Sosyal medya

İnternet

TP-Link, Wi-Fi 6 teknolojisinin hangi tip ağlarda performansı artırabileceğini açıklıyor

TP-Link Wi-Fi 6

2020 yılının en güncel teknoloji konularından biri de; birçok cihazın artık yavaş yavaş Wi-Fi 6 teknolojisine sahip olmaya başlaması. Bildiğiniz gibi Wi-Fi 6, hız avantajının yanı sıra birçok yeni özelliği de bünyesinde barındırıyor. Konuyla ilgili soru işaretlerini gidermek isteyen TP-Link, kullanıcı gereksinimlerine göre Wi-Fi 6’ya geçme nedenlerini açıklıyor.


İlginizi çekebilir: TP-Link RE505X, Wi-Fi 6 destekli ilk menzil genişletici!

reklam
Aorus reklamı

TP-Link, kullanıcıların Wi-Fi 6 ile ilgili soru işaretlerini gidermeyi amaçlıyor

TP-Link, Wi-Fi 6 teknolojisine yaptığı yatırımları sürdürüyor ve Wi-Fi 6 desteğine sahip model sayısını sürekli olarak artırıyor. Yılın ilk çeyreğinden başlayarak; Türkiye’de Wi-Fi 6 teknolojisine sahip modellerini satışa sunan şirket, bu yeni teknolojinin sunduğu tek avantajın yüksek hız olmadığını belirtiyor ve hangi tip kullanıcıların, hangi gerekçelerle Wi-Fi 6’yı tercih etmesi gerektiğini de açıklıyor.

Wi-Fi 6 olarak bildiğimiz fakat diğer adıyla 802.11ax teknolojisinin en önemli avantajı yüksek bağlantı hızlarını destekleyebiliyor olması. Wi-Fi 6, bir önceki bağlantı standardına oranla 3 kat daha fazla hız sunabiliyor. Bu sayede yüksek bağlantı hızlarına ihtiyaç duyan kullanıcılar, Wi-Fi 6 teknolojisine yönelmeye çoktan başladılar bile. Hızın yanı sıra, Wi-Fi 6’nın sunduğu en önemli avantajlardan biri de çoklu erişim desteği. Wi-Fi 6 ile birlikte gelen OFDMA teknolojisi sayesinde, çok sayıda cihazın bağlı olduğu ağlarda daha önce yaşanan yavaşlama, tıkanma gibi sorunlar ortadan kalkıyor. Bu teknoloji aynı zamanda ağa bağlı olan cihazların gereksinim duyduğu bant genişliğini de belirliyor; ve bu sayede her cihaza özel miktarda kaynak ayırıyor. Böylece ağa sürekli bağlı kalarak veri aktaran cihazlar ile, nadiren bağlanıp veri aktaran cihazlar ayrışıyor. Bu sayede çok sayıda cihazın internete bağlı olduğu ev ve küçük ofislerde, kablosuz ağ verimliliği önemli ölçüde artıyor. Bu nedenle Wi- Fi 6 teknolojisini tercih etmesi önerilen bir diğer kullanıcı tipi ise evinde ağa bağlı çok sayıda cihaz olanlar ya da küçük ofisler.

Adventure İstanbul

AX10 lf1

Daha fazla cihaz, daha az problem

Wi-Fi 6 teknolojili ürünlerle kablosuz ağa daha fazla cihaz, daha hızlı ve daha kesintisiz olarak bağlanabiliyor. OFDMA teknolojisinin bir diğer avantajı da cihaza gelen ağ trafiğinin kontrol edilebilir olması. Bunun sonucunda örneğin Wi-Fi 6’lı bir yönlendirici (router) hangi cihazın ne zaman, ne kadar bant genişliği kullanabileceğini belirleyebiliyor. Özellikle IoT cihazlarının da ağa dahil olduğu akıllı evlerde bu durum ciddi bir avantaj sağlıyor. Ayrıca yine Wi-Fi 6 teknolojisinde bulunan ‘hedef uyanma zamanı’ özelliği de; akıllı ev cihazlarının ağa bağlanıp gönderdiği veri akışını düzenliyor ve gerektiği zaman gerektiği kadar veri göndermelerini sağlıyor. Bu da özellikle çok sayıda akıllı cihazın bağlı olduğu ağlarda, enerji tüketimini olumlu etkileyen başka bir avantaj. Şu anda ya da ileride akıllı ev çözümleri kullanan/kullanacak olanlar için, Wi-Fi 6 teknolojisine geçiş büyük oranda şart gibi görünüyor. IoT tecrübesini evlerinde yaşamak isteyen kullanıcılar da, Wi-Fi 6 teknolojisine ihtiyaç duyan kullanıcılar grubunda yer alıyor.

AX10 lf2.jpeg

Artık her ağın ayrı bir rengi var

Wi-Fi 6 teknolojisinin bünyesinde barındırdığı bir başka teknoloji de, BSS Color teknolojisi. Bildiğiniz gibi günümüzde her evde Wi-Fi ağı var. Bu da komşularla Wi-Fi sinyallerinin karışması gibi problemlere sebep oluyor. Evlerimizdeki ağ cihazları, her yerden gelen sinyalleri almaya ve değerlendirmeye çalışır. Bu durum haliyle ağ performansını da olumsuz yönde etkiler. Ama BSS Color sayesinde artık herkes kendi ağına bir renk atayabiliyor. Örneğin kendi ev ağınızın rengi mavi iken, komşunuzun ağ rengi ise kırmızı olacak; ve yönlendirici sadece mavi Wi-Fi sinyallerini takip ederken, kırmızı sinyalleri göz ardı edebilecek. Böylelikle ağ kalitesinde ciddi bir iyileşme gözlemleyebileceksiniz. Çok sayıda Wi-Fi ağı mevcut olan ve bu şekilde sinyal karmaşası yaşanan evler için Wi-Fi 6 teknolojisi, yine ağ performansını yükselten bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın! 

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

AWS artık bulut üzerinden macOS Big Sur çalıştırmaya izin verecek

aws

Amazon Web Services (AWS) macOS tekliflerini önemli ölçüde geliştiren yeni güncellemeler yayınladı. Buna göre daha öncesinde macOS Mojave ve Catalina desteği veren sistem; artık en son versiyon macOS Big Sur işletim sistemini çalıştırmaya izin verecek.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 790-4.199TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Geçtiğimiz Kasım ayında Big Sur versiyonunun çıkışından hemen önce Amazon, macOS tekliflerini kullanıcılara getirmişti. Ancak aradaki zamanın azlığından dolayı bu son versiyon sisteme gelmemişti. Sisteme gelmesinin neden bu kadar uzun sürdüğünü bilmesek de böylelikle AWS için Big Sur gelmiş oluyor.

Güncellemeyle gelen önemli yeniliklerden birisi de Amazon Elastic File System (EFS) özelliğinin bulut macOS’lerde kullanılabilmesi. Bu işlevin de cihazların hızlarında önemli etkiye sahip olması muhtemel. Onun dışında yine şu anda Amazon firması macOS bulut kullanıcılarının doğal dosya sistemleri yerine Amazon Block Storage kullanmalarını öneriyor.

Adventure İstanbul

aws

Biraz da Big Sur güncellemesinden bahsetmemiz burada uygun olacaktır. Öyle ki macOS işletim sisteminin en son halini sunan Big Sur versiyonu; şimdiye kadar macOS X versiyonundan itibaren yapılan en büyük yenilikleri işletim sistemine getirmiş durumda. Ara yüz değişikliklerinin yanında bu güncellemede firma, özellikle Safari tarayıcısını yenileme konusunda oldukça uğraş verdi. Tarayıcının aldığı diğer yeniliklerin arasında entegre çevirici işlevi özellikle göze çarpıyor.

Son olarak güncellemenin şimdilik sadece Amerika’nın bazı bölgeleri, Avrupa ve Asya-Pasifik ülkelerinde ulaşılabilir olduğunu belirtelim.

Devamını oku

Genel

Bakan Karaismailoğlu, genişbant internet abone sayımızı açıkladı

Bakan Karaismailoğlu

Bakan Adil Karaismailoğlu, ülkemizdeki genişbant internet abone sayısını açıkladı. Ayrıca Bakan Türkiye’nin fiber uzunluğunun, dünyanın çevresini yaklaşık 10 kez dolaşacak noktaya geldiğini vurguladı.

Göz atmak isteyebilirsiniz: 2020’de TÜRK TELEKOM %20 büyüdü!

reklam
Aorus reklamı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu; Türkiye’de genişbant internet abone sayısının 2020 yılı sonunda yaklaşık 82,4 milyona ulaştığını, toplam mobil abone sayısının ise 82,1 milyonun üstüne çıktığını söyledi.

Adventure İstanbul

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı; 1 Nisan 2016’da mobil cihazlarda internet hızını 10 kat artıran 4,5G teknolojisine geçildiğine işaret etti. Bakan Karaismailoğlu; bugün 75,9 milyon 4,5G abonesi bulunduğunu, bunun toplam mobil abone sayısının yüzde 92’den fazlasını oluşturduğunu kaydetti.

Bakan Karaismailoğlu

1993’ten bugüne genişbant internet kullanımının hızla arttığına dikkati çeken Bakan Karaismailoğlu;

2008’de 6 milyon olan genişbant internet abone sayımız, 2020 yılı sonunda yaklaşık 82,4 milyona ulaştı. Toplam mobil abone sayımız ise 65 milyon seviyelerinden 82,1 milyonun üzerine çıktı. 4,5G hizmetlerinin sağlıklı verilebilmesi için gerekli fiber yatırımlar yapılmaya devam ediliyor. Ayrıca işletmecilerin toplam fiber uzunluğu 425 bin kilometreye ulaştı. Böylece Türkiye’nin fiber uzunluğu, 40 bin 75 kilometre olan dünyanın çevresini yaklaşık 10 kez dolaşacak noktaya geldi” dedi.

Kullanılan cihaz ve altyapının durumuna göre değişmekle birlikte 4,5G’de elde edilen veri indirme hızları hizmetinin ilk sunulduğu günlerde 100 Mbps civarındayken halihazırda 400 Mpbs sınırını zorladığını belirten Bakan Karaismailoğlu;

Sürücüsüz araçlar gibi teknolojiler 5G ile hız kazanacaktır. Bu nedenle 5G konusu, hükümet programında özellikli ve ayrıcalıklı olarak yer almaktadır. Bu konuda uluslararası arenada söz sahibi olabilmek için çalışmalar sürdürülmektedir” dedi

Bakan Karaismailoğlu

Son olarak dünyada 5G şebekesinin hayata geçtiği ülkelerdeki uygulamalara bakınca hizmetin ilk etapta 500 Mpbs ile 1000 Mpbs arasında hız sunacağının altını çizen Bakan Karaismailoğlu; bunun zaman ilerledikçe 2000 Mpbs seviyesine erişeceğinin tahmin edildiğini bildirdi.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler veya genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Devamını oku

Google

Google Chrome saniye başı kare (FPS) sayacını geri alıyor

google chrome

FPS terimi özellikle oyun ve video performanslarında sıkça kullanıldığı için artık bilinen bir terim. Ancak buna rağmen Google; geçtiğimiz Temmuz ayında Google Chrome tarayıcısındaki FPS sayacını farklı bir ölçü şekliyle değiştirmişti. Sitedeki FPS sayısını göstermek yerine artık sitedeki kare sayısının zamansal yüzdesi gözüküyordu.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 790-4.199TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Google sistemin ismini de değiştirdikten sonra eski sistemin daha iyi olduğuna dair tepkilerle karşılaştı. Bu tepkiler karşısında da firma eski FPS sayacını geri getirdi.

Tarayıcıdaki FPS sayacı sitelerin performansını ölçmek için kullanılıyor. Bu yönden hedefi daha çok geliştiriciler olsa da özellik genel kullanıcıların da dikkatini çekebiliyor. Dolayısıyla böyle bir geri dönüşün daha iyi bir seçim olduğunu söyleyebiliriz.

Adventure İstanbul

google chrome

Google Chrome üzerinde FPS sayacı nasıl açılır?

Tarayıcı üzerinden FPS sayacının nasıl açılacağına denk gelmediyseniz bu durum oldukça doğal. Ne de olsa Geliştirici Araçları üzerinden açılabilen özelliği genel olarak da bilen kişi sayısı az.

İşleve erişmek için tarayıcıdaki sağ üstteki üç noktayla temsil edilen Chrome Menüsünü açmak gerekiyor. Ardından ise Diğer Araçlar kısmından Geliştirici Araçlarına tıklamalısınız. Bu adımları Ctrl+Shift+I kombinasyonunu kullanarak daha hızlı bir şekilde de yapabiliyorsunuz. Sonrasında çıkacak panelden ise Ctrl+Shift+P kombinasyonuyla arama kısmını açmanız gerekiyor. Arama yerine “show frame” yazmanızın ardından çıkacak olan “Show frames per second (FPS) meter” yazısına tıklamanız durumunda saniye başı kare sayısını gösteren yüzen bir pencere ekranınızda belirecektir.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler