Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Uçak Modu ile Daha Hızlı Bir Şarj Mümkün Mü?

Uçak Modu

Her gün elimizden düşmeyen ve dijital dünyamıza tüm kapımızı açan bir akıllı telefona sahip olmanın çok fazla iyi yanı olmasına rağmen kötü yanlarından birisi de şarj olması için akıllı telefonumuzu saatlerce bırakmamızdır. Son model bir akıllı telefon bile alsanız bile daha yüksek pil kapasiteleri ile birlikte gelmiş olan ve hızlı şarj özellikleri ile öne çıkan telefonlarınızı daha hızlı nasıl şarj edebileceğinizi öğrenmek isteyebilirsiniz. Muhtemelen daha önceden bu bilinen hızlı şarj dedikodularını duymuşsunuzdur. Bu bahsettiğimiz dedikodu ise telefonunuzu uçak moduna alarak daha hızlı şarj olması.

Uçak Modu Ne Yapar?

Akıllı telefonlarda günlük hayatımızda kullandığımız bilgisayarlar gibidir. Ekranın kapalı olması veya onu sadece müzik dinlemek için bile kullanmanız cihazınızın güç tüketmediği anlamına gelmemektedir. Telefonunuz gece yatarken bile tamamen dolu şarj ile koysanız bile sabah kalktığınızda pil seviyesinde düşüklükler ile karşılaşabilirsiniz. Bunun sebebi ise cihazınızın arka planda sürekli olarak radyo ve Wi-Fi sinyallerini aramasından kaynaklanmaktadır.
Akıllı telefonunuzu uçak moduna aldığınız zaman tüm kablosuz sinyalleri devre dışı bırakmaktadır. Bu durumda telefonunuz hiçbir şekilde sinyal aktarımı almayacak ve gönderemeyecektir.

Uçak Modu Telefonunuzun Hızlı Şarj Olmasına Yardımcı Olur Mu?

şarj

Genel olarak uçak modu telefonunuzun hızlı şarj olmasına kesinlikle yardımcı olacaktır. Telefonunuz ne kadar az enerji tüketirse, o kadar da hızlı şarj olacaktır. Yapılan bir testte bu durum daha da gözle görülür bir şekilde görüldü. Bu testlerden birisinde Galaxy Note 4 ve Galaxy Beam cihazlarında güç tüketim testi yapılan bir araştırmada Wi-Fi ve GPS’in normal kullanımda pilin sırasıyla %18,1’ini ve %13,7’sini tükettiği görüldü. Cihazlar uçak moduna alındığında ise tüketimin %1,1 seviyesine düştüğü görüldü.
Gözle görülür bu fark kullanmış olduğunuz cihazın pil kapasitesi ve cihazınızın yaşı, modeli ve markasına göre değişiklikler gösterebilir. Kendi cihazınızda görüntülemek isterseniz Ayarlar>Pil>Pil Kullanımı (Bazı cihazlarda değişiklik gösterebilir) bölümünden ulaşabilirsiniz ve bunları yorum eşliğinde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kısık Ekran ve Uçak Moduyla Daha Hızlı Bir Şarj Elde Edilebilir Mi?

Çok fazla bir aceleniz varsa, daha hızlı bir şarj için düşük parlaklığa sahip ekran her zaman bir artıdır. Ancak uçak modunda cihazınızın daha hızlı şarj olduğunu üsttede belirttiğimiz gibi hemfikir olsak da, düşük parlaklığa sahip ekrandan ne kadar zaman kazanacağınız kullanmış olduğunuz telefona bağlıdır.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Eyüp Can Yılmaz

1 yorum

1 yorum

  1. Osman

    4 Aralık 2021 at 11:14

    Buna bir ara yalan diyorlardı, şaşırdım ben de artık böyle şarj ederim telefonumu.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval