Sosyal medya

Güncelleme

Vivo’nun yeni arayüzü OriginOS: Özellikler ve desteklenen cihazlar!

Vivo OriginOS

Vivo, Android işletim sisteminin üzerine giydirdiği çiçeği burnunda kullanıcı arayüzü olan OriginOS ile ilgili yaptığı resmi tanıtımda, bilinmesi gereken tüm detayları açıkladı. OriginOS, FuntouchOS’in halefi olarak karşımıza çıkıyor ve kendisini kullanacak olan sahibineyse daha karesel bir tasarım anlayışıyla hitap ediyor.


İlginizi çekebilir: Vivo Y12s resmi olarak duyuruldu!

reklam
Aorus reklamı

Uzun zamandır ha çıktı, bu yılın sonunda gelecek derken, işte sonunda geldi; Vivo, ağırlıklı olarak amiral gemisi modellerinde kullanacağı yeni kullanıcı arayüzünü tanıttı. OriginOS olarak adlandırılan yeni arayüz, Vivo’nun hâlihazırda piyasada olan FuntouchOS arayüzüne kıyasla tasarım bakımından çok radikal değişikliklerle geliyor.

iOS 14 ve Windows 10 evlenmiş, Android topu gibi bir OriginOS doğmuş

OriginOS ile Vivo kullanıcılarının hayatına giren en bariz değişiklik, ana ekranın artık kare bir yapıda olan widget’larla donatılarak dinamik bir hale getirilmesi olacak. Yalnız OriginOS’teki widget’lar öyle alışık olduğumuz Android widget’ları gibi değil. Vivo’nun ifade ettiğine göre yeni kullanıcı arayüzündeki widget’ların en büyük özelliği, uygulamaya göre göreceli olarak değişen canlı kutucuk sistemi.

Adventure İstanbul

Windows 10’dan hatırlarsınız, örneğin bir hava durumu uygulaması günün belirli saatlerine göre estetik açıdan kendisini revize eder. İşte Vivo, böyle bir sistemi OriginOS sayesinde telefonlarına getirmiş olacak.

Vivo OriginOS

Vivo’nun widget’lara kattığı bir başka yenilik de, Nano Bildirimler olarak adlandırılan ancak özünde basit bir tabirle bildirimlerin uygulama simgeleri ve widget’lar üzerinde görüntülenmesini sağlayan bir bildirim sistemi oldu. Özetle Vivo; Windows 10’un canlı kutucuklarını, iOS 14’ün de widget’larını almış ve bunları Android’e uyarlamış diyebiliriz.

26 farklı ‘özelleştirilebilir’ navigasyon hareketi var

Vivo’nun OriginOS arayüzü için açıkladığı bir başka yenilik, navigasyon hareketleri oldu. Navigasyon hareketlerini normalde sağ-sol ve ileri-geri hareketlerini yapabilmemizi sağlayan basit dokunmatik hareketler olarak biliyoruz; ancak Vivo, yeni kullanıcı arayüzünde bu işi basitlikten çıkarıp bir adım öteye taşıyor.

Vivo akıllı telefon kullanıcıları, OriginOS sayesinde tamı tamına 26 farklı türden istedikleri navigasyon hareketini kendilerine göre ayarlayabilecekler. Yani ekranı aşağı kaydırdığınızda, sağ-sol yaptığınızda telefonun ne tür tepkiler vereceğini kullanıcılar istedikleri gibi özelleştirebilme imkanına sahip olacaklar.

FuntouchOS’e kolaylıkla dönüş yapılabilecek

Vivo, OriginOS arayüzünü piyasaya sürmesine karşın, eski arayüzü FuntouchOS’ten de tamamıyla vazgeçmiyor. Daha doğrusu, vazgeçmek istemeyen kullanıcıların vazgeçmek istememesine yardımcı oluyor. Zira Çinli akıllı telefon devi, yaptığı resmi duyuruda OriginOS’i yüklemiş olanların kolaylıkla FuntouchOS arayüzüne geçiş yapabileceklerinin müjdesini verdi.

Yani anladığımız kadarıyla Vivo, pişman olma potansiyeli olan kullanıcılar için yine de bir miktar açık kapı bırakmak istiyor. Bakalım, tabii ki bir de bu işin performans boyutu var. İlk önce OriginOS’e yükseltip, ardından FuntouchOS’e geri düşürmek, telefonun performansını şüphesiz önemli ölçüde etkileyecektir. Bu ölçüyü sayısallaştırmak şu an için çok zor, ancak önümüzdeki günlerde gelecek kullanıcı geri bildirimlerinden bunu anlamamız mümkün olacak.

OriginOS hangi telefonlara gelecek?

Vivo OriginOS

Weibo’daki bir gönderisinde Vivo, OriginOS genel beta sürümü için üç etaptan oluşan bir yayın çizelgesiyle yeni arayüzün hangi telefonlara geleceğini ayrıntılı olarak açıkladı. Vivo’nun etap şeklinde dağıtacağı OriginOS’in ilk sunumu Ocak 2021 tarihinde şu cihazlara yapılacak:

 1. Vivo Nex 3S
 2. Vivo X50 (Pro ve Pro Plus varyantları da dahil)
 3. Vivo S7
 4. Iqoo 5 Pro
 5. Iqoo 5
 6. Iqoo 3
 7. Iqoo Pro
 8. Iqoo
 9. Iqoo Neo 3

İkinci sunum dalgası, Şubat 2021’de gerçekleşecek ve şu cihazları içerecek:

 1. Vivo Nex 3 (5G versiyon dahil)
 2. Vivo X30 (Pro versiyon dahil)
 3. Iqoo Neo serisi

Son olarak da, 2021’in ikinci çeyreğine kadar OriginOS arayüzünün beta versiyonu şu cihazlara kadar yayılmaya devam edilecek:

 1. Vivo X27 (Pro versiyon dahil)
 2. Vivo S6
 3. Vivo S5
 4. Vivo S1 Pro
 5. Vivo S1
 6. Vivo Z6
 7. Vivo Z5x
 8. Vivo Z5i
 9. Vivo Z5
 10. Iqoo Z1x
 11. Iqoo Z1
 12. Vivo Nex S
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncelleme

Microsoft Edge şifrelerin açığa vurulması durumunda uyaracak

Şifre yöneticisi veya çift aşamalı onaylama türü teknolojiler kullanılsa da şifrelerin ifşa edilmesi gibi bir durum yine de söz konusu. Microsoft ise Edge tarayıcısı için Şifre Ekranı denilen bir özellik getiriyor. Böylelikle bir sitedeki şifrenin ifşa olup olmadığını bulabilmek için sitelere bağlı kalınmak gerekmeyecek.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Edge tarayıcısına kaydettiğiniz şifrelerin bir tanesinin üçüncü parti veri ihlaline dahil olması durumunda bu şifreyi değiştirmeniz için size bir uyarı gelecek. Böylelikle, özellikle de aynı şifre başka bir yerde de kullanılmış durumda ise, potansiyel tehlikelerin ihtimali daha azaltmış olacak.

Aslında bir açıdan bakacak olursak Microsoft burada da biraz geriden geliyor. Çünkü Google Chrome ve Firefox tarayıcıları buna benzer özelliklerini birkaç yıl öncesinde sunmuşlardı. Aynı şekilde 1Password ve LastPass gibi şifre yöneticileri de aynı işlevi görebiliyor. Ancak Microsoft’un sunacağı sistemin ilgi çeken başka bir kısmı da duruma nispeten daha değişik bir yaklaşım sergilemesi. Bu yaklaşım ise Homomorfik şifreleme ismi verilen özellik ile şirkettekiler de dahil olmak üzere hiçbir üçüncü partinin şifrelere erişemeyecek olması.

Adventure İstanbul

edge

Algoritmanın verileri korumasının yollarından birisi de bir bilgisayarın şifrelenmiş verilerle şifrelerini çözmeden etkileşime geçmesine imkan vermesi olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda, nispeten eski bir işlemciye sahip olanlar da dahil, geniş bir cihaz yelpazesi için de çalışır durumda. Dolayısıyla çok daha geniş bir topluluk Şifre Ekranı özelliğinden yararlanabilecek gibi duruyor.

Devamını oku

Apple

Hangi Apple cihazları iOS 15 alacak, 6s’in fişi çekiliyor mu?

iOS 15

Bugün yayınlanan yeni bir raporda, Apple’ın iOS 15 ile birlikte desteği bırakmayı planladığı cihazlarla ilgili ayrıntılara yer verildi. Bilgiler, geçen yılın sonunda gördüğümüz raporlarla da eşleşerek, iPhone 6s, 6s Plus ve 1. nesil iPhone SE‘nin iOS 15 güncellemesi almayacağını öne sürdü.


İlginizi çekebilir: LG, iPhone için olan LCD üretimini durdurdu!

reklam
Aorus reklamı

Bilgilerin doğrudan Apple’dan geldiğini öne süren raporda, önümüzdeki Haziran ayında iOS 15 beta‘yı barındıracak Apple cihazlarının ilk listesinden bahsediliyor.

Bu noktada Apple, A9 yongaya veya daha eski modellere sahip iPhone’lar için desteği bırakmayı planlıyor gibi görünüyor. Bu birçok kişi için üzücü bir durum gibi görünse de, iPhone 6s’in çıkış tarihine ve donanım özelliklerine bakıldığında kullanıcılar için fazlasıyla normal karşılanması gerekiyor.

Adventure İstanbul

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus, ilk olarak Eylül 2015‘te piyasaya sürüldü ve ardından ilk iPhone SE Mart 2016‘da piyasaya çıktı. Bu cihazlar oldukça popüler oldu ve Apple tarafından beş yıl boyunca yazılım güncellemesi aldı. Bu durum göz önüne alındığında Apple ve iPhone 6s aslında işini fazlasıyla yapmış gibi gözüküyor.

ios 15


İşinize yarayabilecek indirimli ve kullanışlı ürünleri sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.


iOS 15 desteği almayacak iPhone’lar;

 • iPhone 6s
 • 6s Plus
 • iPhone SE (2016)

Bilgiler, geçen Kasım ayında gördüğümüz raporları destekliyor. Ancak bu bilgilerin de ötesine geçen kaynak, iOS 15‘in bu cihazlarla da “muhtemelen kullanılamayacağını” söylüyor:

 • iPad mini 4
 • iPad Air 2
 • iPad 5

iOS/iPadOS 15 desteği alacak cihaz listesi;

 • 2021 iPhone serisi
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone SE (2. nesil)
 • iPod touch (7. nesil)

iPad için;

 • 2021 iPad serisi
 • 12.9 inç iPad Pro
 • 9.7, 10.5 ve 11 inç iPad Pro
 • iPad Air 3
 • iPad Air 4
 • iPad 6/7/8
 • iPad mini 5
Devamını oku

Apple

MacOS için VLC Media Player güncellendi

VLC Media Player

Popüler MacOS medya oynatıcı VLC Media Player, bugün 3.0.12 sürümüne güncellendi. Güncelleme Apple’ın en yeni M1 donanımlı MacBook Air, 13 inç MacBook Pro ve Mac mini modelleri dahil olmak üzere Apple Silikon Mac’ler için yerel destek getirdi.


İlginizi çekebilir: AirPods Max pil tüketimi kullanıcıları çileden çıkarttı!

reklam
Aorus reklamı

VLC 3‘ün yetenekleri arasında 4K ve 8K oynatma için otomatik donanım kod çözme, 10 bit HDR desteği, 360 derece video3D ses ve yerel olmayan formatları destekleyen Chromecast akışı bulunuyor. Yani uygulama artık Apple silikon için tamamen optimize edilmiş durumda. Güncelleme bu özellikleri sağlamanın yanında bazı önemli performans ve enerji verimliliği avantajları getirdi.

Adventure İstanbul

3.0.12 güncellemesi sadece Apple silikon için destek eklemekle sınırlı değil. macOS Big Sur tasarım imzasıyla uyumlu hale getirmek için görsel iyileştirmeler ve oynatmaya başlarken ses bozulmasına yönelik düzeltmeler de içeriyor.


İşinize yarayabilecek indirimli ve kullanışlı ürünleri sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.


Yeni VLC henüz evrensel bir ikili program değil. Bu nedenle M1 için optimize edilmiş kod uygulama paketinin bir parçası da değil. Ancak, VLC’yi ‌Apple Silikon‌ üzerinde çalıştırırsanız ve VLC Media Player> Güncellemeyi Kontrol Et öğesini seçerseniz,  bir sonraki 3.0.12.1 güncellemesini görüyorsunuz.

VLC 3.0, VideoLan web sitesi üzerinden Mac için ücretsiz olarak indirilebiliyor. Apple kısa süre önce, Mac App Store’da bulunan Pixelmator Pro, Adobe Lightroom, Affinity Designer, Darkroom, Fantastical, BBEdit, Instapaper ve Twitter gibi M1‌ çipli Mac’ler için optimize edilmiş popüler uygulamaların bir listesini de paylaşmıştı.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler