Sosyal medya
Xiaomi Mi 10 banner

Network

TP-Link TL-MR150 neler sunuyor? “4G SIM kart destekli router”

TP-Link TL-MR150 inceleme

TP-Link TL-MR150 inceleme makalemizde, 4G bağlantı desteğiyle öne çıkan router modeline yakından bakıyoruz. Bakalım model, kullanıcılara ne gibi özellikler sunuyor?

TP-Link TL-MR150 kutu içeriği ve genel bilgiler

Ürünün kutu içeriğinden güç adaptörü, ethernet kablosu, iki adet harici anten ve bir SIM adaptörü çıkıyor. Ürünün kullanım şekli ihtiyaca göre iki farklı şekilde olabiliyor. Birincisi, bugüne kadar gördüğümüz geleneksel router’larda olduğu gibi ethernet kablosu aracılığı ile ürün ile modeminiz arasındaki bağlantıyı yapmanız gerekiyor. İkinci ve bu ürüne özel olarak da, modele 4G destekli bir SIM kart takarak aynı anda 32 farklı cihaza kadar interneti paylaştırabiliyor ve 150 Mbps‘ye kadar indirme hızına ulaşabiliyorsunuz.

reklam

Ürünün SIM destekli olması; şantiye vb alanlarda yerleşik internete sahip olmayan insanlar için hayat kurtarıcı bir özellik. Bu sayede mobil internet kullanarak hem bulunduğunuz yeri internete kavuşturuyor, hem de mobil modemlere göre kapasite ve hız anlamında daha iyi sonuçlar elde edebiliyorsunuz.

Ürünün tasarımı nasıl?

Piyano siyahı rengi ile oldukça sade bir tasarıma sahip TP-Link TL-MR150 modeli, iki adet ayrılabilir LTE anteni ile birlikte geliyor. Modelin arka tarafında adaptör girişi, açma/kapama tuşu, üç adet LAN, bir adet WAN, WPS/Reset, Wi-Fi açma kapama tuşuyla birlikte microSIM kart girişini görüyoruz. Kutu içeriğinden çıkan adaptör yardımıyla, elinizdeki NanoSIM kartı, microSIM’e dönüştürerek ürünle birlikte kullanabiliyorsunuz.

Ön tarafta ise güç ve Wi-Fi gibi işlevlerin durumunu görebileceğiniz bildirim LED’lerine yer verilmiş.

Kurulum ve performans özellikleri

TP-Link‘in son dönemde incelediğimiz pek çok ürününde olduğu gibi, bu modelin kurulumu için de TP-Link Tether mobil uygulamasını kullanabiliyoruz. Hem iOS hem de Android platformunda yer alan Tether mobil uygulaması ile, ürünün kurulumu dakikalar içerisinde tamamlanıyor. Ayrıca bu uygulamayı kurulumdan sonra ebeveyn kontrolü veya şifre gibi cihazın ayarlarını kontrol etmek için de kullanıyoruz.

Ürünü test etmek için elimizdeki bir Turkcell hattı kullandık. Yaptığımız testlerde 32,8 Mbit indirme ve 34,2 Mbit yükleme hızı aldı. Tabii ki bildiğiniz gibi bu hız değerleri, hattınızın durumu ve testi yaptığınız anda bulunduğunuz yerdeki yoğunluğa göre değişiklik gösterebiliyor.

TP-Link TL-MR150 inceleme 3

Bu noktada ürünün önemli olduğu konu kapasite ve üst hız limiti. Zira normalde bir akıllı telefonla hotspot açtığınızda veya mobil bir 4G modem kullandığınızda hız ve kapasite konusu çok daha sınırlı olurken, sürekli kullanım da genellikle pil yüzünden pek mümkün olmuyor. Ancak eğer mobil hat üzerinden bir internete ihtiyacınız varsa, sürekli kullanım ve yüksek kapasite için TP-Link MR150 modeli çok daha mantıklı olacaktır.

Fiyat ve son değerlendirme

TP-Link TL-MR150 inceleme -2

Bugün TP-Link TL-MR150 modeli, ülkemizde yaklaşık 650 TL fiyatıyla satılıyor. Ürünün uygun fiyatlı olduğunu söylemek pek mümkün olmasa da, hem ihtiyaca yönelik kesin bir çözüm sunuyor olması hem de saymış olduğumuz özelliklerle işini başarılı bir şekilde yaptığını gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.

MSI reklamı

Uzun süredir teknoloji basınında yer alan Kerem, başta mobil teknolojiler olmak üzere donanım ve kripto paralar ile de ilgileniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnceleme

Elektrik hattı ile internet taşıdık – (TP-Link PA4020P ile sonuçlar ne oldu?)

Yazan:

TP-Link PA4020P inceleme

TP-Link PA4020P inceleme videomuzda, şirketin powerline başlangıç kiti ile elektrik hattı üzerinden internet taşımayı anlattık. Bakalım cihazın özellikleri ve aldığımız sonuçlar nasıl?

reklam

Powerline adaptör nedir, ne işe yarar?

Bildiğiniz gibi internetin erişmediği yerler için pek çok çözüm var. Wi-Fi menzil arttırıcılar, Mesh sistemleri ve powerline adaptörler gibi. Bu ürünler arasında powerline modelleri, elektrik hattı üzerinden interneti taşıyabildikleri için daha farklı bir konumdalar. Zira özellikle çok katlı evlerde veya engelin fazla olduğu yerlerde Wi-Fi menzil arttırıcılar çözüm olamayabiliyor. Bu noktada da devreye Powerline adaptörler giriyor.

TP-Link PA4020P inceleme

Cihaz iki birimden oluşan bir başlangıç kiti. Yani eğer ihtiyacınız varsa, daha fazla birim satın alarak evinizdeki internet ağını daha da genişletebilmek mümkün. Kurulum için birimlerden bir tanesini fişe takmanız ve modemin LAN yuvası üzerinden cihazla gerekli bağlantıyı gerçekleştirmeniz gerekiyor. Sonrasında internetin çekmediği alanda ikinci birimi prize bağlayıp, her iki model üzerindeki eşleşme tuşuna basmanız yeterli.

Üründe Wi-Fi özelliği bulunmuyor. Yani interneti sadece her iki birimin altında yer alan ikişer Ethernet yuvası ile birlikte kablolu olarak kullanabiliyorsunuz. Ürün 300 metreye kadar menzil 600 Mbit’e kadar da hız sunuyor

MSI reklamı
Devamını oku

Donanım

TP-Link Archer C2300 router neler sunuyor?

Yazan:

TP-Link Archer C2300 inceleme

TP-Link Archer C2300 router modeli inceleme masamızda. Bakalım şirketin en yeni router modellerinden olan C2300, bize hangi özellikleri sunuyor?

Kutu içeriği ve tasarım

Cihazın kutusundan tabii ki modelin kendisi, adaptör, ethernet kablosu ve kullanım klavuzu gibi dökümanlar çıkıyor. TP-Link’in alışılagelmiş tasarımlarına benzer bir görüntü sunan C2300 modelinin ön siyahı düz piyano siyahı, diğer yarısı ise havalandırma amacı da gören delikli bir yapıya sahip. Cihazın üzerindeki LED aydınlatmalar sayesinde internet durumu ile ilgili bilgileri görebiliyorsunuz.

reklam

TP-Link Archer C200 inceleme kutu icerigi

Modelin arkasında adaptör girişi, güç tuşu, internet ve 4 adet LAN yuvası yer alırken, sol tarafta Wi-Fi ve WPS tuşlarıyla birlikte USB 3.0 yuvası karşımıza çıkıyor. Böylece ağa dahil etmek istediğimiz ürünler varsa, USB 3.0 yuvası üzerinden bunu gerçekleştirebiliyoruz.

Kurulum

Kurulum işlemini birçok TP-Link ürününde olduğu gibi yine iOS ve Android platformlarında bulabileceğiniz Tether mobil uygulaması ile yapıyoruz. Modem ile router arasındaki fiziksel bağlantıyı gerçekleştirdikten sonra, Tether uygulaması üzerinden yaklaşık 5 dakikada kurulum tamamlanıyor. Tek yapmanız gereken yeni cihaz ekle seçeneğinden, router bölümüne giderek C2300 modelini seçmeniz ve adımları tamamlamanız.

Bu uygulama, sadece kurulumda değil router’ınız ile ilgili diğer tüm ayarlamaları da yapabilmenize olanak sağlıyor. Wi-Fi ayarları, şifre, misafir ağı ve diğer ihtiyaç duyabileceğiniz tüm özelliklere buradan ulaşıyorsunuz.

TP-Link Archer C2300 teknik özellikleri ve performansı

Öncelikle kurulumu tamamladıktan sonra akıllı telefonumuzla Wi-Fi üzerinden yaptığımız hız testi ekran görüntüsünü aşağıdan görebilirsiniz. Ofisimizde kullandığımız 100 MBit download 5 MBit upload hızı sunan Superonline interneti ile router’a bağlı şekilde yaptığımız testte neredeyse maksimum hız değerlerini görebildik.

Cihazın teknik özelliklerine ve sunduklarına baktığımız zaman öncelikle sağlıklı ve kapsamlı bir kablosuz internet için 3 adet yüksek kapasiteli antene yer verilmesi önemli. Bu noktada verimlilik adına MU-MIMO desteği sunan cihaz, aynı anda 3 farklı ürünle iletişimde olabiliyor. Çift bant destekli bir model olan TP-Link Archer C2300 modeli,   bandında 1625 Mbps’ye kadar ve 2.4 GHz’de 600Mbps seviyesine çıkabiliyor.

Modelin öne çıktığı bir diğer konu ise VPN ihtiyacı olanlara hitap ediyor. Zira Open VPN ve PPTP VPN bağlantısını desteklemekle beraber, aynı zamanda bağlantı hızını arttırmak için VPN Acceleration sunuyor. Böylece hem hızlı hem de güvenli bir VPN bağlantısı sağlayabiliyorsunuz.

Fiyat ve son sözler

TP-Link Archer C2300 modeli, satın alacağınız yere göre 900 TL ila 1000 TL arasında değişen fiyatlarla sunuluyor. Orta segment router modeli arayanlar için hem kolay kurulum ve yönetim, hem de iyi bir Wi-Fi performansıyla model bizden geçer not almayı başardı.

MSI reklamı
Devamını oku

Network

Online oyunda 8 ping almak! TP-Link Archer TX3000E Wi-Fi 6 adaptör

Yazan:

TP-Link Archer TX3000E inceleme

TP-Link Archer TX3000E inceleme videomuzda, bilgisayarınıza Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.0 desteğini kavuşturan PCIe adaptörü inceledik. Bakalım ürün bizlere neler sunuyor?

TP-Link Archer TX3000E inceleme – Ürün ne işe yarıyor?

En yeni Wi-Fi standartı bildiğiniz gibi 802.11ax yani Wi-Fi 6 standartı. Bu standartı destekleyen modem ve router’lar iyiden iyiye satışa çıkmaya başladı. Ancak evinize bu desteği sağlayan bir modem aldığınızda, Wi-Fi 6 avantajlarından faydalanabilmek için PC’nizin de bu desteğe sahip olması gerekiyor ve bu sadece en yeni üst düzey anakartlarda bulunan bir özellik. O nedenle TP-Link Archer TX3000E, bilgisayarında Wi-Fi 6 desteği olmayanlara PCIe adaptör ile bu desteğin gelmesini sağlıyor. Üründe ayrıca Bluetooth 5.0 desteği de yer alıyor. Yani hem en yeni Wi-Fi standartını hem de Bluetooth 5 bağlantısına kavuşmuş oluyorsunuz.

reklam

İlginizi çekebilir: Wi-Fi 6 destekli Archer AX6000 satışa sunuldu

Ürün nasıl kuruluyor?

Model anakartınızdaki küçük PCIe yuvasına yerleşiyor. Güç bağlantısını yaptıktan sonra yine anakartınızda yer alan USB yuvasına kablosunu takıyorsunuz. Ardından masanızda durması için üzerinde iki adet büyük anten olan aparat ile kasa bağlantısını yaptıktan sonra, ürün hazır. Tabii ki modelin güncel sürücüsünü de bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor.

Ne kazandırıyor?

Tabii ki temelde Wi-Fi 6’nın daha önce konuştuğumuz tüm yeni özelliklerinden bu sayede PC’niz ile de faydalanabiliyorsunuz. Yeni standartın en büyük avantajları kablosuz bir bağlantıda dahi inanılmaz düşük gecikme sürelerine kavuşmak. Zira önceki nesile oranla %75 oranında daha düşük gecikme süresi alınıyor. Yaptığımız oyun testinde TP-Link Archer TX3000E ile Valorant’ta 8 – 10 ping arası bir değer aldık ki bu gerçekten şahane.

Öte yandan AC modemlere göre 2402 MBps’e kadar hıza ulaşıyorsunuz. Bu da evinizde kurduğunuz lokal ağ bağlantısı üzerinden hızlı bir şekilde dosya transferleri yapabileceğiniz anlamına geliyor.

MSI reklamı
Devamını oku