Sosyal medya

Robot

UiPath, ‘2019 Magic Quadrant’ raporunda zirvede

UiPath

UiPath, , bugün 2019 Robotik Süreç Otomasyonu için Magic Quadrantaraştırma raporunda Gartner Inc. tarafından liderler arasında gösterildiğini duyurdu. UiPath, bu raporun ilk yılında değerlendirilen 18 yazılım firmasından biriydi ve Liderler kategorisinde, sırasıyla, uygulama becerisi ve vizyon bütünlüğü kategorilerinde zirvede yer aldı.

Gartner’e göre, “Kuruluşlar, operasyonel verimliliği artırmanın ve eski sistemleri yeni kurumsal uygulamalar ve dijital işletmelerle entegre etmenin yollarını aradıkça, robotik süreç otomasyonu büyümeye devam edecek.” Gartner, Inc. 2019 “Robotik Süreç Otomasyonu için Magic Quadrant” araştırma raporuna buradan ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

UiPath, yazılım robotlarına gösterilen ilgiden memnun

UiPath kurucu ortağı ve CEO’su Daniel Dines, “Yazılım robotlarına (RPA) gösterilen ilgiden son derece heyecan duyuyoruz” diyor. “İşletmeler, iş güçlerini yazılım robotlarıyla geliştirmek ve desteklemek için RPA’ya yatırım yapıyor. RPA’nın tüm işletmenin dijital dönüşümüne hız kazandırdığı ve çalışanları daha etkili işlere odaklanmaları için gerçekten özgürleştirdiği görülüyor. UiPath, RPA’yı yaygınlaştırmak ve ‘her çalışana yardımcı olan bir robot’ vizyonunu hayata geçirmek konusundaki kararlılığı ile bu işgücü devrimine liderlik ediyor.”

Gartner’ın Magic Quadrant değerlendirmesi, UiPath Kurumsal RPA platformu 2018.3.1 sürümünü ve UiPath Go!’yu temel aldı. UiPath Go!, şirketimizin yeniden kullanılabilir otomasyon süreçlerini kullanıcılara sunduğu çevrimiçi bir Pazar yeridir.

Gartner’ın vizyon bütünlüğüne yönelik değerlendirme kriterleri arasında pazarı anlama, pazarlama stratejisi, satış stratejisi, sunum (ürün) stratejisi, iş modeli, dikey/endüstriyel strateji, inovasyon ve coğrafi strateji bulunuyordu. Tedarikçinin uygulama kabiliyetine ilişkin kriterler ise ürün veya hizmetin değerlendirilmesi, genel uygulanabilirlik, satış/fiyatlama, pazara cevap verebilme/geçmiş performans, pazarlama, müşteri deneyimi ve operasyonları içeriyordu.

 

Uzun süredir teknoloji basınında yer alan Kerem, başta mobil teknolojiler olmak üzere donanım ve kripto paralar ile de ilgileniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot

Amerikan polisi robot köpek kullanmaya başladı

Yazan:

Robot köpek

ABD’nin kuzeydoğu kıyısında bulunan Massachusetts eyaletinde ağustos ayından beri , gözlem amaçlı robot köpek kullanıldığı belirtildi.

İlginizi çekebilir : Honor V30 ve V30 Pro tanıtıldı

“Silahsız” robot köpek test ediliyor

Softbank bünyesinde çalışmalara devam eden Boston Dynamics 2015 yılında Spot adını verdiği “robot köpeğini” tanıtmıştı. O yıldan itibaren robotun geliştirmelerine devam eden teknoloji devi, robot köpeği farklı alanlarda kullanıma sunmak için yollar arıyordu. Amerikan radyo kanalı WBUR ve Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin öğrendiği bilgiye göre Softbank, robot köpeğini Massachusetts polisleri için kullanıma sundu. Eyalet polisi tarafından Ağustos-Ekim ayları arasında “sessizce” kullanıldığı belirtilirken, paylaşılan belgede robotun kullanım alanı hakkında fazla bilgi verilmedi. Açıklamaya göre ‘Spot’ robot köpeği, polisler tarafında “mobil uzaktan gözlem cihazı” olarak kullanıldı. Cihazla şüpheli olarak belirlenen cihazlar ve bölgeler takip edildi.

Robot köpek

Polisler tarafından yapılan açıklamada cihaz ; eğitim sürecinin yanında iki gerçek olay üstünde kullanıldı. Robotların silahlandırılması veya yazılımının düzenlenmesi veya programlanmasının söz konusu olmadığını belirtti. Konu ile ilgili olarak Boston Dynamics CEO’su Marc Raibert “TechCrunch Sessions:Robotics” konferansında eyalet polisinin robot köpeği kullandığını belirtmiş ancak kiralama sözleşmesi yaptığını belirtmemişti. Dallas’ta 2016 yılında gündeme gelen silahlı robot tartışmasından sonra “Spot” içinde farklı tartışmalar devam etmekte. Şirket tarafından yapılan resmi açıklamada ise ‘insanlara zarar vermek veya korkutmak amaçlı görevlerde robotlarının kullanılırsa lisanslarının engelleneceği’ belirtilmişti.

 

Devamını oku

Robot

Güngören’den Güney Kore’ye uzandılar!

Güney Kore‘de Uluslararası Robot Sporları Birliği Federasyonu tarafından düzenlenecek olan dünya çapındaki robot yarışmasına katılmak üzere Güngören İTO Kız AİHL öğrencileri Türkiye’yi temsil etmek amacıyla Güney Kore‘nin Changwon şehrine gitti.


İlginizi çekebilir: Epson’un robotik yarışmasının kazananları açıklandı


8-16 Ağustos tarihleri arasında Güney Kore‘nin Changwon şehrinde 23‘üncüsü gerçekleştirilecek robot yarışmasına katılmak üzere olan Güngören İTO Kız AİHL öğrencileri için İstanbul Havalimanı’nın dış hatlar gidiş terminalinde tören düzenlendi.

Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri birkaç senedir robotik ve yazılım alanında çalışıyordu.” diyen Güngören Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Abdulkadir Altınhan konuşmasında şu ifadelere de yer verdi:

“Bu sene imam hatip lisesinde bir grup oldular. Daha önce bireysel çalışıyorlardı. Güney Kore’de bizi temsil edecekleri 3 kategori var. Otonom araçlarla alakalı ağırlık kaldırabilme, sensörleri fark ederek engeli atlayabilmesi ve maraton yarışması. Bu yarışlarda en iyi gelen araç kazanacak. Orada çocuklarımız sıfırdan tasarlayarak yapacaklar bu robotları. ülkemizin başını dik tutacaklar. Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi bu alanında bir kıvılcım. Bu kıvılcımı ateşledik. Bu kıvılcımın ülkemizin her yanında bir ateşe dönüşmesini istiyoruz. Dünyayı aydınlatacak bir meşaleye dönüşmesini istiyoruz. Nitekim medeniyetimizin köklerinde bu var zaten. İstanbul’dan ve Endülüs’ten iki ayrı meşale ile Avrupa’yı aydınlatmıştık. İnşallah İstanbul’dan tekrar bu meşale tüm dünyayı aydınlatacak.”

Güngören ITO AIHL Robot

Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi‘nde 11. sınıf öğrencisi olan Şeymanur Gül, birçok zorluk sonucunda bu başarıyı elde ettiklerini ifade etti. Gül, konuşmasında ayrıca şu ifadelere de yer verdi:

“Güzel bir şekilde eğitimimizi devam ettirdik. Bunda hocalarımızın ve çevremizin katkısı çok oldu. Bir şeyleri başarma arzusu bizi buna iten en büyük etken oldu. Azmimiz sayesinde buralara kadar gelebildik.”

Devamını oku

Robot

Otonom su robotu Roboat ile tanışın

Yazan:

Roboat

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Amsterdam kanallarını canlandırmak üzere yeni otonom su robotu Roboat ‘u geliştiriyor. 2 yıllık test süreci ile videosu paylaşılan robotun yetenekleri, teknoloji dünyasını şimdiden etkilemeyi başardı.

İlginizi çekebilir : Epson’un robotik yarışmasının kazananları açıklandı

Otonom su robotu Roboat 165 kanala hizmet etmesi için geliştiriliyor

Robot teknolojisinin gelişim ve ana merkezi Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) yeni su robotunu görücüye çıkardı. 1992 yılında Boston Dynamics kurucusu olarak da bilinen teknoloji bu sefer de suda işlevsellik gösteren robot üzerinde çalışmalarını devam ettiriyor. ‘ Roboat ‘ adı verilen su robotu, Amsterdam İleri Metropolitan Çözümler Enstitüsü birlikteliğinde geliştirildi. Asıl amacı ise özellikle Amsterdam gibi kanalların yoğun olduğu bölgelerde yeni ulaşım yollarını keşfederek trafik yoğunluğunu azaltmak ve su yüzeyindeki çeşitli görevleri otonom bir şekilde gerçekleştirmek.

 

Ayrıca MIT bilim adamları, geliştirdikleri robotların sahip olduğu otonom sistemler ( sensörler, mikrodenetleyiciler, GPS modülleri, kameralar … ) ile yeni robot filoları kurmak istiyorlar. Videoda da gösterilen iki ‘Roboat’ ın birleşme ve senkronize çalışması ile birlikte bu robotlar Amsterdam’da nakliye ve çöp toplama hizmetleri için kullanılabilecek. Projenin resmi internet sitesinde araştırmacıların amacının: ‘potansiyel otonom sürüş teknolojileri ve su kanalları ile Amsterdam gibi şehirler hakkında veri toplayabilir ve şehirlerimizi değiştirebiliriz. Roboat ile yüzen yiyecek pazarlarından bahsedebilmek bile mümkün.’ olduğu belirtildi. Geliştirilme sürecinde MIT, Roboat üzerinde yapacağı güncelleme ve ek donanımlarla lastik benzeri kıskaçlar ile problem çözme yeteneğini geliştirmek istiyor. Ayrıca yazılımsal güncelleme ve kamera desteği ile bir görev sürecinde insan bulmak, Roboat’ların birbirini bulma işlemininin geliştirilmesi üzerinde çalışılıyor.

 

Devamını oku