylaşılan bilgilere göre, Google’ın görüntülü görüşme uygulaması Duo nisan ayında GMS sertifikasına sahip olmayan cihazlarda çalışmayı durduracak. Hatırlayacak olursanız birkaç gün önce, benzer bir kararın Google Mesajlar’da da uygulamaya konulacağı ortaya çıkmıştı. XDA ekibi tarafından Mesajlar’ın kodlarında yapılan incelemeler ışığında 31 Mart’tan sonra uygulamanın artık GMS sertifikalı olmayan cihazlarda çalışmayacağı anlaşılmıştı.

Google Duo uygulamasının back-end taraftaki kodlarında yapılan incelemeler ışığında tespit edilen birtakım notlarda da, açıkça “Desteklenmeyen bir cihaz kullandığınız için Duo yakında bu cihazdaki hesabınızı iptal edecek.” uyarısı yer almakta. Bu arada Google, görüşme kayıtlarını kaybetmek istemeyen kullanıcılara da küçük bir güzellik yaparak, kayıtlarını indirmeleri için 14 gün ek süre tanıyacak.

Adventure İstanbul

Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Google Duo

GMS nedir, neden bu kadar önemli?

Şimdilik Google konuyla alakalı resmi bir açıklama yapmadı, bu nedenle Duo ve Mesajlar’ın GMS sertifikası bulunmayan cihazlarda neden desteklenmeyeceği bilinmiyor. Ancak GMS’nin var olma amacına kısa bir göz atarak, bunu kolaylıkla anlayabiliriz. GMS yani Google Mobil Hizmetleri, Google tarafından kullanıcılara sunulan bütün mobil hizmetlerin ve uygulamaların bir arada paketlendiği bir hizmettir. Şu önemli notu düşmemizde de yarar var; GMS, Android işletim sisteminden bağımsız bir yapıda çalışır, yani her Android’li telefon otomatikman GMS sertifikalı demek değildir.

Android üreticilerinin, GMS sertifikalarına sahip olabilmek için Google’dan ayrıca özel bir lisans almaları gerekiyor. Sadece Android işletim sisteminin o telefonda bulunması yeterli olmuyor. GMS sertifikası olan bir Android telefon, gizlilik ve güvenlik bakımından Google’ın gerekli tüm testlerini geçmiştir ve o cihazda önyüklü olarak hiçbir zararlı yazılım bulunmadığı Google tarafından teyit edilmiş demektir. GMS sertifikası olmayan cihazda ise bunun tam tersi, o cihazın Google tarafından güvenilirliği teyit edilmemiştir.

Bu sebepten ötürü, Google bizzat güvenilir olarak sınıflandırmadığı cihazlarda Mesajlar ve Duo gibi doğrudan kullanıcıların özel olarak mesajlaşıp görüşebildiği uygulamalarını desteklemek istemiyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Honor V40 5G tanıtıldı, Dimensity 1000+ ve 120 Hz şelale ekran

Yazan:

Honor

Honor, Huawei çatısından ayrıldıktan sonraki ilk telefonunu duyurdu. V40, Huawei’ye yapılan ambargo yaptırımlarına takılmayabilir.


İlginizi çekebilir: Twitter Çin’in ABD büyükelçiliğinin hesabını kapattı!

reklam
Aorus reklamı

Huawei çatısı altında olmayan ilk Honor telefon

Huawei’nin Honor şirketini Shenzhen merkezli Çinli ortaklar konsorsiyumuna satmasından bu yana ilk kez yeni V40 5G amiral gemisi telefonunu duyurdu. Telefon şimdilik Çin‘e özel, ancak Honor’un V serisi genellikle “View” markası altında dünyanın geri kalanına da ulaşıyor.

V40, 120 Hz yenileme hızına sahip 6,72 inç OLED ekrana sahip ve MediaTek Dimensity 1000+ işlemci ile çalışıyor. Birincil kamera 1 / 1.56 inç 50 megapiksel sensöre sahip. 4.000 mAh pil, kablosuz 50 kabloyla 66 Watt olarak şarj edilebiliyor.

Adventure İstanbul

Honor

Huawei, Kasım ayında aşırı baskı ve yeterli bir tedarik zinciri sağlamadaki zorluk nedeniyle Honor‘u sattığını duyurdu. Honor, Huawei’den bağımsız olarak işletilirken, HiSense’in Kirin işlemcileri gibi teknolojisinin çoğu için ana şirkete güveniyordu. Bu, ABD şirketlerinin Huawei ile iş yapmasını yasaklayan ABD yaptırımlarının da aynı derecede sert vurulduğu anlamına geliyordu.

V40 modeli elbette Kasım ayından beri geliştiriliyor, ancak Huawei Honor’u elden çıkardığına için V40‘ın uluslararası “View 40” versiyonu belki de Google servisyeriyle birlikte satışa çıkabilir. Bu, Honor‘un, Google‘ın bulunmadığı Çin dışında Google‘ın Play Store‘uyla rekabet etmekte zorlanan Huawei AppGallery‘e güvenmek zorunda kalmanın büyük dezavantajı olmadan Batı pazarlarında ve ötesinde telefon satmasına olanak tanıyabilir.

Aynı zamanda, Honor artık Huawei‘nin tedarik zincirine güvenme avantajına da sahip değil. Bu nedenle, telefonlar başka bir ülkede piyasaya sürüldüğünde, kendisini kendi başına güçlü bir marka olarak kurmak için yapması gereken işleri olacak. Birçok ülkede Huawei’den ayrı olarak sıfırdan bir şirket kurmak gibi. Şimdilik, 8GB RAM ve 128GB depolama alanına sahip bir model için 3.599 yuan’dan (~ 550 $) başlayan fiyatlarla Çin’de satışa çıktı. 256GB isterseniz de  3.999 yuan (~ 620 $) fiyat etiketiyle satın alabilirsiniz.


Mutfak ve temizlik eşyalarında müthiş fırsatlar! Sizin için hazırladığımız, indirimli kişisel bakım, temizlik, mutfak ve ev alışverişi fırsatlarına göz atmak için buraya tıklayın.

Devamını oku

Akıllı Telefon

Vivo Y70 İncelemesi | Fiyatının telefonu mu?

Yazan:

Vivo Y70, Vivo’nun ülkemizde satışa sunduğu ikinci cihazı oldu. Orta seviye özelliklere sahip olan bu modeldi belli bir süredir deneyimliyorum. Telefon, kullanıcılara neler sunuyor gelin beraber bakalım.


İlginizi çekebilir; Google Mesajlar, GMS sertifikası olmayan cihazlarda çalışmayacak

reklam
Aorus reklamı

Vivo Y70 İncelemesi | Fiyatının telefonu mu?

(247) Vivo Y70 İncelemesi | Fiyatının telefonu mu? – YouTube

 

Adventure İstanbul

Vivo Y70 bizlere neler sunuyor?

BBK Holding çatısı altındaki en büyük üreticilerden birisi olan Vivo orta seviye cihazı olan Y70 modelini Türkiye’de satışa çıkardı. Telefon, özellikle tasarım konusunda kullanıcılarını memnun edecek bir malzeme kalitesine sahip. Bulunduğu segmentte diğer markalardan daha iyi bir tasarıma sahip olduğunu söylemeliyim. Elde tutuşu rahat, bileği yormayan, şık gözüken bir telefon olmuş Y70.

Vivo Y70’in ekranına baktığımızda AMOLED bir ekran olduğunu görüyoruz. Bu ekran geniş renk paletine sahip ve her açıdan rahatlıkla görülebilen bir panel. Kontrastı ve parlaklığı iyi ayarlanmış, görüntülerin keskin ve canlı olduğu iyi bir ekran. Damla çentik gözünüze batmıyor ve bir süre sonra alışıyorsunuz.

Kullanılan işlemci konusunda Vivo, Qualcomm Snapdragon 665 işlemcisini tercih etmiş ve orta seviye bir telefon için yeterli seviyede performans sunuyor. Bu işlemciye 8GB RAM ve 128GB dahili depolama eşlik ediyor. Ağır grafikli oyunların üstesinden gelmeyi başarıyor ve günlük kullanımda herhangi bir sorun yaratmıyor.

Pil konusunda ise 4100 MAH güç sunan telefon, gün boyu rahat bir şekilde kullanım ömrü sunuyor. 33W’lık hızlı şarj aleti sayesinde 30 dakikada %62 dolum yapabiliyor.

Kamera konusunda ise 48MP ana kamera etkileyici fotoğraflar çekerken, 4K video çekimler yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda 1080p 60fps video çekimini de destekliyor. Portre çekimlerde nesne ve obje algılaması başarılı modelde gece çekimlerinde üzerine düşen görevi başarıyla yerine getiriyor.

 

 

 

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler