Sosyal medya

Haber

Türkiye’de ilk kez oyun hırsı hapisle cezalandırıldı

Joygame, dijital oyunlarda hack ve hile programlarını üreten, yayan ve kullananların hukuka aykırı bu eylemlerine karşı hukuki mücadelesine ara vermeden devam ediyor. Dijital oyunlarda kullanılan ve oyunların kurallarının ihlal edilmesine, oyuncular arasında eşitliğin bozulmasına yol açan hack veya hile gibi 3. parti programlarının üretilmesi, yayılması ve kullanılması Türk Ceza Kanunu anlamında Bilişim Suçu niteliği taşıyor. Bu eylemler aynı zamanda 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu anlamında eser üzerindeki hakka tecavüz ve 556 sayılı Markaların Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname anlamında marka hakkının ihlali olarak kabul ediliyor ve yasalar tarafından hem tazminat olarak hem de hapis cezaları ile çok ağır şekilde cezalandırılıyor.

Joygame, oyunlarına yönelik her tür ihlalde olduğu gibi bu tür 3. parti programların kullanımı ile oyuncuların arasında adaletsizliğin oluşmasına, oyunun kodlarının ihlal edilmesine, bilişim suçu işlenmesine ve bu sayede haksız menfaat elde edilmesine karşı hukuki yollara başvuruyor ve başvurmaya devam ediyor.

reklam
Aorus reklamı

image001 (2)

Joygame tarafından, bilişim savcılığına yapılmış olan başvurular ile ülkemizde dijital oyunlar alanında hack veya hile programlarını yazan, yayan, kullanan, yayınlayan, satan veya dağıtanların aleyhinde açılan davalar sonuçlanmaya başladı. Buna göre Joygame hack veya hile programlarını üretmek, dağıtmak, kullanmak veya kullandırmak eylemleri hakkında verilmiş İLK mahkumiyet kararının alınmasında da öncülük etti. Böylelikle Joygame, diğer davaların da hızlı bir şekilde sonuçlanması bakımından son derece önemli bir emsal karar oluşturmuş oldu. Emsal niteliği taşıyan bu karar ile bilgisayar oyunlarında kullanılmak üzere hack veya hile gibi 3. Parti programların üretilmesinin, yayınlanmasının, kullanılmasının veya dağıtılmasının Türk Ceza Kanunu anlamında ‘Bilişim Sistemindeki Verileri Bozma Suçunu’ oluşturduğu karara bağlanarak sanık hakkında hapis cezasına hükmedildi.

Adventure İstanbul

Davanın özeti;

Joygame’in Wolfteam isimli oyununda kullanılmak üzere hack ve hile programı yayınlayan ve dağıtan www.wtsuperhack.net  sitesi ve sitenin sahipleri hakkında bilişim savcılığına yapmış olduğumuz şikayet sonrasında; başlatılan soruşturmada gerekli incelemeler tamamlanmış, site sahibi ve yayıncısı tespit edilerek ifadesi alınmış, kişinin veri taşıyıcılarına el konularak incelenmiş; yapılan incelemede, kişinin sitenin yöneticisi olduğu ve sitede yayınlanan hack-hile programları tespit edilmiş; sanığın konuyla ilgili tüm bilgi ve verileri ile tüm kullanıcı adı ve şifreleri çıkartılmış, savcılık tarafından hakkında iddianame düzenlenerek ceza davası açılmış; yapılan yargılama sonunda; İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından, sitede yayınlanan ve kullanılan hack-hile programları ile Joygame’in Wolfteam oyununda bilişim suçu işlendiğine karar verilmiştir. Bu karar kapsamında sanık hakkında bilişim suçu işlemekten ötürü; TCK m. 244/2 hükmü uyarınca “Bilişim Sistemindeki Verilen Bozulması” suçunu işlediğine, 6 Ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir. Karar kesinleşmiştir.

24385812

Joygame Hukuk Müşaviri Dr. Mete Tevetoğlu Joygame’in hack-hile gibi 3. Parti programlarla mücadele için başlattığı ve takip ettiği diğer soruşturmaların ve açılmış davaların da yakında sonuçlanacağını belirtti. Dr. Tevetoğlu hack-hile programlarını üreten, yayan veya dağıtanların aleyhine, ceza davalarını takip eder şekilde, tazminat davalarının da açılacağını belirtti.

Uzun süredir teknoloji basınında yer alan Kerem, başta mobil teknolojiler olmak üzere donanım ve kripto paralar ile de ilgileniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik

Küçük bir kısayol, bütün Windows 10 sisteminizi bozabilir

küçük bir kısayol

Windows 10 sistemini tamamen bozabilecek, daha da kötüsü bunu küçük bir kısayol ile yapabilecek bir sistem açığı tespit edildi. Bu açık NTFS formatlı herhangi bir hard disk için tehlike teşkil ediyorken; standart ve düşük gizlilik sahibi kullanıcılar tarafından bile kullanılabiliyor.


İlginizi çekebilir: Windows 10X işletim sistemi demosu kullanıcılara ulaştı

reklam
Aorus reklamı

Güvenlik araştırmacısı Jonas Lykkegaard, geçen sene bu konu üzerine iki kere daha dikkatleri çekmeye çalışmıştı. Ama NTFS açığı hala devam ediyor. Twitter üzerinden geçen hafta yaptığı paylaşımla ise tekrar bu açığı gündeme getirdi.

küçük bir kısayol

Adventure İstanbul

$i30 NTFS özniteliklerine ulaşarak bu açığa erişmenin birkaç yolu bulunuyor. Bunlardan birisi C:\:$i30:$bitmap adresinde aslı bulunan bir dosyanın küçük bir Windows kısayol dosyasını oluşturmak. Bleeping Computer tarafından keşfedildiğine göre kullanıcılar dosyaya tıklamaya çalışmasalar bile bu durum açığı tetikliyor. Windows Dosya Tarayıcısının arka planda simge klasörüne ulaşma çabaları bir NTFS hard diskini bozmaya yetiyor.


Uygun ve oldukça güçlü telefon ve bilgisayar cihazları ve kablosuz şarj cihazı önerileri için bu listeye bir göz atmanızı öneririz.


$i30 dizinine ulaşmanın neden bir NTFS hard diskini bozduğu henüz bilinmiyor. Üstelik Lykkegaard’ın bulduğuna göre sorunu bulabilmek için kullanılabilecek kayıt anahtarı da bu konuda işe yaramıyor. $i30 dizinine ulaşıldığında ise Windows kullanıcıları bir hata mesajıyla karşılaşıyorlar ve sistemi yeniden başlatmaları ve hasarlı sürücüyü tamir etmeleri gerektiği mesajını alıyorlar.

Bu sorundan birçok kişinin HTML dosyaları veya ZIP arşivleri gibi farklı dosyaların kullanımıyla faydalanabileceği de keşfedilenler arasında. Ancak birçok internet tarayıcısının bu tip hareketleri kısıtlayacağını da unutmamak gerek.

NTFS açığı uzun süredir bilinen bir durum ancak Microsoft tarafından gelebilecek bir yamayla alakalı herhangi bir bilgi hala yokken; sadece konu hakkında bir firma sözcüsü, şirketin bildirilen güvenlik durumları üzerinde çalıştığını söyledi.

Devamını oku

Genel

1.5 eTSI motorlu 8. nesil VW Golf için 189 beygirlik modifikasyon

Piyasaya çıkalı bir yıldan fazla süre geçse de VW Golf için pek fazla modifiye projesi yoktu. Barracuda Racing Wheels ise şimdilik az bulunan bu projelerden birinin sahibi.


İlginizi çekebilir: Yeni Audi RS3, VW Golf R’ın dört çeker sistemini kullanabilir

reklam
Aorus reklamı

Fabrika çıkışı haliyle turbo destekli 1.5 litrelik benzinli motora sahip bir sekizinci nesil VW Golf temel alınmış. RaceChip imzalı yeni bir kontrol ünitesinin yerleştirildiği aracın performans değerleri 150 beygir güç ve 250 Nm torktan, 189 beygir güç ve 318 Nm torka çıktı. Aracın modifiyeli halinin 0-100 km/s hızlanması açıklanmadı. Fakat fabrika çıkışı haliyle araç, 8.5 saniyede 100 km/s hızlanmaya ve 224 km/s maksimum hıza sahip.

 

Adventure İstanbul

Modifiyeli VW Golf’ün sürüş yüksekliği, Eibach marka spor yaylar ile alçaltılmış. Araçta kullanılan Barracuda‘nın 19 inçlik “Y” kollu Tzunamme Evo jantları ise 235/35 ölçülü lastiklere sarılmış. Aracın dış kaplaması ise Schwabenfolia tarafından özel hazırlanmış.


Her yaştan otomobil meraklılarına uygun ürünlerin bulunduğu, sık sık yeni ürünlerin eklendiği Hepsiburada alışveriş listemiz için buraya tıklayabilirsiniz.


Bu aracı almak isteyenler için ise durum biraz meşakkatli. Çünkü bu proje, birkaç farklı şirketin ortak çalışması olduğu için her bir şirketle ayrı ayrı iletişime geçmek gerekiyor. Tabi buna benzer Golf projeleri olan, tek elden bu işi yapabileceğiniz şirketler de var. Örneğin JMS ile sade görsel değişiklikler ve hafif performans yükseltmeleri yapmak mümkün. Ingo Noak Tunning ise daha agresif projeleri sunuyor.

Kaynak: Carscoops

 

 

Devamını oku

Geek

Microsoft Word metin vurgusu nasıl yapılır?

microsoft word metin vurgusu

Microsoft Word dosyasında önemli bir metni vurgulamak için dosyanın içindeki metin vurgusu aracından yararlanmak mümkün. Aynı zamanda yine vurgulanmış bir metin aranabiliyor da.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Hemen konuya gelecek olursak, öncelikle vurgulamak istediğiniz metni barındıran Word dosyasını açmanız gerekiyor. Ardından fare imlecinizle vurgulayacağınız metni seçin. Metni seçmenizin hemen ardından ya metnin yanında beliren ufak menüden, yahut Word dosyasının Giriş kısmındaki seçenekler arasından; Metin Vurgusu Rengi seçeneğinin yanındaki aşağı doğru olan oka basın ve vurgulamak istediğiniz rengi seçin. Rengi seçmenizin ardından metnin o renkte vurgulandığını göreceksiniz. Açık renkler seçmeniz durumunda yazıcılardan daha iyi sonuç almanız muhtemel.

microsoft word metin vurgusuAynı şekilde bir metin içerisindeki farklı yerleri art arda vurgulamayı da deneyebilirsiniz. Bunun için ise metni seçmeden önce Giriş kısmındaki yine aynı Yazı Tipi grubu içerisindeki Metin Vurgu Rengi kısmından renk seçmeniz gerekiyor. Ardından ise imleciniz artık vurgulayıcınız olacak. Böylelikle devamlı bir şekilde metin içerisinde vurgulamalarınızı gerçekleştirebilir olacaksınız.

Adventure İstanbul

microsoft word metin vurgusu

microsoft word metin vurgusu

Vurgulama modundan çıkabilmek için ise klavyeniz üzerinden Esc tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Microsoft Word metin vurgusu nasıl kaldırılır?

Aynı şekilde Microsoft Word dosyasında metin vurgusunu benzer yollar izleyerek kaldırmak mümkün. Bunun için de vurgulu olan metnin vurgusunu, vurgu kaleminizle seçip kaldırabilirsiniz. Eğer dosyadaki tüm vurguları kaldırmak istiyorsanız Ctrl+A ile bütün metni seçip yine Giriş yerindeki Metin Vurgu Rengi seçeneklerinden Renk Yok kısmına basarak vurguları silebilirsiniz.

microsoft word metin vurgusu

Vurgulu metni bulmak

Eğer metin uzun ise ve vurgulu metinleri kısa sürede bulabilmek istiyorsanız gelişmiş arama seçenekleri de tam bunun için ulaşılabilir durumda. Bu kısma da Word dosyasının yine Giriş kısmında Düzenleme alanındaki Ara kısmının yanındaki aşağı oka basıp Gelişmiş Bul seçeneğine giderek ulaşabilirsiniz. Bu adımın ardından Bul ve Değiştir menüsü açılacak.

microsoft word metin vurgusu

Bul kısmında Tüm Seçeneklere tıklamanız durumunda açılacak menülerden en aşağıda Biçim alanında Vurgu seçeneğine basmanız gerekiyor. Ardından ise Sonrakini Bul kısmına tıklayarak her bir vurgulanmış metni bulabiliyorsunuz.

Metinde belli kısımların vurgulanması okuyucuların bütün metni okumadan ana fikirleri almalarına olanak sağlayabilecek güzel bir araç olarak kullanılabiliyor. Dolayısıyla metnin vurgulanan yerlerine dikkat etmek gerekeceğini de son olarak “vurgulamakta” fayda var.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler